Iberijsko poluostrvo, koje zauzimaju Portugal i najvećim delom Španija (uz Andoru i Gibraltar), zbog svoje veličine, ali i bogatog istorijskog i kulturnog nasleđa, specifičnosti i kontrasta, ne može da se obiđe u samo jednoj, ma koliko dugoj poseti. Jedan od mogućih izbora, za prve prolećne dane i one koji nisu isključivi ljubitelji sunca i plaže, jeste i obilazak kraljevskih gradova ovog poluostrva.
Daleko od gradske buke, na Divčibarama možete da otkrijete tajne očuvane prirode i posvetite pre svega vreme sebi. Ova planina je idealno mesto za odmor, rehabilitaciju i rekreaciju. Divčibare, visoravan na planini Maljen, turistički je centar već 100 godina. Na nadmorskoj visini od 1.000 metara, Divčibare su udaljene 38 kilometara od Valjeva i 110 od Beograda.
'Sudaranje' klima - Status vazdušne banje planina je dobila 1963. godine jer je veoma pogodna za lečenje mnogih bolesti, i to pre svega neurovegetativne smetnje, plućne bolesti, bronhijalnu astmu, anemiju, asteniju, dermatoze i mnoge druge. Na ovoj planini 'sudaraju' se morske, karpatske i panonske klime koje su stvorene za lečenje disajnih organa.
Postoji šest obeleženih planinskih staza koje kroz prekrasnu prirodu vode do maljenskih vrhova (vidikovca) gde se pluća 'pare' i čiste prohladnim vetrovima. Divčibare su visoravan koja se pruža od Crnog vrha, Paljbe, Golupca do Velikog brda. Povoljan geografski položaj doprinosi da prema njemu gravitira oko dva miliona gradskih stanovnika, jer su one najbliže planinsko turističko mesto Beogradu i gradovima Vojvodine.
Jod u vazduhu - Na Divčibarama postoje četiri stroga rezervata prirode Crna reka, Čalački potok, Zabalac i Vražji vir. Imaju blagu i prijatnu klimu, a zbog svog dobrog geografskog položaja, do Divčibara dopiru vazdušne mase iz Mediterana i 'sukobljavaju' se sa vazdušnim masama Karpata i Panonske nizije, čime se može objasniti prisustvo joda u vazduhu. Ova planina je poznata po livadama sa lepom mekom travom. Četinarske šume su od najvećeg značaja i tu su beli, crni bor, jele, smrča, kleka i planinarski bor. Od listopadnog drveća su najznačajniji su bukva i breza, beli jasen, hrast, cer...
Rečice, izvori, potoci, vodopad... - Divčibare imaju povoljnu srednju godišnju temperaturu od 18 stepeni, sa znatno toplijom jeseni od proleća. Septembar je najsuvlji mesec, jer je samo 5,4 dana sa padavinama. Na ovoj 'vazdušnoj banji' ima 289 dana bez vetra, 126 dana sa padavinama, zime obiluju snegom puna četiri meseca. Obiluje rečicama, izvorima i potocima koji pripadaju slivovima Kolubare i Zapadne Morave. Između ostalih, tu su i Bukovska reka, Crna reka, Kozlica, Krčmarska reka, Crna Kamenica... Najinteresantnija je reka Manastirica koja pravi vrlo lep vodopad visok oko 20 metara, a meštani ga zovu Skakalo.
Krajem aprila javlja se najleplši cvet planine-narcis. Pored narcisa, ovde ćete naći i šumsku jagodu, divlju malinu i kupinu. Postoje mnogobrojni tereni za razne sportove, ski liftovi i staze koje su idealne za decu i početnike u skijanju, košarkaški i rukometnih terena...
Istine radi, ovo čudesno zdanje poznato je kao džamija Šeik Zajed, nazvana po ujedinitelju Ujedinjenih Arapskih Emirata. On je bio taj koji je inicirao gradnju ovog remek-dela od najbeljeg mermera, boje koja je kod muslimana simbol mira.
Zaslepljujuća bela fasada posmatrače podseća na indijski Tadž Mahal, a veličanstvenost džamije naglašena je korišćenjem poluprovidnog kamena iz najboljih kamenoloma Italije, Grčke, Indije i Kine.
Za fasadu i četiri minareta utrošeno je 115,119 kvadratnih metara kamena. 'Otac Emirata' je od istog materijala napravio i svoju grobnicu, skromni mauzolej u neposrednoj blizini. Preminuo je 2004. u 86. godini, tri godine pre nego što je ova bogomolja zvanično otvorena.
Kada je 1996. položio kamen-temeljac, šeik Zajed označio je početak radova na najvećoj džamiji u Emiratima i trećoj po veličini u islamskom svetu. Odaja u kojoj se na mujezinov poziv okupljaju vernici zauzima oko 22.412 kvadratna metra, a u nju može da stane 30.000 ljudi, a u udubljenjima i holu, koji je takođe od mermera, još 23.000 vernika.
Samo najbolje je dovoljno dobro za džamiju takve enormne veličine. U njoj se nalazi najveći na svetu ručno rađeni persijski tepih. Mala armija od 1.200 tkača radila je 18 meseci kako bi završila prostirku, a upotrebljeno je 38 tona vune u procesu i napravljeno 2,2 milijarde čvorova da bi nastala ova kreacija koja pokriva 5.625 kvadratnih metara. Drugi rekordno veliki predmet je džinovski luster koji se spušta sa 70-metarskog kubeta. Visok je 15 metara, čini ga hiljade 'svarovski' kristala u zelenoj, crvenoj, žutoj i beloj boji, a cela konstrukcija je teška 10 tona. Izgradnja džamije koštala je 715 miliona dolara, od čega je najveći deo sume otišao na elaborate, ručne radove i ukrašavanje kamena cvetnim intarzijama.
Ukrasi na podovima i zidovima su kreacija italijanskih umetnika koji su dali meke, kružne forme oko stihova iz Kurana, a upotrebljeno je više od 24 različitih vrsta mermera.
Jedini tipični arapski detalj su četiri minareta. Džamija ima dah maorskog stila i dekorisana je marokanskim ornamentima i indijskim okvirima. Ovo elegantno zdanje kreacija je tima koji su činila 52 arhitekta, a svojom lepotom privlači i nemuslimane.
Kada se 1956. godine poznati pisac ser Artur Klark, autor megahita 'Odiseja u svemiru 2001', doselio na Šri Lanku, potvrdio je da je ovaj biser u Indijskom okeanu najbolje mesto odakle može da se vidi univerzum. Šri Lanka poznata je po drevnim i raskošnim spomenicima, ali i koralnim plažama, zadivljujućim vodopadima, opasnim džunglama i naravno - čaju. Nekadašnji Cejlon, smešten između zapadne i jugoistočne Azije, na jedinstven način spojio je uticaje dva drevna carstva - Indije i Kine. Njene čari privukle su i evropske osvajače, pa su portugalski, britanski i holandski kolonijalisti ratovali za njenu teritoriju i za sobom su ostavili značajne spomenike. Iako joj je priroda podarila divne plaže, planine, vodopade i raskošnu džunglu, turisti su dugo izbegavali ovaj raj na zemlji, zbog terorističkih napada Tamilskih tigrova. Ali, kako se u poslednje vreme politička situacija u Šri Lanki smirila, mnogi posetioci dolaze tu kako bi uživali u predivnom moru i nezaboravnim avanturama.
Beli džin - Posetu Šri Lanki treba početi u Kolombu, najvećem gradu i finansijskom centru zemlje, u kome se prepliću ostaci kolonijalne arhitekture i atmosfera novog modernog doba. Stara tvrđava sa svetionikom, predsednička palata, 'beli džin' ili zgrada glavne pošte, Parlament, Petah, četvrt sa tradicionalnim bazarima, budistički i hindu hramovi, samo su deo bogatstva koje ovaj grad može da pruži. Dambula je sledeća stanica. Poznati pećinski hramovi Dambule odlikuju se vrlo vrednim statuama Bude i sjajnim fresko slikarstvom. U blizini je stena Sigirija na kojoj je u 5.veku izgrađena palata, zaslužna da Sigirija postane 'najlepši grad koji je ikada postojao'. Stena i danas predstavlja jedan od najznačajnijih spomenika prošlosti, poznata po lepim freskama 'Devojke Sigirije', a uvrštena je na Uneskovu listu svetske kulturne baštine.
Polonaruvaje još jedan nemi svedok bogate kulturno-istorijske prošlosti, koji je takođe pod zaštitom Uneska. Tu su ostaci čuvene prestonice u periodu između 11. i 13. veka. Ceo kompleks je poznat po sjajnim građevinama, koje su još u veoma dobrom stanju. U ovom periodu urađen je veliki broj irigacionih radova širom zemlje a budizam je ustanovljen kao državna religija. Jedno od najniteresantnijih mesta je Kendi u kome se nalazi čuveno sirotište za slonove Pinavela. Tu je i Kraljevska botanička bašti - Paradenija, u kojoj se mogu videti veoma retke i endemske vrste biljaka.
Sve tajne južne Indije - Južna Indija, takođe poznata i kao Darvida, zauzima sam špic indijskog potkontinenta. Čine je države Andra Pradeš, Karnataka, Kerala, Tamil Andu i ujedinjene teritorije Pudučeri i Lakšadvep, a okružena je Arabijskim morem, Indijskom okeanom i Bengalskim zalivom. Tokom istorije, brojna kraljevstva su postojala na ovom prostoru, a njihov trag i uticaji, kao i uticaji britanske imperije, vidljivi su i danas.
Tropska južna Indija inspirativna je i čudesna. Ovo je spiritualni deo jedne od najvećih zemalja sveta, jak bastion izuzetne kulture. Samo ovde mogu da se vide čuveni hramovi, tropske šume, zelene obale, plaže, divlje životinje i kosmopolitski gradovi s prijateljski raspoloženim ljudima. U ovoj čudesnoj mešavini kolonijalnih stilova, u predelima u kojima se šire mirisi začina i čaja, južna Indija se otkriva pred posetiocem i dopušta mu da uroni u njene najskrivenije tajne - prebogatu kulturu i religiju.
Otkrivanje južne Indije treba početi u Čenaju, nekadašnjem Madrasu, glavnom gradu države Tamil Nadu i četvrtom po veličini grada u Indiji. Mada je ovaj grad bio najstarije britansko uporište u Indiji, on ipak nije izgubio svoj indijski duh. Nezaobilazno: crkva svete Meri, najstarija anglikanska crkva u Aziji, umetnička galerija 'Viktorija', muzej Madras, tvrđava svetog Đorđa, crkva svetog Tome, hindu hram Kapalisvar...