Home Dugme
Meni
Novo na sajtu
Kratke Vesti
Omiljeno na sajtu

Kratke Vesti Evropa
Kratke Vesti Balkan
Kratke Vesti Sport
Ostali zanimljivi tekstovi na sajtuOstali zanimljivi tekstovi na sajtu

Desilo Se u Ovaj Dan - 04. Septembar

   Šta se sve događalo i koji važni događaji su se desili na ovaj dan, 04. septembra! Šta se sve nekada dešavalo četvrtog septembra, šta je posebno ovog datuma, koje su poznate ličnosti rođene a koje umrle ovog datuma?

Osmeh gore Osmeh na lice:  
422. - Umro je papa Bonifacije I.

476. - Germanski vojskovođa Odoakar je svrgnuo Romula Augustula. Tradicionalni kraj Zapadno Rimskog carstva.

973. - Rođen je Al-Biruni, persijski naučnik i astronom.

1166. - Umrla je Sveta Rozalija, katolička svetica.

1260. - Bitka kod Montapertija, sukob između sijenskih gibelina i firentinskih gvelfa.

1479. - Katolički kraljevi Kastilje i Aragona su potpisali sporazum iz Alkasove sa portugalskim kraljem Alfonsom V i njegovim sinom, princom Žoaom čime je okončan Rat za kastiljansko nasleđe.

1588. - Umro je Robert Dadli, engleski državnik i plemić.

1669. - Venecija je predala Turcima grčko ostrvo Krit, ne uspevši da odbrani grad Heraklion, koji je bio pod turskom opsadom od 1648.

1768. - Rođen je francuski pisac i diplomata Fransoa Rene Šatobrijan, prvi romantičar u francuskoj književnosti. Kao tvorac francuskog modernog stila, bio je uzor novim generacijama pisaca ('Duh hrišćanstva', 'Načeze', 'Memoari s onu stranu groba').

1781. - Četrdeset četvero španskih doseljenika osnovalo naselje u Gornjoj Kaliforniji pod nazivom La Reina de los Angeles de Porciuncula (Selo Naše Gospe Kraljice Anđela od Porcijunkule). Osnovan je odlukom španskog namesnika Felipea de Nevea.

1823 - Rođen je Mihailo Obrenović, knez Srbije od 1839. do 1842. i od 1860. do 1868, kada je ubijen u Košutnjaku. Tokom vladavine izvršio je značajne reforme u državnoj upravi i vojsci, osnovao je Narodni muzej i Narodno pozorište.

1824 - Rođen je austrijski kompozitor i orguljaš Anton Brukner, kasnoromantičar koji je stvarao pod uticajem Ludviga van Betovena i Riharda Vagnera. Komponovao je devet simfonija, osam misa, kantate.

1843. - Tereza Kristina od Obeju Sicilija se udarala za Pedra II od Brazila na državnoj ceremoniji.

1844. - Popečiteljstvo prosveštenija (ministarstvo prosvete) Srbije odobrilo je osnivanje Narodnog muzeja u Beogradu, na inicijativu srpskog pisca Jovana Sterije Popovića, tada načelnika popečiteljstva prosveštenija.

1862. - U Carigradu je potpisan protokol povodom spora Srbije i Otomanskog carstva posle ubistva jednog srpskog dečaka na Čukur česmi u Beogradu i sukoba Turaka i Srba. Carigradskim protokolom Turcima je naloženo da napuste mnoge srpske gradove, uključujući varoš beogradsku, ali su u nekim mestima ipak ostali turski vojnici.

1866. - Objavljene su prve dnevne novine na Havajima.

1870. - Dva dana nakon francuskog poraza kod Sedana i zarobljavanja Napoleona III, zastupnici Leon Gambetta i Jules Favre objavili su svrgnuće cara i proglasili Treću Republiku. Vlada nacionalne obrane organizirala je narodni rat protiv Nijemaca koji je neslavno završio.

1878. - Austro-Ugarska vojska zauzela Tešanj.

1885. - U Njujorku je otvorena prva samousluga.

1886. - Poglavica Apača Džeronimo, vođa poslednje velike pobune američkih Indijanaca protiv belih porobljivača, predao se u Skeleton kanjonu u Arizoni američkom generalu Nelsonu Majlsu.

1887. - Rođen je Radoje Ljutovac artiljerac, koji je topom oborio neprijateljski avion 1915. godine.

1894. - Rođen je Aleksandar Deroko, srpski arhitekta.

1899. - Umro je Jovan Ristić, srpski državnik.

1905. - Rođena je Mary Renault, engleska spisateljica.

1907. - Umro je norveški kompozitor, pijanista i dirigent Edvard Hagerup Grig, koji je u svetu afirmisao norvešku muziku (orkestarska svita 'Per Gint', Klavirski koncert u a-molu).

1909. - Rođen je Eduard Wirths, nacistički lekar u koncentracionom logoru Dahau.

1913. - Rođen je Kenzo Tange, japanski arhitekta, dobitnik Prickerove nagrade 1987. godine.

1917. - Rođen je Henry Ford II, američki proizvođač automobila.

1929. - Nemački dirižabl 'Grof Cepelin' je okončao putovanje oko sveta. Let je trajao devet dana 20 sati i 23 minuta, a na vazdušnom brodu je bilo 40 članova posade i 14 putnika.

1944. - Britanske i kanadske trupe oslobodile su u Drugom svetskom ratu belgijske gradove Brisel i Antverpen.

1949. - Rođen je Dado Topić, muzičar, kompozitor, tekstopisac, aranžer, gitarist i rock pevač grupe Tajm, a kasnije i solista.

1950. - Rođen je Aleksandar Berček, poznati srpski glumac.

1963. - Umro je francuski državnik i finansijski stručnjak Rober Šuman, tvorac 'Šumanovog plana' 1950, na osnovu kojeg je 1952. osnovana Evropska zajednica za ugalj i čelik, prethodnica Evropske unije.

1965. - Umro je Albert Švajcer, lekar, filozof i teolog, književnik, muzički istoričar i muzičar (organist). Od 1913, živeo je u Francuskoj Ekvatorijalnoj Africi, gde je radio na organizaciji lekarske službe. Dela su: 'Kultura i etika', 'Između vode i prašume', 'Autobiografija', 'Afričke priče' i dr. Dobio je Nobelovu nagradu za mir 1952. godine.

1970. - U Čileu je Salvador Aljende Gosens kao prvi marksista u zapadnoj hemisferi izabran za predsednika države. Ubijen je u septembru 1973. u puču čileanske armije.

1972. - Američki plivač Mark Špic osvojio sedmu zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Münchenu i završio briljantnu karijeru. Špic je u svih sedam trka u kojima je pobedio istovremeno postavio i svetske rekorde. Nijedan sportista nije uspeo da osvoji toliko zlatnih medalja na jednoj Olimpijadi.

1974. - SAD su kao poslednja zapadna zemlja uspostavile diplomatske odnose sa Nemačkom Demokratskom Republikom.

1975. - Izrael i Egipat su u Ženevi potpisali sporazum o povlačenju izraelskih trupa sa Sinaja i uspostavljanju tampon zone UN na poluostrvu.

1981. - Rođena je Bijonse Džizel Nouls-Karter, poznatija samo kao Bijonse, američka pevačica.

1989. - Umro je francuski pisac Žorž Simenon, autor kriminalističkih romana o inspektoru Megreu.

1992. - Bivši predsednik Bugarske Todor Živkov, koji je smenjen 1989, osuđen je na sedam godina zatvora pod optužbom za proneveru državnih fondova.

1995. - Pod geslom 'Ujedinjeni Jerusalim je naš', Izrael je započeo 15-mesečnu proslavu 3000. godišnjice proglasa kralja Davida o tom gradu kao prestonici jevrejskog naroda.

1997. - U eksploziji tri bombe u Jerusalimu poginulo je sedam i ranjeno oko 200 ljudi.

1998. - Tribunal UN za ratne zločine u Ruandi osudio je bivšeg premijera Žana Kambanda na doživotni zatvor zbog njegove uloge u genocidu tokom rata 1994.

1999. - Na referendumu o budućem statusu Istočnog Timora 78,5 odsto stanovništva glasalo je za nezavisnost od Džakarte, dok je svega 21 odsto podržalo autonomiju pod indonežanskom upravom. Proindonežanske snage su potom izazvale sukobe u kojima je stradalo nekoliko stotina ljudi, a desetine hiljada napustile su glavni grad Dili.

2001. - Mahendra Čadri, prvi etnički Indijac koji je bio premijer Fidžija, izabran je za poslanika parlamenta, zajedno sa Džordžom Spejtom, koji je 16 meseci ranije oborio Čadrijevu vladu.

2002 - Umro je francuski pijanista poljskog porekla Vlado Perlemuter. Zapažen je po izvođenju dela francuskih kompozitora Morisa Ravela i Gabriela Forea, sa kojima je studirao.

2006 - Umro je glumac Petar Banićević, član Narodnog pozorišta u Beogradu od 1954. godine gde je ostvario više od 50 uloga. Igrao je u dvadesetak filmova i u više od 50 televizijskih drama i serija. Bavio se i pedagoškim radom na Akademiji umetnosti u Novom Sadu i 'Braća Karić' u Beogradu.

2006. - Umro je Steve Irwin, australijski zoolog, naturalista i televizijska zvezda, najpoznatiji po svojim fenomenalnim dokumentarnim emisijama o divljim životinjama.

2006. - Umro je Giacinto Facchetti, talijanski fudbaler i predsednik Intera.

2008. - Umrla je francuska fotoreporterka Fransoaz Demilder, prva žena koja je osvojila nagradu za fotografiju godine World Press Photo 1977. Izveštavala je iz ratova u Vijetnamu, Kambodži i Libanu.

2009. - Ustavni sud Gabona potvrdio je izbor Ali Bonga Ondimbe za šefa države. Proglašavanje Ali Bonga za pobednika predsedničkih izbora izazvalo je nerede i uvođenje policijskog časa u pojedinim mestima.

2017. - Na samitu zemalja grupe BRIKS odrzanog ; u kineskom gradu Sjamen, zemlje članice (Brazil, Rusija, Kina, Indija i Južnoafrička Republika) dogovorile su zajedničku borbu protiv svih oblika terorizma i usvojile deklaraciju kojom se snažno osuđuje šesta nuklearna proba Severne Koreje.



Klik Gore na Sliku - Prikaz; Ponovni Klik - Brisanje

Najnovije Vesti Balkana i SvetaNajnovije Vesti - Balkan i Svet
Ponuda TemaPogledajte i ostale super zanimljive rubrike na sajtu
Vic Ovog Dana
Verovali ili ne
Jeste li znali ovo?
Ludi svet
MoLitva dana
Testiranje Refleksa
Mesec i Njegove Mene
Testirajte Reflekse