■ 48. pre naše ere - Dogodila se bitka kod Drača u kojoj je Julije Cezar jedva pobedio Pompeja.
■ 138. - Umro je rimski car Hadrijan - Publius Aelius Hadrianus. Tokom vladavine od 117. izvršio je značajne reforme u Rimskom carstvu i utvrdio granice u Germaniji i Britaniji, gde je podigao bedem (Hadrijanov bedem) za zaštitu od upada Škota. Bio je veliki poštovalac grčke kulture i pokrovitelj umetnosti, pisao je stihove, vajao i slikao.
■ 649. - Umro je Car Taizong, suosnivač kineske dinastije Tang.
■ 1099. - Umro je španski nacionalni junak El Sid, pravog imena Rodrigo Diaz de Bivar, legendarna ličnost španske epske poezije, glavni lik Kornejeve tragedije 'Sid' i Masneove opere.
■ 1451. - Rođen je Džejms III, kralj Škotske (1460-1488).
■ 1461. - Stefan Tomašević postao kralj Bosne.
■ 1509. - Rođen je švajcarski teolog francuskog porekla Žan Kalvin, vođa frakcije protestantizma u Ženevi (kalvinizam), koja je imala mnogobrojne pristalice u evropskim zemljama, posebno u Francuskoj (hugenoti), i izazvala velike društvene potrese. Njegovo delo 'Temelji hiršćanstva' (1536) postalo je priručnik protestantske doktrine.
■ 1553. - Džejn Grej, praunuka Henrija VII, krunisana za kraljicu Engleske, 9 dana kasnije svrgla je Elizabeta I Tjudor.
■ 1559. - Umro je francuski kralj Anri Drugi Henri, čija su tri sina bili kraljevi: Fransoa Drugi, Šarl Četvrti i Anri Treći. Tokom vladavine od 1547, kao zagriženi rimokatolik, uz potporu supruge Katarine de Mediči, otpočeo je sistematsko proganjanje hugenota, što je 1562. izazvalo verske ratove koji su 36 godina potresali Francusku.
■ 1584. - Po nalogu španskog dvora ubijen je holandski princ od Oranža Vilem I Ćutljivi, borac protiv španske prevlasti i prvi nasledni namesnik (1581) Holandije. Ubio ga je Baltazar Žerar, prema nalogu španskog kralja Filipa Drugog.
■ 1609. - U Minhenu je osnovana Katolička liga kao odgovor na osnivanje Protestantske unije (1608), što je pojačalo tenzije u Nemačkoj koje su dovele do izbijanja Tridesetogodišnjeg rata (1618-48) u centralnoj Evropi.
■ 1774. - Nakon šestogodišnjeg rata, Rusija i Turska sklopile su Kučuk-Kajnardžijski mir kojim je Turska izgubila Krim, prihvatila rusko-tursku granicu na Bugu i priznala Rusiji pokroviteljska prava nad Vlaškom i Moldavijom, kao i nad pravoslavnim podanicima u Turskoj.
■ 1788. - Rođen je episkop Platon Atanacković, srpski episkop i pisac.
■ 1789. - Aleksandar Makenzi je stigao do delte reke Makenzi.
■ 1821. - SAD su preuzele Floridu nakon kupovine od Španije.
■ 1830. - Rođen je Kamij Pisaro, francuski slikar i grafičar jedan od učesnika prve izložbe impresionista u Parizu 1874. U kasnoj fazi opredelio se za poentilizam Seraa i Sinjaka.
■ 1834. - Rođen je češki pisac Jan Neruda, predvodnik generacije 'majevaca' - književnika koji su, okupljeni oko časopisa 'Maj', promovisali češki književni realizam ('Malostranske pripovetke', 'Arabeska', 'Železnicčki radnici', zbirke pesama 'Prosti motivi', 'Kosmičke pesme', 'Balade i romanse').
■ 1851. - Umro je francuski slikar Luj Zak Mande Dager, zahvaljujući čijem je izumu, nazvanom 'dagerotipija', prvi put praktično omogućena izrada fotografija.
■ 1856. Rođen je srpski fizičar i pronalazač Nikola Tesla, jedan od najvećih umova u istoriji svetske nauke, posebno elektrotehnike. Rođen je kao četvrto dete Milutina i Đuke Tesle u svešteničkoj pravoslavnoj porodici u srpskom selu Smiljan u Lici. Tvorac je 'novog tehničkog poretka', zahvaljujući njegovim izumima, postavljen je temelj i pravac vrtoglavog naučno-tehničkog razvoja ljudskog roda u XX veku. Pronašao je obrtno magnetno polje, trofazni sistem prenosa električne energije, indukcioni motor, generator i transformator, fenomen elektromagnetne rezonance i patentirao je niz izuma na kojima se zasniva savremena elektronika, izuma bez kojih bi bila nezamisliva tehnička civilizacija, pogotovo prenos električne energije. Pionir je i radio tehnike, bežične telegrafije, radara. Njegov polifazni sistem naizmeničnih struja pokazao je vrednost na prvoj hidrocentrali na slapovima Nijagare. Patentirao je oko 700 pronalazaka u oblasti naizmeničnih struja, telekomunikacija, akustike i mašinstva, od kojih su mnogi našli široku primenu. Povodom stogodišnjice njegovog rođenja, 1956. godine, jedinica za merenje visokog napona dobila je Teslino ime, kojim je nazvana i jedinica jačine magnetnog polja.
...
