Home Dugme
Meni
Novo na sajtu
Kratke Vesti
Omiljeno na sajtu

Kratke Vesti Evropa
Kratke Vesti Balkan
Kratke Vesti Sport

Ostali zanimljivi tekstovi na sajtuOstali zanimljivi tekstovi na sajtu

Na Ovaj Dan - 30. Mart

   Pogledajte događaje koji su se desili na ovaj dan, 30. marta! Šta se sve nekada dešavalo tridesetog marta, šta je posebno ovog datuma, koje su poznate ličnosti rođene a koje umrle ovog datuma?

Osmeh gore Osmeh na lice:  
- Danas je praznik Prepodobni Aleksije - čovek Božji. U vreme cara Hanorija, u Rimu je živeo visoki carski činovnik Jevtimijan sa ženom Aglaidom. I pored velikog bogatstva, živeli su vrlo skromno i odgajili sina jedinca Aleksija. Kad je odrastao, roditelji ga oženiše, ali on te iste noći ostavi dom, roditelje i ženu i otplovi u grad Edesu u Mesopotamiji, gde je bio čuveni lik Isusa Hrista poslan od Gospoda caru Avgaru. Aleksije se pokloni tome liku i presvučen u prosjaka prožive 17 godina moleći se Bogu. Kada se proču kao bogougodnik, plašeći se ljudske slave, krenu lađom u Laodikiju, ali čudnim slučajem stiže u Rim. Smatrajući to Božjom promišlju, on osta u Rimu i kao prosjak dođe u kuću svoga oca. Milosrdni domaćin dozvoli prosjaku da živi u jednoj izbi među slugama, te Aleksije nastavi svoj podvig živeći na hlebu i vodi sledećih 17 godina. Kada predoseti svoj kraj, napisa neku hartiju i s njom u ruci izdahnu 411. godine. Upravo tada desi se otkrovenje u crkvi svetih apostola u vidu glasa koji reče: 'Potražite Čoveka Božja.' Carska i crkvena svita dođe u kuću Jevtimijanovu i nađe mrtvog Aleksija. Tu roditelji saznaše iz one hartije da je to njihov sin, a žena da je to njen muž. Tu je Prepodobni Aleksije i sahranjen, a glava mu se nalazi u Svetoj lavri na Peloponezu.

1135. - Rođen jevrejski filozof, lekar, matematičar i astronom Mojsije ben Majmon, poznat kao Majmonides, sledbenik Aristotela, najveći jevrejski filozof srednjeg veka. U najvažnijem filozofskom delu 'Vodič ljubavi' pokušao je da zasnuje religiju na racionalnim osnovama, što je izazvalo žestoku osudu ortodoksnih pristalica judaizma. Napisao je više astronomskih i matematičkih rasprava i 18 medicinskih traktata s teorijama znatno ispred vremena u kojem je živeo.

1282. - Sicilijanci su počeli da se bune protiv vladavine kralja Karla I Anžujskog i time počeli Rat Sicilijanske večernje.

1746. - Rođen je Francisko Goja, španski slikar i graver. Najviše je slikao portrete koji se ubrajaju u najlepše u tom žanru. Radio je i kompozicije iz savremenog života i istorije, od kojih 'Streljanje' obeležava novu epohu u slikarstvu. Čuveni su mu i nacrti za goblene sa motivima iz života španskog društva. Izradio je i veliki broj gravira na kojima je s neuporedivom invencijom i jezivim sarkazmom prikazao zlodela inkvizicije, strahote rata i ljudske poroke.

1814. - Britanci i njihovi saveznici u ratu protiv Napoleona Bonaparte trijumfalno ušli u Pariz.

1842. - Američki lekar Kraford Long prvi put upotrebio etar kao anestetik prilikom hirurške intervencije u bolnici u Džefersonu u Virdžiniji.

1853. - Rođen je Vinsent van Gog, holandski i francuski slikar, jedan od najoriginalnijih i najtemperamentnijih modernih evropskih slikara. Najčuvenija dela su mu: 'Doktor Gaše', 'Slika moje sobe', 'Suncokreti', 'Žitno polje pod čempresima', autoportreti. Umro je 1890. godine.

1856. - U Parizu mirovnim ugovorom okončan Krimski rat, vođen od 1853. između Rusije i Otomanskog carstva.

1857. - Umro je Dimitrije Tirol, srpski književnik, prevodilac, izdavač, lingvista, novinar. Rođen je u Čakovu u Banatu - danas pripada Rumuniji. Bio je upravnik srpskih škola u Temišvaru i inspektor Državne štamparije u Beogradu. Od 1842. redovni je član Društva srpske slovesnosti, preteče Srpske kraljevske akademije. Bio je izdavač i priređivač almanaha i kalendara: 'Banatski almanah', 'Novi zabavni kalendar', 'Uranija'. Sarađivao je sa Dimitrijem Davidovićem u 'Srbskim novinama', 'Zabavniku'. Uređivao je 'Novine čitališta beogradskog'. Objavio je i 'Nemačku gramatiku: za upotreblenije srbske mladeži'.

1858. - Patentirana je grafitna olovka sa gumicom na vrhu, čije je izumitelj Hajman Lipman.

1863. - Princ Vilijam, mlađi sin danskog kralja Kristijana IX, postao kralj Grčke kao Đorđe I.

1867. - Senatu SAD podnet ugovor o kupovini Aljaske od Rusije. Teritorija od milion i po kvadratnih kilometara kupljena potom za 7,2 miliona dolara, oko dva centa po jutru zemlje. Kupovinu ugovorio američki državni sekretar Vilijam H. Sevard.

1870. - Usvojen je 15. amandman na Ustav SAD-a koji je garantovao crncima pravo glasa.

1894. - Rođen je ruski konstruktor aviona Sergej Vladimirovič Iljušin, koji je tokom tri decenije konstruisao više od 50 tipova aviona. Posebno je poznat po oklopnom jurišnom avionu 'Il-2' za potrebe sovjetskog ratnog vazduhoplovstva u Drugom svetskom ratu i putničkim avionima konstruisanim posle rata ('Il-12', 'Il-18', 'Il-62', 'Il-86').

1899. - Umro je srpski pisac Svetolik Ranković. Po obrazovanju bio je teolog. Napisao je 25 pripovedaka, tri romana, više stručnih i političkih članaka i udžbenika i prevodio je s ruskog. Dela su: romani 'Gorski car', 'Seoska učiteljica', 'Porušeni ideali', pripovetke 'Jesenje slike', 'Slike iz života'.

1905. - Grci su na Kritu podigli ustanak protiv turske vladavine. To grčko ostrvo u Sredozemnom moru pripalo je Grčkoj 1913. posle balkanskih ratova.

1912. - Umro je Karl Maj, nemački književnik. Bio je najtiražniji nemački autor. Dela su: 'Vinetu', 'Blago u srebrnom jezeru', 'Sin lovca na medvede', 'Od Bagdada do stambola', 'U balkanskim gudurama'.

1912. - Ugovorom Francuske i marokanskog sultana Abdelhafida, Maroko kao protektorat priključen francuskim kolonijalnim posedima - poznati 'Feski mir'.

1932. - Emilija Irhart je prva žena koja je sama preletela Atlantski okean.

1940. - U Drugom svetskom ratu Japan je postavio Wanga Jingweija za poglavara marionetske vlade u Kini.

1944. - Britanski i američki bombarderi zasuli su drugi put u Drugom svetskom ratu Niš tepihom bombi, usmrtivši najmanje 50 srpskih civila. Prilikom prvog bombardovanja grada u oktobru 1943. poginulo je više od 250 ljudi.

1945. - U Drugom svetskom ratu sovjetska armija zauzela poljsku baltičku luku Dancig, danas Gdanjsk.

1946. - Održana 3. dodela 'Zlatnog globusa'.

1950. - Umro je francuski državnik Leon Blum, vođa Socijalističke stranke od osnivanja 1920, prvi socijalista premijer Francuske. Predvodio je vladu Narodnog fronta 1936. i 1937. i u proleće 1938, a treći put bio je predsednik vlade 1946. i 1947. U Drugom svetskom ratu Nemci su ga internirali u koncentracioni logor Dahau.

1954. - Toronto Transit Commission pokrenuo je prvi sistem podzemne željeznice u Kanadi.

1964. - Kviz Jeopardy! Merva Griffina debitirao je na televiziji.

1967. - NATO zatvorio vojne štabove u Francuskoj pošto je predsednik Šarl de Gol odlučio da povuče zemlju iz tog saveza.

1972. - Velika Britanija stavila Severnu Irsku pod direktnu britansku upravu. Suspendovan severnoirski parlament i vlada Unionističke stranke Brajana Foknera.

1973. - Povlačenjem poslednjih američkih trupa i oslobađanjem zarobljenika formalno završeno vojno angažovanje SAD u Vijetnamskom ratu.

1973. - S glavne železničke stanice u Beogradu ispraćena je poslednja kompozicija s lokomotivom na parnu vuču.

1974. - Prvi kineski putnički avion sleteo je u Njujork.

1979. - Iranci na referendumu ubedljivom većinom izglasali uspostavljanje Islamske republike.

1981. - U Vašingtonu je Džon Hinkli Džunior izvršio atentat na predsednika SAD Ronalda Regana i ranio ga.

1983. - Umro je srpski političar i pisac Rodoljub Čolaković, učesnik građanskog rata u Španiji i jedan od organizatora ustanka u Srbiji u Drugom svetskom ratu. Kao pripadnik levičarske terorističke organizacije 'Crvena pravda' 1921. uhapšen je i osuđen na 12 godina zatvora pod optužbom za umešanost u atentat na ministra unutrašnjih poslova Milorada Draškovića. Na robiji je s Mošom Pijade preveo prvi tom 'Kapitala' Karla Marksa i 'Bedu filozofije'. Dela su mu: 'Španija u plamenu', 'Kuća oplakana', 'Zapisi iz narodnooslobodilačkog rata', 'Utisci iz Indije', 'Susreti i sećanja', 'Kazivanje o jednom pokoljenju'.

1986. - Umro je američki filmski glumac Džejms Kegni, umetnik nesvakidašnje energije i ekspresivnosti, koji je u žanru kriminalističkog filma bio personifikacija 'anđela garava lica', folklornog heroja epohe prohibicije i velike ekonomske krize. Filmovi: 'Državni neprijatelj', 'Grešnikov odmor', 'Prolaz za pakao', 'Huk gomile', 'Pobednik uzima sve', 'Anđeli garava lica', 'San letnje noći', 'Oklahoma Kid'...

1987. - Slika Van Goga 'Suncokreti' prodata na aukciji u Londonu za 39,7 miliona dolara.

1990. - Skupština Estonije proglasila je Sovjetski Savez okupatorskom silom i zatražila je punu nezavisnost.

1992. - 64. dodela Oskara. Najbolji film - 'Kad jaganjci utihnu', najbolji glumac - Entoni Hopkins i najbolja glumica - Džodi Foster.

1993. - Vlada u Skoplju odbacila je naziv 'Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija', koji su predložili međunarodni posrednici radi priznavanja novostvorene države i njenog prema u UN.

1994. - Započela je turneja 'The Division Bell', poslednja svetska turneja sastava Pink Floyd.

1997. - U bombaškom napadu tokom političkog skupa u glavnom gradu Kambodže Pnom Penu ubijeno 10 i povređeno više od 100 ljudi, među njima i vodeći kambodžanski opozicioni političari.

1999. - Treći napad NATO-a na čačansku fabriku 'Sloboda'. Šteta je procenjena na najmanje 300 miliona dolara.

1999. - Francuski list 'Parizijen' objavio je fotografiju olupine američkog aviona 'F-117A' u blizini Teočaka u severoistočnoj Bosni, pored koje su stražarili američki vojnici.

2000. - Novinari, izdavači i organizacije za očuvanje slobode medija iz celog sveta u Briselu pokrenuli kampanju za odbranu nezavisnih medija i novinara u Srbiji koji su se našli na udaru režima predsednika Jugoslavije Slobodana Miloševića.

2000. - Umro je bivši austrijski predsednik Rudolf Kirhšleger. Za predsednika Austrije biran je dva puta između 1974. i 1986. i bio je prvi austrijski predsednik koji nije bio član nijedne političke partije.

2002. - Umrla je britanska kraljica majka - Elizabeta Bowes-Lyon.

2003. - U američkoj državi Njujork zabranjeno pušenje u restoranima i barovima.

2006. - Zbog poplava širom Češke, na jugu Poljske i istoku i zapadu Slovačke, hiljade ljudi prinuđeni su napustiti svoje domove. U Češkoj je noćas evakuirano više od 10.000 ljudi u gradu Znojmu, na granici s Austrijom.

2006. - Španska skupština usvojila je plan autonomije Katalonije. Skupština je usvojila kontroverzni plan proširenja autonomije Katalonije, kojim se toj regiji daju veća ovlašćenja u oblasti finansija i pravosuđa, ali i atributi nacije - do tada pripisivani isključivo Španiji kao državi. Plan su podržali poslanici socijalističke vlade, dok su poslanici desne Narodne partije bili protiv. Opozicija je ocenila da je predlog katalonske regionalne skupštine, poznat i kao novi statut Katalonije, neustavan i da predstavlja pretnju za jedinstvo Španije. Među partijama koje su glasale protiv plana o autonomiji bila je i separatistička katalonska partija ERC, koja je ocenila da plan 'ne ide dovoljno daleko' u smislu daljeg osamostaljenja Katalonije.

2006. - Umro je bivši predsednik Estonije Lenart Meri, ključna ličnost pokreta za nezavisnost te baltičke zemlje. Meri - državnik, pisac i režiser - bio je predsednik Estonije od 1992. do 2001.

2007. - Najmanje 54 osobe, od kojih su većina stranci iz raznih islamskih zemalja, ubijene su u sukobima između terorista povezanih sa Al Kaidom i pripadnika pakistanskih plemena u regionu Južni Vaziristan. Reč je provinciji na granici sa Avganistanom, koja služi kao baza talibanskim pobunjenicima.

2007. - Umro je Božidar Kovaček, srpski književnik, profesor, teatrolog, predsednik Matice srpske. Rođen je 1930. u Bosanskoj Dubici. Gimnaziju je završio u Novom Sadu a Filozofski fakultet u Beogradu, gde je doktorirao 1963. tezom o Jovanu Đorđeviću. Predavao je narodnu književnost i opšti kurs istorije jugoslovenske književnosti na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Bio je upravnik Biblioteke Matice srpske, redovni profesor i dekan novosadske Akademije umetnosti, a naučne oblasti bile su mu istorija srpske književnosti i kulture 18. i 19. veka. Bio je osnivač i glavni urednik časopisa za scenske umetnosti i muziku, predsednik Upravnog odbora Sterijinog pozorja i potpredsednik Vukove zadužbine. Objavio je niz dela iz istorije književnosti i teatrologije.

2008. - Umro je Dit Pran, kambodžanski novinar po čijim svedočenjima su snimljena 'Polja smrti'. U Pnom Penu je bio fotograf i prevodilac u dopisništvu Njujork tajmsa. Prema njegovoj životnoj drami snimljen je film 'Polja smrti', pošto se Pran od 1975. do 1979. nalazio u radnim logorima karakterističnim za režim Pol Potovih Crvenih Kmera, pod kojim je, kako se navodi, stradalo čak dva miliona ljudi, među njima i njegova tri brata. Po dolasku u SAD 1979. nastavio je da radi za Njujork tajms, a kasnije je bio i ambasador dobre volje UN.

2010. - Internet domen .yu prestao je da postoji brisanjem sa servera Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu. Domen .yu uveden je 1989. godine za SFR Jugoslaviju, a posle njenog raspada za SR Jugoslaviju i na kraju za Srbiju i Crnu Goru. Na srpskim stranicama .yu domen je zamenio domen .rs, a na crnogorskim domen .me.

2013. - Umro je Havijer Lopes Penja, alias Tieri, vođa baskijske separatističke organizacije ETA.

2017. - Ministri kulture zemalja Grupe sedam industrijski najrazvijenijih zemalja (G7) u Firenci su održali prvi sastanak posvećen pljačkama i švercu kulturnih dobara ekstremističkih organizacija.

2018. - Ubijeno je 16 ljudi u demostracijama duž granice pojasa Gaze s Izraelom u kojima je učestvovalo 30.000 Palestinaca. Bio je to dan s najviše žrtava u Gazi od rata izraelske vojske i Hamasa u leto 2014.



Klik Gore na Sliku - Prikaz; Ponovni Klik - Brisanje

Najnovije Vesti Balkana i SvetaNajnovije Vesti - Balkan i Svet
Ponuda TemaPogledajte i ostale super zanimljive rubrike na sajtu
Vic Ovog Dana
Verovali ili ne
Jeste li znali ovo?
Ludi svet
MoLitva dana
Testiranje Refleksa
Mesec i Njegove Mene
Testirajte Reflekse