Home Dugme
Meni
Novo na sajtu
Kratke Vesti
Omiljeno na sajtu

Kratke Vesti Evropa
Kratke Vesti Balkan
Kratke Vesti Sport

Ostali zanimljivi tekstovi na sajtuOstali zanimljivi tekstovi na sajtu

Na Ovaj Dan - 28. Mart

   Pogledajte događaje koji su se desili na ovaj dan, 28. marta! Šta se sve nekada dešavalo dvadeset osmog marta, šta je posebno ovog datuma, koje su poznate ličnosti rođene a koje umrle ovog datuma?

Osmeh gore Osmeh na lice:  
193. - Pretorijanska garda ubila je rimskog cara Pertinaksa i na dražbi prodala prestolje Didiju Julijanu.

364. - Rimski car Valentinijan I imenuje brata Valensa za svog istočnog savladara.

845. - Vikinški pljačkaši, verojatno pod vodstvom Ragnara Lodbroka, osvojili su Pariz nakon čega su za grad tražili ogromnu otkupninu.

1472. - Rođen je italijanski slikar Bartolomeo di Pagolo de Fatorino, poznat kao fra Bartolomeo, takođe i kao Bačo dela Porta, jedan od poslednjih firentinskih renesansnih majstora, preteča baroka. Slikarstvo je napustio 1500. godine kada je otišao u dominikanski manastir, ali ga je četiri godine kasnije Rafael ubedio da nastavi da slika.

1483. - Rođen je Rafaelo Santi, italijanski slikar, najpotpuniji predstavnik renesansnih ideja u slikarstvu. Slikao je portrete, religiozne i mitološke kompozicije, a kao arhitekt je, nakon Bramanteove smrti, rukovodio zidanjem crkve sv. Petra u Rimu. Dela su: 'Vitezov san', 'Venčanje Bogorodice', 'Bogorodica velikog vojvode', 'Bogorodica dela Kaza Tempi', 'Lepa vrtarica', 'Bogorodica da Filinjo', 'Bogorodica s ribom', 'Bogorodica sa Hristom, između pape Siksta II i svete Varvare ili Sikstinska Madona' ...

1749. - Rođen je francuski astronom, matematičar i fizičar Pjer Simon Laplas. Istakao se radovima na polju nebeske mehanike, a svoju čuvenu hipotezu o nastanku Sunčevog sistema poznatu kao Kant-Laplasova teorija, objavio je 1796.

1776. - U Moskvi osnovan teatar 'Boljšoj', veliki teatar opere i baleta, po ugledu na Sankt Peterburg, u kojem su od četrdesetih godina XVIII veka izvođene operske predstave.

1794. - Luvr, muzej u Parizu, otvoren je za javnost, iako je zvanično bio otvoren od avgusta prethodne godine.

1797. - Natanijel Brigs iz Nju Hempšira patentirao je veš mašinu.

1800. - Parlament Irske usvojio zakon o ujedinjenju Irske sa Velikom Britanijom.

1811. - Umro je srpski prosvetitelj, pisac, filozof i pedagog Dimitrije Obradović, poznat po monaškom imenu Dositej, prvi srpski ministar prosvete, jedna od najznačajnijih i najuticajnijih ličnosti srpskog naroda krajem XVIII i početkom XIX veka. Napustivši manastir, dosta je putovao kao privatni učitelj, naučio više stranih jezika, studirao na nekoliko evropskih univerziteta i bio najobrazovaniji Srbin svog vremena. Na poziv vođe Prvog srpskog ustanka Karađorđa, došao je u Srbiju 1806. i 1808. organizovao je Veliku školu u Beogradu. Postao je 1811. prvi ministar prosvete u Srbiji. Znanje i ideje unosio je u narod da bi ga oslobodio zaostalosti, prosvetio i uputio ka napretku. Bio je pristalica upotrebe narodnog jezika u književnosti i pisao je tim jezikom, zalagao se za oslobađanje žena ropske potčinjenosti, u skladu s najnaprednijim idejama Evrope tog vremena. Otvorio je Srbiji vrata u evropsku kulturu i stvorio osnovu moderne srpske književnosti. Dela su mu: 'Život i priključenija', 'Basne', 'Hristoitija', 'Sovjeti zdravago razuma', 'Sobranije'.

1854. - Velika Britanija, dan posle Francuske, objavila rat Rusiji i stala na stranu Otomanskog carstva u Krimskom ratu koji je izbio krajem 1853.

1854. - Rođen je srpski pravnik i političar Andra Đorđević, profesor na Velikoj školi u Beogradu i ministar prosvete. Znatno je doprineo reformi školskog sistema. Napisao je više rasprava i udžbenika iz građanskog, trgovačkog i rimskog prava, uključujući najznačajnije delo 'Sistem privatnog građanskog prava u Kraljevini Srbiji u vezi sa međunarodnim privatnim pravom'.

1868. - Rođen je ruski pisac Maksim Gorki koji se smatra utemeljivačem socijalističkog realizma u ruskoj književnosti. Imao je značajnu ulogu u političkom i kulturnom životu Sovjetske Rusije i 1934. postao je prvi predsednik Sovjetskog udruženja pisaca. Umro je 1936. Dela su mu: 'Makar Čudra', 'Mati', 'Na dnu'.

1871. - Izdana je deklaracija Pariske komune.

1872. - Rođen je srpski zoolog Živojin Đorđević, profesor Beogradskog univerziteta i član Srpske akademije nauka i umetnosti, jedan od začetnika moderne zoologije u Srbiji. Posebno se bavio parazitologijom i napisao je više naučnih radova objavljenih mahom u publikacijama SANU i u inostranstvu.

1881. - U Beču potpisana 'Železnička konvencija' o izgradnji pruge Beograd-Niš. Gradnja pruge dužine 243,5 kilometara okončana je 1884. Uz finansijsku podršku stranih konzorcijuma, do 1890. u Srbiji je izgrađeno 1.060 kilometara pruga koje su vodile do austrougarske, bugarske i turske granice.

1881. - Umro je ruski kompozitor Modest Petrovič Musorgski, član kompozitorske grupe 'Velika petorica', predstavnik ruske nacionalne muzičke škole. Dela su mu: 'Boris Godunov', 'Hovanščina', 'Soročinski sajam', 'Dečija soba' ...

1891. - Održano je prvo svetsko prvenstvo u podizanju tegova.

1910. - Uzleteo je prvi hidroplan, u Francuskoj.

1911. - Rođen je srpski književni i pozorišni kritičar jevrejskog porekla Eli Finci, učesnik narodnooslobodilačke borbe od 1941. Po oslobođenju zemlje, bio je direktor 'Borbe', 'Jugoslovenske knjige', 'Nolita', Jugoslovenskog dramskog pozorišta, glavni urednik časopisa 'Književnost'. Dela su: pozorišne kritike u zbirkama 'Više i manje od života I-V', 'Stvarnost i iluzije', studija 'Deni Didro', ogledi o Miroslavu Krleži, Augustu Cesarcu, Jovanu Skreliću, Đorđu Jovanoviću, Branimiru Ćosiću, Marinu Držiću.

1922. - Predstavljen je prvi nacrt za mikrofilm.

1924. - Fabrika IKARUS isporučila je prvi avion - proizvod domaće vazduhoplovne industrije, SB-1 nazvan 'mali Brandenburg'.

1930. - Dva najveća turska grada, Konstantinopolj i Angora, dobili nove nazive, Istanbul i Ankara.

1939. - Snage španskih nacionalista pod vodstvom Generalísima Francisca Franka zauzele su Madrid čime je završio Španski građanski rat.

1939. - Nemački vođa Adolf Hitler poništio pakt o nenapadanju, koji je Nemačka 1934. sklopila s Poljskom, što je bio uvod u napad na Poljsku u septembru 1939, čime je započet Drugi svetski rat.

1941. - U Drugom svetskom ratu britanske pomorske snage u nanele teške gubitke italijanskoj mornarici u bici kod rta Matapan.

1941. - Engleska književnica Virdžinija Vulf izvršila samoubistvo. Ubraja se među najznačajnije engleske romanopisce XX veka.

1942. - U Drugom svetskom ratu britanci iznenadnim napadom sa kopna, mora i iz vazduha uništili francusku luku Sen Nazar, u kojoj su bili usidreni nemački ratni brodovi.

1943. - U Beverli Hilsu, u Kaliforniji, umro je ruski kompozitor i pijanistički virtuoz Sergej Rahmanjinov, autor čuvenih klavirskih koncerata i 'Rapsodije na Paganinijevu temu'. Rođen je u Rusiji 1. aprila 1873, a emigrirao je u SAD 1918.

1944. - Pripadnici SS divizije 'Prinz Eugen', četnici, ustaše i domaće izdajice u zločinačkom pohodu pobili 1800 seljana.

1944. - Astrid Ana Emili Lindgren iščašila je zglob i počela da piše 'Pipi Dugu Čarapu'.

1945. - SAD priznale vladu Demokratske Federativne Jugoslavije.

1964. - Radio Caroline je započeo, kao piratska radio stanica, započeo je emitiranje programa sa broda usidrenog u međunarodnim vodama.

1969. - Umro je američki general i državnik Dvajt Dejvid Ajzenhauer, vrhovni komandant savezničkih snaga u Drugom svetskom ratu u Evropi, komandant NATO 1950-52. i predsednik SAD 1953-61.

1970. - U zemljotresu koji je razorio turski grad Gediz i okolna sela u zapadnoj Anadoliji poginulo najmanje 1.100 ljudi.

1973. - Američki glumac Marlon Brando odbio da primi 'Oskara' za glavnu ulogu u filmu 'Kum', a na ceremoniju za dodelu nagrade poslao indijansku glumicu Sačin Litlfeder da opiše patnje američkih Indijanaca.

1977. - Održana je 49. dodela Oskara. Za najbolji film proglašen je 'Roki', najbolji glumac je Piter Finč, a najbolja glumica Fej Danavej.

1979. - U najgorem nuklearnom incidentu u SAD, u elektrani 'Ostrvo tri milje' kod Herisburga u Pensilvaniji je, posle delimičnog topljenja jednog reaktora, radioaktivni gas iscurio u atmosferu a stanovnici Herisburga su evakuisani.

1985. - Umro je francuski slikar rusko-jevrejskog porekla Mark Šagal, koji je, mimo svih likovnih formi i eksperimenata koji su obeležile XX vek, uspeo da izgradi originalan individualni likovni izraz ('Violinist', 'Zaručnici'). Ilustrovao je La Fontenove basne, Gogoljeve 'Mrtve duše', Bibliju, oslikao svod pariske Opere, sinagogu u Jerusalimu, zgradu UN i uradio vitraže u katedrali u Mecu.

1989. - U Beogradu proglašeni amandmani na Ustav Srbije, kojim je pokrajinama oduzeta mogućnost veta na ustavne promene u Srbiji i deo zakonodavne, upravne i sudske funkcije. Revizija Ustava na Kosovu propraćena masovnim demonstracijama Albanaca, u sukobima demonstranata s policijom poginula 22 demonstranta i dva policajca.

1994. - Umro je francuski dramski pisac rumunskog porekla Ežen Jonesko tvorac 'antiteatra' i jedan od najznačajnijih autora 'teatra apsurda' ('Ćelava
pevačica', 'Žak ili pokornost').

2001. - U Demokratsku Republiku Kongo stigao je prvi kontingent 'plavih šlemova' sa zadatkom da ojača prisustvo UN u toj zemlji posle građanskog rata.

2001. - Promena Ustava Republike Hrvatske i ukidanje Županijskog doma.

2002. - Umro je čuveni holivudski režiser i scenarista Bili Vajlder,  dobitnik šest Oskara od 20 nominacija.

2003. - Na Fruškoj gori nađeno telo bivšeg predsednika Predsedništva Srbije Ivana Stambolića, otetog 25.8.2000. Policija uhapsila četiri pripadnika raspuštene Jedinice za specijalne operacije MUP-a Srbije osumnjičenih za to ubistvo.

2003. - Sa ostrva Tanegašima Japan lansirao svoje prve špijunske satelite u kosmos, koji će toj zemlji omogućiti nezavisnost u prikupljanju podataka, uključujući kretanje severno-korejske vojske.

2004. - Umro je poznati britanski glumac, scenarista, pisac, režiser i producent Piter Justinov koji je najveći uspeh postigao igrajući u filmovima 'Kvo vadis', 'Mi nismo anđeli'. Dobitnik je Oskara za epizodnu ulogu u filmovima 'Spartak' i 'Topkapi'.

2005. - U snažnom zemljotresu koji je pogodio zapadnu obalu indonežanskog ostrva Sumatra poginulo je preko 1.000 ljudi.

2006. - Umro je Aleksandar Saša Nenadović, novinar, glavni i odgovorni urednik i dopisnik Politike iz SAD i Velike Britanije. U novinarstvu je proveo više od pola veka, bio specijalni izveštač iz mnogih zemalja i saradnik NIN-a, Borbe, Naše borbe, Danasa i Republike. Bio je jedan od osnivača novinske agencije Beta i Foruma za međunarodne odnose, pri Evropskom pokretu u Srbiji.

2009. - Umro je ugledni filmski kritičar, teoretičar i istoričar Ranko Munitić. Bio je i filmski scenarista, publicista i jedan od najboljih poznavalaca stripa i animacije u bivšoj Jugoslaviji. Autor je niza knjiga i publikacija, među kojima su 'Filmski neprijatelji' i 'Filmski prijatelji', 'Pola veka filmske animacije u Srbiji', 'O animaciji', 'O dokumentarnom filmu'.

2013. - Poglavar Rimokatoličke crkve papa Franja na Veliki četvrtak uoči Uskrsa oprao je noge pritvorenicima - maloletnicima u Rimu, kao što je to godinama unazad radio u Argentini. Obredu u zatvoru Kazal del Marmo prisustvovale su i dve maloletnice, što predstavlja prvo papsko obeležavanje Velikog četvrtka uz učešće žena.

2013. - Umro je Boris Strel, slovenački skijaš, evropski juniorski šampion u veleslalomu, osvajač prve jugoslovenske medalje na svetskim prvenstvima u skijanju.

2017. - Američki Senat ratifikovao je protokol o pristupanju Crne Gore NATO-u.



Klik Gore na Sliku - Prikaz; Ponovni Klik - Brisanje

Najnovije Vesti Balkana i SvetaNajnovije Vesti - Balkan i Svet
Ponuda TemaPogledajte i ostale super zanimljive rubrike na sajtu
Vic Ovog Dana
Verovali ili ne
Jeste li znali ovo?
Ludi svet
MoLitva dana
Testiranje Refleksa
Mesec i Njegove Mene
Testirajte Reflekse