Home Dugme
Meni
Novo na sajtu
Kratke Vesti
Omiljeno na sajtu

Kratke Vesti Evropa
Kratke Vesti Balkan
Kratke Vesti Sport

Ostali zanimljivi tekstovi na sajtuOstali zanimljivi tekstovi na sajtu

Na Ovaj Dan - 06. Mart

   Pogledajte događaje koji su se desili na ovaj dan, 06. marta! Šta se sve nekada dešavalo šestog marta, šta je posebno ovog datuma, koje su poznate ličnosti rođene a koje umrle ovog datuma?

Osmeh gore Osmeh na lice:  
1475. - Rođen je Mikelanđelo Buonaroti, italijanski vajar, slikar, arhitekta i pesnik, jedan od najvećih umetnika u istoriji umetnosti i najpotpunijih predstavnika renesanse u Evropi. Svojim radom pretežno je bio vezan za Firencu i Rim. Njegova prva značajna dela su 'Pijeta' ('Plač Majke Božje') u crkvi svetog Petra u Rimu, 'Bogorodica s Hristom' u Brižu i 'David', statua visoka 5 metara, u Akademiji u Firenci, a mnogi smatraju da vrhunac njegovog vajarskog stvaralaštva predstavljaju figure za grobnicu pape Julija II ('Mojsije', koji se danas čuva u crkvi San Pjetro in vinkoli u Rimu, i statue robova - 'Okovani rob' i 'Oslobođeni rob', koje se čuvaju u Luvru) i za grobnicu porodice Mediči ('Jutro', 'Veče', 'Dan', 'Noć'). Kao slikar, izradio je, na zahtev pape Julija II, devet epizoda iz Starog zaveta na tavanici Sikstinske kapele u Vatikanu (najčuvenije od njih su 'Rođen jeje Adama', 'Izgnanstvo Adama i Eve iz Raja', likovi sibila, proroka...), a kasnije i džinovski i veličanstveni 'Strašni sud' na začeljnom zidu Kapele, na kom je radio punih sedam godina.

1447. - Tomaso Parentucelli postao je papa Nikola V.

1480. - U Toledu potpisan sporazum kojim je Španija priznala portugalsko osvajanje Maroka, a Portugalija se odrekla pretenzija prema Kanarskim ostrvima.

1521. - Ferdinand Magellan i njegova posada postali su prvi Europljani koji su stigli do Guama u Marijanskim otocima.

1619. - Rođen je Sirano de Beržerak, francuski književnik, veoma smelog i slobodnog duha. Teško ranjen 1640, napustio je vojni poziv u kojem se istakao kao odličan mačevalac i okrenuo se književnosti. Ostavio je jednu komediju, jednu tragediju, ali je naročito poznat po svom delu 'Drugi svet' - putovanja na Mesec i na Sunce. Edmon Rostan ga je opevao u svojoj herojskoj komediji istog imena.

1629. - Nemački car Ferdinand II Habsburški, izdao Edikt o restituciji kojim je protestantskim knezovima naloženo da vrate katoličkoj crkvi sve posede zaplenjene od 1552. Ferdinand III opozvao je taj edikt Vestfalskim mirovnim ugovorom 1648.

1806. - Rođena engleska pesnikinja Elizabeth Barrett Browning

1831. - Premijera opere Mesečarka u Milanu.

1836. - Meksikanci, pod komandom generala Antonija Lopeza de Santa Ane, zauzeli američku tvrđavu Alamo u Teksasu. Tokom opsade koja je trajala 13 dana poginulo je svih 156 Teksašana, među kojima i legendarni Dejvi Kroket.

1853. - Premijera opere 'Travijata' Đuzepa Verdija u Veneciji.

1857. - Američki Vrhovni sud presudio je u slučaju Dreda Scotta, što je vodilo proglašavanju nekoliko ustavnih amandmana.

1874. - Rođen je ruski filozof Nikolaj Aleksandrovič Berđajev, profesor na Moskovskom univerzitetu (1920). Mislilac hrišćanske inspiracije, jedan od najvećih filozofa 20. veka napustio je sovjetsku Rusiju 1922. i postao najpopularniji ruski filozof na Zapadu. Umro je 23. marta 1948. u Francuskoj ('Hrišćanstvo i klasna borba', 'Smisao istorije', 'Filozofija slobode', 'Čovek i mašina', 'O ropstvu i slobodi čoveka').

1882. - Knez Milan Obrenović proglasio Srbiju kraljevinom, a sebe kraljem.

1899. - Bayer je registrirao aspirin kao zaštitni znak.

1900. - Umro je nemački inženjer Gotlib Vilhelm Dajmler, koji je 1883. konstruisao prvi automobilski benzinski motor. Osnovao je 1890. kompaniju 'Dajmler Motoren-Gezelssaft', koja se 26 godina posle njegove smrti ujedinila s fabrikom Karla Benca u kompaniju 'Dajmler-Benc', proizvođača prestižnih automobila 'mercedes'.

1909. - U Beogradu je osnovan Savez srpskih vitezova, što je bio prvi pokušaj organizovanja sportskog života na širem planu, ujedinjavanju i objedinjavanju sportskih organizacija i članstva. Savez se, nažalost, ugasio već početkom 1910. godine, a ubrzo potom je osnovan Srpski olimpijski klub.

1912. - Italijanska vojska je prva upotrebila vazduhoplove u borbi, pošto su dva cepelina bombardovala turske vojnike ulogorene u Janzuru.

1914. - U Novom Sadu osnovan Fudbalski klub Vojvodina.

1926. - Rođen je poljski filmski režiser Andžej Vajda, čiji je izrazito ekspresionistički postupak utemeljio subjektivni realizam i bio glavna vrijednost 'crne serije' poljskog filma pedesetih godina XX vijeka. Filmovi: 'Generacija', 'Kanal', 'Pepeo i dijamant', 'Lotna', 'Samson', 'Prah', 'Svadba', 'Obećana zemlja', 'Čovek od mramora', 'Gospođice iz Vilka' ...

1927. - Rođen je kolumbijski književnik Gabrijel Garsija Markes. Pisac 'magičnog realizma', žanra koji meša mitove, magiju i realnost, najviše je doprineo da latinoamerička literatura dođe u centar pažnje svetske kulturne javnosti šezdesetih godina XX veka. Dobitnik je Nobelove nagrade za književnost 1982. Dela su mu: 'Sto godina samoće', 'Ljubav u vreme kuge' ...

1930. - Umro je nemački admiral Alfred fon Tirpic, koji je kao ministar mornarice od 1897. do 1916. doprinio izgradnji moćne ratne flote Nemačke. Ratnu mornaricu je gradio radi obračuna s Velikom Britanijom, uz snažnu podršku cara Vilhelma Drugog, i u Prvom svetskom ratu je izazvao neograničeni podmornički rat, uključujući potapanje trgovačkih brodova. Napisao je memoare 'Sećanja'.

1941. - U Drugom svetskom ratu Krunski savet Kraljevine Jugoslavije, donio odluku da Jugoslavija pristupi Trojnom paktu, pod uslovom da joj Nemačka i Italija garantuju nepovredivost teritorije.

1944. - Poletevši iz vazduhoplovnih baza u Velikoj Britaniji, 658 američkih bombardera započeli su danonoćno bombardovanje Berlina.

1945. - Umrla je srpska slikarka Milena Pavlović-Barili, umetnik rafinirane kulture, koja je slikala u nadrealističkom maniru, s posebnim osećanjem za prostor i poetičnu atmosferu. Pod uticajem renesansnih majstora, insistirala je na preciznosti, jasno artikulisanom crtežu, naglašenoj linearnosti. Život je provela između dva sveta - majke Danice i oca Bruna Barilija, italijanskog kompozitora i muzičkog kritičara, to jest, između patrijarhalne Srbije i velikih kulturnih centara Evrope. Završila je Umetničku školu u Beogradu, studirala u Minhenu, živela u Rimu i Parizu. U SAD je otišla 1939, gde je bila ilustrator modnog časopisa 'Vog' i scenograf i kostimograf u njujorškim pozorištima. Od posledica pada s konja umrla je u Njujorku u 36. godini života.

1946. - Francuska priznala Vijetnam kao nezavisnu državu u okviru Indokineske federacije.

1949. - Radio Beograd prvi put emitovao humorističku emisiju 'Veselo veče', koja je odmah postala jedna od najpopularnijih radio emisija.

1950. - Umro je francuski državnik Alber Lebren, predsednik Francuske od 1932. do 1940. Kao poslednji predsednik Treće republike, posle nacističke okupacije u Drugom svetskom ratu, nateran je da vlast preda marionetskoj vladi maršala Anrija Filipa Petena.

1953. - Georgij Maljenkov je posle smrti Josifa Staljina postao sovjetski premijer i prvi sekretar Komunističke partije.

1957. - Bivše britanske kolonije Zlatna Obala i Togoland ujedinjene su u državu pod nazivom Gana, koja je stekla nezavisnost u okviru Komonvelta, čime je počeo talas dekolonizacije u Africi.

1964. - Četvrti razvod Elizabet Tejlor - od Edi Fišera.

1967. - Svetlana Alilujeva, Staljinova ćerka, zatražila je politički azil u SAD.

1967. - Umro je mađarski kompozitor Zoltan Kodalj, uz Belu Bartoka najznačajniji mađarski muzički stvaralac XX veka. Napisao je studije o mađarskom muzičkom folkloru i izdao zbirke narodnih pesama. Dela su mu: 'Psalmus hungaricus', 'Hari Janoš', 'Igre iz Galante' ...

1970. - Iz Komunističke partije Čehoslovačke isključen njen bivši lider Aleksander Dubček.

1970. - Bitlsi su izdali pesmu 'Let it Be' u Engleskoj.

1973 - Umrla je američka književnica Perl Bak, koja se proslavila romanima u kojima je opisala život u Kini: 'Dobra zemlja', 'Istok , Zapad' 'Zmajevo seme'. Dobitnica je Nobelove nagrade za književnost 1938.

1980. - Francuska književnica belgijskog porekla Margerit Jursenar postala prva žena član Francuske akademije.

1983. - Helmut Kol izabran je za zapadnonemačkog kancelara.

1987. - Britanski trajekt M/S Herald of Free Enterprise prevrnuo se dok je napuštao luku u Zeebruggeu, Belgija, pri čemu je poginulo 193 ljudi.

1992. - 'Mikelanđelo', jedan od najopasnijih kompjuterskih virusa, napao je hiljade kompjutera širom sveta.

1993. - Pripadnici angolskog pobunjeničkog pokreta UNITA zauzeli su Huambo, drugi po veličini grad u Angoli, nakon dvomesečnih borbi s vladinim snagama.

1994 - Umrla je grčka glumica Melina Merkuri, veoma angažovana šezdesetih godina 20. veka u borbi protiv vojne hunte u Grčkoj, potom ministar kulture u vladi grčkih socijalista. Filmovi su joj: 'Nikad nedeljom', 'Fedra', 'Ciganin i džentlmen' ...

1999. - Na severu Kambodže, uz granicu s Tajlandom, uhapšen Ta Mok, poslednji od vođa maoističkog gerilskog pokreta Crveni Kmeri.

2001. - Tokom hodočašća u Meku, u jurnjavi vernika su poginula 34 muslimanska hodočasnika.

2002. - Vlasti u Indiji uspostavile kontrolu nad zapadnom indijskom državom Gudžarat, nakon jednonedljenih sukoba Indusa i Muslimana u kome je poginulo 803 osobe, uključujući i 58 Indusa koji su živi izgoreli u vozu kojeg je zapalila jedna muslimanska banda, što je i bio uzrok sukoba.

2003. - U udesu alžirskog putničkog aviona 'Er Alžir' odmah po poletanju sa aerodroma Tamanraset (Alžir), poginule su 102 osobe.

2004. - Umro je najpoznatiji brazilski plejboj Žoržinjo Genl koji je osvojio poznate lepotice među kojima su Merilin Monro, Romi Šnajder, Džejn Mensfild, Rita Hejvort i Anita Ekberg.

■ 2005. - U SAD je umro fizičar i laureat Nobelove nagrade Hans Bete koji je pobegao iz nacističke Nemačke, a zatim postao ključna figura u razvoju prve atomske bombe.

2006. - Vladika vranjski Pahomije oslobođen optužbe za protivprirodni blud nad maloletnim dečacima.

2006. - Na 78. dodeli Oskara nagradu Najbolji film dobio film 'Fatalna nesreća' - 'Crash'.

2007. - U samoubilačkom bombaškom napadu u iračkom gradu Hili, južno od Bagdada ubijeno je 115 šiitskih hodočasnika, koji su se uputili u sveti grad Kerbalu.

2007. - Francuski sociolog i filozof Žan Bodrijar, autor niza značajnih analitičkih uvida o modernom društvu, politici i kulturi, umro je u Parizu u 77. godini. Najvažnije knjige: Simbolička razmena i smrt (1976), Zaboravite Fukoa (1977), O zavođenju (1979), Simulakrumi i simulacije (1981), Fatalne strategije (1983), Iluzija kraja (1992), Savršeni zločin (1994), Totalni ekran (1997), Duh terorizma 2002).

2012. - Umro je Robert B. Šerman pisac Diznijevih filmskih klasika. Zajedno sa svojim bratom Ričardom komponovao je pesme za brojne Diznijeve filmove, među kojima su 'Knjiga o džungli', 'Meri Popins' za koju su osvojili dve nagrade Oskar i jednu nagradu Gremi, 'Aristokrate' i 'Čiti Čiti Beng Beng'.

2017. - Predsednik SAD Donald Tramp potpisao je modifikovanu verziju dekreta o privremenoj zabrani putovanja za šest većinski muslimanskih zemalja, čiju je prvobitnu verziju zabranio federalni sud. Građanima Irana, Libije, Somalije, Sudana, Sirije i Jemena je blokiran ulaz u SAD na 90 dana. Irak je uklonjen s liste nakon što je pristao da sarađuje s američkom vladom i zabrani svojim građanima da apliciraju za vize.



Klik Gore na Sliku - Prikaz; Ponovni Klik - Brisanje

Najnovije Vesti Balkana i SvetaNajnovije Vesti - Balkan i Svet
Ponuda TemaPogledajte i ostale super zanimljive rubrike na sajtu
Vic Ovog Dana
Verovali ili ne
Jeste li znali ovo?
Ludi svet
MoLitva dana
Testiranje Refleksa
Mesec i Njegove Mene
Testirajte Reflekse