Home Dugme
Meni
Novo na sajtu
Kratke Vesti
Omiljeno na sajtu

Kratke Vesti Evropa
Kratke Vesti Balkan
Kratke Vesti Sport
Ostali zanimljivi tekstovi na sajtuOstali zanimljivi tekstovi na sajtu

Na Današnji Dan - 13. Januar

   Pogledajte događaje koji su se desili na današnji dan, 13. januara! Šta se sve nekada dešavalo trinaestog januara, šta je posebno ovog datuma, koje su poznate ličnosti rođene a koje umrle ovog datuma?

Osmeh gore Osmeh na lice:  
812. - Sklopljen je Aachenski mir, mirovni ugovor koji je bizantski car Mihajlo I Rangabe sklopio s Karlom Velikim.

888. - Odo postaje kralj Franaka.

1559. - Elizabeta I krunisana za kraljicu Engleske.

1610. - Galileo Galilei otkrio Kalista, Jupiterovog meseca.

1691. - Umro je Džordž Foks, osnivač verske zajednice Kvekera 'Društvo prijatelja'. Obuzet idejom 'božijeg nadahnuća', Foks je od 1648. držao propovedi u kojima se zalagao za uspostavljanje rigoroznog morala u duhu starozavetne Biblije i stekao mnoge pristalice.

1785. - Džon Volter izdao je prvi broj novina 'London Times'.

1806. - Rođen je srpski pisac Jovan Sterija Popović, prvi srpski komediograf, koji je u delima ismevao mane tadašnjeg društva, naročito pomodarstvo, pokondirenost i nadriučenost. Posle završetka studija prava u Kežmarku u Slovačkoj, radio je kao advokat u rodnom Vršcu, potom je prešao u Srbiju i postao profesor prava na Liceju, prvo u Kragujevcu pa u Beogradu. Kao načelnik ministarstva prosvete Srbije, obavio je pionirski rad u organizovanju školstva, pokrenuo inicijativu za osnivanje Akademije nauka, Narodne biblioteke i Narodnog muzeja. Učestvovao je u organizovanju prvog beogradskog teatra koji je otvoren izvođenjem njegove tragedije 'Smrt Stefana Dečanskog'.

1842. - Prilikom povlačenja iz avganistanskog grada Kabula, britanske trupe od 9000 vojnika masakrirane su u Kiber Pasu.

1854. - Entoni Fos patentirao je harmoniku.

1854. - Japanski šogun Tokugava potpisao je prvi trgovinski ugovor kojim su za SAD otvorene neke japanske luke. Kasnije su potpisani ugovori s Velikom Britanijom, Rusijom, Francuskom, čime je Japan prekinuo politiku izolovanosti i počeo da se uključuje u međunarodne odnose.

1864. - Rođen je Vilhelm Vien, nemački fizičar i dobitnik Nobelove nagrade za fiziku.

1893. - Osnovana britanska Laburistička partija, čiji je predsednik postao škotski radnički vođa Džejms Kir Hardi.

1898. - Francuski pisac Emil Zola objavljuje članak 'J'accuse' - 'Optužujem' koji je objavio u listu 'L Oror', a koji je pismo predsedniku Republike u kojem je ukazao na mahinacije najviših vojnih krugova i zatražio oslobađanje kapetana Alfreda Drajfusa, koji je na procesu 1894. osuđen na doživotnu robiju zbog navodnog odavanja vojnih tajni Nemačkoj. Zahvaljujući ovome, Drajfus je na obnovljenom procesu oslobođen optužbi i 1906. godine je rehabilitovan, vraćen je u vojsku i unapređen je u čin majora.

1906. - Umro je ruski fizičar i elektroinženjer Aleksandar Stepanovič Popov, jedan od pionira radio-tehnike, izumitelj antene. Godine 1896. ostvario je prenos signala pomoću radio-talasa na udaljenost od 250 metara i utvrdio da se radio-talasi reflektuju od većih objekata.

1910. - Emitovan je prvi radio-prenos opere uživo iz njujorške 'Metropoliten opere', Leonkavalovi 'Pajaci' i Maskanjijeva 'Kavalerija rustikana'.

1915. - U zemljotresu u Avecanu u Italiji poginulo je više od 29.000 osoba.

1917. - U Velikoj Britaniji žene dobile pravo glasa.

1930. - Izišao prvi strip o Miki Mausu.

1935. - Na plebiscitu u oblasti Sar, kojom je na osnovu mandata Lige naroda upravljala Francuska, ubedljivom većinom izglasano je pripajanje Nemačkoj.

1941. - U 59. godini umro je engleski književnik irskog porekla, Džejms Džojs. Pored Virdžinije Vulf i Vilijema Foknera bio je najreprezentativniji predstavnik modernog psihološkog romana ili romana toka svesti. Pisao je pesme, pripovetke i romane.

1945. - Crvena armija u Drugom svetskom ratu počela veliku ofanzivu na Treći rajh, u kojoj je 180 divizija brzo probilo nemačke položaje u Poljskoj i istočnoj Pruskoj u dubini od 150 kilometara.

1953. - Josip Broz Tito izabran za predsednika Jugoslavije.

1963. - U vojnom udaru je ubijen prvi predsednik Togoa, Silvanus Olimpio, i vojska je na vlast dovela Nikolasa Granickog, koji je od 1961. bio u izbeglištvu. Istog dana 1967. vojnim udarom vlast je preuzeo potpukovnik Etjen Gnasingbe Ejadema.

1972. - Vojska je u Gani zbacila civilnu vladu predsednika Edvarda Akufa Ada, a vlast je preuzeo potpukovnik Ignacijus Ačempong.

1977. - Umro je francuski režiser i scenarista Anri Žorž Kluzo, dobitnik 'Zlatnog lava' Festivala u Veneciji za film 'Kej Orfevr' i 'Zlatne palme' Festivala u Kanu za film 'Misterija Pikaso'. Ostali filmovi: 'Nadnica za strah', 'Gavran', 'Istina' ...

1978. - Održana prva utrka Svetskog kupa u biatlonu u prvoj sezoni 1977/78.

1985. - Prilikom pada voza u provaliju, oko 250 kilometara istočno od glavnog grada Etiopije Adis Abebe, poginulo je 428 putnika, a 370 je povređeno.

1986. - Na snimkama letelice Voyager 2, otkrivena su još tri Uranova satelita: Belinda, Dezdemona i Rozalinda.

1991. - Na svetskom prvenstvu u australijskom gradu Pertu jugoslovenski vaterpolisti osvojili su zlatnu medalju. Jugoslavija je prvi put postala prvak sveta u vaterpolu u Madridu 1987.

1992. - Vatikan priznao Hrvatsku kao samostalnu i suverenu državu.

1992. - Japan se ispričao za seksualna zlostavljanja korejskih žena u Drugom svetskom ratu.

1993. - Na osnovu odluke nemačkog Ustavnog suda obustavljen je sudski postupak protiv bivšeg predsednika Demokratske Republike Nemačke Eriha Honekera. Sud je zaključio da proces protiv 80-godišnjeg Honekera, teško obolelog od raka predstavlja povredu ljudskog dostojanstva. Honeker je nakon 169 dana provedenih u istražnom zatvoru emigrirao u Čile gde je umro u maju 1994.

1994. - Umro je Goran Ipe Ivandić, slavni rock-bubnjar Belog Dugmeta.

1995. - Bivši državni sekretar SAD Džejms Bejker izjavio u američkom Kongresu da su rat u bivšoj Jugoslaviji izazvale Slovenija i Hrvatska i da u sukobima koji su usledili Srbi ni izdaleka nisu jedini krivci.

1997. - U centru Beograda se na dočeku Nove godine po Julijanskom kalendaru, poznate kao Srpska nova godina, u organizaciji beogradskih studenata i koalicije opozicionih partija 'Zajedno', okupilo najviše ljudi na jednom mestu u istoriji grada - procenjeno je da je proslavi prisustvovalo između 500.000 i 700.000 Beograđana.

1998. - Pad transportnog aviona avganistanske kompanije 'Arijana afgan erlajnz' u planinskoj oblasti na severozapadu Pakistana nije preživio niko od 51 putnika i članova posade.

2000. - Bil Gejts, koosnivač 'Mikrosofta', i zvanično najbogatiji čovek u svetu, prepustio je položaj izvršnog direktora Kompanije svom zameniku - Stivu Bolmeru.

2001. - U Beogradu je umro jugoslovenski pesnik, romansijer, novinar i pisac dela za decu Branko V. Radičević. Objavio je 70 knjiga, od kojih su najpoznatije 'Pesme o majci', 'Priča o životinjama', 'Sa Ovčara i Kablara', 'Vojničke pesme', 'Ponoćni svirači', 'Seljaci' i 'Antologija srpskog pesništva'. Napravio je i dve monografije o 'krajputašima' - mahom srpskim spomenicima uz drumove, obično vojnicima kojima se grob ne zna. Bio je pokretač muzičke manifestacije 'Dragačevska truba' u Guči i pesničkog 'Disovog proleća' u Čačku.

2001. - U zemljotresu u Salvadoru poginula je 701 osoba i 3.883 je ranjeno, a 160.598 stambenih objekata je uništeno, ozbiljno oštećeno ili zatrpano zemljom.

2002. - U Beogradu je umro književnik Antonije Isaković, potpredsednik Srpske akademije nauka i umetnosti od 1980. do 1992. Dobitnik mnogih književnih nagrada, bio je i pisac čija su dela u Jugoslaviji najviše ekranizovana ('Gospodar i sluga', 'Tren 1' i 'Tren 2', 'Govori i razgovori').

2002. - Umro je Kubanac Gregorio Fuentes, ribar i kapetan ribarskog brodića Ernesta Hemingveja 'Pilar', koji je tom američkom piscu bio inspiracija za roman 'Starac i more'.

2003. - Avganistan je ratifikovao Rimski sporazum o osnivanju Međunarodnog krivičnog suda, čime je otvoren put za ekstradiciju i suđenje za ratne zločine i kršenje ljudskih prava u toj zemlji.

2012. - Umro je bivši predsednik Fudbalskog saveza Jugoslavije i dugogodišnji selektor državne reprezentacije Miljan Miljanić.

2016. – Umro je novinar Zaharije Trnavčević, autor i voditelj TV-emisija 'Znanje-imanje' i 'Dobra zemlja', poslanik u dva saziva Skupštine Srbije i savetnik ministra poljoprivrede.

2017. - Umro je pevač Miodrag-Miki Jevremović koga su u Jugoslaviji 1960-ih i 1970-ih godina proslavile pesme 'Mama', 'Pijem' i 'Osamnaest žutih ruža'. Jevremović je bio i strastveni šahista, a najveći uspeh mu je bio remi protiv sovjetskog svetskog prvaka Anatolija Karpova.



Klik Gore na Sliku - Prikaz; Ponovni Klik - Brisanje

Najnovije Vesti Balkana i SvetaNajnovije Vesti - Balkan i Svet
Ponuda TemaPogledajte i ostale super zanimljive rubrike na sajtu
Vic Ovog Dana
Verovali ili ne
Jeste li znali ovo?
Ludi svet
MoLitva dana
Testiranje Refleksa
Mesec i Njegove Mene
Testirajte Reflekse