Home Dugme
Meni
Novo na sajtu
Kratke Vesti
Omiljeno na sajtu

Kratke Vesti Evropa
Kratke Vesti Balkan
Kratke Vesti Sport
Ostali zanimljivi tekstovi na sajtuOstali zanimljivi tekstovi na sajtu

Desilo Se u Ovaj Dan - 15. Decembar

   Šta se sve događalo i koji važni događaji su se desili na ovaj dan, 15. decembra! Šta se sve nekada dešavalo petnaestog decembra, šta je posebno ovog datuma, koje su poznate ličnosti rođene a koje umrle ovog datuma?

Osmeh gore Osmeh na lice:  
37. - Rođen je rimski car Lukije Domicije Ahenobarbus, poznat kao Klaudije Kajsar Avgust Germanik Neron, jedan od najizopačenijih vladara u rimskoj istoriji. Njegova se umerena vladavina od 54. kasnije pretvorila u nečuveni teror koji je kulminirao požarom Rima (64). Izvršio je samoubistvo 68. nakon što ga je Senat proglasio neprijateljem rimskog naroda i osudio na smrt.

1640. - Grof od Braganza krunisan kao Huan IV, prvi portugalski kralj posle šezdesetogodišnje španske vladavine i prvi iz dinastije Braganza koja je vladala Portugalom do 1910.

1675. - Umro je Jan Vermer van Delft, holandski slikar, intimist. Majstor u slikanju svetla, izradio je svega oko 40 slika, ali se ubraja u najveće umetnike sveta. Pretežno je radio figure u enterijeru. Matematička tačnost kompozicionih kretanja, blistav plemeniti kolorit dragocenih odnosa, svetlost i prostor koji obavija svaki predmet, oduhovljen slikarskom materijalizacijom, prevode poetsku ozarenost tihog spokojstva malog čoveka i njegove svakodnevice, otkrivajući je kao fragment univerzalne harmonije. Dela su: 'Žena s pismom', 'Čas muzike', 'Devojka sa đerdanom', 'U ateljeu' i svega dva pejzaža, među najlepšima u evropskom slikarstvu - 'Pogled na Delft' i 'Uličica u Delftu'.

1711. - U Kopenhagenu izbila epidemija kuge, od koje je umrlo više hiljada ljudi.

1801. - Odmetnuti janičari, koje su predvodile četiri beogradske dahija Aganlija, Kučuk-alija, Fočić Mehmed-aga i Mula Jusuf, ubili beogradskog valiju Hadži Mustafa-pašu i zaveli teror u Beogradskom pašaluku. Nasilje ubrzalo izbijanje Prvog srpskog ustanka 1804.

1806. - Francuske trupe pod komandom Napoleona Bonaparte ušle u Varšavu.

1832. - Rođen je Aleksandar Gistav Ajfel, francuski inženjer koji je konstruisao veći broj gvozdenih mostova i čuvenu Ajfelovu kulu u Parizu (za svetsku izložbu 1889.) visoku 320 metara, čelične konstrukcije.

1840. - Kovčeg s posmrtnim ostacima francuskog cara Napoleona I položen u 'Dom invalida' u Parizu, 19 godina posle njegove smrti u izgnanstvu na ostrvu Sveta Jelena.

1852. - Rođen je Antoin Bekerel, francuski fizičar, nobelovac i jedan od otkrivača radioaktivnosti. Njemu u čast merna jedinica za radioaktivnost nazvana je 'bekerel'.

1854. - U Filadelfiji je upotrebljena prva mašina za čišćenje ulica. 

1859. - Rođen je Lazar Ludvig Zamenhof, tvorac međunarodnog jezika esperanta. Prvi udžbenik tog jezika objavio je 1887. pod pseudonimom dr Esperanto - onaj koji se nada. Ovaj jezik nije postao međunarodni jezik u širokoj upotrebi kako se nadao njegov tvorac, ali je najvažniji i najrašireniji od svih veštačkih jezika.

1874. - Vladar Sendvičkih ostrva - sadašnji Havaji, Dejvid Kalakua postao prvi vladajući kralj koji je - na poziv predsednika Simpsona Granta - posetio SAD.

1890. - Ubijen poglavica indijanskog plemena 'Sijuks' Bik Koji Sedi, koji je predvodio indijanska plemena u bici kod Litl Big Horna 1876. protiv američke Sedme konjičke divizije, pod komandom Džordža Kastera.

1891. - Amerikanac Džejms Najsmit izmislio je novu igru - košarku. Košarka je zamišljena kao sportska igra između dve ekipe sa po 12 igrača, od kojih u igri učestvuje samo pet. Tokom cele utakmice, koja traje dva puta po 20 minuta efektivne igre, dozvoljava se neograničena zamena igrača. Cilj je ubaciti loptu u protivnički koš. Prvo američko prvenstvo u košarci održano je 1897. godine, a prva međunarodna utakmica u Ervopi 1919, između Francuske i Italije. Kod nas se košarka prvi put pojavila 1923. godine preko izaslanika Crvenog krsta, Amerikanca Vilijama Vilanda, ali se razvila tek posle Drugog svetskog rata.

1897. - Umro je francuski pisac Alfons Dode, autor trilogije o zgodama Tartarena Taraskonca, remek-dela francuske humorističke proze. Bio je naturalista, ali se odlikovao toplinom u razumevanju ljudske nesreće, nenametljivim humanizmom i izuzetnim darom zapažanja. Pisao je romane, drame i novele. Dela su mu: 'Pisma iz mog mlina', 'Tartaren Taraskonac', 'Nabob', 'Safo', 'Numa Rumestan', 'Kraljevi u izgnanstvu', 'Besmrtnik'.

1904. - Upućen je prvi poziv hitnoj pomoći u Beogradu. Srpsko lekarsko društvo je posle jedne saobraćajne nesreće odlučilo da u Beogradu organizuje 'stalno dežurstvo lekara koji će u svako doba dana i noći ići kolima da ukazuju prvu i najpotrebniju pomoć'.

1914. - Oslobađanjem Beograda u Prvom svetskom ratu završena Kolubarska bitka. Pobeda za koju izuzetne zasluge pripadaju komandantu Prve armije, generalu Živojinu Mišiću, podigla ugled Srbije među saveznicima i učvrstila samopouzdanje srpske vojske i naroda.

1938. - Isprobavajući nov tip lovačkog aviona, poginuo ruski pilot Valerij Čkalov. 1937. preleteo Severni pol, bez spuštanja od Moskve do Vankuvera, 12.000 kilometara, za 64 časa i 25 minuta, što je priznato kao svetski rekord leta na daljinu.

1939. - U Atlanti je održana premijera filma 'Prohujalo sa vihorom', ekranizacija istoimenog romana Margaret Mičel o istoriji američkog građanskog rata sa stanovišta buržoazije sa Juga.

1961. - Generalna skupština Ujedinjenih nacija odbacila sovjetski predlog o premu NR Kine u svetsku organizaciju.
1961. - Bivši nacistički funkcioner Adolf Ajhman, organizator i izvršilac genocida Jevreja u Drugom svetskom ratu, osuđen na smrt u Jerusalimu, a potom obešen. Posle rata pod lažnim imenom živeo u Argentini do 1960, kada su ga otkrili i uhapsili pripadnici izraelske tajne službe.

1964. - Kanada je usvojila svoju zvaničnu zastavu sa listom javora.

1965. - Američki svemirski brodovi 'Džemini 6' i 'Džemini 7' ostvarili prvi kosmički susret i napravili dve kružne putanje leteći jedan pored drugog.

1966. - Umro je američki režiser Volt Dizni (Walt Disney), autor stripova, filmski animator i producent, tvorac modernog crtanog filma, dobitnik 29 Oskara. Put ka slavi otvorio mu je krajem '20-tih godina 20. veka lik Miki Mausa. Iz Diznijevih studija kasnije su izašli crtani filmovi poznati širom sveta: 'Snežana i sedam patuljaka', 'Pepeljuga', 'Petar Pan', 'Bambi', 'Pinokio', 'Alisa u zemlji čuda'.

1970. - Sovjetski vasionski brod 'Venera 7' spustio se na planetu Veneru i počeo da šalje signale.

1970. - U Beogradu je umro srpski slikar Leonid Šejka. Bio je član grupe 'Mediala', bavio se i likovnom eseistikom.

1978. - Predsednik SAD Džimi Karter saopštio da će njegova zemlja od 1. januara 1979. uspostaviti diplomatske odnose s Kinom i prekinuti odnose s Tajvanom.

1989. - Skupština Paname za premijera imenovala generala Antonija Norijegu, bivšeg štićenika SAD, i proglasila da je Panama 'u ratnom stanju' sa SAD.

1991. - Oko 500 ljudi izgubilo život kada je feribot 'Salem ekspres' udario, ispred egipatske luke Safaga, u koralni greben i potonuo.

1992. - Vlada SAD optužila američkog velemajstora i neporaženog prvaka sveta u šahu Bobija Fišera da je igranjem meča s bivšim svetskim prvakom Borisom Spaskim prekršio ekonomske sankcije protiv Savezne Republike Jugoslavije. Fišer je prethodno javno ismejao takav nagoveštaj i doslovno pljunuo na tekst optužbe. Meč je odigran u Beogradu i na Svetom Stefanu - u Crnoj Gori.

1995. - Posle 36 godina zabrane, časopis 'Playboy' ponovo se pojavio u slobodnoj prodaji u Irskoj.

1996. - Pod snažnim pritiskom svakodnevnih protesta građana zbog falsifikovanja izbornih rezultata, opštinski sud u Nišu potvrdio pobedu opozicione koalicije 'Zajedno' u drugom krugu izbora za lokalne organe uprave, 17.11.

1999. - Šef UNMIK-a Bernar Kušner potpisao, u Prištini, sporazum s predstavnicima kosovskih Albanaca o formiranju Prelaznog administrativnog veća Kosova. Srbi sa Kosova odbili da potpišu sporazum, ali su kasnije delegirali svog predstavnika u to telo.

2000. - Zatvorena nuklearna centrala u Černobilu u Ukrajini u kojoj je krajem aprila 1986. eksplodirao jedan blok centrale izazvavši najtežu nuklearnu katastrofu od početka upotrebe nuklearnih centrala.

2001. - Krivi toranj u Pizi u Italiji ponovo otvoren za posetioce, posle 12 godina pauze zbog sanacije.

2002. - Posmatrači UN zvanično okončali misiju na Prevlaci, početu u martu 1992, i predali vlastima Hrvatske kontrolu nad tim poluostrvom.

2005. - U Iraku su održani prvi slobodni parlamentarni izbori od pada Sadama Huseina, 2003. godine.

2010. - Umro je poznati američki režiser Blejk Edvards koji je režirao kultne filmove 'Doručak kod Tifanija', serijal 'Pink Panter', 'Viktor i Viktorija' i brojna druga ostvarenja. Bio je scenarista, producent i glumac.

2013. - Umrla je Džoan Fontejn, britanska filmska i pozorišna glumica, holivudska zvezda i dobitnica Oskara, poznata po ulogama u filmovima 'Rebeka' i 'Sumnja' Alfreda Hičkoka.

2016. - Međunarodna telekomunikaciona unija dodelila trocifreni pozivni broj +383 Kosovu. Kompaniji MTS d.o.o iz Srbije Regulatorna agencija za telekomunikacije Kosova dodelila je privremenu dozvolu za mobilnu telefoniju i licencu za usluge fiksne telefonije na Kosovu.



Klik Gore na Sliku - Prikaz; Ponovni Klik - Brisanje

Najnovije Vesti Balkana i SvetaNajnovije Vesti - Balkan i Svet
Ponuda TemaPogledajte i ostale super zanimljive rubrike na sajtu
Vic Ovog Dana
Verovali ili ne
Jeste li znali ovo?
Ludi svet
MoLitva dana
Testiranje Refleksa
Mesec i Njegove Mene
Testirajte Reflekse