Home Dugme
Meni
Novo na sajtu
Kratke Vesti
Omiljeno na sajtu

Kratke Vesti Evropa
Kratke Vesti Balkan
Kratke Vesti Sport

Ostali zanimljivi tekstovi na sajtuOstali zanimljivi tekstovi na sajtu

Desilo Se u Ovaj Dan - 27. Jul

   Šta se sve događalo i koji važni događaji su se desili na ovaj dan, 27. jula! Šta se sve nekada dešavalo dvadeset sedmog jula, šta je posebno ovog datuma, koje su poznate ličnosti rođene a koje umrle ovog datuma?

Osmeh gore Osmeh na lice:  
916. - Umro je slovenski prosvetitelj Kliment Ohridski. Bio je učenik slovenskih prosvetitelja, solunskih Grka Ćirila i Metodija, jedan od najistaknutijih pisaca stare slovenske književnosti. U Ohridu je podigao manastir koji i sada postoji, a 886. je osnovao školu kroz koju je prošlo oko 3.500 učenika.

1189. - Veliki župan Stefan Nemanja ugostio je u Nišu nemačkog cara Fridriha I Barbarosu na njegovom proputovanju kroz Srbiju u Trećem krstaškom ratu, i ponudio mu savez protiv Vizantije.

1276. - Umro je Jakov I Aragonski, kralj Aragona i Valencije, katalonski knez, grof Barcelone i Urgella, gospodar Montpelliera.

1377. - Radi zaštite od kuge, dubrovačko Veliko veće prvo je u Europi odredilo karantin za putnike.

1540. - Pod optužbom za veleizdaju, pogubljen je Tomas Kromvel, glavni savetnik engleskog kralja Henrija VIII.

1586. - Ser Walter Raleigh doneo je prvi duvan iz Virdžinije u Englesku.

1661. - Engleski parlament odobrio je Navigacioni akt - zbirku zakona koji su imali cilj da osiguraju razvoj engleske mornarice i trgovine.

1675. - U bici kod Sasbacha, u Nizozemskom ratu, poginuo je francuski vojskovođa Anri Tiren, komandant francuske vojske u Tridesetogodišnjem ratu.

1789. - Kongres SAD osnovao je Odeljenje za spoljne poslove, koje je kasnije postalo Stejt department.

1794. - Nacionalni konvent je naredio hapšenje i pogubljenje vođe Vladavine terora Maksimilijana Robespera nakon što je pozvao na pogubljenje više od 17.000 'neprijatelja Francuske revolucije'.

1824. - Rođen je Aleksandar Dima, francuski romanopisaci i osnivač društvene drame. Pozorišni komadi: 'Dama s kamelijama', 'Polusvet', 'nezakoniti sin', 'Gospodin Alfons', 'Deniza'...

1830. - U Francuskoj je izbila trodnevna 'Julska revolucija' izazvana odlukom kralja Šarla X Burbonskog da ukine slobodu štampe, raspusti tek izabranu skupštinu i promeni izborni zakon. Kralj je abdicirao i emigrirao u Škotsku.

1832. - Rođen je Đura Jakšić, najveći liričar srpskog romantizma i jedan od najdarovitijih srpskih slikara XIX veka. Pored poezije, koja je najvrednija u njegovom književnom opusu, pisao je pripovetke i herojske poeme ('Na Liparu', 'Ponoć', 'Padajte braćo', 'Otadžbina', 'Seobe Srbalja', 'Stanoje Glavaš').

1835. - Rođen je Đozue Karduči, najveći italijanski pesnik u prvim decenijama posle ujedinjenja Italije, profesor italijanske književnosti Univerziteta u Bolonji. Dobitnik je Nobelove nagrade za književnost 1906. ('Jambi i epode', 'Nove rime', 'Varvarske ode'). 1906.

1839. - Počeo je Opijumski rat Kine i Velike Britanije kada su kineske vlasti u luci u Kantonu zaplenile i uništile 20.000 sanduka opijuma.

1841. - U dvoboju je poginuo ruski pisac Mihail Jurjevič Ljermontov, pesnik kavkaskih pejsaža i romantičnog buntovništva, jedan od najznačajnijih pesnika i prozaista ruske književnosti XIX veka ('Junak našeg doba', 'Demon', 'Pesma o trgovcu Kalašnikovu').

1844. - Umro je engleski hemičar i fizičar Džon Dalton, jedan od osnivača atomske teorije materije ('Novi sistem filozofije hemije'). Proučavao je anomaliju neprepoznavanja boja, koja je po njemu nazvana daltonizam.

1866. - Uspešno je postavljen 1686 milja dug telegrafski kabl preko Atlantika.

1867. - Rođen je španski kompozitor i pijanista Enrike Granados, koji je stvarao u romantičarskom maniru, gotovo isključivo na osnovu španske narodne muzike. Dela su mu: klavirska zbirka 'Gojekas', 'Španske igre' za klavir.

1872. - Rođen je srpski kompozitor i dirigent Stanislav Binički, autor 'Marša na Drinu'. Kompoziciju i solo pevanje studirao je u Minhenu, a po dolasku u Beograd, osnovao je vojni orkestar. Zajedno sa Stevanom Stojanovićem Mokranjcem i Kostom Manojlovićem, osnovao je 1899. Srpsku muzičku školu koja sada nosi ime Mokranjac. Bio je direktor Beogradske opere. Dela su: prva srpska opera 'Na uranku', horske pesme (zbirka 'Seljančice'), solo pesme, muzika za dramske komade, vojni marševi.

1874. - U Kragujevcu je pokrenut list 'Glas javnosti', glasilo socijalista Svetozara Markovića.

1905. - Rođen je srpski slikar Petar Lubarda, član Srpske akademije nauka i umetnosti, jedan od najznačajnijih srpskih slikara XX veka. Slikarstvo je studirao u Beogradu i Parizu. Pre Drugog svetskog rata, stvarao je u postimpresionističkom i ekspresionističkom stilu slike guste materije i zasićene atmosfere. Posle rata, postepeno je promenio orijentaciju i stvaralački impuls; snažan slikarski temperament uputio ga je na dinamične kompozicije jarkih boja u funkciji dramskih sadržaja i sadržaja nacionalnog epskog karaktera. Slikao je i predele, mrtvu prirodu, portrete, a u poslednjem stvaralačkom periodu oprobao se u apstraktnom slikarstvu, zadržavajući osobeni stil i prepoznatljiv snažan kolorit.

1910. - Ferdinand Budicki prvi u Hrvatskoj položio vozački ispit.

1915. - Rođen je italijanski operski pevač Mario del Monako, koga su kritičari proglasili 'tenorom epohe'. Umetničku karijeru počeo je 1941. u Milanskoj skali. Zahvaljujući izuzetnom glasu i izvanrednim osećajem za scenu, stekao je ogromnu popularnost i priznanje kritike.

1917. - Umro je Emil Teodor Koher, švajcarski hirurg. Dobitnik Nobelove nagrade za medicinu 1909. Ispitivao je funkciju štitne žlezde i znatno doprineo razvoju savremene hirurgije.

1921. - Kanadski lekari Frederik Grant Benting i Čarls Best izolovali su insulin, što je ubrzo omogućilo efikasno lečenje dotad smrtonosne šećerne bolesti.

1924. - Zatvorene su osme Olimpijske igre u Parizu.

1927. - Rođena je Fana Kočovska, partizanka i narodni heroj Jugoslavije.

1941. - Srpski ustanici u Lici u Drugom svetskom ratu oslobodili mesto Srb, razorili prugu Knin-Drvar, razbili u klancu kod Srba četu ustaša i potom zauzeli Otrić i Donji Lapac. Ustanak protiv ustaša i nemačkih okupatora je posle Kninske krajine zahvatio Dalmaciju, Kordun, Baniju, zapadnu Slavoniju. Dan napada na Srb je u vreme postojanja SFR Jugoslavije proslavljan kao dan ustanka naroda Hrvatske.

1941. - Srpski ustanici u Drugom svetskom ratu zauzeli Drvar i Grahovo u borbi koju su poveli protiv ustaša i nemačkih okupatora. Napad na Drvar je u vrijeme postojanja SFR Jugoslavije proslavljan kao dan ustanka naroda Bosne i Hercegovine.

1946. - Rođen je Rade Šerbedžija, filmski, televizijski i pozorišni glumac, pesnik i muzičar.

1950. - U saobraćaj pušten put Beograd-Zagreb, dug 400 kilometara, 'Auto-put bratstva i jedinstva', u čijoj su izgradnji učestvovale dobrovoljne omladinske radne brigade iz svih krajeva Jugoslavije.

1953. - U Panmundžomu je potpisan sporazum o primirju u Korejskom ratu, čime je okončan trogodišnji rat u kojem je poginulo 1,6 miliona Korejaca i Kineza i preko 118.000 pripadnika trupa UN (SAD).

1954. - Velika Britanija i Egipat postigli su sporazum o okončanju 72-godišnje britanske kontrole nad Sueckim kanalom.

1955. - Austrija je obnovila državni suverenitet pošto su zemlju nakon 17 godina napustile strane trupe - nemačke po završetku Drugog svetskog rata, a savezničke 10 godina kasnije.

1963. - Čovek je prvi puta preplivao 200 m za manje od 2 minute: 1:58,8 Don Schollander (USA), u Los Angelesu.

1965. - Američki avioni u Vjetnamskom ratu prvi put napali protivvazdušne sisteme severnovijetnamske armije.

1967. - Umro je srpski pisac Veljko Petrović, član Srpske akademije nauka i umetnosti, koji je pretežno pisao o Vojvodini, njenom ambijentu i ljudima. Prava je završio u Pešti. U Prvom balkanskom ratu bio je ratni dopisnik, a u Prvom svetskom ratu dobrovoljac, potom načelnik u Ministarstvu prosvete, predsednik Matice srpske u Novom Sadu i Srpske književne zadruge u Beogradu i upravnik beogradskog Narodnog muzeja. Prve zbirke stihova objavio je 1914. Neposrednim i rodoljubivim stihovima žigosao je nacionalno otuđivanje, korupciju i izdaju, a u intimnoj lirici bio je impresionista. Bio je i plodan prozni pisac, a pisao je i studije o književnosti i slikarstvu. Dela su: zbirke pesama 'Rodoljubive pesme', 'Na pragu', 'Stihovi', zbirke pripovedaka 'Bunja i drugi u Ravangradu', 'Varljivo proleće', 'Pomerene savesti', 'Prepelica u ruci', 'Dah života', 'Moloh'.

1970. - Umro je portugalski diktator Antonio de Oliveira Salazar, koji je gvozdenom rukom vladao zemljom i portugalskim kolonijama od 1933. do smrti. Ustavom od 1933. je pretvorio Portugaliju u 'korporativnu i autoritarnu republiku', ugušio opozicione partije i ukinuo građanske slobode. Prethodno je 1930. osnovao Nacionalnu uniju i potom je uz pomoć te stranke i podršku vojske i zloglasne tajne političke policije PIDE ojačao ličnu diktaturu.

1970. - S Jave se proširila epidemija kolere u veći dio Azije.

1976. - Velika Britanija posle četiri godine međudržavne napetosti, koju je forsirao diktator Idi Amin Dada, prekinula diplomatske odnose s Ugandom, pribegavši prvi put za 30 godina tako drastičnom potezu protiv neke države.

1980. - U izbeglištvu u Kairu umro je bivši iranski šah Mohamed Reza Pahlavi. Na vlast je došao 1941, a zbačen je u Islamskoj revoluciji ajatolaha Homeinija 1979.

1981. - Umro je američki filmski režiser nemačkog porekla Vilijam Vajler, čiji se filmovi odlikuju stilskom perfekcijom. Dobio je nagradu 'Oskar' za filmove 'Gospođa Miniver', 'Ben Hur' i 'Najlepše godine našeg života'. Ostali filmovi su: 'Orkanski visovi', 'Male lisice', 'Kako ukrasti milion dolara', 'Nasljednica', 'Detektivska priča', 'Keri', 'Praznik u Rimu', 'Prijateljsko ubeđivanje'.

1984 - Umro je britanski filmski i pozorišni glumac Džejms Mejsn, koji je u dugačkoj filmskoj karijeri snimio više od 80 filmova ('Požar nad Engleskom', Čovek u sivom', 'Pustinjski lisac', 'Julije Cezar').

1985. - U državnom udaru u Ugandi svrgnut je predsednik Milton Apolo Obote, koji je bio šef države od 1966. do 1971, kada ga je oborio Idi Amin Dada. Drugi put je postao predsednik 1979.

1989. - Krister Peterson proglašen je krivim i osuđen na doživotnu robiju zbog ubistva švedskog premijera Olofa Palmea 1986. On je kasnije oslobođen, a ubistvo je ostalo nerazjašnjeno.

1990. - Belorusija je proglasila nezavisnost od tadašnjeg SSSR-a.

1993. - U Ženevi počela desetodnevna konferencija na kojoj su, prvi put posle tri meseca, direktno pregovarali predstavnici triju zaraćenih strana u bivšoj BiH - srpske, muslimanske i hrvatske. Osim međunarodnih predstavnika, na skupu su učestvovali lideri Jugoslavije i Hrvatske, ali konferencija nije uspela da zaustavi građanski rat u bivšoj BiH.

1993. - Microsoft izbacuje Windows NT 3.1, prvi MS OS iz 'New Tehnology' serije, po mnogima njihov poslednji zaista dobar OS.

1995. - Na sednici Skupštine Republike Srpske Krajine - RSK, održanoj u Topuskom, Milan Babić izabran za premijera Republike, a istog dana Glavni štab Srpske vojske Krajine proglasio opštu mobilizaciju u južnom delu RSK zbog pojačane koncentracije hrvatske vojske.

1996. - Tokom Olimpijskih igara u Atlanti eksplodirala je bomba u zabavnom parku. Poginulo je dvoje i ranjeno 110 ljudi.

1997. - Počelo prikazivanje televizijske serije Stargate SG-1 u SAD-u.

1998. - Bivša stažistikinja u Beloj kući, Monika Luinski dala je prvu izjavu istražiteljima i time prekinula šestomesečnu ćutnju u vezi sa ljubavnom aferom sa američkim predsednikom Bilom Klintonom.

2000. - Predsedavajući Saveta ministara BiH Spasoje Tuševljak i hrvatski premijer Ivica Račan objavili u Sarajevu odluku Hrvatske Vlade o prelasku državne granice između BiH i Hrvatske samo sa ličnom kartom, te potpisali Sporazum o predaji i prihvatanju lica i Sporazum o carinskoj saradnji.

2001. - SAD su produžile sankcije Iranu i Libiji na još pet godina.

2003. - Umro je slavni američki komičar Bob Houp (Hope) koji je tokom 70-godišnje karijere igrao u vodviljima, radio dramama, pozorištu, filmu i televiziji.

2004. - Predstavički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio izveštaj Komisije za utvrđivanje istine o događajima na Palama u noći između 31. marta i 1. aprila, u kome se navodi da pravoslavni sveštenik Jeremija Starovlah i njegov sin Aleksandar nisu povređeni od posledica eksplozije, nego da je SFOR upotrebio silu protiv nevinih ljudi.

2004. - Najveća muslimanska dobrotvorna organizacija u SAD 'Holi lend fondacija' optužena za pranje novca i finansiranje terorista, uključujući i Hamas, počev od 1988. godine.

2007. - U selu Jabukovac nadomak Negotina, 39-godišnji meštanin sela Nikola Radosavljević, naoružan lovačkom puškom, ubio devet a teže ranio dvoje osoPosle zločina pokušao samoubistvo, ali je sprečen i uhapšen.

2008. - Umro je lord Dejvid Rasel Džonston (76), škotski političar, izvestilac Parlamentarne skupštine Saveta Evrope za Kosovo. Pregovarao je sa Radovanom Karadžićem, liderom bosanskih Srba, 1993. o Vens-Ovenovom planu za Bosnu i Hercegovinu.

2010. - Island je počeo pregovore o članstvu u Evropskoj uniji. Premijer nove islandske vlade Sigmundur Gunlaugson 22. maja 2013. privremeno je otkazao dalje pregovore o učlanjenju u Evropsku uniju, a potom je 12. marta 2015. Island povukao zahtev za članstvo.

2013. - Američki kantautor i gitarista Džej Džej Kejl, čije je pesme 'After Midnight' i 'Cocaine' u obradama popularizovao Erik Klepton, umro je od srčanog udara u 74. godini.

2015. - Umro je A.P.Dž. Kalam, predsednik Indije od 2002. do 2007. Bavio se naukom, imao je važnu ulogu u u indijskom nuklearnom programu, ostao je upamćen kao otac indijskog vojnog raketnog programa.



Klik Gore na Sliku - Prikaz; Ponovni Klik - Brisanje

Najnovije Vesti Balkana i SvetaNajnovije Vesti - Balkan i Svet
Ponuda TemaPogledajte i ostale super zanimljive rubrike na sajtu
Vic Ovog Dana
Verovali ili ne
Jeste li znali ovo?
Ludi svet
MoLitva dana
Testiranje Refleksa
Mesec i Njegove Mene
Testirajte Reflekse