Crnogorska policija uhapsila je Danka Savića, starog 51 godinu, zbog sumnje da je počinio krivično djelo nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija.
Tokom pretresa lokacija koje je Savić koristio, pronađeno je 12,2 kilograma eksploziva, 33 komada municije, optika za noćno osmatranje, dvije radio stanice, legitimacije sa različitim imenima, gas maska, vojne oznake, pečati, epolete i amblemi...
Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici mu je odredilo zadržavanje do 72 sata.
Savić se povezuje sa djelovanjem kozačkih proruskih organizacija.
Ko je Danko Savić?Iz policije navode da je Savić državljanin Bosne i Hercegovine s prebivalištem u Danilovgradu, opštini udaljenoj dvadesetak kilometara od Podgorice.
Hapšen je i 2018. godine kada je kod njega pronađeno oružje, trotil (vrsta eksploziva), panciri i vojna oprema.
Prema podacima Radio Slobodne Evrope (RSE) Savić je bivši pripadnik Vojske Jugoslavije.
Među oduzetim predmetima, kod njega su 30. juna pronađene i značke Granične jedinice Vojske Jugoslavije koje su bile zadužene za odbranu pograničnih područja i karaula. Ove jedinice su učestvovale u ratovima krajem devedesetih.
Ove značke dostupne su na prodajnim platformama za nekoliko eura.
Savić se ranije deklarisao kao ataman (kozački vojni zapovjednik) i dovodio u vezu sa Balkanskom kozačkom vojskom, koja navodno djeluje kao ogranak Centralne kozačke vojske Rusije, bliske predsjedniku Vladimiru Putinu.
Ataman Crne Gore kozački pukovnik Slobodan Pejović je potvrdio za RSE da je Savić bio vojno lice, rekavši da je iznenađen arsenalom oružja koji je kod njega pronađen.
"Znam ga kao mirnog i dobrog čovjeka. Ne vjerujem da je išta radio da bi to zloupotrijebio".
Naveo je i da Savić od prije četiri godine nije njihov član.
"Zbog nekih neslaganja oni su osnovali drugu organizaciju, Kozačko bratstvo Crne Gore".
Kod Savića su pronađeni i simboli i dokumentacija Crnogorskog kozačkog bratstva.
Šta se zna o Crnogorskom kozačkom bratstvu?Javno dostupni registri potvrđuju da je kao nevladina organizacija Crnogorsko kozačko brastvo osnovano 2. jula 2021. u Nikšiću.
Osnivač Crnogorskog kozačkog bratstva Jovan Burić je u izjavi za RSE potvrdio da su osnovani 2021. rekavši da je to bila "kratkotrajna organizacija koja je brzo prestala s radom".
Istakao je da nisu bili dio šire balkanske kozačke mreže i da su djelovali samostalno.
"Nije išlo kako sam zamislio i zatvorili smo. Vjerujte, imamo kodeks i vrlo plemenite ciljeve. Samostalno smo djelovali, nismo bili ničiji organak".
Međutim, organizacija se i dalje vodi kao aktivna u javnom registru Company wall.
Prema podacima Centralne banke Crne Gore imaju dva registrovana računa kod Prve banke Crne Gore od 24. decembra 2021. - jedan za međunarodne platne transakcije, a drugi za nacionalne.
Oba računa su uključena i aktivna.
Javno je dostupno i njihovo saopštenje od 18. februara 2022. kada su reagovali na izjavu tadašnjeg ukrajinskog konzula u Crnoj Gori, Mihaila Šmatova, koji je nakon početka agresije Rusije na Ukrajinu, na mrežama objavio haštag "Rusija mora biti uništena".
Bratstvo je tražilo reakciju crnogorskih institucija, da se Šmatovu preispita status ocijenivši njegovu reakciju kao "šovinističku", "fašističku" i "ratnohuškačku".
Saopštenje je potpisao Burić, uz navođenje funkcije ataman-serdar.
Tražili su i dodatnu zaštitu za Ambasadu Ruske Federacije u kontekstu tada zakazanog marša jedinstva sa Ukrajinom.
Zaključili su da je potrebno spriječiti "otvorenu rusofobiju" a Šmatovu uskrati gostoprimstvo zbog narušavanja viševjekovnih bratskih veza Crne Gore i Rusije.
Kozačka bratstva u Crnoj Gori kanali ruskog uticajaCrnogorsko kozačko bratstvo jedna je od organizacija kroz koje se u Crnoj Gori sve intenzivnije širi ruski političko-kulturni uticaj, upozoravaju iz Digitalnog forenzičkog centara (DFC) za RSE.
"U Crnoj Gori su prije deceniju osnovani ogranci proruskih struktura poput Noćnih vukova i Balkanske kozačke armije. U novije vrijeme sve je više organizacija koje funkcionišu kao produžena ruka ovakvih mreža", kaže Marko Banović iz DFC.
Ocjenjuje da one pod plaštom kulturnog, humanitarnog ili vjerskog djelovanja, promovišu ekstremističke stavove, revizionističke narative i paravojne aktivnosti.
"Takve organizacije instrumenti su hibridnog djelovanja koji podrivaju unutrašnju stabilnost i evropsku perspektivu Crne Gore", kaže Banović.
Jedna od njih je i Crnogorsko kozačko bratstvo koje, kako navodi, služi kao kanal ruskog uticaja, uz sumnjive bezbjednosne veze i prisustvo pojedinaca sa ekstremističkim stavovima.
"Dodatni problem predstavlja njihova legitimacija kroz registraciju kao nevladine organizacije, što im omogućava lakši pristup institucijama i javnosti".
Digitalni forenzički centar finansira Ambasada Sjedinjenih Američkih Država.
Saradnja na tekstu Natalija Jovanović
Opasne materije sa deponije Rudnika olova i cinka u Pljevljima završile su u rijeci Ćehotini, koja većim dijelom prolazi kroz Crnu Goru a potom ide kroz Bosnu i Hercegovinu (BiH) gdje se kod Foče, uliva u Drinu.
Na tlu rudarske deponije (jalovišta) otvorila se ogromna rupa, kroz koju je opasni otpad dospio u podzemne vode, a potom u Ćehotinu.
"Od predsjednika Opštine Pljevlja smo zahtijevali da preduzmu zakonske mjere protiv odgovornih", naveo je načelnik za inspekcijske poslove Foče, Zoran Krunić za Radio Slobodna Evropa (RSE).
U svom toku Ćehotina, dužinom od 25 kilometara prolazi kroz bh. entitet Republiku Srpsku.
Ministarstvo energetike i rudarstva Crne Gore je naložilo rudarskoj i geološkoj inspekciji da izvrše inspekcijski nadzor, saopšteno je RSE.
Navode i da Rudnik ima sve potrebne dozvole a da od inspekcijskog nalaza zavisi koje će mjere preduzeti.
Zagađenje Ćehotine su 23. juna ove godine otkrili ribočuvari iz Sportskog kluba Lipljen.
"Voda u Ćehotini je bila bijela kao mlijeko", kazao je za RSE Enver Kadić, ribočuvar koji je napravio video snimke zagađenja, pozvao inspektora za vode i obišao jalovište:
"Tada je ono već bilo napunjeno i rupa se nije vidjela. Iz Rudnika su pustili vode i vjerovatno pokušali to stanje da normalizuju", kazao je Kadić.
Zbog zagađenja je dio ekologa iz Pljevalja zatražio istragu i kazne za odgovorne.
Ko sve istražuje ekološki incidentCentar za ekotoksikološka ispitivanja je jedina ustanova u Crnoj Gori za ispitivanje svih elemenata životne sredine, među kojima površinskih, podzemnih i otpadnih voda.
"Analiziramo uzete uzorke površinskih voda sa tri lokacije Ćehotine. Rezultati ispitivanja će biti dostavljeni inspekciji za vode, i naručiocu posla, u roku od osam dana", odgovorili su iz Centra na upit RSE.
Iz Uprave za vode u odgovorima RSE navode da je njihov inspektor za zagađenje saznao 23. juna uveče i dao Centru nalog da uzme uzorke iz Ćehotine.
"Konstatovao je da iz izvora Badanj, uz desnu obalu rijeke, izvire zamućena voda koja ulijevanjem u rijeku zamućuje Ćehotinu nizvodno od ovog izvora”, navode iz Uprave za vode.
Tvrde da je o zagađenju obaviješteno Ministarstvo zdravlja, Direktorat za zdrastveno-sanitarnu inspekciju, Sekretarijat za inspekcijske poslove i Ministarstvo energetike i rudarstva.
U ovom trenutku nadležne institucije na terenu prikupljaju sve podatke za cjelovitu analiza stanja.
"U slučaju zagađenja investitor snosi odgovornost i u obavezi je da uzroke nastalih šteta i svih posljedica otkloni", tvrdi Uprava za vode.
Odmah po saznanju o incidentu, državna Agencija za zaštitu životne sredine na teren je poslala ekološke inspektore - nekoliko dana posle izlivanja opasnih materija
"S obzirom na to da se radi o rijeci, postoji vjerovatnoća da se ne može, sa sigurnošću, utvrditi narušenost kvaliteta vode, jer se radi o tekućoj vodi", kazao je Milan Vlahović iz Agencije na upit RSE.
Vlahović je precizirao da će nadležni utvrditi kako je došlo do zagađenja, da li je za to odgovoran Rudnik olova i cinka, kolika je šteta i propisati mjere za sanaciju.
"Da se eventualno nastale negativne posljedice ublaže na mjeru najbližu prvobitnom stanju".
Ukoliko se ispostavi da je Rudnik uzrok zagađenja, Vlahović kaže da je jedna od mogućih mjera, privremeno zatvaranje dok uslovi rada Rudnika ne budu bezbjedni za zdravlje ljudi i životnu sredinu.
Šta kažu u Rudniku, a šta ekoloziDirektor pljevaljskog Rudnika olova Petar Vraneš za RSE kaže da su ih o zagađenju Ćehotine obavijestili ribočuvari, a da su oni prije toga zapazili pad nivoa vode na deponiji za odlaganje rudarske jalovine.
Kaže da je tlo ispod jalovišta bilo pripremljeno i zaštićeno po standardima, sa nepropusnom folijom, koja sprečava da otrovne hemikalije dođu u kontakt sa zemljištem.
"Pripremali smo taj teren, sa teškim mašinama, valjak je to pripremao, prije postavljanja folije. Tu od kiše bilo vode, koju smo pumpama izvlačili da bi stavili foliju".
Smatra da je do otvaranja rupe u tlu deponije došlo zbog poroznosti terena na tom području. Jalovište se koristi nepunu godinu. Vraneš vrdi da je to prvi ekološki incident te vrste.
Kaže da će nadležni utvrditi da li je do zagađenja posledica oticanja otpadnih materija sa jalovišta.
Rudnik olova i cinka posluje preko crnogorske kompanije Gradir Montenegro, koja ima koncesiju za kopanje rude a vlasnik je poljska kompanija ZGH Bolesav.
Ekolozi o zagađenju ĆehotineEkolozi nevladine organizacije Breznica iz Pljevalja tvrde suprotno:
"Uprava rudnika daje nemušta i sramotna objašnjenja, u kojima priznaje da ne zna kako je došlo do propadanja terena, iako je poznato da se jalovište nalazi na poroznom, seizmički nestabilnom tlu", navode u saopštenju.
Kažu da je riječ o zagađenja koje se "pokušalo sakriti".
"Ekološki incident koji se dogodio na deponiji Rudnika je samo još jedan u nizu katastrofalnih propusta, koji se ponavljaju iz godine u godinu, a da za to niko ne odgovara", piše u saopštenju.
Smatraju da je riječ o veoma ozbiljnom zagađenju i pozivaju nadležna ministarstva da se oglase.
"To je posljednja 'kap koja je prelila čašu' u nizu ignorisanja, ćutanja i nečinjenja institucija. Posebno je alarmantno, što je zagađenje prešlo i van granica Crne Gore. Više ne trujemo samo sebe – trujemo i region", naveli su ekolozi iz Breznice.
Šta je preduzela FočaA sa druge strane granice, iz susjedne Republike Srpske, bh. entiteta, pozivaju crnogorsku stranu na odgovornost.
Načelnik za inspekcijske poslove Foče, Zoran Krunić navodi da su se zvanično obratili predsjedniku opštine Pljevlja, Dariju Vranešu:
"Da nam odgovori šta je uzrok nastalog zagađenja Ćehotine i šta je preduzeto da se ta situacija sanira".
Krunić kaže da su pomoć zatražili od Inspektorata Republike Srpske jer opština Foča nema ekološke i inspektore za vode.
"O daljim koracima ne možemo govoriti dok iz Instituta za vode u Bijeljini ne dobijemo analizu tri uzorka vode iz Ćehotine", kazao je Krunić.
U Bijeljini, gradu na sjeveroistoku bh. eniteta Republike Srpske, nalazi se Institut za vode, koji je akreditova ustanova za ispitivanje kvaliteta voda u tom dijelu BiH.
RSE od 26. juna nije dobio odgovore iz Ministarstva ekologije i ekološke inspekcije na pitanje, šta su preduzeli povodom zagađenja Ćehotine i aktuelne situacije na jalovištu Rudnika olova i cinka.
Peto ljeto grad hotel Sveti Stefan i vila Miločer, dočekuju goste sa zatvorenim škurama.
Nakon zatvaranja 2021, zakupac hotela - firma Adriatic Properties, i država Crna Gora kao vlasnik podigli su međusobne tužbe za kršenje ugovora o zakupu pred sudom u Londonu.
Završna izlaganja će biti u julu, nakon toga će sud donijeti odluku, rečeno je Radiju Slobodna Evropa (RSE) u firmi "Sv.Stefan hoteli", na koju su uknjižena ta dva hotela.
I dok se čeka sudski epilog, šta čeka goste nekada najekskluzivnijeg dijela crnogorske obale?
Malo turističkih sadržajaPreko 2.000 kvadrata luksuznog wellness i spa centra koji pripada hotelu Miločer je zatvoreno.
Od svjetski poznatog restorana Nobu, koji je povezao Sveti Stefan sa jednim od njegovih vlasnika - Robertom de Nirom - ostao je samo natpis.
Iako je privatan smještaj u neposrednoj blizini plaža, u kućama visoke kategorije, to nije dovoljno današnjem turisti, kaže mještanka Slobodanka Kentera:
"Osim ležaja i naše lijepe riječi, mi gostu trenutno možemo jedino da ponudimo nekoliko restorana i par prodavnica, to je sve."
Dodaje da se za proteklih pet godina promijenio i profil turista, da to najčešće više nisu oni dubljeg džepa, koji su apartmane iznajmljivali minimun desetak dana, neki i po mjesec.
"Danas turisti rezervišu svega dva-tri dana, a sve što se dešava oko Svetog Stefana je odbilo veliki broj platežno sposobnijih gostiju", kaže Slobodanka za RSE.
Mjesto trpi veliku štetu zbog zatvorenog grad hotela, smatra i mještanin Pavle Kentera. No, dodaje da to ima i dobrih strana.
"Sada gosti mogu da koriste plaže koje decenijama nisu mogli ", kaže za RSE.
Naime, četiri hotelske plaže koje su i u vrijeme socijalizma, pa do prije pet godina, bile namijenjene bogatim gostima Svetog Stefana i Miločera, imale su visoke cijene plažnog mobilijara.
Sezonu pred zatvaranje hotela, na primjer, suncobran i dvije ležaljke su dnevno koštali 120 eura. To je bio način da se omogući privatnost onima koji su plaćali hiljade eura za noćenje u ekskluzivnim ljetovalištima.
Od kada su hoteli zatvoreni, ulaz na te plaže je slobodan.
Međutim, one nisu uređene – nema mobilijara, nema vode i tuševa, kabina za presvlačenje, čak ni toaleta.
No, sve to, čini se, ne smeta turistima koje je anketirala ekipa RSE.
"Nema vode, ali je besplatno"Maja iz Novog Sada, koju srećemo na Kraljičinoj plaži, kaže da je dolazila i ranije na Budvansku rivijeru, ali da nije išla na svetostefanske plaže:
"Na Kraljičinu plažu ranije nisam dolazila jer je bila zatvorena. Kažem zatvorena, jer skupo za mene znači zatvoreno."
Srećemo i porodicu iz Beograda koja je smještena u Petrovcu, 10- ak km dalje, ali svaki dan sa bebom dolaze na Sveti Stefan zbog plaža:
"Prvi put smo ovdje od kada nema ležaljki, i jako nam se sviđa. Najvažnije je da je besplatno, nema veze što nema vode", kaže Aleksandra.
Amerikanku Meri, gošću budvanskog hotela koja je došla na kupanje u Miločer, pitamo što misli o tome da su nekada eksluzivne plaže sada besplatne.
"Ako je slobodan ulaz, onda ljudi mogu narušiti ovu ljepotu, ostaviti smeće za sobom. Niko ne brine o onome što je besplatno", kaže Meri.
Cijene smještaja slične ostatku rivijereU Mjesnoj zajednici Sveti Stefan navode da se trenutno dvokrevetni apartman u privatnom smještaju može iznajmiti za 30 do 80 eura.
U hotelu sa pet zvjezdica, na "pjeni od mora", dvokrevetna soba sa polupansionom košta od 145 eura, pa naviše.
A u najvećem restoranu s pogledom na Sveti Stefan, espresso je 3,70 eura, doručak devet, pašte od 14, a riblji meni od 20 i više eura...
Na privatnom parkingu sat košta četiri, a cijeli dan 15 eura.
Čekajući arbitražuKolika je ukupna šteta po Crnu Goru, zbog svega što se dešava sa Svetim Stefanom poslednjih pola decenije ?
Nisu to samo moguće odštete koje se pocjenjuju na stotinu miliona eura, nego i cijena uništenog brenda, izgubljene dobiti i propuštenih sezona, tvrde mještani.
Veljko kaže za RSE da se to ne može izmjeriti novcem.
"Sveukupno je loše, ništa ne funkcioniše. Nema reda na plažama, ni na moru, ni kopnu, ni u saobraćaju. Nervoza - svuđe vlada nervoza. Svuđe! Trebaće decenije da se oporavimo."
Pavle, koji je radio u hotelu Sveti Stefan prije par decenija, dok je bio u državnom vlasništvu, vjeruje da je moguće od njega nanovo stvoriti brend:
"To je rudnik zlata ako bi se našao pravi domaćin za Sveti Stefan u našem gradu ili državi. Taj hotel bi ponovo mogao biti izvor turističke slave, ali i prihoda."
A kako dalje, niko ne zna, dok se ne sačeka ishod arbitraže, kaže Slobodanka Kentera:
"Stanje je katastrofalno, ali ne možemo ništa da uradimo dok se ne okonča arbitražni postupak."
U međuvremenu - dugovi se gomilajuZakup Svetog Stefana i vile Miločer nije plaćen poslednje dvije godine, pa Adriatic Properties po tom osnovu duguje oko 3,1 milion eura.
Adriatic Properties je zakupac i nekadašnjeg hotela "Kraljičina plaža", koji je srušila i na njegovo mjesto započela gradnju novog u koji je trebalo da uloži 70 miliona eura.
I za taj stopirani projekat državnoj firmi HTP Miločer duguje za zakup.
RSE nije dobio odgovor koliki je trenutni dug. Sredinom 2024. je bio oko 430.000 eura.
U paketu sa hotelima, zakupac je sa državnim Morskim dobrom, koje gazduje obalom, potpisao ugovor o zakupu i četiri hotelske plaže.
Da li je taj ugovor raskinut i koliki su dugovi zakupca, iz Morskog dobra nisu odgovorili za RSE. Sredinom prošle godine je taj iznos bio nešto više od 70.000 eura.
U pokušaj rješavanja spora početkom godine uključio se i teniser Novak Đoković.
On se u februaru sreo sa premijerom Crne Gore Milojkom Spajićem da bi, kako je rekao, pomogao da se Sveti Stefan otvori.
Đoković je "globalni savjetnik za velnes" kompanije Aman, koja je bila hotelski operater Svetog Stefana.
Nije odgovorio na pitanja RSE o razlozima neuspjeha posredničke misije u "otvaranju" Svetog Stefana niti da li namjerava da kupi udio u firmi koja je zakupac hotela.
Poznati teniser se prije deset godina vjenčao upravo na Svetom Stefanu.
Na Međuvladinoj konferenciji Evropske unije i Crne Gore u Briselu, 27. juna, zatvoreno je pregovaračko Poglavlje 5 – Javne nabavke, što je sedmo od ukupno 33 u pregovorima o članstvu u Uniji.
"EU pozdravlja napredak Crne Gore u zatvaranju poglavlja 5 o javnim nabavkama", saopštio je Savjet Evropske unije.
"To je novi važan korak ka članstvu Crne Gore u EU", poručio je premijer Milojko Spajić nakon sastanka sa komesarkom za proširenje Martom Kos.
Oni su konstatovali, objavio je Spajić, da je svih 27 članica EU potvrdilo napredak Crne Gore u oblasti vladavine prava i sprovođenja evropskih vrijednosti u sistemu javnih nabavki.
"Poglavlje 5 je, zajedno sa poglavljima 23, 24 i 27, jedno od najtežih i najzahtjevnijih poglavlja, i za nas veoma važno jer predstavlja osnovu crnogorske ekonomije. Imamo godišnje skoro milijardu eura javnih nabavki – koje će biti fer, transparentne, bez korupcije", naveo je Spajić na mreži X.
Zatvaranje Poglavlja 5 – Javne nabavke potvrda je da je Crna Gora spremna da upravlja javnim sredstvima na odgovoran način, saopštio je ministar finansija Novica Vuković u obraćanju iz Brisela, uoči zatvaranja tog poglavlja.
U proteklom periodu, kako je rekao, Crna Gora je temeljno i sveobuhvatno reformisala, digitizovala i ubrzala proces javnih nabavki – zaštitila javni interes i ojačala antikorupcijski okvir.
Poglavlje 23 tretira pravosuđe i temeljna prava, 24 se odnosi na pravdu, slobodu i bezbjednost, a 27 životnu sredinu i klimatske promjene.
Iz Vlade je saopšteno da imaju ambiciju da do kraja 2026. budu zatvorena sva pregovaračka poglavlja, kako bi Crna Gora bila primljena u članstvo EU 2028. godine.
Ovo je sedmo pregovaračko poglavlje koje je zatvoreno od početka procesa od 2012. Prva tri poglavlja su zatvorena od 2012. do 2017. i to su: 25 - Nauka i istraživanje, 26 - Obrazovanje i kultura i Poglavlje 30 – Vanjski odnosi.
U decembru prošle godine, nakon dobijanja IBAR-a zatvorena su poglavlja 7 - Pravo i intelektualna svojina, 10 - Informatičko društvo i mediji i 20 - Preduzetništvo i industrijska politika.
Hrvatska je blokirala zatvaranje Poglavlja 31 – Vanjska i bezbjednosna politika, kada je prošle godine Skupština Crne Gore usvojila Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu na inicijativu proruskih i prosrpskih stranaka u vladajućoj većini čiji je lider aktuelni predsjednik parlamenta Andrija Mandić.
Hrvatska je to ocijenila provokacijom i visoke državne funkcionere Andriju Mandića, potpredsjednika Vlade Aleksu Bečića i poslanika Milana Kneževića proglasila personama non grata.
Hrvatska insistira da se riješe bilateralna pitanje kao što su granica na Prevlaci, logor Morinj, vlasništva nad brodom "Jadran" dobila su na težini nakon promjene vlasti u Crnoj Gori 2020. godine.
Crnogorski reditelj i kolumnista Danilo Marunović protjeran je iz Srbije, nakon što su ga u Beogradu u petak 27. juna priveli i saslušali pripadnici srpske Bezbjednosno informativne agencije (BIA).
Nešto prije ponoći, Marunović se obratio javnosti porukom na Facebook-u poručivši da je dobio zabranu ulaska u Srbiju na godinu dana i da mu je to rješenje uručeno na granici sa Sjevernom Makedonijom.
"Nakon gotovo 12 sati ispitivanja i formalnih procedura, izašao sam iz Srbije i time pušten na slobodu. Uručeno mi je rješenje o hitnom protjerivanju. Navodno, povod je moja kolumna", naveo je Marunović na Fejsbuku.
Marunović je inače angažovani umetnik, poznat i po kolumnama koje uglavnom objavljuje u crnogorskim glasilima a u kojima piše od društvenoj i političkoj realnosti Crne Gore, kao i regionalnim pitanjima. Između ostalog u kolmunama govori i o vlasti u Srbiji, na čelu sa predsjednikom države Aleksandrom Vučićem.
U Crnoj Gori osude, u Srbiji bez komentaraMinistarstvo vanjskih poslova Crne Gore najoštrije je osudilo postupanje nadležnih organa Srbije prema Marunoviću i od institucija te države traži "hitno i detaljno" objašnjenje tog postupka.
"Smatramo da ovakvo postupanje prema crnogorskom umjetniku predstavlja grubo kršenje osnovnih principa međunarodne saradnje i kulturne razmjene. Ovakav čin je neprihvatljiv i narušava duh dobrosusjedskih odnosa", navedeno je u saopštenju Ministarstva.
Iz Ministarstva je navedeno da je Ambasada Crne Gore u Beogradu odmah po saznanju za incident stupila u kontakt sa Ministarstvom spoljnih poslova Srbije.
"I zatražila hitno objašnjenje svih okolnosti pod kojima je sprovedeno ovo nedopustivo postupanje prema crnogorskom državljaninu. Očekujemo da u najkraćem roku budu razjašnjene sve okolnosti i preduzeti odgovarajući koraci, kako bi se spriječilo ponavljanje sličnih incidenata", navelo je crnogorsko Ministarstvo.
Kako je prvi u javnost iznio ambasador Crne Gore u Srbiji Nebojša Đoković, Marunović je priveden u petak ujutro u jednom od beogradskih hotela u kom se smjestio.
"Imamo potvrdu da je Marunović priveden. Ali nemamo ništa dalje od toga. Mi smo kontaktirali državne organe Srbije", rekao je ambasador Đoković za RSE.
Zvanični Beograd se tokom čitavog dana nije oglasio povodom protjerivanja umjetnika iz susjedne države.
BIA nije potvrdila ni demantovala informaciju o privođenju i protjerivanju Marunovića. Na upit RSE koji je upućen Bezbjednosnoj informativnoj agenciji nismo dobili odgovor.
Pozorišta ne odustaju od predstaveNakon što je reditelj protjeran iz Srbije, Crnogorsko narodno pozorište objavilo je da u Narodnom pozorištu u Beogradu ipak izvodi predstavu po drami Miroslava Krleže, "Gospoda Glembajevi" čiji je reditelj Marunović i to, kako je istaklo, za slobodu misli, govora, igre.
"Crnogorsko narodno pozorište ostaje posvećeno regionalnoj saradnji i kulturnoj razmjeni i nastaviće sa realizacijom svojih programskih aktivnosti u duhu profesionalizma i dobre pozorišne prakse", navelo je pozorište u objavi na Facebook-u.
Svi glumci predstave koji su doputovali u Beograd, dan su proveli u Ambasadi Crne Gore u Beogradu gdje su čekali epilog saslušanja Marunovića u BIA.
Glumac Svetozar Cvetković prethodno je za RSE potvrdio da će predstava biti održana u Narodnom pozorištu:
"Nakon celog ovog događaja, koji je prilično neprijatan, ne samo reditelju nego i celoj ekipi koja je došla iz Podgorice, mi smo se čuli i dogovorili da bi bilo legitimno da tu predstavu odigramo. Prvenstveno zbog publike ali i svih nas, da bismo nekako svoj stav sa tom predstavom odbranili."
A pred samo izvođenje predstave, Svetozar Cvetković se obratio publici u Narodnom pozorištu u Beogradu i poručio da "Marunovićevo djelo ne može biti protjerano".
Nekada sirotinjsko seljačko jelo, cicvara, danas je jedno od važnijih, pa i skupljih u restoranima nacionalne crnogorske kuhinje. То је vrlo kalorična hrana, puna mliječne masnoće, pa za porciju cicvare, kako kažu, treba "života". Pravi se od svega nekoliko sastojaka, a postupak je naizgled jednostavan. No, što ako se cicvara ne "okrene"?
Skupština Crne Gore usvojila je u četvrtak Prostorni plan do 2040. godine, dokument koji se karakteriše kao najvažaniji poslije Ustava.
Od 81 poslanika u parlamentu, za plan su glasala 42 predstavnika vlasti, a protiv devet iz opozicije.
Odluci je dan ranije prethodila šestosatna rasprava u polupraznoj sali Skupštine.
Obrazlažući plan iz Ministarstva prostornog planiranja su istakli da su ciljevi plana ublažavanje regionalnih nejednakosti, unapređenje kvaliteta života, racionalno korišćenje prostora i prirodnih resursa, energetska nezavisnost i gradnja više od 600 kilometara autoputeva i brzih saobraćajnica.
Skupština je dokument od preko 500 strana razmatrala po hitnom postupku.
Iz opozicije su naveli da je Vlada Prostorni plan utvrdila bez prethodne saglasnosti Agencije za zaštitu životne sredine.
"Ovaj dokument je kapitulacija struke pred politikom i javnog pred privatnim interesima, a Skupštine pred Vladom", poručio je poslanik opozicione Demokratske partije socijalista (DPS) Ivan Vuković.
Inače, prethodni Prostorni plan istekao je 2020.
Na izradi novog radile su četiri Vlade i pet ministara prostornog planiranja.
Rukovoditeljka izrade Prostornog plana Svetlana Jovanović kazala je na sjednici da "politički ambijent apsolutno nije išao na ruku izradi ovakvog planskog dokumenta".
"Vrlo smo često morali da trpimo političke udarce", rekla je ona, ne pojasnivši o kakvim pritiscima je riječ.
Velika plaža i BuljaricaBivša ministarka prostornog planiranja Ana Novaković Đurović (URA) kazala je da je vlast obesmislila Prostorni plan prethodnim potpisivanjem Sporazuma Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Sporazum sa Emiratima - koji je osnova za investiranje desetina milijardi eura u Crnu Goru u oblasti turizma i nekretnina - stupio je na snagu početkom ovog mjeseca.
Njime se investitorima iz Emirata omogućava da odaberu mjesto ulaganja a da crnogorske vlasti, po njihovim željama, pripremaju plansku dokumentaciju za gradnju.
Sporazum je inače izazvao zabrinutost domaćih i međunarodnih ekoloških i organizacija za borbu protiv korupcije, poput Transpareny internationala.
"Konačnu verziju Prostornog plana ste prilagodili tom Sporazumu", poručila je poslanica URA.
U kontekstu Sporazuma, poslanici su posebno isticali da su za investitore u konačnoj verziji Prostornog plana "crtane" dvije lokacije na crnogorskoj obali - ulcinjska Velika plaža i budvanska Buljarica.
Za Veliku plažu interesovanje je prethodno iskazao invstitor iz Emirata Muhamed Alabar.
Poslanici opozicije su posebno istakli i prenamjenu dijela Buljarice - tamo gdje su zelene površine sada su stvorene pretpostavke za gradnju.
"Očekujemo da će i tamo biti dominantno stanovi. Daćemo nekom investitoru da gradi stanove koji će dominantno biti prodavani strancima, jer naši ljudi za njih nemaju novca", kazala je nezavisna poslanica Radinka Ćinćur.
Građevinskim namjerama ne ide "na ruku" Strateška procjena uticaja na životnu sredinu, urađena juna ove godine, u kojoj se ističe da su Velika plaža i Buljarica među najranjivijim obalnim područjima i da su tamo neka od najugroženijih prirodnih staništa.
Opozicija: Ovo je predizborni program, a ne Prostorni planJedna od glavnih rasprava vodila se i oko uključivanja projekta Velja Brda u Prostorni plan, kojeg nije bilo u prvobitnoj verziji ovog dokumenta.
Vlada je uoči izbora u Podgorici septembra prošle godine predstavila projekat Velje Brdo, kojim se na obodima glavnog grada planira izgradnja naselja za više od 40.000 stanovnika pod povoljnim uslovima.
Taj projekat promovisali su prije svega premijer Milojko Spajić i ministar prostornog planiranja Slaven Radunović.
On je na sjednici Skupštine predstavio predlog Prostornog plana Crne Gore.
NVO Centar za zaštitu i proučavanje ptica i udruženje arhitekata KANA ranije su upozorili da uzurpacija prostora u ovom obimu mogla uticati na biodiverzitet, na kontaminaciju podzemnih voda, ugroziti glavno gradsko vodoizvorište...
"Rijeka Zeta mogla bi pretrpjeti promjene u hidrološkim karakteristikama zbog povećane upotrebe vode, odvođenja površinskih i mogućeg ispuštanja neprečišćenih otpadnih voda".
Opozicija je kritikovala program ističući da će on - ukoliko bude realizovan - rezultirati i daljim migracijama građana sa sjevera ka Podgorici.
"Ono nudi šansu da se u najvećem gradu u zemlji dodatno sagradi još jedan grad. I stvara se pretpostavka da se ljudi sa sjevera sele u Podgoricu, umjesto da ostaju na sjeveru", kazao je poslanik DPS Nikola Rakočević.
Više od 40.000 stanovnika imaju samo Podgorica, Nikšić i Bar.
Iz ove partije su kritikovali što Prostorni plan ne sadrži konkretne poteze za razvoj sjevera.
Poslanici vlasti su to negirali, posebno ističući infrastrukturne projekte.
Prostornim planom do 2040. predviđena je gradnja 623 kilometara autoputeva i brzih saobraćajnica.
Vuković iz DPS-a ističe da to nije moguće:
"Prosta matematička operacija - u narednih 15 godina gradiće se u prosjeku 40 km autoputa i brzih saobraćajnica godišnje. Znači svake godine ćemo dobiti po jednu dionicu brze saobraćajnice ili autoputa kakvu danas imamo od Podgorice do Mataševa. Ovo je predizborni program, a ne Prostorni plan".
Prva dionica autoputa od 41 kilometar građena je sedam godina.
Kritike na račun ekoloških NVOPoslanici su raspravljali i o energetici.
U energetskim ciljevima novog Prostornog plana se ističe da će Crna Gora biti energetski nezavisna država, sa većim udjelom energije iz obnovljivih izvora.
Energija iz tih izvora treba da zamijeni rad Termoelektrane Pljevlja, koja bi trebalo da bude ugašena oko 2040, pojasnio je poslanik prosrpskog Demokratskog fronta Dejan Đurović.
Ta termoelektrana prozvodi više od 40 odsto električne energije potrebne Crnoj Gori.
U Prostonom planu se pominje i gradnja hidroelektrane Komarnica na sjeveru zemlje.
Tome se protive nevladine organizacije iz oblasti zaštite životne sredine, koji ističu da je Komarnica centar "endemičnih i reliktnih populacija životnih zajednica" i dijelom zaštićena. Kako su naveli, uz to je ekonomski i energetski neisplativa.
Ministar prostornog planiranja Slaven Radunović kritikovao je stavove nevladinih organizacija (NVO):
"Ako mislite da treba potpuno da zaustavimo razvoj Crne Gore jer je neki NVO - koji za to non-stop prima donacije i sve gleda kroz usku prizmu svog interesovanja - rekao da 'to ne treba tako', onda da raspustimo Vladu i da nam onda razni ljubitelji ptica određuju hoćemo li da se razvijamo ili ne".
Ministar Radunović kazao je na sjednici Skupštine da je predloženi Prostorni plan uspostavio balans između zaštite prirode i valiorizacije resursa.
Vraćanje tivatskog Doma kulture "Josip Marković" onima koji su ga sagradili je civilizacijski čin, kažu u Hrvatskom nacionalnom vijeću (HNV), krovnoj instituciji hrvatskog naroda u Crnoj Gori.
Vlade Crne Gore i Hrvatske su 21. juna potpisale ugovor kojim se taj objekat u Donjoj lastvi u opštini Tivat ustupa Hrvatskoj.
Objekat iz 1922. godine, površine 377 kvadrata, kojeg su izgradili preci Hrvata prije nešto više od vijeka, koristiće se za očuvanje kulturnog nasljeđa autohtone hrvatske manjine u Crnoj Gori, saopštila je Vlada.
Iako Vlada navodi kako je država taj objekat poklonila Hrvatskoj, Tivćani insistiraju da nije riječ o poklonu, već vraćanju njihove kulturne baštine.
Predsjednik HNV Zvonimir Deković kaže da je na početku gradnje u temelje Doma kulture ugrađen pergament o tome ko ga je i zašto gradio, koliko je zemlje za Dom dala crkva, a koliko su otkupili mještani.
"Ovdje žive unuci ljudi koji su postavili taj pergament u temelje, i to vam govori koliko smo i emotivno vezani za ovaj prostor ", kaže Deković za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Objašnjava da je zato hrvatskoj zajednici važno da se Dom obnovi, umjesto da se sagradi neki novi, negdje drugo.
"Očuvanje kulturnog nasljeđa nam je veoma bitno, jer nijedna zajednica bez svog kulturnog identiteta nema ni politički identitet", smatra Deković.
Prema poslednjem popisu iz 2023. godine, u Crnoj Gori živi nešto više od pet hiljada građana koji se izjašnjavaju kao Hrvati, što je manje od jedan odsto stanovništva.
Uticaj lokalne i državne politike na sudbinu DomaFormalni vlasnik Doma bila je opština Tivat.
U vrijeme vlasti Demokratske partije socijalista Mila Đukanovića napravljen je 2011. ugovor sa hrvatskom zajednicom o njegovom besplatnom koršćenju.
No, nakon dolaska na vlast koalicije prosrpskih stranaka bliskih Srpskoj pravoslavnoj crkvi, Opština Tivat im 2022. nalaže da se isele, navodeći da prethodno produženje nije bilo po zakonu.
Zvaničnici hrvatske zajednice to su ocijenili kao "atak prosrpske vlasti u Tivtu na Hrvate starosjedioce".
Dom kulture ipak nije iseljen, a objekat krajem 2024. opština ustupa državi Crnoj Gori.
Osim lokalnih, na dešavanja oko Doma kulture uticali su i međudržavni politički odnosi.
Deković smatra da je njegovo vraćanje ubrzala Rezolucija o Jasenovcu, koja je usvojena u Parlamentu Crne Gore juna 2024, na predlog prosrpskih stranaka.
Zvanični Zagreb je to ocijenio provokacijom, zbog čega je Hrvatska tri državna čelnika Crne Gore proglasila personama non grata.
U decembru 2024. Hrvatska je blokirala Crnoj Gori u procesu eurointegracija zatvaranje poglavlja 31, koje se odnosni na spoljnu i bezbednosnu politiku.
Ubrzo su, u januaru 2025., dvije zemlje počele pregovore o otvorenim pitanjima, uključujući i vraćanje vlasništva nad Domom kulture u Donjoj lastvi.
"Osobno mislim da je rezolucija (o Jasenovcu) ubrzala rješavanje tog pitanja, jer na vlasti u Crnoj Gori imate radikalnu desnicu, ali i dio vlasti koji želi da zemlja uđe što prije u EU, i oni su sada tu "prelomili", kaže Deković.
Dodaje da govori o onome "što je vidljivo", te da ne bi želio kometarisati "ono što se događa iza scene".
Miholjski zbor, blizak SPC, osudio vraćanje Doma HrvatimaU anketi RSE sa građanima Tivta, raspoloženi za razgovor su uglavnom bili oni koji odobravaju dogovor Crne Gore i Hrvatske.
"Što ne bi dali prostor ljudima odavde, da adekvatno predstavljaju svoju zajednicu. Jer, nisu to došli ljudi iz Hrvatske, to su naši ljudi odavde", kaže mještanin Josip.
I Marko smatra da su dešavanja oko Doma kulture dobra vijest. Na pitanje RSE da li to ima veze sa aktuelnim odnosima dvije zemlje, odgovara potvrdno.
"Sigurno ima. Crna Gora i Hrvatska su susjedi i treba da sarađuju, u svakom pogledu".
Većina građana koje smo pokušali da anketiramo nije željela da govori o ovoj temi, ili je izbjegla odgovor uz tvrdnju da "ne prate politiku".
Negativna reakcija, stigla je sa adrese pravoslavnog bratstva Miholjski zbor koje je blisko Srpskoj pravoslavnoj crkvi (SPC)u Crnoj Gori.
Ta organizacija je poteze Ministarstva vanjskih poslova i ministra Ervina Ibrahimovića ocijenila kao "nedopustive i kapitulantske" u kontekstu odnosa sa Hrvatskom.
"Crna Gora trpi političke i diplomatske ucjene iz Zagreba koje ugrožavaju njen teritorijalni integritet i suverenitet", navodi se u njihovom saopštenju.
Na pitanje RSE kako takve ocjene komentarišu u HNV, Deković kaže da nije iznenađen, jer je riječ o organizaciji prepoznatoj po velikosrpskim stajalištima.
On primjećuje da su slični komentari bili i na prosrpskim portalima sa kojih su ranije odašiljane poruke poput one da "Hrvat nije nacionalnost, nego dijagnoza".
Podsjeća da na takav i sličan govor mržnje država nije reagovala.
Od čitaonice do radija i mjesta okupljanjaDom kulture je nakon izgradnje 1922. bio hrvatska čitaonica, a posle Drugog svjetskog rata dobija naziv po prvoborcu Josipu Markoviću. I danas nosi to ime.
Nakon katastrofalnog zemljotresa 1979. jedini je dom kulture u Crnoj Gori koji nije bio obnovljen, kaže Deković:
"Krov su bile samo na kantinele (daske) postavljene tigle (crijepovi), nije bilo struje, ni vode, ničega, a sa sadašnje pozornice je kroz prozor rasla velika smokva".
Mještani 2012. odlučuju da obnove Dom.
Danas je to jednospratni objekat kojem je neophodna rekonstrukcija.
Poslednjih petnaestak godina sjedište je udruženja hrvatske zajednice.
Tu su knjižnica Ljudevit Gaj, sjedište Hrvatskog nacionalnog vijeća (HNV), kao i nevladine organizacije Dux Croatorum, koja je vlasnik Radio Dux-a, jedinog elektronskog medija hrvatske zajednice u Crnoj Gori.
'Zaboravljeni' u Crnoj Gori, oslonjeni na HrvatskuAktivnosti su uglavnom oslonjene na Hrvatsku, jer je pomoć države Crne Gore zanemarljiva, kaže Deković.
Navodi da je Fond za nacionalne manjine prije dvije godine za sve njihove aktivnosti izdvojio svega 3,5 hiljade eura.
"Samo za naš radio je treba oko 50 hiljada eura godišnje. Kad za sve naše organizacije zajedno dobijete 3,5 hiljade, mi to prepoznajemo kao namjeru da se one ugase", kaže Deković.
Dodaje da hrvatska zajednica lojalnih građana i državljana Crne Gore, treba poput ostalih da bude "pod kišobranom države".
Navode da za neophodno renoviranje Doma imaju načelnu podršku Hrvatske.
Nadaju se da bi tu onda sjedište mogle imati i druge organizacije hrvatske zajednice iz Boke kotorske, koje nemaju svoj prostor.
Ekonomske posljedice za zemlje Zapadnog Balkana zbog sukoba na Bliskom Istoku su indirektne i ograničene, prema podacima o vanjskoj trgovini i analizi ekonomskih stručnjaka, koji kažu da su vidljivije kroz ideološka ili geopolitička svrstavanja.
Osim za Crnu Goru.
Turizam ove zemlje već bilježi negativne posljedice, nakon otkazivanja desetaka letova i hotelskih rezervacija iz Izraela.
"Tri izraelske avio-kompanije privremeno su obustavile putničke letove ka Crnoj Gori. Otkazali su više od 70 letova ka Tivtu planiranih do kraja juna", upozorili su iz Aerodroma Crne Gore za Radio Slobodna Evropa.
Napad Izraela i Sjedinjenih Američkih Država na nuklearna i vojna postrojenja u Iranu i prijetnje zatvaranjem glavnih plovnih puteva, izazvale su blaži potres na naftnom tržištu i povećanja cijena sirove nafte i njenih derivata.
Daljnja moguća događanja, nakon zaključivanja primirja, uglavnom, su hipotetska i ovise o tome hoće li i koliko će sukob eskalirati i izazvati šire poremećaje na globalnom energetskom tržištu.
Otkazani letovi prema Crnoj GoriAviosaobraćaj iz Izraela prema Crnoj Gori je, prema posljednjim informacijama, obustavljen do 30. juna.
Za sada je poznato da su otkazane hotelske rezervacije izraelskih turista u Kolašinu, na sjeveru Crne Gore, kako je za državnu crnogorsku televiziju kazala Zorica Milašinović, direktorica Turističke organizacije Kolašina.
Prošlog ljeta iz Izraela je avionima u Crnu Goru stiglo više od 130.000 putnika.
"Od aprila do oktobra, na liniji Tel-Aviv – Tivat opsluženo je oko 112.000 putnika, dok smo na ruti Tel-Aviv – Podgorica opslužili više od 18.500 putnika", kazali su iz Aerodroma Crne Gore za RSE.
Ranije je ministrica turizma Simonida Kordić izjavila da je 2024. bila rekordna godina po broju izraelskih turista.
Podaci državne Uprave za statistiku (Monstat) pokazuju da je prošle godine u Crnoj Gori bilo 74.000 turista iz Izraela, koji su ostvarili 249.000 noćenja. Prema tim podacima oni su bili najbrojniji vanevropski turisti u toj zemlji i njihov broj neprekidno raste od 2021. godine.
Za ovu godinu bio je najavljen dolazak 200.000 turista, kako je u maju kazao Nimrod Rinot, počasni crnogorski konzul u Izraelu.
Iz Ministarstva energetike su upozorili da bi "zbog aktuelne eskalacije sukoba na Bliskom istoku" cijene nafte mogle rasti i tvrde da za sada nije ugroženo snabdijevanje naftnim derivatima.
"Podsjećam da su 2022. [kad je počela ruska invazija na Ukrajinu] brojni proizvodi i usluge poskupjeli bez realne osnove, i te cijene se nijesu vratile, iako su cijene goriva sada niže za gotovo 25 odsto. Takva praksa je neodgovorna", kazao je ministar energetike Admir Šahmanović i dodao da se ne smije dozvoliti da se globalne krize koriste kao izgovor za neopravdana poskupljenja.
Glavni rizik za Srbiju energetska kriza"U slučaju rasplamsavanja krize na Bliskom Istoku glavni ekonomski rizik za Srbiju je u vezi sa energentima, pre svega naftom i gasom", kazao je za RSE Branimir Jovanović, iz Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije (Institute for International Economic Studies WIIW).
Jovanović upozorava da, ako bi se ponovio scenarij iz 2022. godine nakon izbijanja rata u Ukrajini da se cijene energenata zadrže na višem nivou nekoliko mjeseci, to bi dovelo do rasta cijena i pogoršanja životnog standarda.
"Cene hrane na svetskim berzama, takođe, trenutno ne beleže značajnije promene, jer Bliski Istok nije veliki izvoznik hrane za razliku od Ukrajine. Zato bih rekao da se trenutno čini da direktne posledice ovog sukoba neće biti dramatične, osim ako ne dođe do ozbiljne eskalacije, poput zatvaranja Ormuskog moreuza ili proširivanje sukoba", kazao je Jovanović za RSE.
Naftna industrija Srbije (NIS), koja je većinski u ruskom vlasništvu, ključna je za uvoz, prodaju i preradu nafte u Srbiji. Njeno poslovanje postalo je složenije nakon što je Rusija napala Ukrajinu 2022. godine, što je dovelo do uvođenja sankcija EU i SAD-a prema Moskvi.
Oko 80 posto sirove nafte koja se prerađuje u rafineriji Pančevo dolazi iz uvoza. Prije invazije na Ukrajinu, 30–50 posto uvezene nafte dolazilo je u NIS iz Rusije, no danas većinu čine iračka, ruska i kazahstanska nafta, uz manji udio norveške.
Vlada Srbije je odmah nakon početka rata ograničila cijene naftnih derivata kako bi očuvala energetsku stabilnost, a Ministarstvo energetike od tada svakog petka objavljuje nove cijene goriva.
Srbija je i dalje visoko ovisna o ruskom prirodnom plinu, a većinu nabavlja od Gazproma. U 2025. godini 80 posto plina dolazilo je iz Rusije, što je, ipak, pad u odnosu na prethodnu godinu.
Srbija je započela diverzifikaciju uvozeći plin iz Azerbajdžana, s kojim je dogovorena godišnja isporuka do 400 miliona kubika, a do 2027. planira se povećanje te količine na trećinu ukupne potrošnje.
Poslovanje BiH s Bliskim Istokom zanemarivoBiH nema značajne trgovinske odnose sa zemljama Bliskog istoka, uključujući Iran i Izrael, te je ukupna robna razmjena zanemariva kada se promatra u kontekstu ukupne vanjske trgovine.
"Naše stvarne ranjivosti su u energetskoj zavisnosti i inflaciji. Postoje neke pojedinačne firme čiji je trgovinski odnos s tim zemljama značajan, one će imati posljedice, ali njih nema puno", kazao je za RSE Milenko Krajišnik, profesor vanjske trgovine i međunarodnih trgovinskih odnosa iz Banja Luke.
BiH je u potpunosti ovisna o uvozu naftnih derivata, uglavnom, iz rafinerija u Hrvatskoj i Srbiji, te dijelom iz Italije, kao i uvozu gasa iz Rusije putem Turskog toka.
"Zatvaranje Ormuskog moreuza ili Sueskog kanala koji otvaraju vodene puteve prema svim zemljama izvoznicama nafte, ne samo Irana, sigurno bi uticao na porast cijena na svjetskog berzi i to bi imalo uticaj na inflatorni šok u svijetu, pa tako i BiH", kazao je Krajišnik za RSE.
Službeni podaci o trgovini pokazuju da razmjena robe s Iranom u protekla tri desetljeća nije premašila osam miliona eura godišnje, a Bosna i Hercegovina stalno više uvozi nego što izvozi, prema podacima Vanjskotrgovinske komore (VTK) BiH.
Nasuprot tome, ekonomske veze s Izraelom ojačale su u posljednjih pet godina, s kim BiH proteklo desetljeće ostvaruje trgovinski suficit.
Zvaničnih podataka koliko kompanija iz BiH posluje u Iranu i Izraelu VTK BiH nema.
Prema podacima iz poslovnih registara u BiH, od 2008. godine do danas iranski građani registrirali su 39 firmi u Bosni i Hercegovini, a izraelski državljani 27 firmi.
Sve posluju u trgovinskom, turističkom i nekretninskom sektoru. Međutim, većina ih je neaktivna, s blokiranim računima.
Kosovo posebno izloženo"Za zemlju poput Kosova, koja je ove godine već doživjela značajan porast cijene električne energije od 16 posto, daljnji porast bio bi šok za gospodarstvo", kazao je za Radio Slobodna Evropa Adrian Shtuni iz Međunarodnog centra za borbu protiv terorizma.
Shtuni podsjeća da kosovsko gospodarstvo uveliko ovisi o uvozu i doznakama koje čine 13 posto bruto domaćeg proizvoda, te da se svaki šok za globalnu ekonomiju odmah pretvara u pritisak na kosovske obitelji.
"Kosovo ima značajan trgovinski deficit, koji je u decembru 2024. porastao za 17,5 posto u usporedbi s godinom ranije. Globalna kriza bi povećala ne samo cijenu energije, već i hrane i robe široke potrošnje, koju zemlja, uglavnom, uvozi", kazao je Shtuni za RSE.
Energetska ovisnost Sjeverne MakedonijeDok su trajali napadi između Irana i Izraela, cijene energije su fluktuirale, a na makedonskom tržištu došlo je do nekoliko poskupljenja dizela. Očekivanja čelnika Energetske regulatorne komisije (ERC) u Sjevernoj Makedoniji su da će se trend stabilizacije cijena nafte nastaviti, s obzirom na to da je prije nekoliko dana proglašen prekid vatre.
"Vjerujem i da ćemo konačno imati stabilizaciju cijena naftnih derivata i cijene prirodnog plina, a time i cijene električne energije", rekao je predsjednik ERC-a Marko Bislimoski za RSE.
Predsjednik Unije gospodarskih komora, Trajan Angelovski, kaže da im je izuzetno važno da nema vojnih akcija, jer cijene energije mogu poremetiti mnoge stvari.
"To bi podiglo cijene i izravno utjecalo na inflaciju", kaže Angeloski.
Inflacija u Sjevernoj Makedoniji, prema projekcijama Narodne banke za travanj, iznosit će tri posto u 2025. godini, što je 0,5 posto manje nego prošle godine.
"Naše gospodarstvo nije ni brzorastuće niti razvijeno i uvijek smo ovisni o izvorima energije. Dakle, glavni udarac bit će na građanima općenito i na standardu, a zatim na gospodarstvu i na tokovima i investicijama", kazao je za RSE Mile Boškov, predsjednik Poslovne konfederacije Makedonije (BKM).
Na globalnoj sceni, Iran igra značajnu ulogu u lancu opskrbe. Član je Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC), proizvodi oko 3,3 miliona barela nafte dnevno i izvozi više od dva miliona. Osim što posjeduje vlastitu naftu, Teheran može utjecati i na vitalnu globalnu trgovinsku rutu, Hormuški tjesnac, kroz koji svakodnevno prolazi više od petine svjetske opskrbe naftom.
Iran je u prošlosti više puta prijetio zatvaranjem, ali prijetnju još nije ostvario.
Na etiketi "Podgoričkog bijelog" vina, koje proizvodi državno preduzeće Plantaže 13. jul, piše da se puni u Crnoj Gori dok se kao zemlja porijekla navodi Evropska unija.
Na svim ostalim vinima Plantaža, kao zemlja porijekla se navodi Crna Gora.
Zašto Plantaže uvoze bijelo vino i prodaju pod svojim brendom?
U Plantažama za Radio Slobodna Evropa (RSE) objašnjavaju da iz EU nabavljaju određenu količinu vina kako bi osigurali kontinuitet ponude na tržištu.
Kažu da je to uobičajena i široko rasprostranjena praksa od Francuske, Italije, Španije i dugih vinskih zemalja.
Nekadašnji ministar poljoprivrede Budimir Mugoša, za RSE kaže, da Plantaže posluju sa gubicima i da je kvalitet grožđa sve niži:
"Oni su imali katastrofalnu prošlu godinu. Da bi to nadomjestili uvezli su rinfuzno vino i sada ga prodaju pod brendom 'Podgoričko bijelo'. To govori dokle je došao nekadašnji brend - umjesto proizvođača postaju punionica vina."
Plantaže, jedan od najvećih proizvođača grožđa, vina i rakije u Jugoistočnoj Evropi, posljednjih godina je počela da rasprodaje nekretnine zbog finansijskih problema.
Šta kažu u Plantažama?U pisanom odgovoru RSE iz Plantaža navode da novozasađeni vinogradi još nisu dostigli puni rodni kapacitet:
"Do momenta pristizanja Plantaže su obezbijedile dio nedostajućih količina bijelog vina, isključivo za potrebe proizvoda iz najniže cjenovne kategorije."
Dodaju da prema podacima Međunarodne organizacije za vinovu lozu i vino, čak 33 posto svjetskog prometa vinom potpada pod ovu vrstu trgovine radi dopune sopstvene proizvodnje:
"Deklaracija na proizvodu 'Podgoričko bijelo vino' je transparentna i jasno označava porijeklo vina, u skladu sa važećim zakonima. A sirovina podliježe strogom nadzoru nadležnih državnih organa."
Nedostajuće količine bijelog vina pravdaju izostankom ulaganja posljednjih 15 godina u obnavljanje zasada i klimatskim faktorima:
"Nepovoljna starosna struktura dijela vinogradarskih zasada, dodatno je pogoršana ekstremnim vremenskim uslovima, uključujući i štetu od gràda koja je 2022. procijenjena na više od osam miliona eura, naročito kod bijelih sorti."
Nakon promjene vlasti prije pet godina, promijenjeno je i rukovodstvo Plantaža.
Oni tvrde da je u prethodne tri godine zasađeno preko 130 hektara bijelih vinskih sorti, koje će puni rod dostići u narednim godinama:
"To će osigurati održivost proizvodnje i potpunu samostalnost u svim segmentima."
Tvrde da se vrhunska vina proizvode od grožđa iz vinograda Plantaža.
Bivši ministar tvrdi da su Plantaže u sunovratuNa drugoj strani inženjer agronomije i nekadašnji ministar poljoprivrede Budimir Mugoša tvrdi da kompanija gubi brend, te da nema grožđa za vrhunska vina:
"Plantaže mogu da opstanu samo proizvodeći vrhunska vina. Kompanija raspolaže sa 4.000 hektara zemlje, a obrađuju oko 2.000 hektara. Od te obrađene površine, 1.000 hektara je zastarjeli vinograd i potpuno nerentabilan."
Smatra da je sve posljedica nestručnosti rukovodstva Plantaža. Tvrdi da je menadžment koji je došao poslije 2020. dao otkaz najsposobnijim ljudima, "među kojima je glavni tehnolog za zaštitu bilja".
"Nema te alhemije koja može da izvuče Plantaže iz poslovnih gubitaka, osim eventualno prodaje", kaže Mugoša.
Mugoša kaže da posjeduje finansijski izvještaj za 2024. godinu gdje je prikazan profit Plantaža od oko 300.000 eura.
Kaže da su u tom izvještaju uknjiženi i prihodi od prodaje zemlje:
"Oni prodaju državnu zemlju, koju nisu kupili i koja nije državnom odlukom prepisana na kompaniju".
Uz to, Mugoša kaže da su do pozitivnog bilansa u poslovanju došli, jer su obračun radili prije plaćanja poreza na zemljište trima opštinama Podgorici, Zeti i Tuzima, na čijim se teritorijama nalaze vinogradi.
Problemi se gomilaju godinamaNajvrjednija državna kompanija koja osim voća, proizvodi preko 40 vrsta pića, među kojima su premijum vina, specijalne selekcije i lozova rakija, a koje je izvozila u 42 zemlje, posljednjih godina se suočava sa problemima.
Radi se o finansijskim problemima poput naslijeđenih dugova, pada prodaje zbog gubitka ruskog tržišta, te stvaranje zaliha.
Plantaže su 2017. godine izgubile rusko tržište odlukom vlasti te zemlje da zabrani uvoz iz Crne Gore.
Odluka ruskih vlasti je donijeta svega dva mjeseca prije pristupanja Crne Gore u punopravno članstvo u NATO.
Nakon promjene vlasti u Crnoj Gori 2020. godine, nova Vlada je saopštila da su Plantaže pred bankrotom zbog duga povjeriocima od 38 miliona eura.
Tada je Vlada najavila interventnu novčanu pomoć od pet miliona eura.
Iz Plantaža kažu da Vlada nikada nije intervenisala sa pet miliona pomoći kompaniji, već da je samo 2022. dodijelila milion i po eura za sanaciju štete izazvane elementarnim nepogodama.
U međuvremenu su pokrenuti i sudski postupci protiv dijela članova Borda direktora i dugogodišnje direktorke Verice Maraš.
Plantaže su posljednjih godina finansijske probleme pokušale da riješe prodajom više parcela koje, kako navode, ne koriste poslovnim aktivnostima kompanije.
Kako su ranije iz kompanije saopštili, od prodaje parcela u posljednjih pet godina zarađeno je oko pet miliona eura.
Nevladina organizacija STEGA je upozorila da, prema njihovim saznanjima, Plantaže planiraju da prodaju zemlju koja bi se kasnije koristila za gradnju stanova.
Oni su pisali ministru poljoprivrede Vladimiru Jokoviću u martu ove godine, tražeći od njega da reaguje kako bi bio sačuvan privredni brend Crne Gore.
U polemici sa STEG-om, iz Plantaža su naveli da su stabilizovali poslovanje, vratili dio dugova i pokrenuli obnavljanje vinograda, te da je sadašnji dug kompanije smanjen na oko 14,5 miliona eura.
Plantaže su osnovane 1963. Država je vlasnik oko 56 posto akcija, a ostalo kontroliše nekoliko državnih fondova.
Crna Gora prošle godine značajano je pala na listi evropskih zemlja po pitanju poštovanja LGBTIQ prava i sloboda - sa 12. na 20. mjesto, konstatovala je Evropska komisija u non-paperu.
EK se poziva na rangiranje ILGA Europe, međunarodne organizacija koje se bavi istraživanjem politika prema LGBTIQ populaciji.
Crna Gora još nije usaglasila zakonodavstvo sa Zakonom o životnom partnerstvu osoba istog pola koji je usvojila 2020, ni donijela Zakon o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja, navodi se u dokumentu EK u koju je Radio Slobodna Evropa imala uvid.
Uz to se konstatuje i ozbiljna zabrinutost zbog govora mržnje i političke retorike protiv ove zajednice.
"Ovaj pad nije rezultat jedne odluke ili jednog propuštenog akta, radi se o ishodu višegodišnjeg ignorisanja zakonskih obaveza, uz politički oportunizam i institucionalnu inertnost", ocjenjuje Miloš Knežević iz Centra za građansko obrazovanje (CGO).
Pad na listi nije iznenadio ni direktora Udruženja za jednaka prava LGBTIQ osoba za Zapadni Balkan i Tursku (ERA) Danijela Kalezića.
"Pad se dešava zbog toga što u trenutnoj vladi naša prava nisu prioritet".
Ljudska i manjinska prava su dio poglavlja 23, jednog od dva ključna u procesu pristupanja Evropskoj uniji.
Vlada Crne Gore planira da do kraja sljedeće godine zatvori sva pregovaračka poglavlja i dvije godine kasnije postane članica EU.
U ovom trenutku ima zatvoreno manje od 20 odsto poglavlja.
Što nije urađeno, a trebalo je?Zakon o životnom partnerstvu osoba istog pola usvojen je uoči parlamentarnih izbora 2020, na kojima je Demokratska partija socijalista Mila Đukanovića poslije tri decenije izgubila vlast.
Vlast su preuzele partije od kojih se više njih protive istopolnim partnerstvima, uključujući prosrpski Demokratski front šefa crnogorskog parlamenta Andrije Mandića i Bošnjačku stranku šefa crnogorske diplomatije Ervina Ibrahimovića.
Iako je bilo propisano da četrdesetak akata bude usaglašeno sa Zakonom u roku od godinu, to nije učinjeno ni pet godina kasnije.
Iz Ministarstva ljudskih i manjinska prava za RSE navode da je dio podzakonski akata iz pravosuđa i zdravstva usaglašen sa Zakonom. Ove godine predviđene su brojne aktivnosti u cilju ispunjavanja ove obaveze, rečeno je iz Ministarstva.
Podsjetimo, u Vladinoj Strategiji za unapređenje kvaliteta života LGBTIQ osoba iz 2024. se ističe da istopolni parovi zbog neusaglašavanja akata ne mogu da ostvare sva prava.
"Na primjer, nemaju pravo na usvajanje djece ili pristup određenim socijalnim beneficijama. Takođe, zakon ne prepoznaje pravo na zajedničko roditeljstvo, što dodatno otežava život parovima koji žele zasnovati porodicu", piše u dokumentu.
Predstavnik CGO-a dodaje da nisu uređena ni poreska i imovinska prava, pravna zaštita u slučaju smrti ili nasljeđivanja, radna prava koja se odnose na porodicu...
"Crna Gora se ne može smatrati ozbiljnom demokratskom državom dok donosi zakone koje svjesno odbija da primijeni", poručuje Miloš Knežević.
Ocjenjuje i da država nije obezbijedila "ni elementarne uslove za njegovu primjenu isključivo zbog političkog kukavičluka".
Takav odnos države, prema riječima Danijela Kalezića, pokazuje "da i dalje jesmo građani i građanke drugog reda".
Pravo na samoodređenjeDrugi, Zakon o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja treba da otvori mogućnost promjene oznake pola u registrima i ličnim dokumentima na osnovu samoodređenja, a koje neće biti uslovljeno obavezom promjene pola.
U non-paperu EK piše da je Vlada decembra 2024. odlučila da ne stavi na dnevni red Nacrt zakona o samoodređenju, iako je prošao sve neophodne korake u okviru zakonodavnog procesa.
Iz Ministarstva ljudskih i manjinskih prava su ranije za RSE kazali da je Nacrt zakona tri puta kandidovan za razmatranje na Vladi, ali da su zatražene dodatne konsultacije po tom pitanju i donošenje pomjereno za prvi kvartal ove godine.
Iz Ministarstva su 24. juna za RSE kazali da, s obzirom na podršku relevantnih institucija na nacionalnom nivou i EK, ne vide smetnje za usvajanja ovog zakona.
Nisu precizirali kad bi se to moglo naći na dnevnom redu Vlade.
Danijel Kalezić kaže da je, prema njihovim saznanjima, proces odlučivanja spriječio premijer Milojko Spajića po nalogu predsjednika parlamenta Andrije Mandića.
"Bez obzira po čijem je nalogu, bez obzira ko sputava unutar Vlade... To opet znači da vladajućoj većini ovaj zakon ne da nije prioritet, nego da su suštinski svojim političkim opredjeljenjima, ciljevima i vrijednostima protiv ljudskih prava trans osoba i samim tim LGBTIQ osoba".
Glavna kočnica politički intresiMiloš Knežević smatra da je glavni razlog zašto ovaj zakon nije usvojen politički – strah dijela vlasti da će gubitkom podrške konzervativnog biračkog tijela ugroziti sopstveni rejting.
"Takvo kalkulisanje je suprotno demokratskim principima i ljudskim pravima".
On ukazuje da dio vladajućih struktura sve češe pokuša da prava LGBTIQ osoba diskredituje kroz desničarske, klerikalne i populističke narative.
"Kada državni zvaničnici i poslanici relativizuju nasilje nad LGBTIQ+ osobama ili podržavaju one koje pozivaju na 'zaštitu tradicionalne porodice' od nepostojećih prijetnji, to je saučesništvo u diskriminaciji".
Vlast u Crnoj Gori čine dominantno partije bliske Srpskoj pravoslavnoj crkvi, koja je organizovala molebane protiv Povorki ponosa u Podgorici.
Tako je za poslanicu vladajuće većine, Jelenu Božović iz DF-a, ostvarivanje prava istopolnih parova "najava biološkog rata protiv našeg naroda i pravoslavne vjere".
A za predsjednika skupštinskog Odbora za ljudska prava Jovan Vučurovića u pitanju je "udar na svetinje, u ovom slučaju na porodicu".
EK u svojim izvještajima konstantno opominje na ovo pitanje, ali, naglašava Knežević, bez ozbiljnijeg pritiska ili uslovljavanja.
"Takav pristup samo dodatno omogućava onima koji su na poziciji moći da 'igraju na vrijeme', umjesto da ispune međunarodne obaveze i zaštite prava jedne od najranjivijih društvenih grupa."
Sagovornik RSE smatra da EK treba da prestane sa praksom ublažavanja ocjena i prikrivanja ozbiljnih institucionalnih propusta iza formulacija o "ograničenom napretku".
Ograničeni napredak je ocjena koju je Crna Gora dobila od EK u pretposljednjem izvještaju za poglavlje 23, koje se odnosi i na ljudska prava.
Preko 100 predmeta pred sudovima za prekršajeOsim izostanka u normativnom dijelu prava, LGBTIQ zajednica suočava se govorom mržnje koji se najčešće širem preko društvenih mreža.
Policiji je prijavljen veliki broj uvredljivih komentara na mrežama, ali u najvećem broju slučajeva nije uspjela da identifikuje njihove autore.
A u 16 predmeta koji se tiču diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije, a koje je razmarao Ombudsman, u šest je utvrđena povreda prava.
Iz ove institucije su za RSE kazali da su se samo prošle godine pred sudovima za prekršaje po ovom osnovu našla 102 predmeta.
Oni su pozvali da se na sve delikte počinjene iz mržnje prema LGBTIQ osobama reaguje "izricanjem djelotvornih i odvraćujućih sankcija".
Prije sedam godina u Crnoj Gori je bilo zaposleno 660 osoba sa invaliditetom (OSI) kod 421 poslodavca.
Prošle godine zaposlenih je bilo 4.550 a poslodavaca 2.919.
To je uvećanje od skoro 600 posto i zaposlenih osoba sa invaliditetom i poslodavaca.
Država je poslodavcima 2018. isplatila 5,8 miliona eura za subvencije zarada osoba sa invaliditetom, dok je prošle godine taj iznos bio skoro 34 miliona.
Državni organi više puta su izrazili sumnju da je povećanje broja poslodavaca koji ostvaruju ovo pravo, posledica zloupotreba, te da dio njih prijavljuje nerealno visoke zarade za zaposlene.
U februaru ove godine je prijavljena bruto zarada za lice sa invaliditetom, elektrotehničar 7.300 eura a za lice sa osnovnom školom 5.600 eura.
Od ovih iznosa država je poslodavcima subvencionirala 75 odsto, potvrđeno je Radiju Slobodna Evropa (RSE) u Zavodu za zapošljavanje.
Šta kažu zvanični podaci o zloupotrebamaIsplatu subvencija vrši Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje OSI, koji je dio Zavoda za zapošljavanje (ZZZCG).
Visina subvencija zavisi od stepena invaliditeta i može biti od 50 do najviše 75 odsto zarade koja je prijavljena Poreskoj upravi.
Čitav postupak definisan je Zakonom o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom sa ciljem da stimuliše poslodavce koji zapošljavaju OSI.
Iako su Fond i Zavod prethodnih godina više puta ukazali na moguće zloupotrebe, RSE nijesu dostavili podatak o broju prijava.
"Do sada je podnijeto više krivičnih prijava protiv fizičkih i pravnih lica, a procijenjena materijalna šteta za budžet je najmanje 778 hiljada eura", navodi se u odgovorima iz Zavoda na upit RSE.
Za obje institucije nadležno je Ministarstvo rada na čijem je čelu Naida Nišić.
Iz tog resora nijesu odgovorili na upit RSE o mogućim zloupotrebama.
Policija je u aprilu saopštila da je podnijela krivične prijave protiv više lica iz tri kompanije u Bijelom Polju, koja su navodno godinama fiktivno zapošljavala OSI i time oštetila državu za par stotina hiljada eura.
Naviše zahtjeva iz sjevernih opštinaA upravo iz Bijelog Polja, uz Berane i Rožaje, godinama pristiže najviše zahtjeva poslodavaca za subvencije zarade OSI. Sve tri opštine su na sjeveru Crne Gore.
"Najviše zahtjeva pristiglo je iz sjeverne regije (1.026), zatim središnje (829) i primorske (192)", piše u Izvještaju Zavoda za zapošljavanje za 2024. godinu.
U ta tri grada najviše je i onih koji traže utvrđivanje stepna invaliditeta - prošle godine rešenje je dobilo 876 građana.
Poređenja radi u šest opština, među kojima su Podgorica, Nikšić i Bar, sa najviše stanovnika u Crnoj Gori rešenje o invaliditetu dobilo je ukupno 586 osoba.
Komisije koje odlučuju o invaliditetu formiraju se na nivou opština, od strane Zavoda za zapošljavanje a na predlog tri ministarstva- zdravlja, rada i socijalnog staranja.
Iz tih resora nijesu odgovorili na upit RSE da li su kontrolisali rad ljekara, odnosno komisija za dodjelu rešenja o invaliditetu i da li su uočili zloupotrebe.
"Uočeni su indikatori koji ukazuju na moguće nepravilnosti, te je više puta ukazivano na potrebu strožije kontrole izdavanja rješenja", naveli su iz Zavoda.
Navode i da je bilo primjera da se kompanije osnivaju samo zarad subvencije zarada te da tužilaštvo u tim predmedima sprovodi istrage. :
"Sumnje su se odnosile na zanimanja iz administrativne i pomoćne sfere, za koja su
poslodavci prijavljivali visoke zarade koje nisu bile u skladu sa tržišnom logikom".
Uz to, Zavod navodi, da vrše kontrole i kroz reviziju i inspekcijski nadzor.
Šta kaže nevladin sektorMarina Vujačić, direktorica Udruženja mladih sa hendikepom, smatra da navodi institucija o zloupotrebama nijesu utemeljeni na adekvatnim analizama.
"Statistika ih ne potvrđuje. Ne znači da nema nekih nelogičnosti, ali ne mogu se ti navodi temeljiti samo na većem broju zaposlenih OSI", kazala je Vujačić za RSE.
Naglašava da trećinu svih nezaposlenih u Crnoj Gori čine osobe s invaliditetom:
"Svega 1,55 odsto od ukupno zaposlenih u Crnoj Gori su osobe s invaliditetom, što je nezamislivo. I dalje je 8.500 osoba s invaliditetom nezaposleno".
Vujačić poziva nadležne da ispitaju sve sumnjive slučajeve. Kako kaže, već dugo bezuspješno od Fonda traže analize na osnovu kojih iznose sumnje u zloupotrebe.
"Ukoliko postoje bilo kakve nelogičnosti ili eventualno zloupotrebe na koje su ukazivali neki u sistemu onda treba provjeriti o čemu se radi na terenu, uz konkretan nadzor, koji omogućava aktuelni zakon".
Vujačić kaže da se zakonska norma o praćenju OSI nakon zaposlenja ne sprovodi.
"U takvim postupcima osim eventualne odgovornosti poslodavaca treba utvrditi odgovornost zaposlenih u sistemu".
Vujačić smatra da je do povećanje broja zaposlenih OSI i poslodavaca koji ih zapošljavaju došlo usljed nešto povoljnijeg ambijenta za zapošljavanje.
"Ponavljam, ako je neko koristio subvencije za socijalni mir, za političko zapošljavanje, ili za bilo kakvo partijsko djelovanje, onda tu treba tražiti odgovornost, a ne preko osoba sa invaliditetom", kazala je Vujačić
Ona smatra da najveću štetu od mogućih zloupotreba imaju upravo OSI.
"Mi ne smijemo biti žrte ovog i ovakvog sistema koji je onako nepravedan".
Institucije za izmjenu ZakonaZavod se zalaže za izmjene aktuelnog Zakona s ciljem smanjenja zloupotreba.
Navode i da je neophodno preispitati model subvencija zbog opterećenja koja nastaju u budžetu.
"Uključujući mogućnost vremenskog i finansijskog ograničenja subvencija, što je praksa u više evropskih zemalja", piše u odgovorima RSE iz Zavoda.
Marina Vujačić, koja je članica radne grupe za izmjene zakona, protivi se ograničavanju subvencija, odnosno zarade:
"Tvrdim da bi se kroz ograničavanje subvencija zaista i ograničile zarade OSI. To se ne smije raditi za ukupnu populaciju zbog eventualno nekih, nesavjesnih poslodavaca".
Ona smatra da je država posegla za promjenama zakona jer joj je to lakše nego da kontroliše sumnjive slučajeve.
U martu ove godine Ministarstvo rada je kroz izmjene zakona, preložilo limitiranje subvencija. One su povučene nakon protesta dijela nevladinog sektora.
Rad na izmjena zakona je u toku.
Podgorici je otvorena izložba umjetnice, aktivistkinje i pionirke avangarde Yoko Ono. Izložba "Unfinished" obuhvata spektar radova: od tekstualnih instrukcija i participativnih instalacija, preko performansa i video radova, do dokumentacije o njenim mirovnim kampanjama u borbi za ljudska prava.
U Crnoj Gori je prošle godine konzumirano 100 miliona ilegalnih cigareta, čime je državna kasa oštećena za 13 miliona eura, rezultati su istraživanja koje je među evropskim zemljama sprovela računovodstvena kuća KPMG.
Poređenja radi, 7,2 miliona eura koštala je izgradnja novootvorene škole u Podgorici.
Kao glavni punkt šverca cigareta godinama je označavana Slobodna zona Luke Bar.
Prema posljednjih dostupnim podacima, tamo je uskladišteno oko 1.500 tona zaplijenjenih cigareta.
Evropska komisija je početkom juna u non paperu, u koji je Radio Slobodna Evropa imao uvid, zatražila od vlasti da otpočnu "brzo uništavanje" tih cigareta.
Vlada je desetak dana kasnije donijela odluku o njihovom uništavanju, a premijer Milojko Spajić je poručio da je "Crna Gora zauvijek raskrstila sa švercerskom prošlošću i zagrlila evropsku budućnost".
U odluci se navodi da će cigarete biti uništene u roku od 90 dana, ali se ne precizira kad taj rok počinje da teče.
Potpredsjednik ignoriše šest urgencija VladeU popisivanje tih cigara Vlada je krenula marta prošle godine, kada je formirala Koordinaciono tijelo za popis oduzete robe u Slobodnoj zoni Luke Bar.
U dokumentu Vlade se navodi da je popis završen u novembru, prije sedam mjeseci.
Koliko je popisanih cigareta, kada će i gdje one biti uništene - pitanja su RSE na koja čelnici tog tijela nisu odgovorili.
RSE je putem servisa za slobodan pristup informacijama nevladine organizacije MANS tražio zapisnike sa sjednica Koordinacionog tijela.
Zahtjev je poslat Generalnom sekretarijatu Vlade u avgustu prošle godine, a odgovorio je stigao deset mjeseci kasnije, juna 2025.
U odgovoru se navodi da Vlada nije obezbijedila ta dokumenta od potpredsjednika Vlade za borbu protiv korupcije i potpredsjednika tog Koordinacionog tijela Moma Koprivice.
"Kabinet ovog potpredsjednika tražene informacije nije dostavio ni nakon šest podnešenih urgencija", navodi se u dokumentu Generalnog sekretarijata.
RSE je direktno pisao Koprivici, od koga nije dobio odgovor.
Za planirano uništenje cigareta koje nisu trenutno predmet istrage Specijalnog tužilaštva, Koprivica je obećao da će biti sprovedeno pod video-nadzorom.
Naime, prethodni pokušaj uništavanja zaplijenjenih cigareta iz 2022. završilo se neslavno po tadašnju Vladu i dio njenih službenika.
Nakon uništavanja dijela cigareta pred kamerama, kome je prisustvovao i tadašnji premijer Dritan Abazović, jedan kamion je nestao zbog čega su potom hapšeni tadašnji direktor i više službenika Uprave carina.
Slobodna zona bez cigaretaVlada je od 2022. zabranila dalje skladištenje cigareta u Slobodnoj zoni Luke Bar, koja se nalazi pedesetak kilometara od Podgorice.
Slobodna zona je prostor isključen iz carinske teritorije jedne države, na kojem se obavlja niz privrednih aktivnosti poput skladištenja, tranzita...
Na ovu lokaciju kao mjesto šverca cigareta najeksplicitnije su ukazivali britanski zvaničnici.
Samo preko Luke Bar se svake godine prokrijumčari više od dvije milijarde cigareta koja dospijevaju na evropska tržišta, izjavila je marta 2022. tadašnja ambasadorka Velike Britanije, Karen Medoks.
A da Vlada razmatra opciju da u potpunosti zatvori Slobodnu zonu za skladištenje i tranzit cigareta ukazuje tekst nacrta zakona o slobodnim zonama, koji je stavljen na javnu raspravu sredinom juna.
Američka privredna komora u Crnoj Gori preporučila je Vladi da se zabrana proširi na sve akcizne robe, uključujući kafu, naftne derivate...
Naime, oni su ukazali na ozbiljne zloupotrebe u trgovini akciznim proizvodima, posebno cigaretama, koje su putem slobodne zone dospjele na crno tržište EU.
Evropska komisija traži više presudaOsim poziva na uništenje cigareta iz Slobodne zone, Evropska komisija je u ovomjesečnom non paperu o stanju u poglavljima 23 i 24 poručila da se očekuje veći broj pravosnažnih presuda za šverc cigareta.
Iz Specijalnog tužilaštva nisu odgovorili na upit RSE koliko imaju formiranih predmeta, podignutih i potvrđenih optužnica za ovo krivično djelo.
Ovo tužilaštvo je sredinom mjeseca saopštilo da je podnijelo krivičnu prijavu protiv 15 osoba zbog sumnje da su organizovali šverc cigareta kojim su oštetili budžet za 18,2 miliona eura.
Za organizatore posla označeni su uhapšeni bivši agent Agencije za nacionalnu bezbjednost Duško Golubović i odbjegli crnogorski biznismen Sander Stanaj.
Specijalno tužilaštvo je dan kasnije saopštilo i da je u drugom, odvojenom slučaju podiglo optužnicu protiv osam osoba zbog šverca cigareta.
U oba slučaja šverc se odnosi na cigarete iz Slobodne zone Luke Bar.
Ilegalne cigarete 'u padu' nakon smjene DPS-aŠverc cigareta u Crnoj Gori prisutan je duže od tri decenije.
Počeo je uvođenjem međunarodnih sankcija tadašnjoj Jugoslaviji početkom devedesetih, kada je na vlasti bila Demokratska partija socijalista Mila Đukanovića.
Udio ilegalnih cigareta drastično je smanjen poslije smjene DPS-a 2020. godine.
Tada je bio 36,5 odsto ukupne potrošnje u Crnoj Gori. Tri godine kasnije pao je na 6,3 odsto, podaci su KPMG-a. Međutim, 2024. je porastao na 8,4 odsto.
U Crnoj Gori je prošle godine 'popušeno' 1,3 milijarde cigareta, od čega 100 miliona ilegalnih.
Da je udio ilegalnih cigareta u Crnoj Gori najveći među zemljama regiona pokazalo je istraživanje KPMG, koje je finansirala kompanija Filip Moris.
Nacionalni parkovi Crne Gore (NPCG) upozorili su posjetioce planina Lovćena, Durmitora, Prokletija i Biogradske gore, na mogućnost susreta sa medvjedima.
Kako su objasnili, medvjedi su u fazi razmnožavanja, što podrazumijeva njihovo aktivnije kretanje i osjetljivost na uznemiravanje.
Savjetovali su da se prilikom takvog susreta treba što prije udaljiti - bez naglih pokreta, trčanja, bez penjanja na drvo ili fotografisanja.
"Ne ostavljajte ostatke hrane i otpad u prirodu, jer to privlači medvjeda koji je snalažljiv svaštojed i brzo pronalazi dostupne izvore hrane", naveli su iz NPCG.
Da ove godine medvjeda ima više nego ranije, pokazuju i prijave napada na stoku, pčelinjake i voćnjake od strane mještana seoskih područja na sjeveru Crne Gore.
To za Radio Slobodna Evropa (RSE) potvrđuje i predsjednik Lovačkog saveza Crne Gore Nikola Marković:
"Uvijek je toga bilo, ali ne u ovolikoj mjeri. Ovo je neuobičajena pojava ne samo na tlu Crne Gore nego i u regionu, da medvjedi prilaze kućama i čine štetu."
A Jovana Janjušević, direktorka Centra za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP) koji se bavi i očuvanjem krupnih zvijeri, ocjenjuje za RSE da je učestalost pojave medvjeda posljedica klimatskih promjena.
Kako kaže, suša je prouzrokovala da je hrane veoma malo:
"Zato se medvjedi spuštaju na lokacije gdje mogu naći hranu, a to su uglavnom naseobine ljudi. Drugi problem je što stanovništvo napušta ruralna područja i samim tim se širi radijus kretanja medvjeda i drugih divljih životinja."
Za medvjede koji čine štetu gazdinstvima ili predstavljaju opasnost za ljude postoji plan za odstrijel, kako je za RSE saopšteno iz Ministarstva poljoprivrede i šumarstva.
"Posebno u slučaju napada na čovjeka, može se odobriti interventni odstrijel", navodi Ministarstvo.
Napadi medvjedaTokom prošle godine, Ministarstvo je evidentiralo 51 slučaj štete koju je počinio medvjed – 26 na pčelinjacima, a 25 nad domaćim životinjama.
Godinu ranije bilo je 60 napada medvjeda.
Početkom ove godine na udaru je bila krupna stoka u selima oko Nikšića, zbog čega su mještani tražili da država reaguje. U tom kraju, u aprilu, grupa lovaca je usmrtila medvjeda - četvorica su uhapšeni i protiv njih je podnijeta krivična prijava.
Mještani su protestovali zbog hapšenja lovaca, tvrdeći da su ubili medvjeda koji je "sijao strah u više sela i usmrtio desetine krava".
A pojava većeg broja medvjeda u selima u okolini Plužina na sjeveru Crne Gore uplašila je roditelje koji su zbog toga pratili djecu do škole. Slično je bilo i u selima udaljenim nekoliko kilometara od Bijelog Polja.
U novembru prošle godine, medvjed je napao lovca, koji je preživio ali sa teškim povredama.
Medvjedi u potrazi za hranomČelnik crnogorskih lovaca Nikola Marković kaže da je medvjed najveći evropski predator i da se prema procjenama hrani 80 posto biljkama, a 20 mesom.
"Jedino sredstvo zaštite planinara i turista od medvjeda je biber sprej koji nije dozvoljen za nošenje. Za sada nije bilo prijava napada na planinare, za razliku od štete koju prave stočarima", kaže Marković.
Jovana Janjušević iz CZIP kaže da bi Ministarstvo trebalo da edukuje mještane ruralnih područja da ne ostavljaju stoku samu u šumi, bez pasa čuvara ili druge vrste zaštite.
"Zbog toga nemamo niti jedan slučaj da je Ministarstvo nadoknadilo štetu od napada medvjeda na stoku. Ne zato što država ne želi, nego zato što ljudi nisu uradili sve što je u njihovoj moći da do napada ne dođe."
Janjušević kaže da je veliki problem bacanja klaničnog i komunalnog otpada blizu seoskih kuća što privlači medvjede.
U kojim slučajevima je dozvoljen odstrijel?Nikola Marković navodi da Lovačko društvo nije odstrijeljivalo jedinke medvjeda, jer je za tako nešto potrebna dozvola Ministarstva poljoprivrede i šumarstva:
"Kada država donese odluku da se to uradi, mi ćemo uraditi ono što bude odobreno zakonom. Inače zakon onemogućava odstrijel jedinki."
A o tome kada je moguć odstrijel Jovana Janjušević kaže da imaju Interventni tim za krupne zvijeri:
"U krajnjem slučaju jedinka se uspava i dislocira. Ukoliko bi se ta jedinka ponovo vratila i pravila probleme, tek se tada radi odstrijel, ali se ta odluka donosi na višem nivou i mora biti naučno utemeljena."
Iz Ministarstva pojašnjavaju da zahtjev za odstrijel podnosi korisnik lovišta u pisanom obliku, uz potrebnu dokumentaciju.
"Ako ministarstvo prihvati zahtjev, izdaće odobrenje koje precizira trajanje akcije, ko je može sprovesti i šta preduzeti da bi se uklonila tačno određena jedinka koja izaziva probleme", navode iz Ministarstva.
Naglašavaju i da se odstrijel mora izvesti u dogovoru s članom Interventnog tima.
Zaštićena vrsta u Crnoj GoriZakonom o divljači i lovstvu Crne Gore, trajnom zabranom lova zaštićena je mečka sa mečetom do dvije godine starosti, dok je odraslog mužjaka moguće loviti u sezoni tokom oktobra.
Prema podacima Ministarstva u Crnoj Gori ima oko 420 jedinki mrkog medvjeda koji obitavaju na oko 420.000 hektara uglavnom na sjeveru države.
Posljednjih dvadeset godina nije bilo odstrijela medvjeda u Crnoj Gori, osim u pojedinačnim slučajevima krivolova.
Crna Gora je ratifikovala Bernsku Konvenciju o zaštiti evropskih divljih vrsta i prirodnih staništa čime se obavezala na zaštitu mrkog medvjeda.
Konvencija zabranjuje iskorišćavanje i ugrožavanje njihovih staništa.
Obilježavanje medvjeda - evropski projekatKako bi kontinuirano pratili kretanje i ponašanje medvjeda, te radi bolje zaštite njegovog staništa, stručni tim CZIP je 10. juna u Parku prirode Piva uhvatio i sa satelitskom ogrlicom obilježio medvjeda.
"Na osnovu toga treba da utvrdimo ekološke koridore koji su neophodni za održanje te populacije. Tako smo zabilježili da je medvjed za ovih nekoliko dana, sedam puta preplivao rijeku Taru", kaže Jovana Janjušević.
Nazvali su ga Aleksandar.
Ona kaže da planiraju da u septembru uhvate i označe još jednog medvjeda.
Projekat obilježavanja medvjeda finansira Evropska unija i sprovodi se u saradnji sa Slovačkom, Bugarskom, Rumunijom i Srbijom.
Na pojačano prisustvo medvjeda upozorila je početkom juna i policija Kosova, navodeći da su locirani u blizini sela u opštini Štrpce na granici sa Sjevernom Makedonijom.
Poslanici Evropskog parlamenta usvojili su na sjednici 18. juna godišnje izvještaje za Crnu Goru, od koje traže političku stabilnost i isporučivanje daljih rezultata.
Izvjestilac EP za Crnu Goru Marjan Šarec poručio je da su dosadašnja dostignuća Podgorice dobra osnova za suočavanje s budućim izazovima:
"Koji su brojni i neće biti laki... Borba protiv organizovanog kriminala i korupcije, reforma pravosuđa, omogućavanje slobode medija i sprječavanje uticaja trećih zemalja su od ključne važnosti za postizanje demokratskih standarda."
Vlada Crne Gore namjerava da do kraja sljedeće godine zatvori sva pregovarčka poglavlja i 2028. postane članica Evropske unije.
U ovom trenutku ima zatvoreno manje od 20 odsto poglavlja - šest od 33.
Još jedno poglavlje - Javne nabavke - trebalo bi da bude zatvoreno na Međuvladinoj konferenciji 27. juna.
Zabrinuti zbog napora da se destabilizuje Crna GoraNa sjednici u Strazburu, evropski poslanici su pozdravili podršku građana i većine partija članstvu Crne Gore u EU.
Takođe su pohvalili punu usklađenost crnogorske sa evropskom spoljnom politikom, uključujući i sankcije Rusiji nakon invazije na Ukrajinu 2022.
Pozvali su Crnu Goru da hitno i u potpunosti uskladi svoju viznu politiku sa politikom EU, izrazivši zabrinutost što su dvije zemlje ( Bahrein i Saudijska Arabija ) dodatno uključene u bezvizni režim i što su i dalje u tom režimu državljani Rusije i Bjelorusije.
Međutim, izrazili su ozbiljnu zabrinutost zbog malignog uticaja, hibridnih prijetnji, kampanja dezinformacija i napora da se destabilizuje Crna Gora, uključujući pokušaje uticaja na političke procese i javno mnjenje u zemlji.
"Oni diskredituju EU i podrivaju napredak Crne Gore ka člantvu u EU", navodi se u saopštenju.
Napominje se da se vjerske institucije mogu koristiti kao sredstvo spoljnog uticaja, i u tom pogledu osuđuje svako neopravdano miješanje Srpske pravoslavne crkve.
"Osuda uplitanja SPC u unutarnje procese potvrdila je da Evropski parlament ne zatvara oči pred velikosrpskom politikom, čiji su predstavnici dio vladajuće koalicije", poručio je na društvenim mrežama hrvatski poslanik u EP Tomislav Sokol nakon sjednice.
Okosnicu vlasti u Crnoj Gori čine partije bliske SPC - Pokret Evropa sad Milojka Spajića i koalicija proruskog Demokratskog fronta Andrije Mandića.
Evropski parlament je upozorio i na opasnosti političkog revizionizma, "koji iskrivljuje istorijske činjenice u političke svrhe" i najoštrije osudio veličanje ratnih zločinaca i rasprostranjeno javno negiranje međunarodnih presuda za ratne zločine.
'Bilateralna pitanja ne smiju zaustaviti proces'Ukazano je da su dobrosusjedski odnosi i regionalna saradnja suštinski elementi procesa proširenja.
U tom kontekstu, izvjesilac Šarec je izrazio žaljenje što poglavlje Vanjska, bezbjednosna i odbrambena politika nije moglo biti zatvoreno u decembru 2024.
Naime, Hrvatska je blokirala zatvaranje poglavlja usljed zaoštravanja odnosa Zagreba i Podgorice.
Osim otvorenih pitanja koja od ranije ima sa Hrvatskom, situacija se usložila pošto je Skupština Crne Gore krajem juna 2024. usvojila Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu.
To je Zagreb ocijenio kao provokaciju i trojicu visokih crnogorskih zvaničnika proglasio osobama nepoželjnim u Hrvatskoj.
Izvjestilac SP je pozdravio konsultacije Hrvatske i Crne Gore.
"Ovo je izuzetno važno jer bilateralna pitanja ne smiju zaustaviti proces, kao što nijesu ni tokom posljednjeg proširenja, iako neka od njih i danas čekaju konačno rješenje", kazao je Šarec.
Naime, Slovenija i Hrvatska spore se oko teritorije Piranskog zaliva.
Kritika podrške Dodiku i svesrpskom saboruOsim sa Hrvatskom u izvještaju su se našli i odnosi sa Bosnom i Hercegovinom(BiH).
U njemu se izražava duboka zabrinutost zbog podrške visokih javnih funkcionera Crne Gore predsjedniku entiteta Republika Srpska, Miloradu Dodiku, "koji podriva suverenitet i teritorijalni integritet BiH ".
Izražava se i žaljenje i zbog učešća visokih funkcionera na Sveopštem srpskom saboru u Beogradu i podrške deklaraciji koja je na njemu usvojena a "koja podriva suverenitet Crne Gore, BiH i Kosova".
Dodika u Crnoj Gori otvoreno podržava predsjednik parlamenta Andrija Mandić. On je i jedini od crnogorskih visokih funkcionera učestvovao na svesrpskom saboru.
Evropski poslanici su takođe pozvali Crnu Goru da u potpunosti uskladi izborni okvir sa standardima EU, posebno u dijelu koji se tiče transparentnosti, finansiranja partija i izbornih kampanja.
Predlažu i da se lokalni izbori u cijeloj zemlji održe istog dana kako bi se smanjile političke tenzije.
Ističu da je ovo uslov za buduću isplatu evropskih sredstava. Planom rasta EU za zemlje regiona Crnoj Gori je opredijeljeno 383 miliona eura.
A do sada je dobila nepunih 27 miliona, a buduće isplate zavise od ispunjavanja reformskih koraka dogovorenih između Vlade i Evropske komisije.
Od 649 poslanika, za izvješaje o Crnoj Gori glasalo je 470, 102 bila protiv, a 77 je bilo uzdržano.
Budva, na crnogorskoj obali Jadranskog mora, stara preko dva milenijuma, sinonim je za nekontrolisanu i prekomjernu gradnju. Riječ "budvanizacija" žargonski opisuje gradove sa previše betona i zgrada, a premalo zelenih površina. U pozadini je najčešće profit.
Poslednjih mjeseci Specijalno državno tužilaštvo Crne Gore je za organizovani kriminal i međunarodno krijumčarenje cigareta osumnjičilo vlasnike više velikih crnogorskih kompanija.
Njihove kompanije su godinama uvoznici renomiranih svjetskih brendova, automobila, bijele tehnike, elektronskih uređaja, vlasnici apoteka i špedicije. Dio njih je zvanični zastupnik i distributer međunarodnih brendova cigareta.
Tužilaštvo ih sumnjiči da su švercom cigareta državu oštetili od par desetina do nekoliko stotina miliona eura.
Neki su u pritvoru, neki u bjekstvu dok se manji dio brane sa slobode.
Paralelno sa krivičnom, tužilaštvo vodi i finansijske istrage, u okviru kojih je osumnjičenima i sa njima povezanim licima zabranjeno raspolaganje nekretninama i isplata novca sa računa.
Kako da se obešteti država?Direktorica MANS-a (Mreže za afirmaciju nevladinog sektora) Vanja Ćalović Marković, kaže da ako se dokaže krivica tih lica, država bi štetu naplatila od njihove zakonito stečene imovine.
Ona za Radio Slobodna Evropa (RSE), objašnjava da su to carine, akcize, porezi odnosno, iznosi za koje su švercom oštetili državni budžet.
Cilj je i da se utvrdi da li je riječ o imovini stečenoj kriminalom.
"Ukoliko bi se dokazala njihova krivica, država bi zaplijenila onu imovinu za koju se u postupku dokaže da je stečena krivičnim dijelom", kaže Ćalović Marković,.
Kaže da se u tom slučaju, prebacuje teret dokazivanja na okrivljena lica i sprovodi tzv. proširena konfiskacija.
"Gdje ta lica i članovi njihovih porodica, koji drže imovinu koja ne korenspondira sa njihovim zvaničnim prihodima, moraju da dokažu stvarno porijeklo te imovine, inače se ona oduzima", kaže Ćalović Marković.
Šta su pokazala hapšenja biznismenaĆalović Marković smatra da hapšenja biznismena pokazuju da je značajan dio privrede potencijalno napravljen zahvaljujući novcu stečenom od šverca cigareta.
"I da su kriminalne grupe koje su se time bavile bile infiltrirane u razne institucije sistema, i to do samog vrha institucija sistema", kazala je Ćalović Marković.
Ocjenjuje da je šverc cigareta, kao oblik kriminalne aktivnosti, bio izuzetno raširen.
"Vjerujem da je obim šverca i švercerskih aktivnosti kao i imovina koja je stečena na taj način i veća nego što je trenutno predmet ovih postupaka, ali biće prilike da to vidimo u narednom periodu", kaže Ćalović Marković.
Šverc duvana u Crnoj Gori prisutan je od 90-tih godina.
Evropska unija je više puta označila Luku Bar kao "platformu za krijumčarenje cigareta". U martu 2022. je Karen Medoks, tadašnja ambasadorka Velike Britanije, kazala da se preko Luke Bar godišnje prokrijumčari dvije milijarde cigareta na evropska tržišta.
Predmet Stanaj -RokšpedSpecijalno tužilaštvo je u okviru finansijske istrage blokiralo imovinu Sanderu Stanaju, vlasniku kompanije Rokšped auto centar.
On se od 9. juna sumnjiči, da je sa ranije pritvorenim bivšim operativcem Agencije za nacionalnu bezbjednost, Duškom Golubovićem, organizovao kriminalnu grupu od 15 članova koja je krijumčarila cigarete iz Luke Bar u Italiju i zemlje regiona.
Državu su, kako navodi SDT, oštetili za najmanje 18 miliona eura, neplaćanjem carina, akciza i porezao.
Uz Sandera je osumnjičen i njegov brat Nuo Stanaj. Obojica su u bjekstvu.
Stanajima i sa njima povezanim licima je naredbom SDT od 10. juna zabranjeno raspolaganje nekretninama u Podgorici, Tuzima i Ulcinju.
Porodica Stanaj je ’90-tih osnovala kompaniju Rokšped za prevoz robe u drumskom saobraćaju, uvoz i izvoz cigareta. Ta kompanija je 2008. saopštila da je lanac benzinskih pumpi prodala ruskom Lukoilu za 26,5 miliona eura.
Rokšped je, preko kćerke kompanije, Tobacco S Pres" od hrvatskog Agrokora, 2009. preuzeo lanac od 180 trafika za prodaju štampe i duvanskih proizvoda i radnike.
Danas je Tobacco S Press najveći lanac maloprodajnih objekata u Crnoj Gori sa preko 300 maloprodajnih objekata specijalizovanih za prodaju štampe, cigareta.
Ima skoro 800 zaposlenih i prihode u 2023. veće od 104 miliona eura.
Po zvaničnim podacima do marta 2021. bila je vlasništvo Simona Stanaja. Od tada je više puta mijenjala vlasnike, a trenutni vlasnik je Tobacco Monte Priština.
Sander Stanaj je 2014. osnovao Rokšped auto-centar, preduzeće koje je jedini ovlašćeni diler u Crnoj Gori za prodaju i servis vozila iz programa Volkswagen, Audi i SEAT. Bavi se i prodajom polovnih vozila.
Kompanija je 2024. ostvarila prihode veće od 31 milion eura i ima oko 50 radnika.
Uz to, u vlasništvu Porodice Stanaj je od 2006. bio nekadašnji hotel Galeb u Ulcinju.
Hotel je srušen kako bi na njegovom mjestu bio izgrađen novi, što Stanaji nijesu uradili, nego su zemljište gdje je bio hotel prodali u oktobru 2022.
Tužilaštvo je 9. maja u okviru istrage o pranju novca blokiralo nekretnine i bivšeg operativca ANB Duška Golubovića u Podgorici i na Žabljaku.
Plus -PerićU okviru Stanjeve grupe 9. juna je uhapšen i nekadašnji dugogodišnji direktor Rokšpeda Prokopije Perić, aktuelni direktor kompanije Plus.
Viši sud je Periću, nakon hapšenja, odredio tridesetodnevni pritvor.
Kompanija Plus je osnovana 2015. na istoj adresi kao i Rokšped i njegove kćerke kompanije.
Registrovana je za trgovinu na veliko duvanskim proizvodima. Kompanija ima 22 zaposlena.
U prethodnoj godini prihodi te kompanije su premašili 86 miliona eura.
Petanović- ApotekeSpecijalno tužilaštvo u okviru istrage Stanaja izdalo naredbu da se blokira imovina i Andrije Petanovića, koji je u bjekstvu a koji se sumnjiči da je dio te kriminalne grupe.
Petanović je do jula 2023. bio jedini vlasnik kompanije Battista, u okviru koje posluje lanc apoteka Petanović, u centru Podgorice.
Te godine kompanija je prijavila 1. 2 miliona eura prihoda a 2022. preko 1,6 miliona.
Od jula 2023. kompanija Battista je u vlasništvu Zoje Petanović.
Prema dostupnim podacima Uprave za nekretnine, SDT je naredbom od 10. juna blokiralo više poslovnih i stambenih prostora vlasništvo Battista u Podgorici.
Prema javno dostupnim podacima te nekretnine su godinama opterećene hipotekama kod poslovnih banaka.
Predmet Petranović- Tehno MaxU martu ove godine je po nalogu SDT uhapšen vlasnih kompanije Tehno Max, Vesko Petranović. Sumnjiči se da je osnovao kriminalnu organizaciju, koja od 2019. krijumčari cigarete.
Među osumnjičenima u Petranovićevoj organizaciji su bili i policajci.
"Ta se grupa kontinuirano bavila prodajom i prikrivanjem neocarinjenih cigareta, nabavljanih u inostranstvu. Neplaćanjem carina i poreza pribavila je imovinsku korist, a državi nanijela štetu od preko sedam miliona eura", navelo je Tužilaštvo.
Petranović se, od hapšenja u martu, nalazi u pritvoru.
Njegova kompanija osnovana 2004. ima lanac maloprodajnih objekata širom Crne Gore, za prodaju bijele i ugradne tehnike, računara i sl.
Prema javno dostupnim podacima zapošljava oko 280 radnika, a prošle je godine imala prihode veće od 60 miliona eura.
Prije dvije godine, Petranović je proširio biznis i na sektor turizma.
Naime, 2023. osnovao je kompaniju Hotel Deandros Virpazar, u okviru koje posluje istoimeni hotel u Virpazaru, varošici na obali Skadarskog jezera koja pripada opštini Bar.
Iz Višeg suda je RSE potvrđeno da u Slučaju Petranovića donijeta mjera zabrana raspolaganja imovinom.
"Ona će 17. juna biti otpremljena strankama u postupku, a 20. juna će biti objavljena u Službenom listu", navedeno je iz Višeg suda.
Milačić -AgrarijaU aprilu je uhapšen Velimir Milačić, vlasnik lanca poljoprivrednih apoteka Agrarije.
Specijalno tužilaštvo ga sumnjiči da je bio član kriminalne grupe, koja je krijumčarila cigarete od 2019. do 2021, i tako oštetila državu za 33 miliona eura.
Kompanija Agrarija je prema javno dostupnim podacima poslednjih godina imala prihode veće od tri miliona eura.
Iz Višeg suda je RSE saopšteno da u tom u slučaju još nije donijeto rješenje o privremenim mjerama o zabrani raspolaganja imovinom.
Pavićević -Playmaker iz BaraPo nalogu Specijalnog tužilaštva dva puta je hapšen Đorđije Pavićević, vlasnik kompanije Playmaker - LLA 14 i Košarkaškog kluba Mornar iz Bra.
Prvi put decembra 2023. Osumnjičen je za stvaranje kriminalne organizacije, koja je krijumčarila cigarete iz Luke Bar u Libiju. U toj grupi su i dva carinika.
U pritvoru je bio do marta 2024. i od tada brani sa slobode.
Specijalno tužilaštvo je avgusta 2024. proširilo istragu protiv Pavićevića i članova njegove grupe dodatno ih tereteći za krijumčarenje preko 320 hiljada paketa cigareta, od juna do novembra 2020.
"Neplaćanjem carina, akciza i poreza na tu količini cigareta nanijeta je šteta budžetu od najmanje 350 miliona eura", navelo je Specijalno tužilaštvo.
Iz Višeg suda je za RSE potvrđeno da je 6. avgusta prošle godine Pavićeviću upisana zabrana raspolaganja nepokretnostima na 115 katastarskih parcela.
Pavićeviću je zabranjeno da raspolaže sa 24 nekretnine koje su u njegovom i vlasništvu njegove kompanije Playmaker 14.
Međutim, prema zvaničnim podacima ta Pavićevića kompanija godinama posluje u minusu a prošle godine je prijavila prihode manje od 20 hiljada eura.
Zabrana se odnosi i na vlasnički i suvlasnički udio u još tri kompanije iz Bara u kojima Pavićević ili njegova kompanija imaju vlasništvo.
Blokirana su i četiri Pavićevićeva automobila: Mercedes CLS 500, Volkswagen Golf VII, Porche Boxter i Mercedes Benz ML 63 AMG.
Cilj Crne Gore da postane članica Evropske unije (EU) do 2028. i dalje je ostvariv, izjavio je glavni pregovarač sa EU Predrag Zenović na konferenciji za novinare povodom poslednjeg non pejpera o stanju u poglavljima koja se odnose na vladavinu prava.
Pregovore o pristupanju Crna Gora vodi skoro 13 godina. Od 33 otvorena poglavlja zatvorila je šest.
Kako je rekao, poruka ovog dokumenta je da su na redu konkretne reforme i implementacija.
U neformalnom dokumentu (non pejper) Evropske komisije (EK) o napretku Crne Gore u poglavljima 23 -pravosuđe i osnovna prava i 24 -pravda, sloboda, bezbjednost, navodi se da je Crnoj Gori za reforme potreban intenzivniji rad i politička posvećenost.
Crna Gora je nastavila sa implementacijom završnih mjerila za ta poglavlja, uz određene početne rezultate, piše u non pejperu, uz ocjenu da je vremenski okvir, 2026. godina, koji je Vlada navela za njihovo privremeno zatvaranje ambiciozan.
U non pjeperu piše i da je u oblasti pravosuđa potpuno primijenjena svega oko petina reformi.
Nisu sprovedene reforme koje bi dodatno osnažile nezavisnost Sudskog i Tužilačkog savjeta, dok Zakon o Specijalnom državnom tužilaštvu treba uskladiti sa ključnim preporukama Venecijanske komisije, konsultativnog tijela Savjeta Evrope.
Podsjeća se da je trenutno u Sudskom savjetu upražnjeno jedno mjesto, a u Tužilačkom tri, pa se poručuje da Skupština hitno imenuje nove članove.
EK je upozorila i da pritisci i komentari visokih zvaničnika o radu pravosuđa podstiču nepovjerenje u sudstvo.
Ukazano je i na niske plate sudije i tužilaca, problem nedovoljnog ulaganja u informacionu tehnologiju i infrastrukturu sudova, te lošu organizacija sudske mreže.
Uskladiti viznu politiku sa EUŠefica za poglavlje 24 Jovana Mijović je kazala da je pitanje vizne politike u non pejperu "najrizičnije", te da će Crna Gora uskladi taj režim sa EU.
U non pejperu se, naime, ocjenjuje da je Crna Gora nazadovala u ispunjavanju završnih mjerila u viznoj politici, navodeći dvije Vladine odluke.
U decembru 2024. je Crna Gora dodala Bahrein i Saudijsku Arabiju na listu zemalja sa stalnim oslobađanjem od viza, a u februaru je ponovo uvrstila Uzbekistan na tu listu.
Na snazi je i sezonsko oslobađanje od viza od maksimalnih deset dana za određene državljane trećih zemalja koji posjeduju dozvolu boravka u Ujedinjenim Arapskim Emiratima sa najmanje trogodišnjim trajanjem, navodi se u non pejperu.
Crna Gora ima bezvizni režim sa 13 zemalja, za čije državljane treba viza za ulazak u EU.
Mijović je kao najveći izazov poglavlja 24 navela borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Jedna od kritika u non pejperu, prema njenim riječima, odnosi se na paralelne finansijske istrage, koje treba voditi paralelno sa tužilačkim.
Neustavno penzionisanje sutkinjeEK je ukazala na duboku institucionalnu i političku krizu nakon odluke Skupštine da jednostrano konstatuje da je sutkinja Ustavnog suda stekla uslov za penziju u decembru 2024.
"Ta odluka nije bila u skladu sa procedurom predviđenom Ustavom koja zahtijeva plenarnu odluku Ustavnog suda. Ovakvi događaji izazvali su veliku zabrinutost u pogledu poštovanja nezavisnosti Ustavnog suda i podjele vlasti", navodi se u dokumentu.
Zbog ove odluke je opozicija bojkotovala rad parlamenta, koji je nastavljen u martu nakon političkog dogovora, uz posredovanje EU, da se traži mišljenje Venecijanske komisije o odluci parlamenta.
Dodatno zabrinjava što je procedura parlamenta za izbor novog sudije Ustavnog suda nije zaustavljena do dobijanja mišljenja Venecijanske komisije, piše u dokumentu EK.
Dodaje se i da mišljenje Venecijanske komisije treba u potpunosti primijeniti.
"Nemamo problem sa mišljenjem Venecijanske komisije i primijenićemo sve preporuke", kazala je šefica za pregovaračko poglavlje 23, Jelena Grdinić.
Ona je ocijenila da non pejper ima pozitivnih iskoraka kada je pravosuđe u pitanju, te da će stepen njegove realizacije do kraja godine biti značajno povećan.
Na novinarsko pitanje o skoro 20 odsto preporuka u non pejperu čija primjena nije ni počela, Grdinić je kazala da će neke od njih započeti tek ove godine.
Poglavlja 23 i 24 se prva otvaraju u pregovorima o članstvu, a posljednja zatvaraju.
Napredak u njihovoj primjeni je neophodan je da bi se otvorilo bilo koje poglavlje, a mogući zastoj može da izazove blokadu u pregovorima ili čak nazadovanje u procesu.
Crna Gora je 2008. aplicirala za status kandidata za punopravno članstvo u EU, koji je dobila 2010, a pristupni pregovori su počeli 2012. godine.
Iz višegodišnjeg zastoja u pregovorima Crna Gora je izašla usvajanjem Izvještaj o procjeni ispunjenosti privremenih mjerila u poglavljima vladavine prava (IBAR)na međuvladinoj konferenciji EU i Crne Gore, 26. juna prošle godine u Briselu.
Evropski zvaničnici više puta su istakli da je Crna Gora lider u pregovorima za članstvo u EU.
Prebrza vožnja, nepropisna preticanja, korišćenje telefona tokom vožnje, 'prolazak kroz crveno'- slika je ponašanja dijela vozača u Crnoj Gori.
Od početka mjeseca poginulo je 8 osoba.
Samo 8. juna, u odvojenim nezgodama, život su izgubile četiri osobe, među njima i jednogodišnja djevojčica. Toga dana u čak 24 udesa, povrijeđeno je više ljudi.
Iz policije za Radio Slobodna Evropa navode da su najčešći uzroci nesreća prekoračenje brzine, nepropisno preticanje i vožnja pod dejstvom alkohola.
"U 90 odsto slučajeva riječ je o neodgovornom ponašanju vozača", kaže za RSE saobraćajni vještak Igor Radojević.
Svemu doprinose i gužve, mjerene kilometarskim kolonama na putevima prema primorju, posebno vikendom.
Tako je 15. juna, 52 kilometara dug put od Bara do Podgorice, u kasnim popodnevnim satima, "trajao" preko 4 sata vožnje.
U sudaru na tom putnom pravcu učestvovalo i vozilo Ministarstva unutrašnjih poslova, u kojem se nalazio ministar Danilo Šaranović, saopšteno je iz policije.
Nije saopšteno kako je do udesa došlo.
Do kraja maja, u Crnoj Gori je registrovano 2.430 saobraćajnih nezgoda.
Prema zvaničnim podacima, Crna Gora je prva u Evropi po broju udesa u odnosu na broj stanovnika.
Iz policije za RSE kažu da planiraju pojačane kontrole saobraćaja u toku sezone:
"Biće pojačano prisustvo saobraćajnih patrola na svim važnim dionicama u cilju preventivnog djelovanja, smanjenja broja nezgoda i stvaranja sigurnijeg ambijenta".
'Kršenje pravila standard, kontrole gotovo da nema'Građani kažu da su bahatost i zanemarivanje propisa u saobraćaju postali pravilo, a policijskih kontrola gotovo da nema.
"Osim bezobrazluka dijela vozača u automobilima viših kubika, primjećujem rasijanost vozača. Prestrojavanje u drugu traku bez gledanja u retrovizor, ulazak iz sporedne ulice na glavnu bez provjere da li neko nailazi, 'talasanje' automobila iz trake u traku dok vozač kuca poruke na telefonu", kaže Srđan sa Cetinja.
Ove navike, zaključuje u izjavi za RSE, često se završavaju tragično.
Ivan iz Podgorice je aktivni vozač posljednjih 20 godina.
"Obično uživam u vožnji. Rano sam položio i vozio svuda. Međutim, u Crnoj Gori mi je vožnja baš stres. Od kada upalim auto dok stignem na odredište, sigurno bude pet situacija u kojima sam 'za dlaku' izbjegao udes", priča Ivan.
Komentarišući svakodnevne saobraćajne nesreće, kaže da nije iznenađen.
"Čudi me što ih više nema".
Njegova sugrađanka Jovana, prije pola godine je bez svoje krivice imala udes:
"Vozila sam propisanom brzinom, normalno. Iza mene je išao neko kome se očigledno žurilo, ali nije uspijevao da me pretekne. U jednom momentu sam morala da zakočim, pa me je udario. Srećom, osim štete na autu, bez većih posljedica".
Od tada kaže stalno gleda u retrovizore, da joj se neko 'ne zalijepi'.
Ne osjećaju se ugroženo samo vozači.
"Da bih stigla do posla, moram preći pješački prelaz na jednom bulevaru. Iskreno, svaki dan čekam da me neko udari. I ja se zainatim i krenem, ali stanem čim vidim da vozači neće da zakoče. Rijetki staju", priča Jelena.
Majka je troje djece u mlađim razredima.
"Iskreno, kad znam kako se vozi, ne mogu da zamislim da sami idu u školu. A kontrole nigdje".
'Zaustavljaju kod Vodovoda' - javljaju radio staniceI dok građani negoduju što su policijske patrole rijetke, vjerujući da bi njihovo prisustvo na ulicama smanjilo kršenje propisa, praksa međusobnog obavještavanja o prisustvu saobraćajne policije dobija nove oblike.
O tome se vozači osim preko Viber grupa i društvenih mreža informišu i preko radija.
"Građani nam javljaju da je patrola kod Vodovoda. Oprez, dragi vozači. Ili sporije, ili drugim putem", kroz smijeh kaže voditeljka jedne lokalne radio stanice.
Ponavlja broj na koji slušaoci mogu poslati informacije o lokacijama patrola.
Vozačima dostupna Viber grupa broji gotovo 42 hiljade članova.
Tu se prijavljuju mjesta policijskih patrola:
"Presretač BMW sivi na ulazu u Podgoricu iz pravca Cetinja", "Zaustavljaju kod Vilusa", "Patrola kod pumpe prije Bara - rade testove na alkohol i droge"... neke su od poruka.
Dijele se i informacije o udesima, prisustvu pauk službi, razmjenjuju fotografije.
Saobraćajni vještak Radojević kaže da ovakve stvari imaju i dobru i lošu stranu.
"U teoriji, takve grupe mogle bi pomoći da podstaknu oprezniju vožnju. Ali u praksi, najčešće služe da se izbjegnu kontrole, posebno nakon konzumacije alkohola".
Saobraćajne nezgode: nepažnja i neefikasne kontrole"Čeoni udesi pri 50 km/h su kao pad s drugog sprata. I to treba potencirati. A narod misli 'a mene će to zaobići'. To samopouzdanje i vjerovanje mora da se promijeni", kaže Radojević.
On je mišljenja i da novčane kazne nisu dovoljne i da bi trebalo uvesti časove bezbjedne vožnje i ponovna polaganja.
"Činjenica da bi opet morao da polaže svakoga bi zamislila".
Radojevića posebno zabrinjava korišćenje mobilnih telefona tokom vožnje.
"Vozači rijetko priznaju da su koristili telefon, i to je nemoguće dokazati jer nema kamera. A to je čest razlog naleta s leđa".
Dodaje da su primjeri iz regiona, poput Slovenije, pokazali da je sistem snimanja kamerama u kome kazna odmah stiže na kućnu adresu efikasan i funkcionalan.
Osim što snimaju 24 sata dnevno, obrada snimaka omogućava slanje kazni na adresu prekršioca i korišćenje snimaka kao dokaza na sudu.
Radojević kritikuje nefunkcionalne stacionarne video kamere u Crnoj Gori:
"Uložena su sredstva, ali one ne mogu da se koriste kao dokaz. To je neprihvatljivo".
Iako kamere u Crnoj Gori postoje na više lokacija, država nije napravila zakonsku osnovu za njihovo korišćenje u svrhu kažnjavanja. Uz to nijesu integrisane u sistem policije, snimaju ali ne obrađuju podatke, neke su već zastarele...
Upoređujući trenutno stanje sa onim od prije 15 godina Radojević kaže da je stanje danas višestruko gore.
"Samo u Podgorici imate preko 200.000 vozila, a infrastruktura ne može da ih podrži, što dodatno povećava broj nesreća".
Bez ozbiljnog i sistemskog pristupa bezbjednosti saobraćaja, strategije će ostati samo slovo na papiru", zaključuje Radojević.
Šta planiraju nadležni?Naime, Vlada je usvojila Strategiju za period 2023–2030. godine kao odgovor na alarmantno stanje bezbjednosti u saobraćaju, sa ciljem smanjenja broja nezgoda.
Glavni cilj je prepoloviti broj teških nesreća do 2030. godine.
Strategija, donesena u julu 2024, predviđa pooštravanje kaznene politike, posebno za mlade vozače i 'ponavljače' prekršaja, te jačanje kapaciteta saobraćajne policije kroz obuke i koordinaciju.
Planirane mjere odnose se na zabrane noćne vožnje za mlade, veće kazne za korišćenje telefona u vožnji i za roditelje koji dozvole maloljetnicima da voze.
Strategijom se planira uvođenje više radara i kamera za automatsko evidentiranje prekršaja, kao i strože sankcije, uključujući i zatvorske kazne za ozbiljne prekršaje.