U izraelskim vojnim napadima ubijeno je najmanje 50 Palestinaca širom Pojasa Gaze dok su izraelske snage pojačale svoj pritisak oko Jabalije na sjeveru enklave u utorak, u jeku žestokih sukoba s borcima pod vodstvom Hamasa, piše Reuters. Palestinski zdravstveni zvaničnici saopštili su da je najmanje 17 osoba poginulo u izraelskoj vatri u blizini Al-Falouja u Jabaliji, najvećem od osam izbjegličkih kampova u Gazi, dok je deset poginulo u Bani Suhaili u istočnom Khan Younisu na jugu enklave kada je izraelski projektil pogodio kuća. Tokom dana u izraelskom zračnom napadu uništene su tri kuće u predgrađu Sabra u gradu Gazi, a lokalna služba civilne zaštite saopštila je da je izvukla dva tijela iz ruševina, dok se potraga nastavila za 12 osoba za koje se vjeruje da su bili u kućama u to vrijeme. Osam ih je ubijeno kada je pogođena kuća u kampu Nuseirat u centralnoj Gazi. Ministarstvo zdravstva Gaze saopštilo je da je jedan liječnik ubijen kada je pokušao pomoći ljudima ranjenim u izraelskim napadima u Al-Falouji u Jabaliji. Dodaje se da je nekoliko medicinara ranjeno kada se njihovo vozilo hitne pomoći našlo pod izraelskom vatrom u sjevernom i južnom Pojasu Gaze. Jabalija je bila u središtu izraelske ofanzive duže od deset dana, a vojnici su se vraćali u područja na sjeveru koja su bila pod žestokim bombardovanjem u prvim mjesecima jednogodišnjeg rata. Operacija je izazvala zabrinutost među Palestincima i agencijama UN-a da Izrael želi uništiti mještane sa sjevera prenaseljene enklave, optužbe koje je Izrael odbacio. Mještani kažu da su izraelske snage uništile desetak kuća u proteklih deset dana. U utorak je izraelska vojska saopštila da su vojnici ubili desetine boraca u području Jabalia tokom proteklog dana, uključujući jedinicu koja je na njih ispalila protivtenkovski projektil. Ured Ujedinjenih nacija za ljudska prava saopštio je kako se čini da izraelska vojska "potpuno odsijeca sjevernu Gazu od ostatka Pojasa Gaze". "Porodice u Gazi suočavaju se sa nezamislivim strahom, gubitkom voljenih, zbunjenošću i iscrpljenošću. Ljudi moraju biti u mogućnosti pobjeći sigurno, bez suočavanja s daljnjom opasnošću", izjavio je Adrian Zimmerman, čelnik delegacije Međunarodnog komiteta Crvenog krsta (MKCK) za Gazu.
Četiri reprezentativna prosvetna sindikata saopštila su 15. oktobra da su svojim organima uputila na odlučivanje odluku da zaposleni u obrazovanju stupe u štrajk, odnosno održe veći broj štrajkova tokom novembra. Predlog predstavnika reprezentativnih sindikata je, kako se dodaje u saopštenju, da se 1. novembra u Beogradu održi veliki protest i tako započne "serija štrajkova u toku meseca novembra". Zahtevi sindikata su hitan nastavak razgovora u vezi poštovanja potpisanog protokola sa Vladom Srbije, otpočinjanje pregovora o ceni rada u 2025. godini i početak pregovora o izmenama i dopunama posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama, kao i u domovima učenika. "Nastavaljamo dalje akcije. Ne prestajemo do ispunjenja zahteva", dodaje se u saopštenju koje su potpisali Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, Granski sindikat prosvetnih radnika Srbije Nezavisnost i Sindikat radnika u prosveti Srbije. Prosvetni sindikati već su od početka ove školske godine organizovali dva protesta i obustavu rada u školama, nakon što, kako tvrde, Vlada nije ispunila obećanje iz potpisanog protokola i izjednačila plate prosvetara sa republičkim prosekom. Glavni zahtev četiri reprezentativna sindikata jeste da se početna plata nastavnika, koja sada iznosi 86.681 dinar (740 evra), izjednači sa prosečnom platom na republičkom nivou (818 evra). Vlada Srbije je ranije najavila da će zaposlenima u prosveti od 1. januara 2025. zarade biti uvećane za 12 odsto, dok bi povećanje plata za nenastavno osoblje iznosilo osam odsto, što je za prosvetne sindikate neprihvatljivo. Članovi Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije saopštili su 14. oktobra da stupaju u takozvani "beli štrajk" koji podrazumeva da će svim učenicima upisivati samo ocene "odličan 5". Na taj korak su se odlučili, kako su naveli u saopštenju, jer Vlada i Skupština nisu do zadatog roka (13. oktobar) odgovarajućim izmenama zakona i pratećih propisa unapredili bezbednost u školama tako što će se nastavnicima garantovati efikasnija pravna zaštita od napada, kao i mogućnost da učenike koji se izrazito neprimereno ponašaju bez odlaganja suspenduju sa časa i nastave. 
Bivši pripadnik Službe bezbednosti Ukrajine (SBU), ukrajinski državljanin Andrij Naumov prvostepeno je osuđen na godinu dana zatvora zbog pranja novca, potvrđeno je 15. oktobra Radiju Slobodna Evropa (RSE) u Višem sudu u Nišu, na jugu Srbije. Naumovu je takođe naloženo i da plati kaznu u iznosu od 200.000 dinara (1.700 evra). Viši sud u Nišu je Naumovu izrekao i meru proterivanja iz Srbije u trajanju od pet godina, s tim da mu se vreme provedeno na izdržavanju kazne neće uračunati u navedenu meru. Presudu Višeg suda treba da potvrdi Apelacioni sud da bi ona bila pravosnažna. Suđenje Naumovu traje od 7. novembra 2022. godine. Naumova je, zajedno sa nemačkim državljaninom Aleksandrom Akstom, srpska policija uhapsila 7. juna 2022. U automobilu, kojim su pokušavali da pređu srpsko-makedonsku granicu je prilikom pretresa nađeno više stotina hiljada evra i dolara, kao i dva smaragda. Policija je tada saopštila da se sumnja da novac i smaragdi "potiču iz kriminalnih delatnosti". Viši sud u Nišu je Naumova 29. septembra 2023. prvostepeno osudio za pranje novca na godinu dana zatvora. Međutim, Apelacioni sud je krajem januara 2024. poništio prvostepenu presudu i naložio ponovno suđenje, koje je počelo 18. marta. Paralelno sa postupkom po optužbi za pranje novca, u Srbiji je vođen i postupak po zamolnici Ukrajine za izručenje Naumova zbog istrage zloupotrebe službenog položaja. Srbija je u septembru 2023. odbila zamolnicu Ukrajine zbog, kako je navedeno, mogućeg političkog progona ukoliko bi se vratio u Ukrajinu. Izručenju se protivio i Naumov, tvrdeći da bi mu bila ugrožena bezbednost. Naumov pravosnažnu presudu po optužbi za pranje novca u Srbiji čeka na slobodi, nakon što mu je u decembru 2023. ukinut pritvor i oduzeta putna isprava kako ne bi mogao da napusti Srbiju. Bivši brigadni general Andrij Naumov u Službi bezbednosti Ukrajine (SBU) počeo je da radi 2019. godine. Iz službe je isključen krajem jula 2021. Ime Andrija Naumova vezuje se za brojne afere koje su se ticale korupcije i šverca novca i drugih dragocenosti u Ukrajini. Novinari "Šeme", projekta Ukrajinskog servisa RSE, su u oktobru 2020. otkrili elitne nekretnine Naumova u Ukrajini, koje su nespojive sa zvaničnim primanjima državnog službenika.
Novi trogodišnji aranžman Srbije sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) obuhvatiće različite ekonomske reforme i fiskalne mere koje imaju za cilj stabilizaciju ekonomije, smanjenje budžetskog deficita, strukturne reforme i mere za poboljšanje javnih finansija, izjavio je 15. oktobra šef misije MMF-a Donal Mekgetigen na sastanku sa premijerom Srbije Milošem Vučevićem. On je na sastanku u Beogradu povodom četvrte i poslednje revizije aktuelnog stend-baj aranžmana Srbije sa tom finansijskom institucijom rekao da je Srbija uspešno sprovela planirane reforme i istakao važnost daljeg usmeravanja na reforme u ključnim oblastima kao što su fiskalna stabilnost, investicije u infrastrukturu i poboljšanje poslovnog okruženja. Vučević je rekao da Srbija nastavlja važne ekonomske reforme koje će omogućiti makroekonomsku stabilnost države, saopštila je Vlada Srbije. Ocenio je da će novim aranžmanom, koji će se zasnivati na nastavku ulaganja u kapitalne investicije i fiskalno odgovornu politiku, biti potvrđen dogovor o održavanju budžetskog deficita od tri odsto. Nastavak aranžmana sa MMF, po rečima Vučevića, predstavlja važan korak u jačanju saradnje Srbije sa Evropskom unijom i drugim međunarodnim partnerima, ali i sigurno unapređivanje ekonomske i političke stabilnosti države. Sastanku su prisustvovali guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković, ministarka privrede Adrijana Mesarović i ministar finansija Siniša Mali. Misija Međunarodnog monetarnog fonda započela je 3. oktobra posetu Srbiji, čiji je cilj četvrta i poslednja revizija aktuelnog stend-baj aranžmana koji Srbija ima sa tom međunarodnom finansijskom institucijom. U decembru 2022. MMF je odobrio zajam Srbiji u okviru stend-baj aranžmana od 2,4 milijarde evra u ukupnom trajanju od dve godine.
Moldavija je potpisala memorandum o razumijevanju sa grupom zapadnih zemalja kako bi se suprotstavila hibridnim napadima Rusije samo nekoliko dana prije ključnih izbora koji bi mogli učvrstiti put Kišinjeva prema evroatlantskim integracijama i osloboditi bivšu sovjetsku republiku od decenijskog uticaja Moskve. Sporazum su 15. oktobra u Kišinjevu potpisali moldavski ministar vanjskih poslova Mihai Popsoi i ministri vanjskih poslova osam članica nordijsko-baltičkog formata: Danske, Finske, Estonije, Islanda, Latvije, Litvanije, Norveške i Švedske. Posjeta dolazi samo nekoliko dana nakon što je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen otputovala u Kišinjev da izrazi svoju podršku evropskom putu Moldavije. Popsoi, koji je i zamjenik premijera, rekao je da će memorandum ojačati institucionalne sposobnosti Moldavije suočene sa sve agresivnijom ruskom kampanjom dezinformacija. Prozapadna predsjednica Maia Sandu kandidira se za drugi mandat 20. oktobra na izborima koji se održavaju istovremeno s referendumom kako bi se odlučilo da li Moldavci žele da njihova zemlja nastavi integraciju u Evropsku uniju. Pod predsjednicom Sandu, školovanom u SAD-u, koja je došla na vlast nakon što je 2020. porazila tadašnjeg predsjednika Igora Dodona kojeg je podržavala Rusija, Moldavija se okrenula prema Zapadu, osudivši invaziju Moskve na Ukrajinu i pridruživši se režimu sankcija EU-a protiv Kremlja. Iako još uvijek ima ruske trupe na teritoriju svoje otcijepljene regije Pridnjestar, Moldavija je nakon invazije Rusije stala na stranu Ukrajine i otvorila svoju granicu za desetine hiljada ukrajinskih izbjeglica. Jedna od najsiromašnijih evropskih zemalja, Moldavija, osigurala je status kandidata za članstvo u EU 2022. i započela pregovore o pridruživanju s blokom ranije ove godine. Popsoi je gostujućim diplomatama rekao da njihovo prisustvo u Kišinjevu šalje "političku poruku" i predstavlja "jasan znak podrške evropskim težnjama" Moldavije. Posjet ministara nordijske osmorice dolazi nakon što je Fon der Leyen 10. oktobra u Kišinjevu predstavila plan ekonomske podrške Moldaviji koji predviđa 1,8 milijardi eura (2 milijarde dolara) ulaganja u Moldaviju u naredne tri godine. Snažan signal podrške stigao je i iz Sjedinjenih Država, gdje je senator Ben Cardin, (demokrata-Maryland), predsjednik moćnog Senatskog odbora za vanjske poslove, 11. oktobra pozvao tehnološke gigante Meta i Alphabet da učine više na svojim platformama društvenih medija u borbi protiv "malignog" uplitanja Rusije u moldavske izbore. Nakon Cardinovih otvorenih pisama, Meta, vlasnik Faceboooka, rekao je 11. oktobra da je uklonio mrežu grupnih naloga koji ciljaju na govornike ruskog jezika u Moldaviji uoči izbora i referenduma. Parlamentarna skupština Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS) saopštila je 15. oktobra da će delegacija posmatrača od 40 članova iz OEBS-a i Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) nadgledati dvojno glasanje u Moldaviji.
Čini se da se Gaza razorena sukobima suočava s najgorim ograničenjima pomoći od početka rata Izraela i Hamasa prije više od godinu dana, saopštio je UN u utorak, žaleći se zbog posebno razarajućeg uticaja na djecu, piše AFP. "Situacija za djecu iz dana u dan postaje sve gora nego dan ranije", rekao je James Elder, glasnogovornik UNICEF-ove agencije za djecu. Ogromna područja Gaze devastirana su izraelskim uzvratnim napadom na teritoriju nakon što je napad Hamasa 7. oktobra prošle godine izazvao rat. Izrael je intenzivirao operacije na sjeveru opkoljene palestinske teritorije, gdje su UN upozorile da su stotine hiljada ljudi zarobljene. Uprkos očajničkoj potrebi da se poveća količina pomoći koja stiže, Elder se žalio da se pristup pomoći pogoršava. Bilo je "nekoliko dana u protekloj sedmici (gdje) nije bilo dozvoljeno da uđu komercijalni kamioni", dodao je Elder. "Sada vidimo vjerojatno najgora ograničenja humanitarne pomoći koja smo ikada vidjeli." Ranije ove godine, usred upozorenja da bi UN mogle proglasiti potpunu glad u Gazi, Elder je rekao da je postojao "stvarni pritisak da se otvore nove rute i pristupne tačke". Ali sada, "vidjeli smo apsolutni preokret toga", upozorio je on, dodajući da smo od maja "vidjeli da su dosljedne ulazne tačke blokirane". Sjeverna Gaza u međuvremenu "nije imala hranu, nikakvu pomoć u hrani u cijelom oktobru", dodao je on. Strašan nedostatak pomoći, zajedno s nemilosrdnim udarima i činjenicom da je oko 85 posto Pojasa Gaze pogođeno nekim oblikom naredbe za evakuaciju, učinilo je teritorij "u suštini nepogodnim za život", rekao je Elder. Uprkos eskalaciji izraelskih vojnih operacija u određenim područjima, u ponedjeljak je počeo drugi krug kampanje vakcinacije protiv dječje paralize za stotine hiljada djece. Akcija vakcinacije počela je nakon što je Pojas Gaze potvrdio svoj prvi slučaj dječje paralize u 25 godina. Kao i prvi krug, i drugi će biti podijeljen u tri faze, uz pomoć lokaliziranih "humanitarnih pauza" u borbama: prvo u središnjoj Gazi, zatim na jugu i konačno na najteže dostupnom sjevernom dijelu teritorije. Prošle sedmice, UN je priznao da će drugi krug biti "komplikovaniji" nego kada su prve doze date prošlog mjeseca.
U naseljima Donja Jablanica, Zlate i Djevor 15. oktobra ukopane su žrtve, njih 19, stradale u poplavama i odronima koji su pogodili područje Jablanice u noći 4. oktobra. U ovom mjestu na jugu Bosne i Hercegovine oko 2.000 ljudi je prisustvovalo kolektivnoj dženazi za 19 žrtava poplava. Poplave i klizišta odnijele su žrtve i u drugim mjestima u Bosni i Hercegovini i do sada su pronađena tijela ukupno 26 žrtava. Radi se o 19 osoba iz Jablanice, četiri iz Konjica, dok su tri osobe preminule na području Fojnice, u srednjoj BiH. Obilne padavine pogodile su u noći s četvrtka na petak, 4. oktobra, sjevernu Hercegovinu i centralnu Bosnu, te izazvale bujice i poplave. Kiša je aktivirala brojna klizišta, a najteža situacija bila je u Donjoj Jablanici na jugu zemlje. Nadležni u Vladi Federacije BiH tvrde da je obrušavanje kamenoloma uzrok velikog broja žrtava u Donjoj Jablanici. Sve o poplavama i klizištima u BiH   Putem Mehanizma civilne zaštite Evropske unije, na poplavljenim područjima su boravili spasilački timovi iz Slovenije, Hrvatske, Srbije i Crne Gore, koji su tokom protekle sedmice učestvovali u potrazi za nestalim osobama, dok su inžinjerijske jedinice pomagale u saniranju posljedica poplava. Kroz Mehanizam EU dopremljena je i pomoć za smještaj osoba čiji su domovi uništeni ili oštećeni u poplavama (ukupno 75 kontejnera iz Turske i Hrvatske), generatori za struju, pumpe za vodu, te druga oprema potrebna za smještaj raseljenih osoba, navelo je Ministarstvo sugurnosti BiH, 14. oktobra. U poplava i klizištima je uništeno najmanje 230 objekata u Jablanici, a procijenjena šteta je oko 25.6 miliona eura.  
Visoki zvaničnici iz čitave Evroazije započeli su sastanke na samitu Šangajske organizacije za saradnju (SCO) pod strogim obezbjeđenjem u Islamabadu usred porasta nasilja od strane različitih separatističkih grupa u Pakistanu. Hiljade službenika sigurnosti zatvorile su glavni grad 15. oktobra kada je sedam premijera, uključujući dugogodišnjeg saveznika Kinu i ministra vanjskih poslova nadmoćne Indije, počelo razgovarati o sigurnosnim pitanjima, regionalnoj saradnji, trgovini i finansijskom integritetu među 10 članica države. Rano 11. oktobra, neidentifikovani naoružani napadači su pucali i ubili 21 rudara u pakistanskoj jugozapadnoj provinciji Baludžistan, koju je od početka godine potresao niz militantnih napada. Baludžijske separatističke grupe, poput Oslobodilačke vojske Baludžistana (BLA), koju su Sjedinjene Države proglasile globalnom terorističkom organizacijom, angažirane su u borbi protiv pakistanske vlade. Sjeverozapad Pakistana također je nedavno doživio porast militantnog nasilja. Militanti su 10. oktobra otvorili vatru na policijsko vozilo u gradu Tank, ubivši dva policajca. Nakon nekoliko sati vojska je saopštila da je ubila četiri militanata u Sjevernom Vaziristanu, okrugu u provinciji Khyber Pakhtunkhwa. U drugom nedavnom nasilju u zemlji, dvoje kineskih državljana ubijeno je u velikoj eksploziji u blizini aerodroma u Karačiju koju je kineska ambasada nazvala "terorističkim napadom".  Napad se dogodio kasno 6. oktobra, a gađao je konvoj kineskih radnika Port Qasim Electric Power Company Limited koji je putovao sa aerodroma, saopšteno je iz ambasade. Kineski državljani su radili na izgradnji dvije termoelektrane na ugalj u Pakistanu. Zemlje članice SCO-a, koju su 2001. godine formirale Moskva i Peking, uključuju Kinu, Rusiju, Kazahstan, Kirgistan, Tadžikistan, Uzbekistan, Indiju, Pakistan i Iran. Indija i Pakistan su postali punopravni članovi 2017. godine, dok je Iran postao član 2023. Bjelorusija je u procesu pristupanja i očekuje se da će postati punopravni učesnik u bliskoj budućnosti. Ne očekuje se da će se lideri Indije i Pakistana sastati tokom samita SCO.
Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu formiralo je predmet protiv četiri trgovinska lanca u Srbiji zbog sumnje da su dogovarali cene i na taj način narušili konkurenciju garantovanu zakonom, potvrđeno je 15. oktobra za Radio Slobodna Evropa (RSE) u tužilaštvu. Kako su naveli, u toku je predistražni postupak protiv kompanije Delez (Delhaize), DIS, Univereksport (Univerexport) i Merkator (Mercator), u čijem sastavu je i lanac prodavnica Idea. Tužilaštvo je podnelo zahtev tržišnoj inspekciji Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine Srbije "za pružanje potrebnih obaveštenja u vezi sa inspekcijskim nadzorom i kontrolama izvršenim nad četiri privredna društva u periodu od 2016. godine do 2024. godine, u pogledu načina vršenja prometa roba i usluga, formiranja maloprodajnih cena, sprečavanja konkurencije i drugog". Komisija za zaštitu konkurencije saopštila je 11. oktobra da je pokrenula postupak protiv četiri trgovinska lanca na osnovu analize od 2018. do 2022. godine koja je pokazala da su cene osam prehrambenih proizvoda (mleko, jogurt, ulje, brašno, šećer, jaja, kafa i banane) u tim prodavnicama bile iste ili slične. "Postupak je pokrenut zbog osnovane pretpostavke Komisije da su pomenuti trgovinski lanci izvršili povredu konkurencije zaključenjem restriktivnog sporazuma iz člana 10. Zakona o zaštiti konkurencije", naveli su u saopštenju. Član 10. Zakona o zaštiti konkurencije odnosi se na sporazume između učesnika na tržištu koji "imaju za cilj ili posledicu značajno ograničavanje, narušavanje ili sprečavanje, konkurencije" na tržištu, što je u suprotnosti sa zakonom. Sa godišnjom stopom inflacije od 4,4 odsto Srbija prednjači među državama Zapadnog Balkana, pokazuju podaci Eurostata. To je dva puta više u odnosu na prosek u Evropskoj uniji. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, inflaciju u Srbiji u septembru obeležio je, pre svega, rast cena hrane i pića.
Specijalno tužilaštvo Kosova je saopštilo da je podiglo optužnicu protiv jedne osobe zbog sumnje da je učestvovala u nasilnom protestu 29. maja prošle godine u Zvečanu, kada su se pripadnici srpske zajednice sukobili sa pripadnicima KFOR-a, vojne misije NATO-a na Kosovu. Kako se navodi u saopštenju, osumnjičeni pod inicijalima L.D. tereti se za krivična dela: napad na službeno lice i učešće u grupi koja je izvršila krivično delo huliganizam. Prema optužnici, L.D. je 29. maja 2023. godine bio u blizini zgrade opštine Zvečan i "u koordinaciji sa drugim optuženim licima srpske nacionalnosti sa Kosova i iz Srbije, je primjenom nasilja napao i ozbiljno pretio vojnicima mirovne misije KFOR-a, kao i nekim pripadnicima policije Kosova". Specijalno tužilaštvo je takođe zatražilo od suda da se osumnjičenom produži pritvor do okončanja krivičnog postupka protiv njega. Do sada je uhapšeno nekoliko osoba, koje se dovode u vezu sa događajima od 29. maja prošle godine u Zvečanu. Do izbijanja nasilja u Zvečanu na severu Kosova došlo je tokom protesta Srba koji su se protivili ulasku albanskog gradonačelnika u zgradi opštine, koji je dobio izbore nakon bojkota Srba. Inače, više od 90 pripadnika misije KFOR-a je 29. maja 2023. teže i lakše povređeno. KFOR je ranije saopštio da je napad na njihove vojnike bio "ničim izazvan i potpuno neprihvatljiv". KFOR je takođe poručio da se nada da i vlasti u Beogradu istražuju osobe koje su se posle nereda "vratile u Srbiju", te da se očekuje da svi počinioci budu "hitno procesuirani". Nadležne institucije u Srbiji se do sada nisu oglašavale po tom pitanju, odnosno ne zna se da li srpske vlasti vode neki proces protiv osoba koje su učestvovale u napadu na KFOR. Kosovo je za ove nemire okrivilo Srbiju, odnosno navelo da iza nemira u Zvečanu stoji zvanični Beograd i "kriminalne grupe bliske predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću". Beograd je to negirao i odgovornost prebacio na premijera Aljbina Kurtija (Albin) uz poruku da je njemu "odgovaralo da dođe do sukoba NATO-a i Srba".
Albanija je otvorila prvi klaster u pristupnim pregovorima sa Evropskom unijom (EU). Prvi klaster se sastoji od pet poglavlja koji se odnose na vladavinu prava. Obuhvata poglavlja koja se odnose na nabavke, statistiku, pravosuđe i osnovna prava, slobodu, bezbednost i finansijsku kontrolu. Radi se o klasteru koji se prvi otvara ali poslednji zatvara u procesu pregovora. Bez napretka u vladavini prava ni jedna zemlja ne može napredovati u ostalim poglavljima. Otvaranje klastera za Albaniju je bilo moguće nakon što su 26. septembra ambasadori država članica EU dozvolili da Albanija napreduje u procesu pregovora tako što je odvojena od paketa u kojoj je bila sa Severnom Makedonijom – državom koja ne može da se pomeri u procesu zbog bugarskog veta. Premijer Albanije Edi Rama je izneo stajalište da je moguće da njegova država postane punopravna članica EU do 2023 godine. Naglasio je važnost zajedničkog rada u promociji principa i vrednosti koje definišu EU, posebno kada se "suočavamo sa mnoštvom kriza". "Nažalost, i to ne mogu da izbegnem da kažem da je uz pomoć Vladimira Vladimiroviča Putina ovaj proces dobio novu brzinu. Posle agresije na Ukrajinu koja je poslužila kao poziv za buđenje, podsećanje Evrope da je iluzija samodovoljnosti samo iluzija", naglasio je albanski premijer. Mađarski šef diplomatije Peter Sijarto, čija zemlja predsedava Evropskom unijom je naglasio da je neophodno ubrzano prošrenje EU ka zemljama regiona kako bi Brisel povratio moć i da je ubrzanje proširenja bilo na vrhu dnevnog reda mađarskog predsedavanja. "Razumemo da Evropska unija gubi konkurentnost, gubi na težini kada je reč o globalnoj politici i svetskoj ekonomiji. Dakle, shvatamo da je Evropskoj uniji potrebna svežina, nova energija, novi zamah. Budući da smo direktni susedi regionu Zapadnog Balkana, i poznavajući dobro region, znamo da će ta svežina, ova nova energija koja nam je potrebna, sigurno doći sa prostora Zapadnog Balkana", izjavio je mađarski ministar inostranih poslova. Albanija je zemlja kandidat za EU od 2019 godine. EU je 2020. godine preporučila otvaranje pristupnih pregovora. Oni su simbolično otvoreni 2022, kada je održana politička međuvladina konferencija gde nisu otvorena poglavlja ali je taj trenutak obeležio početak procesa.
Ministarstvo vanjskih poslova i dijaspore saopštilo je da je Srbija pustila iz pritvora Kosovara Sadika Durakua, koji je ranije ove godine uhapšen zbog sumnje da je počinio ratni zločin 1999. godine tokom rata na Kosovu. Duraku, državljanin Velike Britanije i Kosova, uhapšen je 17. aprila na graničnom prelazu Hrvatske i Srbije u Batrovcima. Srpske vlasti sumnjale su da je počinio krivično djelo "ratni zločin protiv civilnog stanovništva". Kako navodi Srbija, sumnjalo se da je Duraku "zajedno sa nepoznatim licima tokom 1999. godine, na području opština Đakovica, Prizren i Peć, kao pripadnik bivše Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) fizički tukao, psihički maltretirao i pljačkao civilno stanovništvo". Njegov advokat je ranije za Radio Slobodna Evropa(RSE) rekao da je Duraku, državljanin Velike Britanije, u ovoj zemlji od decembra 1998. godine i da se na Kosovo nije vratio do 2004. godine. Njegova porodica je za RSE rekla i da je Duraku živio u Velikoj Britaniji prije početka rata na Kosovu. U pritvoru u Srbiji, pod optužbom za ratne zločine, nalaze se i drugi građani Kosova: Nezir Mehmetaj, Hasan Dakaj i Tefik Mustafa. U međuvremenu, prije nekoliko dana i Ministarstvo vanjskih poslova potvrdilo je da je M.I., pritvoren u Srbiji zbog sumnje da je počinio ratni zločin, državljanin Kosova. Kosovske vlasti uputile su zahtjev Srbiji da Kosovu izruči kosovske državljane koje drže srpske vlasti. Međutim, ministarka pravde Albulena Hadžiju je u julu ove godine izjavila da ne očekuje da će Srbija pozitivno odgovoriti na ovaj zahtev.
Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske (RS) čeka nalaz nadležnog entitetskog inspektora o klizištu na planini Trebević iznad Sarajeva, koje ugrožava glavni grad Bosne i Hercegovine. To je odgovoreno u utorak, 15. oktobra iz tog Ministarstva u RS na upit Radija Slobodna Evropa (RSE). Kako navode, od izvještaja inspektora, zavisiće dalje postupanje. Nakon početka izgradnje apartmanskog kompleksa "Trebević Hills" u bh. entitetu RS pokrenulo se klizište koje se posljednjih dana ubrzano kreće, prijeteći da ugrozi više od 250 domaćinstava u sarajevskom naselju Širokača, koje je u drugom entitetu, Federaciji BiH. Iz Opštine Istočni Stari Grad u RS saopšteno je ranije da su nadležne službe tog entiteta, gdje se klizište nalazi, kao i one iz Federacije BiH, počele sanaciju 11. oktobra. U nadležnom Ministarstvu RS, za RSE kažu kako ih entitetski inspektor mora obavijestiti o stanju na terenu i preduzetim mjerama. "S obzirom da mi nismo dali dozvolu, da nismo imali žalbi ni bilo kakvih zahtjeva za postupanje - u ovoj situaciji djelujemo isključivo u okviru svojih nadležnosti i s ciljem zaštite života i imovine građana u oba entiteta", istakli su u Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS. U odgovoru napominju da je građevinsku dozvolu za "Trebević Hils" dala Opština Istočni Stari Grad 2018. godine, a da je Ministarstvo nadležno za izdavanje dozvola tek od 2022. godine, nakon što je dio Trebevića na teritoriji entiteta RS proglašen parkom prirode, sa vrlo visokim stepenom zaštite. "Za inspekcijski nadzor nadležna je lokalna inspekcija - u ovom slučaju, pošto opština nema svoje inspektore, na teren je izlazila inspekcija Grada Istočno Sarajevo. Kako su nam rekle kolege iz republičkog Inspektorata, nakon dopisa Federalne civilne zaštite, gradski inspektori su izašli na teren i konstatovali da investitor radi po zakonu", navodi se u odgovoru na upit RSE.     Kasno naveče 10. oktobra je i Opština Stari Grad Sarajevo izdala saopštenje, navodeći da su donesene "hitne mjere za zaštitu od klizišta" u Mjesnoj zajednici Širokača, gdje su zabilježene brojne pukotine u zemljištu, koje se povećavaju. Među devet navedenih hitnih mjera su i priprema plana evakuacije ugroženih stanovnika, traženje pomoći viših nivoa vlasti, te zahtjev za obustavljanje radova koji uzrokuju klizište. Donesene mjere su još i izgradnja drenažnih kanala za odvod oborinskih voda van naselja, čiščenje oborenih stabala, kamenja i zemlje iz korita Bistričkog potoka. Opština je naložila i stalnu dežuru na ugroženoj lokaciji, a prema posljednjim podacima od 11. oktobra, stanje je stabilno. U poplavama i klizištima u BiH nakon kiša i nevremena 4. oktobra stradalo je najmanje 20 ljudi, prema posljednjim podacima vlasti Hercegovačko-neretvanskog kantona obavljenim 10. oktobra. Sve o poplavama u Bosni i Hercegovini
Veliki broj državnih institucija u Ukrajini u ponedjeljak je evakuisan nakon što je stotine škola, preduzeća, ambasada i medija primilo mailove u kojima se prijeti terorističkim napadom. Vlasti su izvršile pregled u školama, preduzećima, hotelima, ambasadama i medijskim organizacijama – uključujući prostorijama Radija Slobodna Evropa (RSE) – koje su primile prijeteći mail, tražeći eksplozivne naprave za koje se u poruci navodi da su postavljene na tim lokacijama. Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine saopštilo je da je 60 njegovih kancelarija u inostranstvu zaprimilo mailove prijetećeg sadržaja, od kojih su neke obustavile konzularne usluge. U mailu se navode imena novinarki RSE Irine Sisak i Valerije Jehošine, te freelancerke Julije Kimerik. Do ovoga dolazi nakon istrage koju je objavila istraživačka jedinica Schemes Ukrajinskog servisa RSE, koja je pokazala kako ruske obavještajne službe regrutuju Ukrajince, uključujući maloljetnike, da zapale automobile ukrajinskog vojnog osoblja i predstavnika regrutnih centara. Predstavnici ukrajinske policije koji su provjerili lokacije, kao i prostorije RSE u Kijevu, rekli su u ponedjeljak da nisu pronašli eksplozivnu napravu nakon što su pretražili oko 60 posto lokacija, ali da nastavljaju preglede. Poruku je poslala osoba koja je za sebe rekla da je predstavnik "terorističke grupe" čije ime odgovara imenu antiukrajinskog Telegram kanala, koji širi pozive na spaljivanje automobila ukrajinskog vojnog osoblja i predstavnika regrutnih centara. RSE neće otkriti ime pošiljaoca ili grupe iz bezbjednosnih i etičkih razloga. Nakon što je zaprimio sporni mail, Schemes je otkrio i da osoba sa istim imenom, kao i pošiljalac maila, živi na Krimu, ukrajinskom polustrvu koji je Moskva ilegalno pripojila, i da ima ruski pasoš. Izvršni direktor Radija Slobodna Evropa Stephen Capus rekao je da je RSE itekako svjestan da su imena novinara ove medijske kuće navedena u mailu. "Nećemo se dati zastrašiti i stajemo iza naših novinara koji će nastaviti da donose vijesti ukrajinskoj publici bez straha i pristrasnosti", rekao je Capus, obećavši da će u potpunosti sarađivati sa vlastima u istrazi. Kako je izvijestio Schemes, grupa koja je preuzela odgovornost za navodno podmetanje eksploziva širi poruke na društvenim mrežama pozivajući na paljenje ukrajinskih vojnih vozila i prikazujući fotografije ranijih napada podmetnutim požarima. Akcija regrutovanja nudi 100 dolara onima koji žele da učestvuju. Portparol Službe bezbjednosti Ukrajine (SBU) Artem Detiarenko je rekao da Rusija pokušava stvoriti dojam da požari izazivaju obični Ukrajinci, dok su u stvarnosti napadi potaknuti ruskim bezbjednosnim službama. Telegram kanal grupe takođe dijeli video snimke oficira u regrutnim centrima koji zatvaraju ukrajinske građane radi mobilizacije i pozivaju na progon ovih vojnika u zamjenu za obećanu isplatu od hiljadu dolara. Schemes je izvijestio da su početkom oktobra predstavnici iste grupe slali poruke nekoliko ukrajinskih vladinih agencija u kojima su nudili da "ubiju uz naknadu" najviše zvaničnike bezbjednosti i javne ličnosti. Predstavili su se kao organizacija koja se "već duže vrijeme bavi izvršavanjem naredbi za nasilne radnje i rješavanjem pitanja fizičkom eliminacijom." Na web-stranici grupe se navodi da pruža "usluge" kao što su "iznuda, ubistva po narudžbi, krađe automobila, nanošenje tjelesnih povreda, podmetanje požara". Pres-kancelarija Službe bezbjednosti Ukrajine rekla je za Schemes da na masovno slanje mailova prijetećeg sadržaja treba gledati kao na operaciju čiji je cilj širenje panike u ukrajinskoj javnosti.
U Crnoj Gori se 41,1 odsto građana izjašnjava kao Crnogorci, a 32,9 odsto kao Srbi, rezultati su popisa stanovništva koje je 15. oktobra saopštila Uprava za statistiku MONSTAT. Na prethodnom, koji je održan 2011, u Crnoj Gori je bilo 45 odsto Crnogoraca i oko 29 odsto Srba. Osim onih koji se izjašnjavaju kao Crnogorci ili kao Srbi, posljednji popis pokazuje da 9,45 odsto crnogorskog stanovništva čine Bošnjaci, 4,97 Albanci, 2 odsto Rusi i 1,6 odsto Muslimani. Na ovo pitanje nije željelo da se izjasni oko 2,9 odsto stanovništva. U Crnoj Gori inače živi 623.633 stanovnika, što je za 0,6 odsto više nego 2011. Rezultati o nacionalnom, vjerskom i jezičkom izjašnjavanju saopšteni su deset mjeseci nakon što je decembra prošle godine održan popis. Na pitanje kojim jezikom govore, 36,2 odsto stanovnika je odgovorilo da je to crnogorski dok je 43,5 odsto odgovorilo da je to srpski. Na pitanje o maternjem jeziku, na prethodnom popisu 36,9 odsto građana je kazalo da je to crnogorski, a 42,9 da je to srpski. Sada je to 34,5 odsto za crnogorski, 43,2 odsto za srpski. Prema vjeroispovijesti, građani Crne Gore se dijele na pravoslavce - 71,1 odsto, muslimane - 20 odsto i katolike 3,2 posto. Na prethodnom popisu je pravoslavaca bilo 72 odsto, muslimana 19 odsto a katolika 3,4 odsto. Političko prije nego statističko pitanje Inače, popis je statističko pitanje i putokaz za izvršnu vlast na koji način da vodi određene politike, posebno demografsku i ekonomsku. Umjesto statističke kategorije popisa, pitanja nacionalnosti i jezika jedno su od gorućih političkih sporenja u Crnoj Gori i, prema ranijoj ocjeni Digitalnog forenzičkog centra, zloupotrebljava se u političke svrhe. I dok je u Crnoj Gori popisivanje nacije, jezika i vjere dio upitnika koji ima najveću političku važnost, te podatke ne prikuplja većina zemalja Evropske unije niti Sjedinjene Američke Države. Beograd u kampanji uoči popisa u Crnoj Gori Redovan popis je inače trebalo da bude sproveden 2021. ali je prvo odgođen zbog pandemije korona virusa. Nakon toga je više puta odlagan zbog nepovjerenja opozicije u taj proces, zbog sumnji da bi podaci mogli biti falsifikovani, posebno u dijelu nacionalnog i vjerskog izjašnjavanja. Tako je opoziciona Demokratska partija socijalista više puta poručila da je stvarni cilj popisa projektovani etnički inženjering u cilju povećanja broja Srba u Crnoj Gori a smanjenje Crnogoraca. Prosrpske i proruske snage i mediji mjesecima su vodile kampanju, pozivajući građane da se izjasne kao Srbi. U kampanju se uključio i patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirije, koji je pozvao građane da se identifikuju kao pripadnici srpskog naroda i vjernici SPC koji govore srpskim jezikom. Poglavari SPC negiraju crnogorsku naciju, svrstavajući je u dio srpskog korpusa. U to vrijeme i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić više puta je potencirao važnost popisa zbog utvrđivanja broja Srba u Crnoj Gori. Zbog nepovjerenja dijela javnosti u popis, za građane je ranije ovog mjeseca organizovana mogućnost da putem aplikacije provjere da li su podaci o nacionalnosti, vjeri i jeziku koje su saopštili na popisu tačno unijeti. Aplikacija je izrađena na inicijativu opozicije. Ovu mogućnost je za nedjelju dana iskoristilo više od 20.500 građana. Iz MONSTAT-a su saopštili da građani nisu prijavili nijednu nepravilnost kada je u pitanju tačnost ličnih podataka.
Ministarstvo odbrane Tajvana navelo je u utorak da je detektovalo rekordan broj od 153 kineska vojna aviona koji su učestvovali u kineskim ratnim vježbama oko ostrva prethodnog dana, iznoseći detalje porasta aktivnosti ratnih aviona. Kina je rekla da je jednodnevna vježba, označena kao "Zajednički mač-2024B", upozorenje protiv "separatističkih djela" nakon prošlosedmičnog govora tajvanskog predsjednika Lai Ching-tea koji je Peking osudio povodom nacionalnog dana, piše Reuters. Vježbe ne zabrinjavaju samo Tajvan, već predstavljaju rizik destabilizacije regiona, rekao je premijer Cho Jung-tai. "Bilo kakve vježbe bez prethodnog upozorenja će uveliko da poremete mir i stabilnost u cijelom regionu", rekao je novinarima u Taipeiju. "Kineske vježbe ne samo da utiču na tajvansko susjedstvo, već i ozbiljno utiču na cijela međunarodna prava plovidbe, te vazdušni i morski prostor, pa su privukle pozornost drugih zemalja", istaknuo je. Tajvansko ministarstvo navodi da je uočilo 153 kineska vojna aviona, čime je premašena brojka od 125 koju je dan ranije nazvalo jednodnevnim rekordom. Nemoguće je da Narodna Republika Kina bude naša domovina, kaže predsednik Tajvana Obećanja o 'ponovnom ujedinjenjenju' s Tajvanom povodom 75. godišnjice komunističke Kine Karta ministarstva pokazala je da je 28 tih aviona prešlo osjetljivu glavnu liniju Tajvanskog moreuza, koji je prije služio kao neslužbena barijera, ali Kina kaže da to ne priznaje. Kineske vježbe izazvale su zabrinutost Sjedinjenih Država i njihovih saveznika, a Pentagon ih je osudio kao "neodgovorne, nerazmjerne i destabilizujuće". Tajvan se žalio na gotovo svakodnevnu kinesku vojnu aktivnost u blizini u posljednjih pet godina, a Kina je sada održala najmanje četiri kruga ratnih igara velikih razmjera od 2022. godine. Tajvan odbacuje teritorijalne zahtjeve Pekinga te ističe da samo ljudi na ostrvu mogu da odlučuju o svojoj budućnosti. Tajvan živi pod prijetnjom napada od 1949. kada je poražena vlada Republike Kine pobjegla na ostrvo pošto je izgubila građanski rat od komunista Mao Zedonga.
Stanovnik Sevastopolja, na ukrajinskom Krimu koji je Moskva ilegalno pripojila, osuđen je u Rusiji na 15 godina zatvora zbog špijuniranja u korist Ukrajine, izvijestila je u utorak ruska Federalna služba bezbjednosti (FSB). On je, kako se navodi, samoinicijativno stupio u kontakt sa ukrajinskim specijalnim službama i dostavio je Ukrajini informacije i fotografije o lokaciji ruske vojne jedinice i brodova na Krimu, saopšteno je. Ruski državljanin rođen 1979. godine proglašen je krivim za veleizdaju i špijunažu, prenosi AFP. Od početka ruske ofanzive u Ukrajini u februaru 2022. godine, u Rusiji se povećao broj suđenja za "sabotažu, izdaju, terorizam ili špijunažu".
Ruske snage su rano u utorak izvele raketni napad na grad Mikolajiv na jugu Ukrajine, ubivši jednu ženu i ranivši još 16 osoba, javio je na Telegramu guverner istoimene oblasti, Vitalij Kim. On je rekao da je u napadu oštećena civilna infrastruktura, uključujući trgovački centar, stambene zgrade i automobile. Istovremeno, ukrajinske vazduhoplovne snage su saopštile da je njena odbrana oborila 12 od 17 ruskih dronova u 12 oblasti: Mikolajivskoj, Kijevskoj, Odeškoj, Poltavskoj, Černihivskoj, Kirovohradskoj i Čerkasi. U međuvremenu, žestoke borbe se vode na sjeveroistoku Ukrajine u pravcu Harkiva, izvijestio je rano u utorak Generalštab ukrajinske vojske rano.
Ujedinjene nacije su navele da će njihove mirovne snage u južnom Libanu ostati na svojim pozicijama, uprkos ponovljenim zahtjevima Izraela da napuste položaje, gdje su stacionirane kako bi očuvale mir od rata između Izraela i Hezbolaha. Šef mirovnih operacija UN-a Jean-Pierre Lacroix rekao je da je odluka da se snage UNIFIL-a zadrže imala punu podršku i Savjeta bezbjednosti UN-a te država članica koje svoje trupe šalju u međunarodne snage. Savjet bezbjednosti UN-a je izrazio ozbiljnu zabrinutost što se nekoliko položaja mirovnih snaga UN-a u južnom Libanu našlo pod direktnom paljbom u sukobu izraelske vojske i militanata Hezbolaha, grupe koja ima podršku Irana. Sjedinjene Države su Hezbolah označile kao terorističku organizaciju, dok je na crnoj listi Evropske unije samo njegovo oružano krilo, ne i politička partija, koja ima mjesta u libanskom parlamentu. Hezbolah od početka rata u Pojasu Gaze podržava Hamas, palestinsku militantnu organizaciju. U saopštenju koje je usvojeno konsenzusom, 15-člani Savjet bezbjednosti UN-a je pozvao sve strane, ne imenujući ih, da poštuju bezbjednost osoblja i objekata UNIFIL-a. "Mirovne snage UN-a i objekti UN-a nikad ne smiju da budu meta napada", objavio je Savjet. Savjet bezbjednosti UN-a je zatražio punu provedbu rezolucije 1701 usvojene 2006. godine u cilju očuvanja mira između Libana i Izraela. Savjet je naveo da je "prepoznao potrebu za novim praktičnim mjerama za postizanje tog ishoda", ali nije otkrio pojedinosti. Od početka izraelske kopnene operacije u Libanu 1. oktobra, položaji UNIFIL-a pogođeni su 20 puta, što uključuje direktnu paljbu i nedjeljni incident u kojemu su dva izraelska tenka probila vrata baze UNIFIL-a, izvijestio je UN. "Petoro pripadnika mirovnih snaga je povrijeđeno u incidentima, uključujući jednog pripadnika mirovnih snaga koji je zadobio ranu od metka", rekao je portparol UN-a, Stephane Dujarric. Četiri države su u zajedničkom saopštenju naglasile "ključnu stabilizujuću ulogu" UNIFIL-a na jugu Libana i dodale da Izrael i druge strane moraju u svakom trenutku da osiguraju bezbjednost mirovnjaka. Izrael već dvije sedmice govori mirovnim snagama UN-a da se premjeste pet kilometara od takozvane plave linije koju je postavio UN, a koja razdvaja Liban od Izraela i Golanske visoravni pod izraelskom okupacijom. Izraelski tenkovi probili kapiju baze mirovnih snaga u Libanu, tvrdi UN UN kaže da mirovne snage ostaju u Libanu, peti mirovnjak ranjen u napadima Izraelski premijer Benjamin Netanyahu poručio je u nedjelju generalnom sekretaru UN-a Antoniju Guterresu da je "došlo vrijeme da povučete UNIFIL". U izraelskom vazdušnom napadu u ponedjeljak na sjeveru Libana poginula je najmanje 21 osoba, a povrijeđeno je osam, saopštili su lokalni zvaničnici. Napad je izvršen na stambenu zgradu u pretežno hrišćanskom selu u Aitouu. Pošto je oslabio Hamas u Pojasu Gaze, grupu koju Sjedinjene Države i Evropska unija smatraju terorističkom organizacijom, Izrael je u drugoj polovini septembra premjestio ratni front u Liban. Najmanje 1.315 ljudi ubijeno je širom Libana od 23. septembra, piše AFP na temelju službenih podataka. UN navodi da je raseljeno oko 700.000 osoba.
Nove tužbe protiv Seana "Diddy" Combsa podnesene su u ponedjeljak. Američki reper se optužuje za silovanje žena, seksualno zlostavljanje muškaraca i zlostavljanje 16-godišnjeg dječaka. Protiv hip-hop mogula podneseno je najmanje šest tužbi federalnom sudu na Manhattanu. Tužne su podnesene anonimno, dvije su podigle NN žene, a četiri NN muškaraca. Oni su, kako njihovi advokati kažu, dio grupe od više od 100 navodnih žrtava koje tek treba da prijave sudu optužbe protiv Combsa, koji je prošlog mjeseca uhapšen zbog trgovine ljudima, piše AP. Jedan od muškaraca koji je podnio tužbu živi u Sjevernoj Karolini, navodi da mu je Combs milovao genitalije kada je imao 16 godina na jednoj od "bijelih zabava" repera u Hamptonsu na Long Islandu 1998. Ova osoba tvrdi da je tokom razgovora o mogućem prodoru u muzičku industriju, Combs iznenada naredio tadašnjem tinejdžeru da spusti pantalone. Prema tužbi, Combs mu je objasnio da je to obred kako bi postao muzička zvijezda, i pitao je tadašnjeg tinejdžera: "Zar ne želiš da uđeš u posao?". Muškarac je naveo da je pristao zbog straha, anksioznosti i pozicije moći sa koje je Combs nastupio, a da je tek kasnije shvatio da je ono što se dogodilo seksualni napad. Druge tužbe podnesene u ponedjeljak američkom Okružnom sudu na Manhattanu odnose se na silovanje, prisilni oralni seks i drogiranje u cilju onesposobljavanja žrtava. Jedna žena ga tuži da ju je silovao u zaključanoj hotelskoj sobi 2004. godine nakon što je pozvao nju i prijatelja tamo na zabavu, dao im piće i rekao im da šmrču kokain. Žena, koja je tada bila brucošica, tvrdi da je Combs prisiljavao i njenog prijatelja na oralni seks nad njim, te je navela da je rekao da će ih oboje ubiti ako se ne povinuju zahtjevima. Druga žena, pak, navodi da ju je Combs napao i silovao u kupatilu 2005. na zabavi za pokojnog repera Biggieja Smallsa. Ona tvrdi da ju je Combs uveo u kupatilo da razgovaraju nasamo, a zatim je počeo neočekivano da je ljubi. Kada je pokušala da se izvuče, kako kaže, udario joj je glavu o zid, od čega je pala na pod. Rekla je da je pokušala da pobjegne, ali ju je Combs ponovo udario i silovao. Nakon toga, dalje navodi, Combs je nonšalantno namjestio svoju odjeću i rekao joj: "Bolje nikome da bisi rekla o ovome ili ćeš nestati". U drugoj tužbi, muškarac koji je radio kao obezbjeđenje na Combsovoj zabavi u Hemptonsu 2006. godine, tvrdi da mu je dao alkoholno piće u koje je pomislio da je ubačena droga od čega se osjetio jako loše. Muškarac navodi da ga je Combs zatim gurnuo u kombi i seksualno napao. U drugim tužbama koje su podnesene u ponedjeljak, Combs je optužen da je 2008. godine primorao muškarca na oralni seks u magacinu ogromne robne kuće na Manhattanu i da je seksualno napao muškarca na zabavi u oktobru 2021. Ovaj drugi muškarac, koji sumnja da mu je ubačena droga u piće i da zato nije bio u mogućnosti da se brani, prisjeća se da ga je više muškaraca napalo i jasno se sjeća da je vidio Combsa iznad sebe, golog, u jednom trenutku tokom napada, navodi se u njegovoj tužbi. Do ponedjeljka, Combs je bio optužen samo u građanskim parnicama i u jednog krivičnoj tužbi za seksualne aktivnosti sa odraslima, podsjeća AP. Combsovi advokati i drugi predstavnici nisu odmah odgovorili na zahtjev za komentar. Kada su 1. oktobra najavljene planirane tužbe, advokat je rekao da Combs "ne može da se bavi svim besmislenim optužbama u onome što je postalo bezobzirni medijski cirkus". Sean "Diddy" Combs koji ima 54 godine izjasnio se da nije kriv za reketiranje i optužbe za trgovinu ljudima. Osumnjičen je da je godinama prisiljavao i zlostavljao žene uz pomoć mreže saradnika i zaposlenih dok je žrtve ućutkao ucjenama i nasiljem, uključujući otmice, postavljanje požara i fizička premlaćivanja. Combsovi advokati su bezuspješno pokušavali da oslobode osnivača Bad Boy Recordsa uz kauciju. On je u federalnom zatvoru u Brooklynu od hapšenja 16. septembra. Dvije sudije su zaključile da bi Combs bio opasan za društvo ako bi bio pušten iz pritvorskog centra Metropolitan, ustanove koja je na lošem glasu zbog nasilja i problema sa funkcionisanjem. Na ročištu za kauciju pre tri sedmice, sudija je odbio kauciju od 50 miliona dolara, kućni pritvor i elektronski nadzor, nakon što je zaključio da je Combs ometao svjedoke i nastavak istrage. U petak je sudija Apelacionog suda odbio puštanje iz zatvora, dok tročlano vijeće Drugog okružnog apelacionog suda u Sjedinjenim Državama rješava o njegovom zahtjevu za kauciju.