Нормално е да има испади во капацитети за производство на електрична енергија стари 40 години, оцени Ковачевски

Термокапацитетите за производство на електрична енергија на ЕСМ се стари по 40-тина години поради што е нормално да имаат испади во текот на зимата, оцени денеска премиерот Димитар Ковачевски. – Токму затоа предвидовме финансиски средства за увоз на електрична енергија за секој месец при испади кои ќе се случуваат во производствените капацитети. Тоа е нормално …

The post Нормално е да има испади во капацитети за производство на електрична енергија стари 40 години, оцени Ковачевски appeared first on biznisvesti.mk.


Маестро Симон Трпчески е Маж на годината за 2022

Прогласени најуспешните мажи во Македонија Маестро Симон Трпчески е добитник на наградата „Маж на годината“ за 2022 година, на официјалниот избор „Мажи на годината“ во организација на Фрајдеј Комуникации и Џентлмен Магазин. Вчера, се одржа гламурозната манифестација „Мажи на годината“ настан поддржан од Casinos Austria International Macedonia, по петти јубилеен пат во DoubleTree by Hilton- Скопје, со …

The post <strong>Маестро Симон Трпчески е Маж на годината за 2022</strong> appeared first on biznisvesti.mk.


Стражај: Корупцијата е огромен проблем и во Словачка како земја-членка на ЕУ

Истражувањата на Транспаренси интернешенел и други независни агенции покажуваат дека Словачка е на дното на листата кога се зборува за борба против корупција. Тоа може да се сфати дека за жал корупцијата е огромен проблем и во Словачка дури и како земја членка на ЕУ, изјави денеска Томаш Стражај, директор на Словачката асоцијација за надворешна …

The post Стражај: Корупцијата е огромен проблем и во Словачка како земја-членка на ЕУ appeared first on biznisvesti.mk.


На Машински факултет официјално отворена „ФабЛаб Скопје“

На Машински факултет денеска официјално беше отворена „ФабЛаб Скопје“, платформа што ќе ги доближи технологиите на производство и до учениците од средните училишта, а не само до студентите од техничките факултети. Се очекува таа да има голем ефект врз младата популација, како место каде што ќе може да се изрази креативноста, иновативноста и да се …

The post На Машински факултет официјално отворена „ФабЛаб Скопје“ appeared first on biznisvesti.mk.


Ковачевски: Се укинува прогресивното оданочување и нема зголемување на даноците

Се укинува прогресивното оданочување што требаше да почне од 1 јануари и не се предвидуваат нови даноци, ниту зголемување на постојните, објави денеска премиерот Димитар Ковачевски по владината седница на која беше усвоен новиот концепт на даночна реформа. „Оданочувањето ќе се воведува во повеќе етапи во интерес на прилагодување на повеќе страни. Со овој нов …

The post Ковачевски: Се укинува прогресивното оданочување и нема зголемување на даноците appeared first on biznisvesti.mk.


Со поставување на фотоволтаици Општина Струмица планира да ги задоволи сопствените потреби од струја

Со поставување на фотоволтаични централи Општина Струмица планира во иднина да ги задоволи во најголем дел сопствените потреби од струја. Имено, на последната седница на Советот на општината, беа усвоени физибилити студии за две фотоволтаични централи со инсталиран капацитет од 406 киловат часови и 2,2 мегавати. Централите ќе ги поставува ЈПКД „Комуналец“ на објектите на …

The post Со поставување на фотоволтаици Општина Струмица планира да ги задоволи сопствените потреби од струја appeared first on biznisvesti.mk.


КХВ и Академијата на судии и обвинители одржаа обука за „Управно судската пракса и пазарот на капитал“

„Управно судската пракса и пазарот на капитал“ беше темата на која Комисијата за хартии од вредност на Република Северна Македонија и Академијата на судии и јавни обвинители организираа обука за судии од Вишиот управен суд, судии од Управниот суд, стручни соработници од овие судови, адвокати и претставници на берзата и депозитарот, како и од Државната …

The post КХВ и Академијата на судии и обвинители одржаа обука за „Управно судската пракса и пазарот на капитал“ appeared first on biznisvesti.mk.


Недела останува неработен ден, Уставен суд не поведе постапка

Уставниот суд на денешната седница одлучи да не поведе постапка за предметот во кој беше оспорено работењето во недела, информира на прес-конференција портпаролката на Уставниот суд, Христина Беловска. Тоа, како што појасни таа, значи дека во правниот поредок останува Законот кој го уредува правото на работниците да не работат во недела, освен во дејностите кои …

The post Недела останува неработен ден, Уставен суд не поведе постапка appeared first on biznisvesti.mk.


Презентиран ИПА проектот „Активација на ранливи групи на пазарот на трудот“

Намалување на долгорочната невработеност на лицата од ранливите категории и нивно вклучување во специјализирани програми и услуги за развој на вештини се таргетот за активностите што се спроведуваат преку проектот кој е со времетраење од 54 месеци. Наташа Здравковска, проектен координатор информира дека проектот започнал со целна група – невработени лица, корисници на гарантирана минимална …

The post Презентиран ИПА проектот „Активација на ранливи групи на пазарот на трудот“ appeared first on biznisvesti.mk.


Макпетрол: Намалување на цените на природниот гас и метанот за декември

„Макпетрол“ АД Скопје соопшти дека согласно договорот со „Гаспром експорт“, како и движењето на цените на светските берзи, природниот гас за месец декември ќе поевтини за 100 евра за 1000 нормални метри кубни, во однос на цената за ноември. – Малопродажната цената на погонското гориво за моторни возила, метан (CNG), кој се продава на бензинските …

The post Макпетрол: Намалување на цените на природниот гас и метанот за декември appeared first on biznisvesti.mk.