(ФОТО+ВИДЕО) Мицкоски призна, ама полицијата сè уште е на „Боемска“ | 360 степени
360 степени - 01:10 04/06
Мицкоски призна дека седел внатре во кафеаната, но вели дека не ги знаел новите протоколи за работа Специјалци на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) и полицајци од СВР Скопје сè уште се присутни кај кафеаната на Бомска улица во која беше затекнат ...
Deutsche Welle: Полицијата чека налог за снимките од меаната каде наводно седел Мицкоски
360 степени: МВР против МВР на „Боемска“ – куп полиција за снимките од камерите
Телма: ЕБР и интервентната полиција чекаат судска наредба за одземање на видео снимките од кафеаната каде беше спречен влезот на пазарните инспектори
59 поврзани вести »

Од денешните 59 случаи во Скопје обработени се 51: Најмногу има во Чаир, Центар и Бутел | 360 степени
360 степени - 22:55 03/06
Здравствените власти денеска регистрираа 101 нов случај со ковид-19 од кои повеќе од половина се во Скопје 59. Од нив, досега се обработени 51 и според податоците од Министерството за здравство по општини статистиката е следна: Покрај во главниот ...
Press24: И Карбинци доби 80-часовен полициски час
Smartportal: Повторно тридневен полициски час во делови од државата за продолжениот викенд кој следува
Р.С.Европа: Полициски час од 80 часа во половина Македонија, забрана за гробишта за Задушница
134 поврзани вести »

Филипче: Вториот бран е последица на непочитување на мерките | Deutsche Welle
Deutsche Welle - 22:39 03/06
Министерот за здравство Филипче вечерва информира дека речиси 90 отсто од новите случаи се заразиле на семејни прослави и собири пред десетина дена. Од понеделник ќе се одлучува дали ќе продолжи полицискиот час.
Макфакс: Филипче: Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега
Мета: Филипче: И после 100 прес-конференции и апели, има граѓани кои не ја прифаќаат реалноста
360 степени: Филипче: И по 100 прес-конференции дел од граѓаните одбиваат да ја прифатат реалноста
293 поврзани вести »

Фрчкоска: Јанева била исплашена и многу вознемирена | +инфо
+инфо - 22:59 03/06
Адвокатката на Катица Јанева , Ирена Фрчкоска, вели дека поранешната шефица на СЈО денеска била спроведена со полиција да присуствува на „работен“ состанок во Државниот завод за ревизија, без претходно да прими уредна покана или со претходна најава.
Либертас: Фрчкоска: Јанева е спроведена со полиција да присуствува на “работен” состанок во ДЗР спротивно на закон и без претходна најава
Фокус: Фрчкоска за „Фокус“: Јанева била исплашена, полицијата ја однела во ДЗР без никаква најава
А1 On: Адвокатот на Јанева: Таа била уплашена и противзаконски спроведена, не и било дозволено да повика ниту адвокат
55 поврзани вести »

Мицкоски призна и се правда дека не бил доволно информиран за новите протоколи | iPortal
iPortal - 01:08 04/06
“Да, точно е дека бев со двајца мои познаници во ресторан во Дебар Маало, прв пат по укинувањето на забраната за посета на угостителските објекти, поради што и не бев информиран доволно за новите протоколи.
Курир: Мицкоски: Човечки е да се згреши, и не сум лицемер кој едно говори пред камерите, власта со тоа одвлекува внимание од катастрофата
Centar: “Мицкоски направи кривично дело, да сноси одговорност”
iPortal: Костадинов: Мицкоски го достигна пикот во безобразието, лицемерието, неодговорноста
107 поврзани вести »

„Кривата“ на Ковид-19 денеска полуде, нов 101 заболен, 4 починати | Алсат-М
Алсат-М - 22:37 03/06
Од вкупно 974 тестови за Ковид-19 извршени во последните 24 часа, 101 резултирале позитивни. Повеќе од половината или 59 се регистрирани во Скопје, 12 во Куманово и околината. Со ова Македонија се враќа на почетокот на април кога беше забележан ...
Макфакс: Над 6,5 милиони заболени во светот – бројот на излекувани го надмина бројот на заболени
24Инфо: ВМРО-ДПМНЕ: Денеска 101 новозаболен од коронавирусот, 4 мртви Заев бара избори
Нетпрес: Раст на смртноста за 24 отсто годинава во Шпанија
480 поврзани вести »

Обвиненија и за тројцата други полицајци поврзани со смртта на Флојд | Глас на Америка
Глас на Америка - 22:55 03/06
Обвинението против уапсениот полицаец Дерек Човин, кој беше снимен како со колено го притиска вратот на Флојд, е променето во убиство од втор степен Главниот правобранител на Минесота Кит Елисон, најави обвиненија и за тројцата други полицајци, ...
Слободен Печат: Поранешниот НБА шампион ќе се грижи за ќерката на убиениот Џорџ Флојд
МКД: Уште 3 полицајци обвинети за смртта на Џорџ Флојд
Макфакс: Уште тројца полицајци обвинети за смртта на Џорџ Флојд
333 поврзани вести »