Независен - 20:35 25/01
Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на службата, Борислав Сарафов, а одговорноста за несреќата е на возачот кој управувал со автобусот.
Deutsche Welle: Заврши истрагата за несреќата во Бугарија, Сарафов вели дека возачот е виновен
Телма: Возачот изгубил контрола врз автобусот- Бугарското обвинителство ја заврши истрагата за трагедијата на Беса Турс и 45-те загинати македонски државјани
Нова ТВ: Заклучок на бугарската истрага за несреќата на автобусот на „Беса транс“: Шоферот е виновен
29 поврзани вести »

Алсат-М - 19:22 25/01
Нов ентузијазам за изнаоѓање решенија во Мешовитата историска комисија, најавија двајцата премиери Димитар Ковачевски и Кирил Петков, по заедничката меѓувладина седница во Софија. Петков истакна дека ко-претседавачите Драги Ѓеоргиев и Ангел Димитров ...
Курир: Донев: Очигледно Ковачевски прифати Бугарите да влезат во македонскиот Устав
Телма: Оптимистички тонови и од македонскиот и од бугарскиот премиер по заедничката седница на двете влади
Сакам да кажам: И само една претставка да има од бугарин од Македонија, тој има право на заштита пред законот, одговори Ковачевски дали дозна кои права му се нарушени на бугарското малцинство
410 поврзани вести »

Канал5 - 20:46 25/01
Русија започна нови воени вежби недалеку од Украина и анектираниот Крим, неколку часа откако ги обвини Соединетите Држави за „влошување“ на тензиите со ставање во состојба на готовност на илјадници американски војници.
А1 On: Псаки: Бајден нема намера унилатерално да испрати војска во Украина
Глас на Америка: САД ја предупредија Русија за пожестоки економски санкции отколку оние во 2014-та
Сакам да кажам: Ако дојде до ескалација во Украина, ќе ги повлечеме сите хрватски војници, вели претседателот Милановиќ
52 поврзани вести »

24 Вести - 20:05 25/01
Крушево денека го одбележа денот на раѓањето на македонската најголема поп звезда Тоше Проески. Семејството , посетителите, пријателите на Проески порачаа дека никогаш нема да го заборават.
Екран: (ФОТО) Тоше Проески денеска би наполнил 41. година: Имал само ЕДНА ЖЕЛБА пред смртта!
Репортер: (Видео) Кинез среде Пекинг ја пее „Боже чувај ја од зло“ за роденденот на Тоше
Бриф: Во Крушево одбележан 41. роденден на Тоше Проески, покрената иницијатива 25 јануари да биде национален ден на хуманоста
83 поврзани вести »

Deutsche Welle - 18:23 25/01
Радев повика да се расчистат спорните политички прашања со цел Скопје да ги започне преговорите за членство во ЕУ. Франција ги оцени како позитивни сигналите коишто дојдоа од Софија. Владите на ја зајакнуваат економската соработка, за да ги ...
360 степени: (ВИДЕО) Протест пред БНТ: Дваесетина граѓани извикуваа „Македонија е бугарска“ и со проектор го прикажаа документарецот што БНТ го тргна од програмата
360 степени: Вечерва протест пред БНТ поради „првата отстапка на Софија кон Скопје“, се бара и оставка од министерот за култура
Локално: ВМРО-БНД протестира пред БНТ поради неемитуван филм за прогонот на Бугарите во Македонија
69 поврзани вести »

Centar - 20:46 25/01
„Скокот од 24 позиции на Индексот за перцепција на корупцијата на Транспаренси Интернешнл се должи на се она што беше направено во 2021 година, соработката со Државната комисија за спречување на корупција и постапувањето по нивните иницијативи“ кажа ...
24 Вести: Македонија на 87 место од 180 земји по перцепцијата на корупцијата
Сител: Напредок на листата на „Транспаренси интернешнл“ за борба со корупцијата
МКД: Босна и Херцеговина и Албанија се најкорумпираните земји во Европа
77 поврзани вести »

Сител - 19:55 25/01
Од утре речиси 330 илјади пензионери ќе добијат зголемени пензии за 3%. Станува збор за редовно порамнување, кое се прави 2 пати годишно, согласно порастот на трошоците за живот. Зголемувањето е во просек за 460 денари, а најниските - до 11.000 ...
Пари: Шпаркасе Банка: Пензиите за месец јануари ќе се исплатат предвреме и во групи
Слободен Печат: ИНФОГРАФИК: За едни зголемување на пензијата за 289 денари, за други – 1.682 денари
Пари: ЦКБ Банка предвремено ќе ги исплати јануарските пензиите, почнувајќи од
52 поврзани вести »

Фокус - 20:21 25/01
И покрај тоа што ситуацијата околу Украина е крајно напната, рускиот претседател, Владимир Путин не е наивен да врши офанзива, но ќе го добие тоа што му треба. Ако мислиме на класичен напад инвазија со масовни сили, тогаш не паничете, мислам дека ...
Макфакс: Украински министер: Спијте мирно, нема да има инвазија од Русија
Р.С.Европа: Франција и Германија со предупредување до Русија за Украина
Макфакс: Макрон: Франција и Германија не го напуштаат дијалогот со Москва
128 поврзани вести »

360 степени - 18:30 25/01
Од вкупниот број на починати лица (n=26), осум лица се целосно вакцинирани, а кај 23 се регистрирани коморбидитети Од вкупниот број на позитивни (2 341), регистрирани се 308 реинфекции, од кои една втора реинфекција Дваесет и едно лице почина како ...
Телма: Нов рекорд на новозаболени во еден ден, регистрирани 2.341 позитивен случај на Ковид-19
24 Вести: Извештај на ИЈЗ: „Омикрон“ - бранот коси
Press24: МЗ: 308 лица по вторпат закачиле корона за 24 часа
64 поврзани вести »