24 Вести - 17:05 25/05
Собранискиот спикер Џафери не чувствува вина и одговорност поради снимката која што излезе по завршувањето на една од собраниските седници во која се слушаа пцовки и навреди кон собраниските служби.
Р.С.Европа: Џафери нема да се извини за пцовките, опозицијата бара негова оставка
Сител: Џафери не гледа потреба за извинување, опозицијата размислува за интерпелација
Алсат-М: Талат Џафери за пцуењето: „Не се извинувам!“
165 поврзани вести »

Курир - 17:09 25/05
Деветнаесетте деца и двајцата наставници убиени во масакр во основно училиште во јужен Тексас биле во една училница за четврто одделение каде напаѓачот се забарикадирал, соопшти денеска полицијата.
Слободен Печат: Реакции на дел од познатите Американци по масакрот во Тексас: Доста е!!!
Сител: Масакр во основно училиште во Тексас: Тинејџер уби 19 ученици и двајца наставници
Алфа: САД во шок по масакрот во основното училиште во Тексас
198 поврзани вести »

Вечер Прес - 16:15 25/05
Се подготвуваат клинички патеки за евентуално заразени пациенти Како што информираат од КЗБ, Институтот за јавно здравје преку контакт со СЗО треба да обезбеди посебни китови, односно дијагностички текстови за детектирање на мајмунските сипаници, ...
Deutsche Welle: Северна Македонија ќе набавува тестови и терапија за мајмунски сипаници
Канал5: Комисијата за заразни болести се подготвува за евентуална епидемија на мајмунски сипаници
360 степени: Наскоро системот би требало да биде целосно функционален за справување со евентуална епидемија на мајмунски сипаници, вели Мехмедовиќ
243 поврзани вести »

Алфа - 17:29 25/05
Празните ветувања на власта го креваат на максиму синдикалниот револт. Од ССМ најавуваат генерален штрајк ако деновиве нема јасна информација како и кога ќе се реализира ветувањето за линеарно зголемување на платите во јавниот сектор.
Сител: Синдикатите пред генерален штрајк по најавата за мерење на продуктивноста
Телма: Протест на вработените во управата за водење матични книги
360 степени: (ВИДЕО) Вработените во Управата за матични книги протестираа пред Министерството за финансии – ако не бидат повикани на разговор, најавуваат голем протест пред Владата
37 поврзани вести »

24 Вести - 17:01 25/05
Иако навидум ништо не се случуваше последните години помеѓу македонската и српската црква, интензивна дипломатија за решавање на канонскиот статус на МПЦ, далеку од очите на јавноста, постоела цело време.
Сител: Вселенскиот патријарх Вартоломеј: Ова е историски момент за православието
Вечер Прес: СПЦ одигра маестрален потег, а на Србија ѝ обезбеди да биде значаен политички лидер на Балканот!
Алфа: Вартоломеј: Историска одлука за автокефалноста на МПА-ОА
342 поврзани вести »

Сител - 16:39 25/05
Преговорите со Бугарија тапкаат во место. Комуникација има, но поместување кон решение засега нема. Дијалогот со Софија сепак продолжува, вели министерот Османи, а тој ќе се одвива врз основа на охрабрувањата од Ковачевски и Петков.
Канал5: Османи: Нема нешто ново и различно од тоа што досега сме го разговарале со Бугарија
Lider: Османи: Продолжуваме конструктивно во изнаоѓање взаемно прифатливо решение
Слободен Печат: Османи: Продолжуваат разговорите меѓу МНР на Македонија и Бугарија, засега нема ништо ново
18 поврзани вести »

Вечер Прес - 16:05 25/05
Според новите правила, од 1 јуни домаќинствата што ќе инсталираат соларни системи до шест киловати ќе може да произведуваат струја и компаниите што ќе постават вакви системи со капацитет од 20 до 40 киловати ќе може без лиценца да произведуваат, да ...
Lider: Во март 70,7 проценти од потрошената струја од домашно производство
Н.Македонија: Како да станеме енергетски независна држава
Вечер Прес: Во итни случаи, јагленот ќе го замени гасот во производството на електрична енергија во Германија
26 поврзани вести »

MakPress - 15:53 25/05
Ребалансот на буџетот покажа дека владата на СДСМ и ДУИ води катастрофална економска политика. Кризата со ребалансот на буџетот нема да се надмине, туку уште повеќе ќе се разгорува. Ребалансот на Буџетот предвидува кратење на капиталните инвестиции ...
А1 On: (ВИДЕО) Маркоска: Сите пратеници да го поддржат Ребалансот кој обезбедува заштеда од 200 милиони евра и повиоски плати
Локално: ОРМ: Работодавачите незадоволни од ребалансот на буџетот
24Инфо: Со одговорните политики на СДСМ, ребалансот на Буџетот е со заштеда од 200 милиони евра за поголеми плати и пензии
47 поврзани вести »

Сител - 16:31 25/05
Тешка зима им се заканува и на најразвиените земји во светот. Војната во Украина и последиците од неа, силно се чувствуваат. Лидерите на моќните држави бараат начин како да обезбедат храна и енергенси, но и да го задржат растот на економиите во ...
А1 On: Вучиќ: Односите меѓу Србија, Македонија и Албанија никогаш не биле подобри
Lider: Пендаровски, Вучиќ, Пленковиќ, Абазовиќ, Курти и Мицотакис на работен појадок на Економскиот форум во Давос
Lider: Вучиќ: Тешка дискусија за иднината на Западен Балкан, Абазовиќ повикан во Охрид на Отворен Балкан
52 поврзани вести »

МКД - 14:41 25/05
Лидерот на десничарската Српска радикална партија (СРС) Војислав Шешељ доби повик за сослушување пред Механизмот за меѓународни кривични судови, кој е правен наследник на Хашкиот трибунал. Како што потврди Шешељ, сослушувањето е закажано за 1 јули.
PressingTV: Хаг го вика Шешељ на распит бидејќи во своите книги објавувал доверливи информации
Во Центар: Му стигна покана на лидерот на СРС! Хаг повторно го бара Воислав Шешељ!
24Инфо: Шешељ доби повик за сослушување во Хаг
4 поврзани вести »

Р.С.Европа - 16:45 25/05
Претседателот на Русија Владимир Путин потпиша декрет со кој им се дозволува на жителите на двата украински региони, Херсон и Запорожје, чии делови беа окупирани од руските сили за време на неиспровоцираната инвазија на Москва на Украина, да добијат ...
Фактор: Жителите на Запорожје и Херсон ќе добијат руски државјанства
Макфакс: Путин потпиша декрет за државјанство за жителите на Запорожје и Херсон
MakPress: Путин потпиша декрет за државјанство за жителите на Херсон и Запорожје
34 поврзани вести »

Фактор - 16:57 25/05
Водачот на Азов е жив. Главниот командант на Азов, Денис Прокопенко кој до минатата недела се бореше за да ја задржи украинската контрола врз јужниот пристанишен град Мариупол, е жив и здрав на територијата под руска контрола, изјави неговата ...
Слободен Печат: Што всушност се случи во Азовстал, предавање или „операција за спасување“?
Во Центар: Командантот на Азов е жив: Денис Прокопенко од заробеништво ѝ се јавил на сопругата и порачал само едно!
Република: Пронајдени 100 мини за два дена: Руските сили го чистат „Азовстал“ од скриени експлозивни направи
9 поврзани вести »

Курир - 16:37 25/05
Екипите на ЈП Улици и патишта деновиве го чистат делот на кејот на река Вардар од пешачкиот мост кај населбата Злокуќани кон хотелот „Александар Палас“ и со тримери ја сечат обраснатата вегетација од косините на овој потег.
Скопје инфо: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
24Инфо: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
Канал5: Град Скопје: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
4 поврзани вести »

MakPress - 15:55 25/05
Градоначалникот на општина Гази Баба Бобан Стефковски на својата официјална страна на фејсбук го објави новиот концепт на носење на деталните урбанистички планови со наслов: Јавни и транспарентни постапки за носење на детални урбанистички планови.
Курир: Стефковски: За ДУП ќе одлучуваат граѓаните на Гази Баба, а не урбаната мафија
Нетпрес: Стефковски: За ДУП ќе одлучуваат граѓаните на Гази Баба, а не урбаната мафија
24Инфо: Стефковски: За ДУП на Гази Баба ќе одлучуваат граѓаните, а не урбаната мафија
5 поврзани вести »