Вечерва министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со потесното раководство на МВР, во скопската општина Аеродром ги посети полициските службеници кои спроведуваат засилени активности во функција на поголема безбедност за граѓаните од оваа општина.

Скандал ја тресе велешката градинка „Димче Мирчев“, каде наводно една од негувателките им нудела електронска цигара на децата.

Тренчевска: Се залагаме за поголема активација на пазарот на трудот на жените

Локализиран е пожарот кај општина Зелениково, соопштија вечерва надлежните служби од Министерството за внатрешни работи. Оттаму потенцираат дека нивниот хеликоптер бил активиран по барање на Центарот за управување со кризи, по што во неговата интервенција изфрлил над 40 тони вода.

Нема да има отстрел на мечки: Проблемот ќе се решава преку чистење на ѓубрето

Алсат: Доделените 140 денари за студентски оброк исчезнуваат од картичката

„Нема кочење на процесот во правниот систем“ - работна група ќе креира решение за барањата на судската администрација

Сите заинтересирани граѓани од утре до 7 ноември годинава, до 18 часот, можат бесплатно да се пријавуваат на лотаријата за зелена карта за 2025 година.

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска на прес-конференција во Владата соопшти дека од денеска во 12 часот е отворен системот за електронско пријавување на Конкурсот за поддршка на проекти од национален интерес во културата за 2024 година. Системот за пријавување ќе биде затворен на 6 ноември во 12 часот.

По повод 45 години од основањето на објектот „Парк“ дел од градинката „13 Ноември“, градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски заедно со претседателот на Владата Димитар Ковачевски и министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска ја посетија градинката каде неодамна беа извршени реконструктивни зафати. Станува збор за молерисување на сите простории во градинката, набавка на нови детски шкафчиња, масички, столчина и друг детски мебел во сите осум занимални. Дечињата кои ја посетуваат градинката градинката „13 Ноември“ објектот Парк добија и нови играчки и едукативен дидактички материјал. Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски при денешната посета истакна дека континуираното вложување во предучилишните установи го подобрува квалитетот на воспитно образовниот процес кај децата.

Во рамки на „Детската недела“ која се одбележува секоја прва недела во месец октомври со цел развивање на општествената активност за афирмација на заштитата на децата, а како продолжение на проектот „Отворен кабинет“ на Министерството за внатрешни работи, министерот Оливер Спасовски го отвори својот Кабинет за децата од Јавната општинска установа – детска градинка „Ангел Шајче“ од Куманово, која работи со престој на деца како од предучилишна, така и од училишна возраст.

Во изработката на законот за правда на децата учествуваа сите субјекти во системот на правда за децата, УНИЦЕФ и невладините организации. Работната група за подготовка на предлог-законот во процесот на консултации со засегнатите страни посвети особено внимание на препораките за подобрување на законодавната рамка за правда за деца изработени од УНИЦЕФ во Македонија, велат од Министерството.

ЕСМ соопшти дека во текот на изминатите недели активно работи на решение за проблемот со цевководот кај мостот Беласица, кој е од суштинска важност за парното греење во Град Скопје.

Со инаугуративниот лет што полета вчера од Меѓународниот Аеродром Скопје, грчката национална авиокомпанија АЕГЕАН Ерлајнс почна со операции меѓу Скопје – Сараево со авион ATR72-600, со три фрекфенции неделно.