Костадиновска-Стојчевска од Струга: СДСМ за 52% ги покачи платите во културата

Костадиновска-Стојчевска од Струга: СДСМ за 52% ги покачи платите во културата

Тошковски: СВР Охрид треба да биде во поголем објект

Времето утре – променливо облачно со сончеви периоди

Во општините Дебар и Центар Жупа има повеќе гласачи отколку жители

СОНК не ја прифаќа одлуката на МОН училиштата да ги одработуваат неработните денови

Од 12 до 18 април пријавени се 46 нови случаи на голема кашлица во државава, со зголемување од 4,5 отсто споредено со претходната недела, информираа попладнево од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ).

Од Армијата на Македонија ги измешаа знамињата на Норвешка и Исланд.

Управниот суд ги поништи решенијата за вработување и унапредување на над 3.000 вработени во Министерството за финансии и јавниот сектор бидејќи се прекршил Законот за техничката влада, соопшти заменик-министерката за финансии, Елена Петрова.

Еуромакс Ресоурцес, компанија сопственик на концесиите „Иловица 6“ и „Иловица 11“ за рудник за бакар „Иловица – Штука“ денеска на прес конференција издаде последно предупредување пред арбитражата.

Општина Центар, в сабота, во Паркот на франкофонијата организира музички хепенинг за собирање средства за лекување на Кара Селовска.

Бојан Јовановски, денеска, во Кривичниот суд предаде барање за повторување на кривичната постапка за предметот „Рекет“, во кој како првообвинет беше осуден на казна затвор од девет години.

Бојан Јовановски денеска во Кривичниот суд предаде барање за повторување на кривичната постапка за предметот „Рекет“ во кој како првообвинет беше осуден на казна затвор од девет години.

Денеска дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев, заедно со директорот на Бирото за јавна безбедност, Сашо Тасевски и државната секретарка, Магдалена Несторовска, остварија работна средба со раководството на Регионалниот центар за гранични работи ЈУГ, по повод одбележување на една година од почетокот на мисијата на ФРОНТЕКС во Република Северна Македонија, а со цел промоција на соработката помеѓу претставниците на ФРОНТЕКС во локалниот координативен центар и одговорните старешини од РЦ за ГР ЈУГ, како и промовирање на европскиот пристап на координирање на сите заеднички активности и справување со предизвиците.

Вчера, успешно заврши сложениот хируршки зафат – транспозиција на нерв на пациент од земјата.