Стратегија за унапредување на транспарентноста на Владата, со Акциски план 2023 -2026

Утврден е текстот на Предлог закон за помилување

Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за култура за пренесување на правото на реконструкција, доградба и надградба на објектот Универзална сала во Скопје, со што ова право се пренесува од Град Скопје, на Министерството за култура.

Пендаровски: Имаме доволно време после Нова година да размислуваме за изборите, сега не е време

Четврток. 30-ти ноември. Три дена пред да бидат пронајдени телата на 14-годишната Вања и 74-годишниот Панче, Љупчо Палевски Палчо заедно со адвокатот Васко Стојков со автомобил „шкода суперб“ ја напуштаат Македонија.

Скандалозна група на Фејсбук „Правда за Палчо“

Васко Стојков, адвокатот на Палчо, на распит во полициска станица

Пендаровски не размислува за нов мандат

Ресорниот министер Љупчо Николовски вели дека има огромен интерес за мерките 1 и 7 од програмата ИПАРД 3 за кои е распишан буџет од 30 милиони евра, а има апликации за над 100 милиони евра. Тоа, според него, покажува дека земјоделците знаат за ИПАРД и дека се добро информирани и оти вродила со плод кампањата што ја спровеле.

Министерот за правда Кренар Лога го потпишал барањето за екстрадиција на Палевски и откако истото ќе биде преведено на турски јазик, веднаш ќе биде испратено до Министерството за правда на Република Турција, информираа од Министерството за правда.

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски очекува за минимум 20-тина отсто да се зголемат откупните цени за тутунот и да достигнат до 400 денари за откуп на килограм тутун од прва класа и најавува нови мерки за тутунопроизводителите.

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Брисел, каде е во работна посета, на завршната сесија на скринингот на Северна Македонија, во контекст на важноста на меѓународната соработка која земјата ја има со партнерите од ЕУ и со земјите од регионот и пошироко, ја поздрави меѓународната поддршка која ја доби МВР на Северна Македонија во лишувањето од слобода на првоосомничениот за грозоморното и сурово убиство на ученичката Вања од Скопје.

Не гледам простор наредниве месеци, како што одиме кон техничка влада која треба да стартува на 28 јануари, дека ќе се направи политичка клима во која ќе изгласате со две третини уставни промени. Не само за тоа прашање со Бугарите, генерално за кое било прашање, вели претседателот на државата Стево Пендаровски.

Основното јавно обвинителство Скопје го изготви Барањето за екстрадиција од Република Турција на лице осомничено за две кривични дела – Грабнување од член 141 од Кривичниот законик, како и две убиства на свиреп начин (едно на малолетно лице и едно од користољубие) заедно казниви по член 123 став 3 од Кривичниот законик.