Членството во НАТО е добра одлука. Тоа ни ја зголеми безбедноста но не даде некој придонес во процесот на зачленување на Европската Унија. Вакви се ставовите на граѓаните во последното истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за политички истражувања Скопје. Според него, 61% од анкетираните сметаат дека од денешен аспект членството во НАТО е добра одлука додека 28,6% се убедени во спротивното. Во споредба со минатогодишната анкета од истиот Институт нема некои значителни разлики. Лани 57,5% сметаа дека членството во НАТО е добра одлука.

Позитивно е тоа што ниту Нова демократија ниту ВМРО-ДПМНЕ немаат намера да го урнат мостот што со толку напор го изградивме, вели поранешниот министер за надворешни работи Никола Димитров за „Катимерини“ и паралелно истакнува дека по Преспа граѓните се чувствуваат изневерени, бидејќи по неуспехот ЕУ да го одржи ветувањето и да започне пристапни разговори со Северна Македонија, штафетата со ветото ја презеде Бугарија, јави дописничката на МИА од Атина.

Под слоганот „Спектакуларно неспослушни“, во паркот „Жена борец“ во Скопје на 22 јуни оваа година ќе се одржи петтата Парада на гордоста. Најавено е дека рутата ќе биде иста како и изминатите години и се очекува да биде обезбедено високо ниво на безбедност.

Северна Македонија, како и Албанија, може само да добие од добрите односи со Грција. Во спротивно, европскиот пат на двете земји минува низ Атина.

Времето денеска сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Попладне, особено во западните делови ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и услови за изолирана појава на краткотрајно невреме. Максималната температура ќе биде во интервал од 21 до 28 степени.

Министерството за здравство прати известување до Обвинителството за затворените хируршки сали во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, кое е примено и распоредено кај јавен обвинител. Ќе се преземат дејствија за да се провери дали во настанот воопшто има елементи на кривично дело, информираат за МИА од ОЈО Скопје.

Дебарско-струшкиот регион синоќа три и пол часа остана без напојување со електрична енергија.

Центарот за управување со кризи информира дека четирите залутани лица, две жени, еден маж и дете (возраст 29, 18, 35, 7 години), се лоцирани и пронајдени.

Времето денеска променливо облачно време, наместа нестабилно со пороен дожд и грмежи, а локално и со услови за краткотрајно невреме, најавуваат од УХМР.

Пораката дека „европскиот пат на Северна Македонија поминува низ Грција“ и може да остане затворен во случај да не се почитува договореното, ја повтори грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервјуто за весникот „Та неа“, јави дописничката на МИА од Атина.

Времето денеска сончево и топло со мала до умерена облачност.

Граѓаните на скопската населба Аеродром имаат потреби кои беа упатени до Центарот за управување со кризи (ЦУК), а кои се потоа доставени како барање до Град Скопје за најбрзо што може да се уреди еден пешачки премин или изградба на кружен тек на булеварот Србија кај трговскиот центар Џевахир. Од ЦУК сметаат дека пешачки премин нема да го реши најдобро проблемот, но за тоа ги повикуваат стручните лица од сообраќајната област тоа да го решат.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание на Обединетите нации (ГС ОН), бидејќи „најмногу инвестирал“ во односите со таа земја, јави дописникот на МИА од Белград.

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во рамки на посетата на Италијанската Република денеска оствари средба со италијанскиот претседател Серџо Матарела.

Селаните од струмичкото село Просениково денес одржаа протест пред селото поради ниските откупни цени на патлиџаните кои секојдневно паѓаат поради прекупците.