Русија и Украина сѐ повеќе се ближат кон воен конфликт, барем според извештаите на западните медиуми. Западот стравува дека Москва сака да постави проруска Влада во Киев.

Омикрон сѐ повеќе зема замав во Македонија. Тоа го покажуваат и бројките, односно статистиката која Министерството за здравство секојдневно ја испраќа.

Амбасада на Руска Федерација: Се изненадивме од изјавите на министерката Петровска

МЗ: 308 лица по вторпат закачиле корона за 24 часа

Црн ковид ден - починаа 26 лица и регистрирани се огромен број на новозаразени

Хаос во Желино: Поплавени земјоделски површини, патишта и куќи

Рашковски: Моите деца знаат да штедат, добиваат подароци за родендени, крштевки, мекици

Спремете се: Утре алармантно ниски температури до -16 степени

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, придружуван од владиниот тим, оствари средба со претседателот на Република Бугарија Румен Радев.

Минималец од 18.000 денари или штајк

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, на покана на премиерот на Бугарија Кирил Петков, на маргините на заедничката седница на двете влади, присуствуваше на манифестацијата на доделување на наградата „Достојни Бугари“ која традиционално секоја година им се доделува на повеќемина бугарски граѓани кои оствариле големи остварувања и хумани дела за својот народ и за својата земја.

Санела Шкриељ и Марија Кочовска ќе бидат нови пратенички на СДСМ во Собранието. Тие доаѓаат на местото на Славјанка Петровска, која сега е министерка за одбрана и на местото на Бисера Костадиновска Стојчевска, која е министерка за култура. Оваа одлука е донесена денеска на 43-та седница на Државната изборна комисија (ДИК).

На инфективните одделенија и во ковид – центрите во државава се хоспитализирани вкупно 576 пациенти со Ковид-19 и има 183 слободни кревети. Во ковид – центрите во Скопје вкупно се хоспитализирани 174 пациенти од кои 71 на Клиниката за инфективни болести, 75 во ГОБ „8 Септември“ и 28 на Клиниката за белодробни заболувања ТБЦ, информираа за МИА од Минстерството за здравство.

Да можеше водење на држава да се стави во ексел табела, ќе беше лесно за секој да води држава. Човекот треба да знае дека водењето на државата не е исто со неговата наследена ексел табела добиена за партијата. Државните интереси не може да се стават во ексел табела, ниту пак животот на граѓаните, напиша на Фејсбук, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по денешната изјава на премиерот Димитар Ковачевски дека тој и бугарскиот премиер сакаат ексел табели, рокови и остварување.