Девојче нападнато од соученик во училиште

Се трага по 86-годишно лице од Скопје

Вчера во 13.20 часот во Полициската станица Ѓорче Петров, С.Д.(60) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечил неговиот татко Б.Д.(86) од Скопје.

Млад скопјанец претепан и избоден на подрачјето на Бит Пазар.

Малолетник нападнат од група малолетници во Градски трговски центар во Скопје.

Малолетничка од Скопје била физичкии нападната од соученик во основно училиште во Ѓорче Петров.

Двајца соседи физички нападнале сосетка во Скопје.

Приведено е уште едно лице за кражбата на сеф од маркет во Црниче.

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., информираше Министерството за внатрешни работи.

Вчера, во 14.15 часот, во Полициската станица Карпош, Т. А. (78) од Скопје пријавила дека на улицата Петар Чаулев во Скопје била касната од куче скитник.

Вчера во 08.40 часот, полициски службеници од Крива Паланка го лишиле од слобода Л.М. (19) од Битола.

Вчера во 14.10 часот на подрачјето на Гази Баба во Скопје, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишиле од слобода М.А.(18) од Скопје, затоа што кај него била пронајдена и одземена марихуана.

Ноќеска во 00.05 часот во село Криволак, неготинско, полициски службеници од ОВР Неготино го привеле Ф.М.(20) од истото село, кој бил баран по потерница врз основа на наредба од Казнено - поправната установа Затвор Гевгелија поради бегство од затворот.

Вчера во 13.00 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека на ул.„Стамен Манов “ во Кочани, В.Џ.(51) од Кочани, управувајќи мопед со кочански регистарски ознаки, излетал од коловозот.

Изминатото деноноќие имало вкупно 1 709 повици на бројот за итни случаи 112 во ЦУК, од кои „реални“ повици биле 49,68 отсто, а 50,32 проценти биле за други потреби на граѓаните што не биле итни, информира утрово Центарот за управување со кризи (ЦУК).