Инцидент во Скопје: Пациент нападнал докторка од радиологија

Две лица натепале полицајци додека си ја извршувале должноста

Двајца нападнале угостител, па го искришиле и локалот - завршија зад решетки

Драма во Скопје: Натепан дедо кај Бит Пазар

СВР Охрид поднесе кривична пријава против И.У.(70) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување пари“.

МВР информираше дека вчера во 22.30 часот во Полициската станица Карпош од Јавна установа Детски дом „11 Октомври“ било пријавено дека од домот се оддалечила М.А.(16). Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.

Попладнево во 14:00 часот од полициски службеници од Оперативен тим потраги на бул.„Илинден“ била лишена од слобода 69-годишната О.Ј.од Скопје. За неа била распишана централна потерница, по наредба од Основен суд Скопје 1 за издржување на казна затвор од една година во врска со сторено кривично дело по чл.300 од Кривичниот законик. О.Ј. била приведена во полициска станица по што ќе биде спроведена во казнено-поправна установа за издржување на казната.

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава за градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков, кој по тестирањето за Ковид-19 не се самоизилирал додека го чекал резултатот туку се појави на прославата на Водици.

По спроведената истражна постапка предметниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Обвинителен акт против три лица. Спроред дејствијата опишани во четири точки во Обвинителниот акт првообвинетиот сторил две кривични дела и тоа продолжено кривично дело – Родосквернавење и кривично дело Трговија со дете, второобвинетата сторила продолжено кривично дело Трговија со дете, а третообвинетиот сторил продолжено кривично дело Трговија со дете и кривично дело Силување.

Во изминатите 24 часа во тетовската клиничка болница починало едно лице хоспитализирано во ковид – центарот. Од почетокот на пандемијата, според податоците на Институтот за јавно здравје, ова е 553 смртен случај во тетовскиот регион.

Скопјанка се здобила со тешки повреди откако момче со автомобилот удрило во неа.

Тетовец бил позитгивен на корона ама си излегувал од дома - ќе одговара кривично

Семеен хорор: Тетовка претепана од татко ѝ и брат ѝ

Четворица украле „цитроен берлинго“ - ама ги фати полицијата