Во координирана полициска операција денеска полициските службеници од слобода лишиле 10 лица, од кои четири од Гевгелија, три од Струмица, две од Струга и едно лице од Демир Капија, соопштија од Министерството за внатрешни работи. Притоа, извршени се претреси на четири локации во Струмица, Струга, Гевгелија и Битола и се обезбедени материјални докази, односно пари […]

The post Приведени 10 лица, сузбиена криминална група appeared first on Нова Македонија.


Изборите се пред нас, ВМРО-ДПМНЕ и коалициските партнери во овие четири години вредно работеа и докажаа дека се единствена можна европска алтернатива. Изборите ќе го означат новото време. Ако со реформи покажеме дека знаеме европски да живееме и да работиме, тогаш ќе имаме самопочит – таа е важна, ама ако не е заслужена нема да […]

The post Силјановска-Давкова: Претседателот мора да се однесува натпартиски и да обединува appeared first on Нова Македонија.


За поглавар на Албанската муслиманска заедница (МВЗ) на денешната седница на Претседателството на заедницата е реизбран Бујар Спахиу, кој на оваа функција беше во изминатите пет години. За негов повторен избор гласале 82 од 92 членови на претседателството. Неговите противкандидати, Едуард Шефки и Емиријан Ветај, добиле по три гласа, додека четири ливчиња биле неважечки. Во […]

The post Реизбран првиот човек на албанската муслиманска заедница, пред седиштето протест со обвинувања дека се „ѓуленисти” appeared first on Нова Македонија.


Од полноќ до 10:30 часот утрово на граничниот премин Табановце влегле над 1 700 и излегле над 2 600 граѓани, покажуваат податоците на Министерството за внатрешни работи. – Од полноќ до 10: 30 часот влез во државата оствариле 715 македонски и 1 080 странски државјани, соопшти МВР. Во истиот период, како што информираат, излегле над […]

The post На ГП Табановце влегле над 1.700 и излегле над 2.600 граѓани appeared first on Нова Македонија.


Податоците на Државната изборна комисија (ДИК) заклучно со вчера покажуваат дека од вкупно 11 кандидати уште шест ги немаат потребните 10.000 потписи за претседателска кандидатура, а пет ја постигнаа бројката. Од синоќа потребните потписи ги имаат и Билјана Ванковска (Левица)  која според пресекот на ДИК има 10.278 потписи како и Стевчо Јакимовски (ГРОМ) кој има […]

The post Со потписи официјализирани пет кандидатури за претседател appeared first on Нова Македонија.


Оваа учебна година државната матура наместо во училници ќе се полага во големи простории во училиштата – холовите, училишните спортски сали или во друга голема училишна просторија во која има услови за полагање. Во голема просторија ќе има и повеќе тестатори така што оваа новина ќе овозможи подобра контрола на случувањата во текот на испитот […]

The post Државната матура ќе се полага на 1 и 8 јуни во холовите или спортските сали на училиштата appeared first on Нова Македонија.


Репортажа: Нашата новинарка во Венеција Романтична, убава, инспиративна… Посебно место во светот. Ете тоа е Венеција во Италија. Романтичен, убав и инспиративен град што вреди да се посети, не само еднаш туку и повеќепати. Не е важно кога ќе појдеш во Венеција, бидејќи секогаш е убава со каналите, архитектурата, со уметноста што излегува од секој […]

The post Романтична, убава, инспиративна… appeared first on Нова Македонија.


Во сообраќајна несреќа вчера околу 18 часот на магистрален пат Кичево – Гостивар кај селото Колари животот го загуби 46 годишник од Скопје, откако со возилото што го управувал излетал од патот. Во сообраќајката со тешки повреди се здобила малолетна сопатничка во автомобилот. -На 01.03.2024 во 18.20 часот во полициската станица Кичево, пријавено е дека […]

The post Во сообраќајка кај Колари загина 46-годишник од Скопје, со тешки повреди малолетна сопатничка appeared first on Нова Македонија.


Измамата започнува на интернет и на социјалните мрежи. Сторителите бараат лични информации за потенцијалните жртви на нивните профили на социјалните мрежи. Ова ги вклучува нивното ниво на образование, семејните врски, индикациите за економскиот статус и мрежата на пријатели. Откако ќе го направат тоа, почнуваат со лично пристапување, кога измамникот им приоѓа на потенцијалните жртви во […]

The post Измамничка техника за подведување – „љубовник“ appeared first on Нова Македонија.


Прилеп во шок по убиството на 14-годишниот малолетник Прилеп е во шок по убиството на 14-годишното дете од селото Сенокос. По трагата на веста разговаравме со прилепското јавно обвинителство, ОВР-Прилеп, прилепската итна медицинска помош, а направивме и анкета меѓу граѓаните. Граѓаните со кои разговаравме велат дека вакво убиство не паметат, односно малолетник да убие друг […]

The post Кулминација на врсничкото насилство и на малолетничката деликвенција appeared first on Нова Македонија.