Вардан Тозија: Матеј и Александар на снимањето донесоа ведрина и искреност која се одрази на целата екипа Дистописката приказна за осамено момче од шумата, кое наидува на низа предизвици и авантури, барајќи ја својата самовила, ќе го има своето премиерно киноприкажување на 5 октомври во Синеплекс. По премиерната проекција на филмот „М“ на Вардан Тозија […]

The post Од 5 октомври премиерно киноприкажување на филмот „М“ во Синеплекс appeared first on Нова Македонија.


Предлог-законот за помилување е доставен во владина процедура, соопшти денеска Министерството за правда. Меѓу клучните новини содржани во овој Предлог-закон, како што информира Министерството за правда е прашањето за правото на претседателот да помилува лица од казна и од кривично гонење. Ова, како што се наведува, беше едно од најекспонираните прашања за што работната група […]

The post Предлог-законот за помилување е доставен во владина процедура, соопштија од Правда appeared first on Нова Македонија.


Внатрешните борби во силно поделеното мнозинство на републиканците доведоа до разрешување на спикерот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти. Првпат во историјата е сменет претседател на Претставничкиот дом на САД. По вчерашното гласање за импичмент 216-210, републиканскиот конгресмен Патрик Мекхенри, сојузник на Мекарти, беше именуван за вршител на должноста. Тој може да ја извршува […]

The post За прв пат во историјата разрешен претседателот на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес appeared first on Нова Македонија.


2023 Nobel Prize in Chemistry

Нобеловата награда за хемија оваа година им е доделена на Мунги Бавенди, Луис Брус и Алексеј Екимов за нивната работа на мали квантни точки, наночестички толку ситни што нивната големина ги одредува нивните својства, пренесе „Танјуг“. Доделувањето на Нобеловата награда за хемија го објави Ханс Елегрен, генерален секретар на Кралската шведска академија на науките, пренесе […]

The post Мунги Бавенди, Луис Брус и Алексеј Екимов добитници на Нобелова награда за хемија appeared first on Нова Македонија.


Американската амбасадорка Анџела Агелер во врска со предложенииот закон за амнестија денеска изјави дека за САД и Американската амбасада е важно ваквите процеси да се одвиваат транспарентно и да бидат легални. Таа одговарајќи на новинарско прашање при посетата на селото Радово по повод пуштање во употреба на предучилишен едукативен центар во Босилево, преку програма на […]

The post Агелер за законот за амнестија: Важно е ваквите процеси да бидат транспарентни и легални appeared first on Нова Македонија.


Здрава храна Бадемите се богати со витамини и минерали, а во помали количества и здрави масти. Пред сѐ, тие се многу вкусни! Но, пред да ги јадете, оставете ги натопени во вода прекуноќ. Постојат неколку причини зошто е добро да ги натопите бадемите во вода прекуноќ – од вкус до зголемена хранлива вредност. Натопените бадеми […]

The post Бадемите натопени во вода се похранливи appeared first on Нова Македонија.


Еден училиштен час трае 45 минути наместо 60 минути, а за да разбереме зошто тоа е така треба да се вратиме назад во времето. Пред 1911 година, во тогашна Прусија, која опфаќала многу области на денешна Германија, училишниот час траел 60 минути. Наставата се одвивала наутро и попладне, пишува списанието „Феникс“. Имало долга пауза помеѓу […]

The post Зошто училишниот час трае точно 45 минути? appeared first on Нова Македонија.


Договореното намалување на трошоците за роаминг е веќе во сила и Македонците што патуваат надвор од државата имаат за 30% намалени трошоци. Министерот за информатичко општество и администрација, Азир Алиу, вели дека се договориле термини за целосно намалување на цените на услугите во роаминг и нивно изедначување со домашните цени на услуги од телефонските оператори. […]

The post Македонците почнаа да плаќаат 30 отсто поевтин роаминг во ЕУ, во 2028 година цените ќе бидат исти како дома appeared first on Нова Македонија.


Козаците долго време беа инспирациja за романтичарите, кои ги идеализираа како симбол на слободата и отпорот кон надворешните власти. Збор „козак“ значи „слободен човек“, а најчесто војувале против Османлиското Царство и неговите сојузници, особено со Татарите од Крим. Нивниот главен центар бил Запорошка Сеча на островот Хортица, на реката Днепар Козаците се познати како големи […]

The post Козаците – воинствен народ од степите appeared first on Нова Македонија.


Поради прекумерна и неправилна употреба на антибиотици, сѐ повеќе луѓе умираат од супербактерии отпорни на старите антибиотици. Повеќе од 35.000 Американци годишно умираат од бактериски или габични инфекции отпорни на лекови. Тоа е причината зошто американската ФДА, управа за храна и лекови, од 2017 година им издаде одобренија на шест стартапи за нивните нови антибиотици. […]

The post Сè повеќе луѓе умираат од супербактерии appeared first on Нова Македонија.