Српскиот претседател Александдар Вучиќ коментирајќи го коспонзорството на Македонија за резолуцијата за геноцидот во Сребреница во ОН, оцени дека „тоа е благодарност за сето она што го направивме за Скопје“ – јави дописникот на МИА од Белград. – Тоа е германска идеја, поддржана од НАТО и од сите останати. Ја најдоа и Руанда, ги најдоа […]

The post Вучиќ за коспонзорството на резолуцијата за Сребреница: Претпоставувм дека тоа е благодарност за она што го направивме за Скопје appeared first on Нова Македонија.


Западот е на чекор од испраќање војници во Украина и денеска во Брисел владее провоено мнозинство – изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан. – Во Европа расположението е воинствено, а во политиката доминира логиката на војната. Гледам подготовки за војна од сите и од сите страни. Генералниот секретар на НАТО сака да формира украинска мисија на […]

The post Западот е на чекор од испраќање воени единици во Украина, Брисел си игра со оган, предупреди Орбан appeared first on Нова Македонија.


Државната комисија за спречување на корупцијата попладнево донесе одлука со која и предлага на Академијата за судии и јавни обвинители да ја стави во мирување постапката за прием на 130 слушатели до завршување на изборите. –  Се задолжува Академијата за судии и јавни обвинители започнатата постапка за прием на 130  слушатели, да ја стави во […]

The post ДКСК повторно одлучи во корист на Силјановска – Давкова, АСЈО треба да ја стави во мирување постапката за прием на 130 слушатели appeared first on Нова Македонија.


Семејствата на заложниците го блокираа автопатот меѓу Ерусалим и Тел Авив, барајќи враќање на нивните најблиски. Десетици роднини на заложниците во Газа, заедно со нивните поддржувачи, ја блокираа рутата 1, главниот автопат меѓу Ерусалим и Тел Авив, протестирајќи против неактивноста на владата во враќањето на нивните најблиски – пренесе „Ројтерс“.

The post Семејствата на заложниците го блокираа автопатот меѓу Ерусалим и Тел Авив appeared first on Нова Македонија.


Земјите-членки на групата Г7 се решени да ја зајакнат воздушната одбрана на Украина, изјавија нивните министри за надворешни работи кои се собраа на состанокот во Капри, пренесе „Ројтерс“. Седумте велесили – Италија, Канада, Франција, Германија, Јапонија, Велика Британија, САД и ЕУ – силно ја критикуваат руската инвазија на Украина, која трае повеќе од две години. […]

The post Земјите од Г7 ќе ја зајакнат украинската воздушна одбрана, договорија министрите appeared first on Нова Македонија.


Русија нема да ги прекине борбените операции во случај на продолжување на преговорите со Украина, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во интервју за три руски медиуми. Лавров кажа дека Русија е искрено подготвена за преговори, но дека не може да преговара со украинскиот претседател Володимир Зеленски, бидејќи, како што наведе, тие нема […]

The post И ако почнеме преговори со Украина, нема да правиме паузи во борбите, истакна Лавров appeared first on Нова Македонија.


Уставниот суд на Хрватска денеска одлучи претседателот на земјата, Зоран Милановиќ, со своите изјави и однесување, односно со учество во кампањата без оставка од претседателската функција, се стави во функција каде тој не може да биде мандатар за состав на идната влада, ниту премиер. Претседателот на Уставниот суд Мирослав Шепаровиќ изјави дека Милановиќ, за разлика […]

The post Уставен суд на Хрватска: Милановиќ не може да биде ниту мандатар, ниту премиер appeared first on Нова Македонија.


Советот на ЕУ денеска додаде уште четворица поединци и две групи на листата на физички и правни лица опфатени со Глобалниот режим на санкции на Европската Унија поради кршење на човековите права. Во соопштението на ЕУ се нагласува дека санкционираните се одговорни за „сериозни прекршувања на човековите права, вклучително и тортура и друго сурово, нехумано […]

The post ЕУ воведе санкции кон еврејски доселеници и групи за напади врз Палестинци на Западниот Брег appeared first on Нова Македонија.


Гласањето за Претседателските избори 2024 почнува утре со членовите на 31 избирачки одбор што ќе го спроведат гласањето во странство. Тие пред заминувањето во странство ќе гласаат во просториите на Државната изборна комисија (ДИК). Во Избирачкиот список се запишани и во странство би требало да отпатуваат 191 лице кое во дипломатските претставништва и конзуларни канцеларии […]

The post Утре први гласаат членовите на ИО кои ќе ги спроведат изборите во дијаспората appeared first on Нова Македонија.


Од 12 до 18 април пријавени се 46 нови случаи на голема кашлица во државава, со зголемување од 4,5 отсто споредено со претходната недела, информираа попладнево од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Најголем дел од случаите се пријавени во рамки на епидемијата во Скопје – 37, а пријавени се случаи и во Битола – три, […]

The post Нови 46 случаи на голема кашлица од 12 до 18 април, хоспитализирани девет лица appeared first on Нова Македонија.