Се укинува прогресивното оданочување за личен доход што требаше да почне од 1 јануари и не се предвидуваат нови даноци, ниту зголемување на постојните, објави денеска премиерот Димитар Ковачевски по владината седница на која беше усвоен новиот концепт на даночна реформа. Со новиот концепт, данокот на личен доход останува 10...

The post Се укинува прогресивното одданочување и нема зголемување на даноци, вели Ковачевски appeared first on ММС.


Њујорк и Сингапур го делат првото место на врвот на листата на најскапи градови во светот во 2022 година, а минатогодишниот лидер Тел Авив сега е на третото место. Њујорк и Сингапур се на врвот на листата пред се поради удвојувањето на цените на енергијата во големите градови, па така...

The post Њујорк и Сингапур најскапи градови во светот во 2022 година appeared first on ММС.


На меил адреси на осум средни училишта во Скопје денеска повторно била упатена закана за поставена експлозивна направа, потврди за МИА портпаролот на МВР Тони Ангеловски. Станува збор за училиштата „Раде Јовчевски – Корчагин“, „Орце Николов“, „Јосип Броз Тито“, „Панче Арсовски“, „Никола Карев“, „Владо Тасевски“ и „Михајло Пупин“ и „Цветан...

The post По куса пауза повторно дојави за бомби во неколку скопски средни училишта appeared first on ММС.


Уставниот суд на денешната седница одлучи да не поведе постапка за предметот во кој беше оспорено работењето во недела, информира на прес-конференција портпаролката на Уставниот суд, Христина Беловска. Тоа, како што појасни таа, значи дека во правниот поредок останува Законот кој го уредува правото на работниците да не работат во...

The post Недела останува неработен ден, Уставен суд не поведе постапка appeared first on ММС.


Вчера се одржа манифестацијата „Маж на годината“, на која се одбраа 13 добитници во 13 категории. Главната награда за „Маж на годината за 2022 година“ ја доби најдобриот македонски пијанист на сите времиња Симон Трпчески, кој двапати ѝ се обрати на публиката, првиот пат му беше доделена награда  за неговиот...

The post Симон Трпчевски прогласен за маж на годината – Каква беше атмосферата appeared first on ММС.


Веќе 2,5 години во Штипската клиничка болница нема примено ниту еден здравствен работник, а поради недостиг на кадар во речиси сите оддели во болницата потребата е огромна ,вели директорот на болницата Ален Ѓеорѓијев. По разни основи во овој изминат период од Болницата заминале околу 70 здравени работници, 20 лекари, 16...

The post Клиничката болница во Штип се празни, за 2,5 години остана без 70 доктори, сестри… appeared first on ММС.


Изминатите неколку дена претседателот на Кошаркарската Федерација на Македонија Перо Антиќ ги помина во работна посета на Кошаркарската Федерација на Грција. Тој се сретна со Претседателот на Кошаркарската Федерација на Грција, Евангелос Љољос, кој пак беше во посета на Македонија летото што измина за време на Европското првенство за кошаркари до 16...

The post Антиќ во посета на Кошаркарската федерација на Грција appeared first on ММС.


Малопродажната цена на дизел горивото ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од ноќеска на полноќ се намалува за два денари за литар, а цените на другите горива остануваат исти, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за...

The post Поевтинува дизелот, цената на другите горива останува иста appeared first on ММС.


Од понеделник, петти декември, Европската унија става рампа на руската нафта, што значи дека има забрана која важи за Србија, изјави министерката за рударство и енергетика Дубравка Ѓедовиќ. Како што јави дописникот на МИА од Белград, оваа забрана е резултат на стапувањето во сила на новиот пакет санкции на Европската...

The post Нема повеќе руска нафта за Србија, почнува одбројување за ново поскапување appeared first on ММС.


– УНЕСКО ја запиша српската шљивовица на Репрезентативната листа на светско нематеријално културно наследство, јави дописникот на МИА од Белград. Шљивовица на таа листа е запишана под името „Социјални практики и знаења поврзани со подготовка и употреба на традиционалниот пијалок од сливи – Шљивовица“, како елемент на нематеријалното културно наследство...

The post Шљивовицата впишана на листата на нематеријално културно наследство на УНЕСКО appeared first on ММС.