10/21/2019 01:10 PM
Fudbaleri 3,5 puta podložniji demenciji

Bivši profesionalni fudbaleri imaju 3,5 puta veću šansu da umru od demencije nego ljudi sličnih godina u opštoj populaciji, navodi se u novom istraživanju.Kako piše Bi-Bi-Si (BBC), naučnici s univerziteta u Glazgovu su se bavili strahom da udaranje lopte glavom može biti povezano s povredama mozga.Istraživanje je počelo nakon navoda da je nekadašnji centarfor Vest Bromvič Albiona Džef Estl umro zbog višestrukih povreda glave.Naučnici su uporedili smrti 7.676 bivših fudbalera sa 23.000 smrti ljudi koji se nisu bavili fudbalom.Ipak, uprkos riziku od demencije, istraživanje je pokazalo da igranje fudbala produžava prosečan životni vek.Studija je pokrenuta u januaru prošle godine, a naručili su je engleski fudbalski savez (FA) i Udruženje profesionalnih fudbalera (PFA) nakon što su prethodna odlaganja istraživanja naljutila porodicu preminulog Estla.Estl, igrač Vest Bromviča i engleski reprezentativac, dobio je demenciju i 2002. umro u 59. godini. Zatim je utvrdjeno da je udaranje glavom teških kožnih lopti doprinelo povredama na njegovom mozgu.Medjutim, istraživanje FA i PFA je kasnije odbačeno zbog, kako se navodilo, tehničkih grešaka, navodi BBC.Estlova ćerka Don je rekla da oseća "olakšanje" jer je istraživanje privedeno kraju, a i zato što je slučaj njenog oca dodatno naglasio i nekadašnji kapiten engleske reprezentacije Alan Širer u dokumentarcu BBC "Alan ...
10/20/2019 07:00 PM
Drugi poraz Zvezde, Krka slavila posle preokreta

Košarkaški Krke pobedili su večeras posle preokreta Crvenu zvezdu sa 79:77 (17:20, 20:25, 18:16, 24:16) u trećem kolu ABA lige.Ekipa iz Novog Mesta iznenadila je šampiona regionalnog takmičenja i sjajnom igrom u drugom poluvremenu, a posebno u poslednjoj deonici uspela da dodje do preokreta i tako crveno-belima nanese drugi uzastopni poraz.Krka je do pobede došla pre svega zahvaljujući dobrom šutu za tri poena, a najzaslužniji bili su Glen Kouzi i Jošilo.Najefikasniji u pobedničkoj ekipi bio je Kouzi sa 20 poena, a uz to je Marko Jošilo dodao 19.U ekipi Zvezde istakao se Nikola Jovanović sa 16 poena i sedam skokova, dok je Stratos Perperoglu ubacio 14.Zvezda posle tri meča ima dva poraza i jednu pobedu, nasuprot Krke koja ima dva trijumfa iz tri meča.
10/20/2019 04:15 PM
Krajinović bez titule na turniru u Stokholmu

Srpski teniser Filip Krajinović nije danas uspeo da osvoji titulu na turniru u Stokholmu, pošto je u finalu izgubio od 34. tenisera sveta Kanadjanina Denisa Šapovalova posle dva seta, 4:6, 4:6.Krajinović, 60. teniser sveta, izgubio je posle sat i 25 minuta. On nije uspeo da oduzme servis Šapovalovu, koji je u dva seta napravio po jedan brejk.To je prva ATP titula za Šapovalova.Krajinović još nije osvojio nijedan ATP trofej.
10/20/2019 12:35 PM
Markes pobedio u trci za Veliku nagradu Japana

Vozač Repsol Honde Mark Markes pobedio je danas u trci Moto GP šampionata za Veliku nagradu Japana i obezbedio ekipi titulu u konkurenciji konstruktora.Markes je pobedio rezultatom 42 minuta, 41,492 sekunde. On je krenuo sa pol pozicije, na kratko ga je pretekao Fabio Kvartararo iz Jamahe, ali je Španac odmah vratio prvo mesto, bio u vodjstvu do kraja trke i ostvario 10. pobedu u sezoni.Drugo mesto zauzeo je Kvartararo sa 0,870 sekundi zaostatka, dok je treći bio vozač Dukatija Andrea Doviciozo sa zaostatkom od 1,325 sekunde.Vozač Jamahe Maverik Vinjales zauzeo je četvrto mesto, peti je bio Kal Kračlou iz Honde, a šesti Franko Morbideli iz Jamahe.Vozač Jamahe Valentino Rosi pao je sa motora četiri kruga pre kraja i nije završio trku.Markes je u trci na Tajlandu 6. oktobra osvojio osmu šampionsku titulu, a današnjom pobedom Repsol Honda osvojila je 25. titulu u šampionatu konstruktora.Španac sada ima 54 pobede u kraljevskoj klasi, čime se izjednačio sa Australijancem Mikom Duanom.Do kraja šampionata ostale su tri trke, a naredna je 27. oktobra u Australiji.
10/19/2019 05:00 PM
Preokret Krajinovića za finale turnira u Stokholmu

Srpski teniser Filip Krajinović plasirao se u finale turnira u Stokholmu, pošto je danas u polufinalu pobedio Španca Pabla Karenja Bustu sa 4:6, 6:3, 6:3.Meč Krajinovića i Karenja Buste, 60. i 35. tenisera sveta, trajao je dva sata i deset minuta. Srpski teniser se plasirao u svoje treće finale, a za prvu titulu će se boriti protiv pobednika drugog polufinala u kojem se sastaju Kanadjanin Denis Šapovalov i Japanac Juići Sugita.Španac je prvi stigao do brejka i poveo je sa 4:1 na početku meča. Krajinović je uspeo potom da stigne do 4:4, ali ne i da potpuno preokrene rezultat. Srpski teniser je bolje počeo drugi set, pa je uz dva brejka stigao do velikih 4:0 i tu prednost je sačuvao do kraja.Krajinović je na početku trećeg seta uspeo da spasi nekoliko brejk lopti, da bi odlučujući brejk na meču napravio u osmom gemu.
10/19/2019 04:10 PM
Mladost slavila protiv Partizana, drugi poraz crno-belih u nizu

Fudbaleri Mladosti pobedili su danas u Lučanima ekipu Partizana sa 1:0, u utakmici 12. kola Super lige Srbije.Jedini gol na meču postigao je Lazar Jovanović u 77. minutu.Partizan je vezao i drugi poraz u domaćem šampionatu i sa 23 osvojena boda trenutno je peti na tabeli, dok je Mladost osma sa 15 bodova. Prvo poluvreme utakmice u Lučanima nije bilo preterano sadržajno. Partizan je držao loptu u svojim nogama, ali pravih šansi za gol nije bilo, dok se Mladost dobro, disciplinovano branila. Ništa se nije menjalo na terenu sve do 65. minuta kada Sadik nije iskoristio dobru priliku. Kada je očekivao sve jači pritisak Partizana, usledio je kontranapad Mladosti koji je Lazar Jovanović pretvorio u vodjstvo svog tima. Leković je centrirao, a Jovanović je iz drugog pokušaja savladao golmana crno-belih.Partizan u četvrtak očekuje meč protiv Mančester junajteda u Ligi Evropa, dok će u narednom kolu Super lige dočekati subotički Spartak. Mladost narednog vikenda gostuje Mačvi.
10/18/2019 10:30 PM
Tipsarević posle velike borbe izgubio u Stokholmu i završio karijeru

Srpski teniser Janko Tipsarević nije večeras uspeo da se plasira u polufinale turnira u Stokholmu, pošto je izgubio od 129. igrača sveta Juićija Sugite iz Japana posle tri seta, 2:6, 6:4, 6:7.Tipsarević, 251. teniser sveta, igrao je u Stokholmu poslednji ATP turnir u karijeri, a četvrtfinalni meč izgubio je posle velike borbe, tri sata i 12 minuta.Sugita je dobro počeo, napravio je dva brejka u prvom setu i poveo u meču. Teniseri su u drugom setu osvajali gemove na svoje servise, sve do devetog, kada je Tipsarević oduzeo servis protivniku, a posle gema na svoj servis izjednačio je na 1:1.U trećem setu nije bilo brejka, a Sugita nije uspeo da iskoristi ukupno devet meč lopti u 10. i 12. gemu, pa je odigran taj brejk. Japanski teniser dobio je sa 7:4 iskoristio je ukupno 10. meč loptu i plasirao se medju četiri najbolja.Sugita će u polufinalu igrati protiv Kanadjanina Denisa Šapovalova.
10/18/2019 10:15 PM
Rodić: Hteo sam da preskočim golmana, ali bio je penal

Fudbaler Crvene zvezde Milan Rodić ocenio je da je sudija opravdano dosudio jedanaesterac njegovoj ekipi u večerašnjoj utakmici protiv Rada, pošto ga je protivnički golman udario u koleno.Zvezda je večeras na svom terenu pobedila Rad sa 3:1, u 12. kolu Super lige Srbije. Crveno-beli su drugi gol postigli iz diskutabilnog penala u 39. minutu, kada je strelac bio Marko Marin.Prethodno, sudija Djordje Maksimović dosudio je penal pošto je procenio da je golman gostiju zakačio Rodića, koji ga je preskočio."Kod pomenute situacije sam išao sa jasnom namerom da preskočim golmana. Medjutim, prilikom skoka me je nogom udario u koleno i pao sam. Penal je bio", rekao je Rodić u izjavi dostavljenoj medijima.Zvezda je ostvarila 10. pobedu u prvenstvu i prva je na tabeli sa 30 bodova, ali i utakmicom manje. Vojvodina je druga sa 26 bodova iz 12 mečeva, a 26 bodova ima i trećeplasirani Čukarički, ali iz 11 utakmica.
10/18/2019 09:05 PM
Fudbaleri Zvezde pobedili Rad

Fudbaleri Crvene zvezde pobedili su večeras na svom terenu Rad sa 3:1, u utakmici 12. kola Super lige Srbije.Zvezda je povela u šestom minutu golom Milana Pavkova, koji je natrčao na loptu koju je prethodno odbranio golman gostiju Dušan Marković posle šuta Tomanea.Domaći su udvostručili prednost u 39. minutu golom Marka Marina iz diskutabilnog jedanaesterca. Sudija Djordje Maksimović dosudio je penal pošto je procenio da je golman gostiju zakačio Milana Rodića, iako ga je ovaj preskočio.U 65. minutu dosudjen je penal za Rad, pošto je golman Zvezde Zoran Popović srušio Darka Bjedova u šesnaestercu. Gol je postigao Milan Perendija.Konačan rezultat postavio je Marko Gobeljić u 76. minutu, posle dodavanja Marka Marina.Zvezda je ostvarila 10. pobedu u prvenstvu i prva je na tabeli sa 30 bodova, ali i utakmicom manje.Rad je pretrpeo deveti poraz i pretposlednji je na tabeli sa sedam bodova.
10/18/2019 05:40 PM
FS Španije odložio duel Barselone i Reala za decembar

Fudbalski savez Španije odložio je danas derbi utakmicu Primere izmedju Barselone i Real Madrida, kako bi se izbeglo poklapanje sa mitingom pristalica za nezavisnost Katalonije.Čuveni klasiko trebalo je da se odigra 26. oktobra u Barseloni, a oba kluba pristala su da meč bude pomeren na 18. decembar.Španska liga je prvobitno nameravala da se utakmica odigra u Madridu, a da se meč u drugom delu prvenstva odigra u Barseloni, ali je takmičarska komisija odbila predlog, pošto je protiv pravila.Grupe koje se zalažu za nezavisnost Katalonije pozvale su svoje pristalice na miting 26. oktobra u Barseloni.Čelnici Fudbalskog saveza su posle konsultacija za vladinim zvaničnicima saopštili da nije bezbedno igrati utakmicu na dan održavanja mitinga.Španska liga vodi prve dve fudbalske lige, a Savez kontroliše pravila i utakmice profesionalaca i amatera.Nasilni protesti počeli su u ponedeljak u Barseloni nakon što je Vrhovni sud odredio zatvorske kazne za devet katalonskih političkih lidera.Više od 200 ljudi je uhapšeno, a demonstranti se tuku sa malobrojnijom policijom, bacaju na njih dimne bombe, kamenje i kiselinu.Fudbalski klub Barselona saopštio je da želi da se utakmica odigra 26. oktobra i da "ima puno poverenje u gradjanski i miran protest svojih navijača".Taj klub zalaže se za nezavisnost Katalonije, a katalonske zastave ...