Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари средба со Амбасадорот на Република Чешка во Македонија, Јарослав Лудва.На средбата ...

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини направи обиколка на локацијата во „ОХИС“ каде што е спакувана контаминираната земја со HCH ...

„Одлуката на Германија значително да ги зголеми трошоците за одбрана со инвестиции во нови борбени авиони, хеликоптери, бродови и подморници е историска“, рече ...

Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко не ја исклучува можноста, во случај на руско гранатирање на инфраструктурата на главниот град во текот на зимата, водата ...

Шефовите на дипломатиите на НАТО денеска по средбата понудија поддршка за земјите во близина на Русија, кои, како што се стравува, може да бидат ...

Претседателите на САД и Франција, Џо Бајден и Емануел Макрон, размениле скапи и значајни подароци, соопштија прес-службите на највисоките функционери на двете ...

Рускиот гас продолжува да тече во Европа во големи количини, но не преку цевководи туку преку танкери за ЛНГ, пренесува Пословни дневник.Според „Фајненшл ...

Советот на Народната банка ја донесе Програмата за работа за 2023 година, во којашто се предвидени активности и нови проекти, а во функција на понатамошно ...

Бруто домашниот производ (БДП) на Индија за кварталот јули-септември од тековната финансиска година порасна за 6,3 отсто на годишно ниво, според привремените ...

Швајцарија е загрижена за можни прекини на струја во зима и подготвува радикални мерки за штедење во случај на недостиг. Ова дури вклучува и забрана за возење ...

Руското Министерство за одбрана и шефот на кабинетот на украинскиот претседател соопштија дека двете земји денеска размениле 50 заробеници.Претходно денеска, ...

Првиот човек на Министерството за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва во Само интервју на Канал 5 изјави дека беше креирана вест врз основа на шпекулации ...

„Не знам што е толкава филозофија, денот кога се случи тој срамен чин за нашите институции и за Република Македонија, дојдоа претставници на МВР кои што почнаа ...

Министерството за внатрешни работи соопшти дека по извршените проверки во објектите на училиштата во Скопје до кои беа упатени дојави по електронска пошта за ...

Тоа што некого го дефинира како добар љубовник или љубовница, повеќе е работа на вкус и она што вие го преферирате кога станува збор за сексот. Всушност ...

На почетокот на годината неспособната влада сееше закани за т.н принудни одмори во РЕК Битола и целиот енергетски и рударски сектор. Кога сфатија дека немаат ...

оординативното тело на приватните превозници утре со почеток од 6 часот ќе го блокираат булеварот „Илинден“ од семаформите после Влада до „МИ-ДА“. Ќе биде ...

Во 47 општини и градови низ Србија почна протестот на просветните работници, со што денеска настава не се одржува во 820 основни и средни училишта. Протест на ...

Швајцарија соопшти дека во нејзините банки се депонирани 46,1 милијарда франци (46,4 милијарди евра) на руски државјани и правни лица, откако на Москва и се ...

Уставниот суд на денешната седница одлучи да не поведе постапка за предметот во кој беше оспорено работењето во недела, информира на прес-конференција ...

Белгискиот репрезентативец Ромелу Лукаку заслужено ја доби титулата „трагичар“ на мечот меѓу Хрватска и Белгија (0-0). Лукаку имаше дури три зицери на мечот ...