Станува Мицкоски сабајле и вели ајде денеска што ќе блокираме и тоа е став на опозицијата, што го гледаме во континуитет, така функционира ДПМНЕ, истакна пратеникот на СДСМ Дарко Каевски за „Студио 10“ на телевизија 24. Каевски нагласи дека законското решение на законот за амнестија има за цел да се...
Собранието на РС Македонија го усвои Законот за решавање банки, предложен од Министерството за финансии, а со кој земјава воспоставува регулаторна рамка за зајакнување на финансиската стабилност во земјава и навремена интервенција во кредитна инститиуија која е во проблем. Станува збор за сосема нов закон кој има за цел воспоставување...
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска и претставници од министерството денеска се сретнаа со тим експерти на Меѓународната организација на трудот и експерт за слобода на здружување кои се во неколку дневна посета на земјава со цел реализација на Мисија за директен контакт помеѓу Комитетот за примена на...
Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, се обрати на втората јавна расправа за нацрт Стратегијата за транспарентност 2023-2026, која денеска се одржува во Велес, организирана од Кабинетот за политики за добро владеење, во соработка со Фондацијата Метаморфозис. „Ако корупцијата е болест, транспарентноста е...
Основното јавно обвинителство Скопје до надлежниот суд поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно физичко и едно правно лице, кои се обвинети за три кривични дела – Злоупотреба на лични податоци од член 149 од Кривичниот законик. Обвинетиот 34-годишник, како одговорно лице во правното лице, во периодот од ноември...
Овен (21 март – 19 април): Денес, Овен, пукате од енергија и ентузијазам. Искористете ја оваа виталност за директно да се справите со вашите цели. Ќе откриете дека вашата одлучност се исплати и ќе постигнете значителен напредок во вашите напори. Бик (20 април – 20 мај): Бик, фокусирајте се на...
Соопштение на СДСМ: Нема разлика во ДПМНЕ меѓу Мицкоски и Груевски. Се расправаат меѓу себе, но ист им е ставот за изолација на земјата. ДПМНЕ 11 години ја држеше земјата во изолација, надвор од ЕУ и НАТО. Големиот Груевски нудеше споменици наместо иднина. Секога кога имаме историска шанса за членство...
Во текот на вчерашниот ден (03.10.2023) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 196 возачи. Од нив 12 возила се движеле со брзина над 50 километри на...
Со домашна премиера, претстава на скопскиот Драмски театар, започна второто издание на регионалниот театарски фестивал „РУТА“ во земјава. „Фирма“, по текст на реномираниот германски автор Роланд Шимелфенинг и во режија на Нела Витошевиќ, со одбрана актерска екипа, е првата претстава на фестивалот кој го поврзува театарскиот живот на регионот. На...
Градоначалникот на Венеција ја прогласи среда за ден на жалост по синоќешната несреќа на туристички автобус, во која загинаа најмалку 21 лице, меѓу кои две деца, кога тој слета на автопат. Меѓу загинатите има Украинци, Французи и Германци. Знамињата на официјалните згради во регионот Венето беа спуштени на половина копје...
„ЕВН Македонија“ известува дека, денеска, без електрична енергија, ќе останат делови од општините Аеродром, Карпош и Гази Баба. Во периодот од 9 до 15 часот, без струја ќе бидат корисниците од дел од улицата Божин Николов-Силни во општина Аеродром. Во периодот од 9 до 13 часот струја ќе немаат корисниците...
Северна Кореја ја критикува новата американска стратегија за борба против оружјето за масовно уништување бидејќи ја опиша изолираната земја како една од оние што ги гледа како постојана закана, објави државната новинска агенција КЦНА. Портпаролот на Министерството за одбрана на Северна Кореја ги обвини САД за зголемени нуклеарни закани наведувајќи...