Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије је служио 8. маја 2025. године, на празник Светог апостола и јеванђелисте Марка, свету Литургију у цркви посвећеној том Божјем угоднику на Ташмајдану.

Свети еванђелист Марко беше пореклом Јеврејин, из племена Левијева, ученик светог апостола Петра и његов љубљени син у Духу Светом. Свети Петар га спомиње у својој посланици, говорећи: Поздравља вас црква с вама избрана у Вавилону, и Марко син мој (1. Петр. 5, 13). Син не по телу него по духу, рођен благовешћем и бањом светог крштења. Свети Марко беше уврштен у лик светих Седамдесет апостола Христових.

Са благословом Његове Светости Патријарха српског Порфирија, Храм Светог Саве и Богословија Светог Саве у Београду молитвено ће прославити славу бденијем у Храму Светог Саве 9. маја са почетком у 18 часова, Свечаном академијом у крипти Храма Светог Саве, која ће бити уприличена истог дана са почетком у 20 часова, а 10. маја биће служена Света архијерејска Литургија са почетком у 9 часова.

Монодрама Књига о Милутину, Данка Поповића у режији Егона Савина биће изведена 300. пут на сцени Звездара театра, 10. маја у 20 часова. Глумац Ненад Јездић, који тумачи лик Милутина Остојића овим поводом преноси своје емоције и мисли о првих 300 извођења.

Поводом славе храма Светог великомученика Георгија у Књажевцу, Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије је посетио 6. маја 2025. године тај живописни градић у долини Тимока који носи име по славном српском владару, кнезу Милошу.

На десној обали реке Лепенице, на око 9 километара од града Крагујевца, у самом срцу Шумадије, сместило се насељено место Маршић, памтиша многих буна и бунџија за слободу српског народа у 18. и 19. веку. У самом центру угњездила се Црква Светог Василија Великог у чијој порти је благословом Високопреосвећеног Митрополита шумадијског Господина Јована, протојереј Бојан Димитријевић уз помоћ људи добре воље основао Центaр за смештај деце ометене у развоју. Јединствен такве организације и задатка у крилу СПЦ. У разговору са њим сазнали смо како је дошао на идеју, које су потешкоће и на који начин други људи могу да се укључе у ову хуману мисију.

На празник Светог великомученика и победоносца Георгија викарни епископи Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија богослужили су у следећим храмовима:

Свети великомученик Георгије (Свети Ђорђе) био је римски војник пореклом из Мале Азије и један је од светитеља који се највише прослављају у Православној Цркви.

Са благословом Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, Његова Светост Папа александријски и Патријарх столице Светог Марка г. Тавадрос II, поглавар Коптске Православне Цркве (дохалкидонске), одржао је предавање „Духовни апарат човека” у Богословији Светог Саве у Београду.

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије разговарао је данас, 4. маја 2025. године, у Дому Храма Светог Саве на Врачару, са Његовом Светошћу Папом александријским и Патријархом столице Светог Марка г. Тавадросом II, поглаваром Коптске Православне Цркве (дохалкидонске), који ужива гостопримство Владе Републике Србије.

У недељу Мироносица, 4. маја, Владика лондонски и великобританско-ирски Нектарије служио је Литургију у Цркви Светог пророка Илије у Миријеву, владика новобрдски Иларион у Цркви Преображења Господњег на Видиковцу, а Епископ липљански Доситеј богослужио је у Манастиру Хиландар на Светој гори, у молитвеном присуству монаха, поклоника и кадета Војне академије Београд заједно са пуковником проф. др Срђаном Благојевићем, Начелником Војне Академије. Владика Доситеј је током боравка на Светој Гори обишао и седиште Свете Горе Кареју, и хиландарске келије Маруду, келију Оловну Цркву, келију св Јована Претече и Патерицу.

У новом издању Врлинослова, јеромонах Рафаило, игуман Манастира Подмаине говорио је о молитви. Отац Рафаило нагласио је да молитва није магија, него да је молитва побожан разговор душе човекове са Богом и да молитва немогуће, чини могућим, тешко чини лаким, а неугодно претвара у угодно. Игуман Манастира Подмаине је истакао да је приликом упражњавања молитве веома битно имати адекватну пажњу јер је пажња пројава љубави Божије. Ову емисију премијерно погледајте на вашој Храм телевизији у среду 5. маја у 21 час. После емитовања у програму Врлинослов погледајте и на званичном ЈуТјуб каналу Храм телевизије.

Гости: монах др Павле Кондић, Управник Задужбине "Митрополита Амфилохија" у Манастиру Стањевићи, Будва, Небојша Дамњановић, историчар;

Епископ Платон (световно име Миливоје), рођен је у Београду 29. септембра 1874. од оца Илије и мајке Јелке (Соколовић). Гимназију је учио у Врању и Нишу, а потом школовање наставио у Београдској богословији. Замонашио се као ученик трећег разреда богословије. Када је завршио богословију рукоположен је за ђакона и презвитера. Године 1896. послат је у Српско подворје у Москви где је наставио богословско усавршавање на Духовној академији коју је завршио 1901. са степеном кандидата богословља. Када се вратио из Русије, постављен је за старешину манастира Рајиновца. Као професор службовао је у Алексинцу и Јагодини и за то време одликован је достојанством синђела, протосинђела и архимандрита.

У недељу трећу, посвећену Светим женама мироносицама, 4. маја 2025. године, Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије је служио свету архијерејску Литургију у храму Светог Саве на Врачару.

Епископ Николај (у свету Никола Велимировић) рођен је 23. децембра 1880. у селу Лелићу од родитеља Драгомира и Катарине. После основне школе, гимназије у Ваљеву и Богословије у Београду уписао се на Старокатолички богословски факултет у Берну, Швајцарска, где је 1908. одбранио докторску дисертацију Вера у Христово васкрсење као основна догма Апостолске Цркве. Идуће године одбранио је дисертацију о Берклију у Женеви. Двадесетог децембра 1909. замонашен је у манастиру Раковици и рукоположен у чин јерођакона и јеромонаха. По жељи Митрополита Србије Димитрија, јеромонах Николај проводи извесно време у царској Русији, коју ће доживотно носити у души и са Русима у Југославији и Америци бити у сталној и тесној вези. Желећи да упозна западни свет о нечувеним страдањима српскога народа за време Првог светског рата, и о праведној борби коју је Србија водила за своје ослобођење, српска влада је одлучила да упути у Енглеску и Америку јеромонаха др Николаја (Велимировића).

На данашњи дан пре две године у Основној школи "Владислав Рибникар" убијено је десет особа – деветоро деце и чувар школе. Чланови породица убијених и велики број грађана одају пошту жртвама. После минута ћутања испред места злочина у 8.40 присутни су положили цвеће, палили свеће и уписали се у књигу сећања. На улазу школе, који је затворен, налазе се фотографије и имена убијених.