10/19/2017 04:15 PM
Грчката полиција потврди дека обвинетите имале бугарски пасоши | Deutsche Welle
Deutsche Welle - 16:15 19/10
Во изјава за агенцијата Асосиејтед Прес, грчката полиција потврдува дека Горан Грујевски и Никола Бошковски патувале со лажни бугарски документи. Двајцата во овие моменти се пред истражен судија Грчката полиција објави и официјално соопштение за ...
Телма: Грујовски и Бошковски уапсени во Солун
Алсат-М: Грујевски како Христо Атанасов, Бошкоски како Неџби Хасан
+инфо: Нема екстрадиционен спас за Грујевски и Бошковски
150 поврзани вести »

10/19/2017 04:12 PM
Кривичен ги одби “бомбите” како докази во уште шест случаи | Алсат-М
Алсат-М - 16:12 19/10
Кривичниот суд ги одби „бомбите“ како докази уште во шест случаи. Прислушуваните разговори за „Титаник“, „Титаник 2“,„Тенк“, „ТНТ“, „Тифани“ и „Тревник”, нема да може да се користат во судница.
А1 On: Кривичен ги отфрли „бомбите“ како доказ во шест предмети на СЈО
Нова ТВ: Кривичниот суд ги отфрлил „бомбите“ како доказ во шест случаи на СЈО
24 Вести: Кривичен ги отфрли „бомбите“ како доказ во уште шест предмети на СЈО
27 поврзани вести »

10/19/2017 04:00 PM
СДСМ ќе ја поддржи ДУИ во Струга, Гостивар и во Тетово | +инфо
+инфо - 16:00 19/10
Неофицијално, владејачката партија во вториот круг ќе ги поддржи кандидатите за градоначалници од партијата на Али Ахмети. Во вториот круг од локалните избори, во Струга, Гостивар и во Тетово СДСМ ќе ги поддржи кандидатите за градоначалници од ...
Фокус: Членови на ДПА ќе гласаат за Арифи во Тетово, а ДУИ ќе го поддржи нивниот кандидат во Студеничани
Поглед: ДУИ и ДПА здружени прови БЕСА и АнА во Тетово и Студеничани
Алфа: Компликации за коалицијата на власт
53 поврзани вести »

10/19/2017 04:12 PM
Караџоски:Се што имав да кажам за АКМИС-кажав,сега го чекам извештајот | Нова ТВ
Нова ТВ - 16:12 19/10
Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџоски денеска пред медиумите рече дека не сака да коментира дали ќе понесе лична одговорност ако бидат нотирани злоупотреби на АКМИС системот во Кривичниот суд. „Немам коментар.
Сакам да кажам: На Караџовски му било сомнително што наредбата за претрес на Панчевски ја издал најоддалечениот суд
МКД: Караџовски: Нема да коментирам дали ќе понесам лична одговорност за злоупотреба на АКМИС системот
МРТ: Караџовски: Судскиот совет не работи селективно
24 поврзани вести »

10/19/2017 04:17 PM
ДИК расправа за приговорите | МРТ
МРТ - 16:17 19/10
Државната изборна комисија на седница расправа по поднесените приговори за изборниот процес. Најголемиот дел се од ВМРО-ДПМНЕ, но има и од партиите ТМРО, Алијансата за Албанците и од Левица.
+инфо: Приговори за гласање има за девет совети, во 72 резултатите се конечни
+инфо: Функциите ќе ги преземат 41 градоначалник, Шилегов и Богдановиќ ќе почекаат
24 Вести: Седница на ДИК за приговорите на партиите
166 поврзани вести »

10/19/2017 03:57 PM
Шехтански бара јавно пребројување на сите гласачки ливчиња во Скопје и Кавадарци | Фокус
Фокус - 15:57 19/10
ТМРО со приговорите до ДИК има кратко и јасно барање- броење на гласачките ливчиња, кутија по кутија на сите 675 избирачки места во Скопје, а особено Аеродром, како и во Општина Кавадарци, велат од партијата на Ванчо Шехтански „Зачудува тоа што ...
Макфакс: Остра дискусија во ДИК, се отфрлаат приговори на ВМРО-ДПМНЕ
Курир: ЧАИР: Повеќе ливчиња во гласачка кутијата отколку што имало потписи во избирачкиот список
Курир: Еклатантен пример за фалсификат со “бугарски воз” во Карпош и Охрид: На гласачко место во Охрид најдени се гласачки ливчиња од Карпош
46 поврзани вести »

10/19/2017 04:10 PM
Претставена е Нацрт-програмата за реформа на управувањето со јавните финансии 2018–2021 | Академик
Академик - 16:10 19/10
Нацрт-програмата за реформа на управувањето со јавните финансии 2018–2021 е изработена од работна група составена од Министерството за финансии, а спроведувањето на програмата ќе биде со поддршка од Европската Унија, од околу 20 милиони евра.
МРТ: Ќе се изготви нацрт- програма за реформа на управувањето со јавните финансии
А1 On: Консултација со НВО секторот за управување со јавните финансии 2018–2021
Канал5: Средба за нацрт-програма за реформа на управувањето со јавните финансии 2018–2021
11 поврзани вести »

10/19/2017 01:42 PM
Модернизација на македонскиот аграр преку петгодишна стратегија | МРТ
МРТ - 13:42 19/10
Модернизација на македонскиот аграр може да има само преку активна соработка помеѓу академската заедница, производителите и државата. Тоа го предвидува и новата петгодишна стратегија на Министерството за земјоделство, каде што особено внимание ќе им ...
+инфо: Николовски: Соработка со научните инстутиции при креирање нови аграрни политики (ВИДЕО)
Макфакс: (ВИДЕО) Николовски најави модернизирање на земјоделското производство преку воведување нови современи технологии
Мета: Николовски: Науката е важна за креирање на развојните политики на земјоделство
28 поврзани вести »

10/19/2017 04:12 PM
Харадинај: Србија да не се меша во изборната кампања во Косово | Алсат-М
Алсат-М - 16:12 19/10
Косовскиот премиер Рамуш Харадинај го осуди „мешањето на Србија во локалните избори во Косово“, оценувајќи дека тоа не е во интерес на добрососедството. Ваквиот став на Харадинај уследи откако повеќе претставници на властите во Белград ги повикаа ...
Алсат-М: Харадинај: САД да се вклучат во преговорите меѓу Косово и Србија
Макфакс: Харадинај го осуди мешањето на Белград во предизборната кампања
Слободен Печат: Харадинај се пожали на корумпирани политичари и судии
23 поврзани вести »

10/19/2017 12:38 PM
Афера Агрокор: Тодориќ во затвор или по азил во Лондон? | Deutsche Welle
Deutsche Welle - 12:38 19/10
Доколку Ивица Тодориќ не се појави во следните три дена во Хрватска, судот по него ќе распише потерница, а потоа ќе бара и негово израчување. Можно е дека адвокатите на Тодориќ ќе бараат азил во Британија.
МКД: Можно е да се очекува враќање на синовите на Тодориќ, но не и сопственикот на „Агрокор“
МРТ: Хрватска: Судот нареди апсење на сопственикот на „Агрокор“
Телма: Судот нареди апсење на сопственикот на „Агрокор“
25 поврзани вести »

10/19/2017 03:38 PM
Тајани: Никој од ЕУ нема да ја поддржи независноста на Каталонија | А1 On
А1 On - 15:38 19/10
Претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани предупреди денеска дека ако каталонските власти прогласат незавиност од Шпанија, нема да добијат поддршка од никого во Европската унија.
Поглед: ЕУ нема да ја поддржи независноста на Каталонија
Н.Македонија: Меѓународно посредување не е решение за Каталонија...
Н.Македонија: Зошто пропаѓа обидот за независност на Каталонија...
49 поврзани вести »

10/19/2017 04:08 PM
Брегзит, Северна Кореја, Турција во фокус на самитот во Брисел | МРТ
МРТ - 16:08 19/10
Лидерите на Европската унија на самит во Брисел. Дискутираат за односите со Турција, за Северна Кореја, за Брегзит. Во фокусот финансиските потреби за запирањето на приливот на илегалните мигранти од Африка.
Точка: Овој запис предвидува убиство на претседателот на САД: Причина е Северна Кореја, но тие не стојат зад атентатот
+инфо: Сеул: Северна Кореја гради нова подморница, која може да носи балистички проектили
Сител: Северна Кореја се закани дека ќе ги нападне САД кога најмалку очекуваат
30 поврзани вести »

10/19/2017 03:15 PM
Најновата реконструкција на тротоарот на булеварот Кочо Рацин повторно недовршена... | Н.Македонија
Н.Македонија - 15:15 19/10
Најновата реконструкција на тротоарот на булеварот Кочо Рацин повторно недовршена Летоска почна реконструкцијата на тротоарот по должината на булеварот Кочо Рацин, која остана недовршена со оглед на тоа што изведувачите со своите машини се повлекоа ...
МКД: За само еден месец асфалтот на Партизански одреди уништен (ФОТО)
Курир: Град Скопје: На Партизанска се уште се во тек градежните работи, асфалтот не е оштетен по реконструкција
Нетпрес: Град Скопје: На Партизанска сѐ уште се во тек градежните работи, асфалтот не е оштетен по реконструкција
8 поврзани вести »

10/19/2017 10:32 AM
Утре без струја делови од неколку скопски општини | Канал5
Канал5 - 10:32 19/10
Заради закажани технички зафати утре без електрична енергија во одедени периоди од денот ќе останат дел од корисниците во неколку општини во Скопје, соопшти РЦУК - Скопје по известување добиено од „ЕВН Македонија“ АД.
Newsroom: Без струја делови на Карпош, Грчец, Батинци…
МКД: Без струја утре делови од неколку скопски општини
+инфо: Утре без струја делови од повеќе скопски општини
16 поврзани вести »

10/19/2017 12:20 PM
Полицијата трага по 14-годишно девојче | МКД
МКД - 12:20 19/10
Вчера во 9.30 часот во полициска станица Ресен, И.У.(36) од Велес, а со привремен престој во Ресен, пријавил дека на 17 октомври околу 22.30 часот од куќата во која престојуваат исчезнала неговата 14-годишна ќерка.
Канал 77: Исчезна малолетничка
Република: Полицијата трага по 14-годишно девојче
Нетпрес: Исчезна 14 годишно девојче
8 поврзани вести »

10/19/2017 11:47 AM
Сообраќајка во Мешеишта, повредено едно лице | Спектра ТВ
Спектра ТВ - 11:47 19/10
На локалниот пат во центарот на селото Мешеишта, вчера околу 14:30 часот, возило „Лада 110“ со охридски регистарски ознаки, управувано од страна на 53-годишниот В.К. од истото село, удрило во ограда од објектот на селското бифе.
Курир: Возач тешко повреден, влетал во оградата на селското бифе во Мешеишта
Sky: Страшна несреќа во Македонија: Со кола влетал во бифе, итно на Трауматологија
Press24: Страшна несреќа во Македонија: Со кола влетал во бифе, итно на Трауматологија
14 поврзани вести »

10/19/2017 01:48 PM
Вработените во СВР Куманово даруваа крв во третата по ред крводарителска акција | Слободен Печат
Слободен Печат - 13:48 19/10
Припадниците на Секторот за внатрешни работи од Куманово денеска даруваат крв на третата по ред редовна крводарителска акција што ја организира СВР Куманово во соработка со општинската организација на Црвениот Крст и Институтот за трансфузиона ...
Kumanovo News: Крводарителска акција во СВР Куманово
Телевизија Нова: Вработените во СВР Куманово даруваа крв во третата по ред крводарителска акција
Н.Македонија: Вработените во „Макстил“ даруваа крв ...
5 поврзани вести »

10/19/2017 02:09 PM
Популистот, фашистот и конзервативецот (2) | Поглед
Поглед - 14:09 19/10
Во својата суштина, конзервативниот човек е многу тивко и интелигентно суштество. Тој е многу потолерантен од либералот. Ако го прашаш: “Ти каков си, од кои си, од левите или од десницата?”, Тој веројатно ќе мавне со раката, ќе каже: „Абе, ај те ...
Фактор: Милошоски ја „оцени“ Левица со единица и урнебесен цитат за комунистите
Макфакс: Левица: Тројцата советници нема да бидат дел од ниту една коалиција
Поглед: Популистот, фашистот и конзервативецот (1)
11 поврзани вести »

10/19/2017 11:37 AM
Претставата „Ѕверот“ ја освои наградата на 11. МТФ „Скупи фестивал“ | МКД
МКД - 11:37 19/10
По изведбата на седум претстави на 11. МТФ „Скупи фестивал“, што се одржа од 12 до 18 октомври во Скопје, жирито во состав Ѓорѓи Јолевски, Веби Ќерими и Лука Кортина одлучи наградата за најдобра претстава да ја додели на претставата „Ѕверот“ во ...
Слободен Печат: Театар на сенки во Кочани – „Наш мал театар”
Слободен Печат: Спуштената завеса ги крие лажните ветувања
Факултети: Катарина Илиевска-Силјановска, директорка на Театарот за деца и младинци: Сакам да си го вратиме завидното ниво
18 поврзани вести »

10/19/2017 02:13 PM
Објавен јавен повик до кумановските ликовни уметници за учество на изложба | А1 On
А1 On - 14:13 19/10
НУ Музеј Куманово објави јавен повик до академските ликовни уметници од општината да учествуваат на изложбата „Кумановски ликовни уметници”, која традиционално се реализира од 1956 година досега, во чест на Денот на ослободувањето на градот.
А1 On: Изложба на Горјан Ѓорѓиев за триесет години ликовно творештво
Канал5: Изложба на Горјан Ѓорѓиев за триесет години ликовно творештво
Н.Македонија: Јубилеjна изложба на Горjан Ѓорѓиев...
12 поврзани вести »

10/19/2017 03:23 PM
Излезе Windows 10 Fall Creators надградбата, кои се најдобрите функции? | IT.mk
IT.mk - 15:23 19/10
Од Microsoft се имаат обврзано да исфрлуваат по две содржителни надградби за Windows 10 секоја година. Првото надополнување за годинава излезе на пролет, а есенската надградба почна полека да се вдомува во компјутерите на корисниците.
Smartportal: Како веднаш да ја инсталирате Fall Creators надградбата за Windows 10 ?
Стандард: Надградбата Microsoft Windows 10 Fall Creators е официјално достапна за преземање