11/20/2017 04:17 PM
Хан - Важно е Македонија да го истрча последниот километар | Р.С.Европа
Р.С.Европа - 16:17 20/11
Еврокомесарот Јоханес Хан и премиерот Зоран Заев имаат позитивни очекувања за европската перспектива на Македонија. Еврокомесарот упати и порака до опозицијата да биде критичка, но и конструктивна. Тој во Скопје останува и утре.
Сакам да кажам: Брисел очекува конкретни реформи во безбедносните служби, администрацијата и судството, му кажа Хан на Заев
Мета: Хан нè пофали: Вие сте најдобар пример за регионална соработка
Нова ТВ: Хан: Постигнавме многу, остана уште последниот километар од маратонот
50 поврзани вести »

11/20/2017 04:06 PM
Фетаи: Локацијата за изворот на насилството во Центар е мозокот на Груевски! ГАЛЕРИЈА | +инфо
+инфо - 16:06 20/11
На рочиштето денеска покрај обвинетите, присуствуваа и дел од оштетените меѓу кои и актуелниот и поранешниот градоначалник на Центар. СЈО во петок ќе ја дочека и втората пресуда за предметите кои ги води, откако падна првата за „Тврдина 2“.
МКД: Фатиме Фетаи: Насилството во општина Центар произлезе од мозокот на Никола Груевски
Фокус: Фетаи: Идејата за насилството во Центар дошла од мозокот на Груевски, а веднаш до него бил послушникот Јанакиески
Мета: Лазаров: Вината ја признав доброволно, без никој да ми врши притисок
47 поврзани вести »

11/20/2017 04:32 PM
Мета и Иванов загрижени за здравствената состојба на притворениот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко | Сител
Сител - 16:32 20/11
Со вметнувањето во законот за малцинства на бугарско малцинство во поседен момент, Албанија покажала дека се грижи за малцинските заедници, смета албанскиот Претседател Илир Мета. Мета не сакаше да одговори со што е уценета албанската влада од ...
Сител: Џафери-Мета: Меѓудржавните односи во континуитет се продлабочуваат
Мета: Иванов ќе го потпише законот за јазиците само ако е во согласност со Уставот
Мета: Мета: Изборот на Албанец за претседател на Собранието ќе го зајакне соживотот
62 поврзани вести »

11/20/2017 04:26 PM
Лазаров призна дека го поттикнал насилството во општина Центар | МРТ
МРТ - 16:26 20/11
Поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Груевски, екс- министерот Миле Јанакиески и пратеничката Даниела Рангелова се изјаснија за невини за случајот „Насилство во Центар“. Првиот човек на општинскиот комитет Томислав Лазаров призна вина и ...
24 Вести: Груевски не сака да го коментира признавањето на вина на сопартиецот
МРТ: Груевски и Јанакиески не чувствуваат вина за насилствата пред општина Центар
24 Вести: Поранешните функционери не се чувствуваат виновни за „шамарите во Центар“, партиски функционер призна вина
27 поврзани вести »

11/20/2017 03:41 PM
Охрид: Бродот кој предизвика еколошки инцидент ќе биде отстранет од каналот Студенчишта | МРТ
МРТ - 15:41 20/11
Бродот „Мис Стон“ од кој вчера во каналот студенчишта се излеа дизел гориво ќе биде дислоциран, а против сопственикот ќе бидат поднесени соодветни пријави. Од локалната самоуправа и од Охридската капетанија најавија отстранување на сите пловни ...
24 Вести: Бродот „Мис Стон“ изваден од студенчишкиот канал
Алсат-М: Oхрид, Студенчишта, ќе се дислоцираат сите неупотребливи бродови
OhridNews: Роднина на сопственикот на бродот „Мис Стон“ тврди дека некој на своја рака го поместил со што го предизвикал еколошкиот инцидент
60 поврзани вести »

11/20/2017 03:33 PM
На Лазаров ќе му се суди одвоено,Груевски не го коментира признанието | Нова ТВ
Нова ТВ - 15:33 20/11
Екс премиерот и лидер на на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски не сакаше да го коментира признавањето на вина од страна на неговиот сопартиец, Томислав Лазаров за насилствата во општина Центар во јуни 2013 година и рече дека тој можеби си има негови лични ...
Нова ТВ: Почна судењето за Шамарите во Центар,Груевски ги кажа личните податоци
24 Вести: Почна главната расправа за „шамарите во Центар“, Фетаи го чита обвинението
Мета: Груевски не го коментира признавањето на вина на Лазаров за „Шамари“
36 поврзани вести »

11/20/2017 04:26 PM
За пет дена доставени 217 барања за субвенции за купување печки на пелети | Newsroom
Newsroom - 16:26 20/11
Денеска до 14 часот во архивата на Град Скопје се доставени 217 барања за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на Скопје за купување печки на пелети. „Комисијата веќе ги разгледува пристигнатите барања и почна да врши увид на ...
Макфакс: Доставени 217 барања за субвенции за купување печки на пелети
Вечер: Доставени 2017 барања за субвенции за купување печки на пелети
А1 On: Град Скопје: Доставени 217 барања за субвенции за купување печки на пелети
8 поврзани вести »

11/20/2017 03:55 PM
Владата склучила или е пред склучување договори со 19 странски инвеститори | Канал5
Канал5 - 15:55 20/11
Деветнаесет странски инвеститори веќе имаат склучено договор со Владата или се пред склучување договор за влез во Република Македонија. Ова го најави премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарско прашање на заедничката прес-конференција со ...
+инфо: Владата склучила или е пред склучување договори со 19 странски инвеститори
Сител: Владата склучила или е пред склучување договори со 19 странски инвеститори
Бриф: Владата склучила или е пред склучување договори со 19 странски инвеститори
5 поврзани вести »

11/20/2017 11:17 AM
Брнабиќ: Не барајте од нас да избираме ЕУ или Русија | МКД
МКД - 11:17 20/11
Српската премиерка Ана Брнабиќ во интервју за британски Фајненшл тајмс изјави дека „од Србија не треба да се бара да избира меѓу Западот и Русија. Весникот наведува дека Брнабиќ „инсистирала на тоа дека врските на Србија со Москва не се пречка за ...
МРТ: Премиерот Заев во официјална посета на Србија
+инфо: Брнабиќ: Од Србија не треба да се бара да избере меѓу Западот и Русија
Р.С.Европа: Премиерот Заев во прва посета на Србија
36 поврзани вести »

11/20/2017 03:12 PM
Kосово, неочекувани резултати од локалните избори | Алсат-М
Алсат-М - 15:12 20/11
Локалните избори во Косово изнесоа неочекувани резултати, а според аналитичарите, најголем губитник на овие избори е Демократската партија на Косово на Кадри Весели. Таа забележа најслаб резултат од 2000 година.
Макфакс: Шпенд Ахмети останува градоначалник на Приштина
А1 On: Во Косово избрана локалната власт, ниту една жена градоначалник
Р.С.Европа: Шпенд Ахмети е старо новиот градоначалник на Приштина
31 поврзани вести »

11/20/2017 04:26 PM
Почина серискиот убиец Менсон | Глас на Америка
Глас на Америка - 16:26 20/11
Чарлс Менсон, еден од најпознатите сериски убијци во американската историја почина вчера на 83 годишна возраст, по 45 години поминати во затвор. Од Одделот за притвор и рехабилитација во Калифорнија соопштија дека Менсон починал од природна смрт во ...
Сител: Хит: Го погребаа погрешниот Менсон, го оплакуваат пејачот, а умре озлогласениот убиец
Канал5: Почина еден од најсуровите убијци во САД Чарлс Менсон
Deutsche Welle: Почина озлогласениот лидер на убиствена секта, Чарлс Менсон
41 поврзани вести »

11/20/2017 04:10 PM
Си-Ен-Ен: Мугабе се повлече од претседателската функција во Зимбабве | А1 On
А1 On - 16:10 20/11
Претседателот на Зимбабве, Роберт Мугабе требаше да поднесе оставка до денес на пладне, според ултиматумот поставен од владејачката партија, но досега нема соопштение што се случува со 93-годишниот лидер на земјата.
Оff.net: Зимбабве меѓу метузалемот и крокодилот
+инфо: Мугабе не се откажува од претседателската фотелја
Канал5: Истече ултиматумот за повлекување на Мугабе
119 поврзани вести »

11/20/2017 04:16 PM
Шилегов нуди бесплатен паркинг во центар за запотени | Република
Република - 16:16 20/11
Ако се испотите и го искачите Водно, град Скопје ќе ви даде бесплатен паркиг во Центар – ова е најновата мерка која денес ја изгласа советот на град Скопје. Со оваа одлука се воведува и бесплатен превоз на патници на автобуска линија број 25 ...
Либертас: Бесплатен паркинг и бесплатни автобуси до Средно Водно за викенди и празници
Сител: Град Скопје ќе расправа за мерките против загадувањето на воздухот
Newsroom: Денеска седница на градот Скопје за загадувањето и за генерално чистење
32 поврзани вести »

11/20/2017 01:26 PM
Карпош додели социјални пакети за ранливите категории | Макфакс
Макфакс - 13:26 20/11
Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев, поделил дел од пакетите со прехранбени продукти, кондиторски производи и средства за хигиена на социјално – загрозените домаќинства од Карпош.
Слободен Печат: Пакети за социјално – загрозените домаќинства од општина Карпош
+инфо: Доделени пакети за социјално загрозените во Карпош
Либертас: Пакети за социјално – загрозените домаќинства од општина Карпош
11 поврзани вести »

11/20/2017 03:39 PM
Насилници со нож оперираат во Скопје - два викенди по ред на мета се деца | Press24
Press24 - 15:39 20/11
Откако минатиот викенд неколку деца беа нападнати и ограбени со закана со нож, на булеварот Партизански одреди, и на Плоштад, и овој викенд насилниците „удрија" по децата. Пријавени се два случаи во кои се нападнати три деца во Скопје.
МКД: Момче ограбено под закана со нож на Партизанска
Нетпрес: Разбојници тинејџери сеат страв и трепет низ Скопје
Н.Македонија: Три лица ограбени под закана со нож на „Партизанска“...
40 поврзани вести »

11/20/2017 04:18 PM
Тетовец пронајден починат во дворот од неговата куќа... | Н.Македонија
Н.Македонија - 16:18 20/11
Тетовец пронајден починат во дворот од неговата куќа Безживотното тело на С.И.(26) од Тетово било пронајдено денеска во двор од куќа на улицата „176“ во градот, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски.
Press24: Голема трагедија во Македонија - мртво момче пронајдено во својот двор
Курир: ТРАГЕДИЈА: Млад тетовец пронајден починат во дворот од неговата куќа
Алсат-М: Самоубиство во Тетово
4 поврзани вести »

11/20/2017 04:19 PM
ЗГ Совест: Алипашината џамија се реконструира незаконски и ќе ја измени сликата за Охрид | OhridNews
OhridNews - 16:19 20/11
Градежните работи за изградба на 32-метри високо минаре на Алипашината џамија во охридската чаршија се одвиваат незаконски и без потребната документација, истакна Михаил Трендафилов Нанче, претседател на Здружението на граѓани “СОВЕСТ“ од Охрид, кое ...
ТВМ: ГЗ „Совест“: Институциите не постапуваат согласно надлежностите околу Али Пашината џамија
Канал5: Граѓани на Охрид реагираат на незаконски активности при реставрацијата на Алипашината џамија
Сител: Граѓани на Охрид реагираат на незаконски активности при реставрацијата на Алипашината џамија
5 поврзани вести »

11/20/2017 12:44 PM
Граѓаните масовно ја потпишуваат петицијата „Стоп за паркирање на тротоар“ | Академик
Академик - 12:44 20/11
Петицијата ја покрена Платформата – засилувач на гласот на граѓаните - Иницијатива „Мегафон“ и таа е директно упатена до Владата на Република Македонија, Министерството за внатрешни работи, до ресорниот министер, Оливер Спасовски, како и до ...
Сакам да кажам: Карпошани со граѓански стражи ќе ги ослободуваат тротоарите од коли
Радио МОФ: Петиција „Стоп за паркирање на тротоар“ – граѓани бараат ослободување на јавниот простор
+инфо: Петиција „Стоп за паркирање на тротоари“ во Скопје
4 поврзани вести »

11/20/2017 04:03 PM
„СинеМаратон“ од денес до 29 ноември во МКЦ | Newsroom
Newsroom - 16:03 20/11
„СинеМаратон“ е насловот на филмскиот маратон што од денес до 29 ноември ќе се одржува во Џебното кино на Младинскиот културен центар (МКЦ), а како продолжение на 16. издание на Фестивалот на европски филм „Синедејс“ што официјално беше затворено ...
Newsroom: Ѓорче Ставрески: Сакав да направам филм за рушењето на рационалните вредности во едно општество
Окно: Хуморот како лек
Макфакс: „Исцелител“ како плацебо-ефект за македонскиот филм
65 поврзани вести »

11/20/2017 03:02 PM
Недела на современ шпански филм од вечерва во Кинотека на Македонија | Либертас
Либертас - 15:02 20/11
Од денеска до 26 ноември во Кинотеката на Македонија ќе се одржи филмски циклус посветен на современиот шпански филм. Во продолжение и програмата за сите ...
Канал5: Недела на современ шпански филм во Кинотека на Македонија
Република: Почнува Неделата на современ шпански филм во Кинотека на Македонија
Сител: Недела на современ шпански филм во Кинотека на Македонија
12 поврзани вести »

11/20/2017 04:25 PM
Android Oreo „готов“ за OnePlus 3 и OnePlus 3T | Телефони.мк
Телефони.мк - 16:25 20/11
OnePlus е еден од првите брендови кој успеа со побрзо темпо да ја реализира софтверската надградба со оперативниот систем и неговата најнова верзија Android 8.0 Oreo наменета за премиум смартфоните OnePlus 3 и OnePlus 3T, додека останатите помоќни ...
Среќа.mk: Со Motorola Moto Z и Polaroid правете фотографии во движење (ВИДЕО)
Телефони.мк: iPhone X тотално распродаден во земјата на Samsung
Денар: Голем број Android компании планираат да го копираат iPhone X
14 поврзани вести »