11/20/2017 05:27 PM
Лазаров призна дека го поттикнал насилството во општина Центар (МТВ 1)
Советникот на ВМРО-ДПМНЕ Томислав Лазаров призна дека го поттикнал насилството во општина Центар за време на протестите во 2013-тата. Изјави дека се кае и побара од судот да ги уважи олеснителните околности. Останатите 13-мина обвинети, меѓу кои и
11/20/2017 05:17 PM
Хан - Важно е Македонија да го истрча последниот километар (Р.С. Европа)
Еврокомесарот Јоханес Хан и премиерот Зоран Заев имаат позитивни очекувања за европската перспектива на Македонија. Еврокомесарот упати и порака до опозицијата да биде критичка, но и конструктивна. Тој во Скопје останува и утре.
11/20/2017 05:12 PM
Градот Скопје ќе ги донира средствата планирани за дочекот на Новата 2018 (МТВ 1)
Се откажува дочекот на Новата 2018 година, а средствата коишто беа планирани за организирање на дочекот ќе се донираат во добротворни цели на Клиниката за белодробни заболувања, соопшти градоначалникот Шилегов. На расправата за првичните мерки за
11/20/2017 05:32 PM
Мета и Иванов загрижени за здравствената состојба на притворениот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко (Сител)
Embedded video for Мета и Иванов загрижени за здравствената состојба на притворениот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко Со вметнувањето во законот за малцинства на бугарско малцинство во поседен момент, Албанија покажала дека се грижи за
11/20/2017 05:32 PM
Постапка против сопственикот на бродот кој потона во Студенчишта (Телма)
Против сопственикот на бродот „Мис Стон“ од кој вчера се излеа дизел гориво при потонувањето во каналот Студенчишта, ќе биде покрената соодветна постапка најави Капетанијата на пристаништата во Охрид. Роднина на сопственикот на  „Мис Стон“ тврди
11/20/2017 05:22 PM
Последна недела за забелешки за новиот закон за медиуми (Телма)
Владата не смее да биде моторот на медиумските реформи. Таа улога треба да ја преземе фелата, порача министерот за информатично општество и админисрација Дамјан Манчевски, акцентирајќи ја потребата од услогласување на ставовите пред носењето на
11/20/2017 05:03 PM
Претседателот Иванов ги предлага Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за судии на Уставниот суд (Сител)
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ги предложи Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за судии на Уставниот суд. Согласно уставните овластувања на претседателот на Република Македонија, предлозите за двајца нови судии на Уставниот суд
11/20/2017 05:06 PM
СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ се обидува да создава нови, вештачки поделби меѓу граѓаните (A1on)
СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ. „ВМРО-ДПМНЕ продолжува да шири лажни вести и останува заробенa во своите политики на поделби, конфликти и изолација, политики што граѓаните целосно ги
11/20/2017 05:32 PM
Црвениот крст ја одбележува неделата за грижа на стари лица (МТВ 1)
Посети во домашни услови, бесплатни прегледи, инфо пунктови за превенција и прегледи, дистрибуција на прехранбени пакети, хуманитарни концерти, работилници... „Сите сме нивни деца“ е мотото на Црвениот крст со кое се одбележува неделата на грижата
11/20/2017 04:42 PM
Може ли МПЦ да ја заобиколи СПЦ? (Канал 5)
Засега нема информација дали БПЦ планира да одговори на барањето на Македонската православна црква за признавање на нејзината афтокефалност. Во меѓувреме грчките медиуми пишуваат дека ако Бугарската патријаршија го прифати барањето и стане мајка –
11/20/2017 04:55 PM
ВМРО-ДПМНЕ: Изминативе избори беа најлошо спроведените досега (Start.mk)
Зоран Заев ја лаже македонската и меѓународната јавност. Во Република Македонија немаше фер и демократски избори. Изминативе избори беа најлошите некогаш спроведени во нашата држава.  Граѓаните видоа колку беа демократски изборите кои ги спроведе
11/20/2017 05:02 PM
Груевски повторно на суд на 6 декември (Телма)
Судењето за предметот „Траекторија“ е закажано за 6 декември. Кривичниот суд, кој на 13 ноември го прифати обвинението на СЈО за овој случај, дал и два дополнителни датума за судење, 18 и 26 декември, потврдија за МИА од СЈО. Во „Траекторија“,
11/20/2017 05:27 PM
Хан: Законот за јазици е разумно барање, но не е еден од приоритетите на Брисел (Прес 24)
Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан смета дека законот за јазици е мошне разумно барање, но напомена оти тој не е дел од приортетите на Брисел, што во моментов се бараат од Македонија на патот на нејзината интеграција во Европската унија. Хан
11/20/2017 05:20 PM
Шилегов нуди бесплатен паркинг во центар за запотени (Start.mk)
Ако се испотите и го искачите Водно, град Скопје ќе ви даде бесплатен паркиг во Центар – ова е најновата мерка која денес ја изгласа советот на град Скопје. Со оваа одлука се воведува и бесплатен превоз на патници на автобуска линија број 25
11/20/2017 04:36 PM
Народен правобранител: Да се елиминира насилството и да се развива свеста за толеранција кај децата (A1on)
Сите треба да работиме на развивање на свеста за толеранција кај децата и за елиминирање на секаков вид насилство, истакна народниот правобранител по повод 20 Ноевмри – Светскиот ден на детето. – Од круцијално значење за идните генерации е да се
11/20/2017 03:42 PM
Во два одделни случаја повредени три лица на кејот на Вардар (Сител)
Во два одделни случаја на кејот на реката Вардар биле нападнати и повредени две лица во тепачка со поголема група, а едно било повредено со нож од страна на две лица. Тепачката се случила вчера околу 20:45 часот кога В.Ј.М.(19) и А.Г.(18) биле
11/20/2017 04:27 PM
Ќе се отвори Центар за ран детски развој во кумановско Черкезе (Сител)
Градоначалникот на општина Куманово, Максим Димитриевски и претставникот од УНИЦЕФ, Бенџамин Перкс, денеска потпишаа Меморандум за соработка за изградба на центар за ран детски развој во основното училиште „Јероним Де Рада“ во кумановското село
11/20/2017 05:05 PM
Заразени деца од жолтица во скопски училишта – кои се најчести симптоми и совети како да се заштитите (Start.mk)
Минатата недела неколку деца беа заразени од жолтица во скопските училишта. Жолтицата има сезонски карактер и најчесто се јавува во есенско-зимскиот период, а времето на инкубација вообичаено е од 14 до 28 дена. Таа најчесто се внесува преку:
11/20/2017 03:37 PM
Дескоска: Ученичкото организирање значајна можност за „демократска едукација“ (Сител)
Ученичкото организирање е значајна можност за „демократска едукација“. Преку здружувањето, учениците учат за начините на организирано остварување на своите права и интереси. А со учество во процесот на одлучување, вежбаат демократија, но и се
11/20/2017 03:32 PM
Метео: Сончево со мала облачност, утринските температури под нулата (МТВ 1)
Утре во Македонија ќе преовладува сончево време со мала облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утрото ќе биде студено со минимална температура на повеќе места под нулата, а во текот на денот се очекуваат малку повисоки
11/20/2017 04:26 PM
Министерството за одбрана започна со исплата на јубилејната награда (Бриф)
Министерството за одбрана донесе одлука за исплата на јубилејната награда согласно член 97 од Колективниот договор потпишан меѓу министерството и репрезентативниот синдикат во 2013 година. Иако со овој Колективен договор Министерството презело