01/18/2018 11:32 PM
Порака од Гоце Делчев до Јенс Столтенберг: „Светот го разбирам како поле за културен натпревар меѓу народите“ | Република
Република - 23:32 18/01
Деновиве сведочиме на повторно засилено политичко насилство врз македонскиот народ и врз неговите институции од страна на меѓународната заедница, од НАТО и од внатрешниот дрзок и безобѕирен големоалбански фактор, подеднакво како во времето кога со ...
Р.С.Европа: Дневен печат - Името и НАТО во сенка на ракометните успеси
Либертас: Столтенбер на фејсбук: Македонија постигна голем напредок во процесот на станување членка на НАТО
24 Вести: Столтенберг: Нема план Б за Македонија, решавање на името, па НАТО
369 поврзани вести »

01/19/2018 12:24 AM
Карачиќ за шансите на Македонија: Знам што можат да направат предводени од Раул | Дерби
Дерби - 00:24 19/01
Хрватска потешко од очекувањата ја совлада Белорусија, а откако ги потврдија посакуваните бодови, на членовите на домашната репрезентација им останува да се подготвуваат за понезгодните противници, односно Норвешка и Франција.
Курир: Хрватските медиуми објективни: Што зборува селекторот? Судиите ја уништија Белорусија!
Курир: Червар се огласи за спорниот момент со нелогична изјава: Судиите сакаа да ме уништат?!
Телма: Хрватска потешко од очекувањата славеше над Белорусија
55 поврзани вести »

01/19/2018 12:08 AM
Роко ќе почека до полуфинале – „Фалангата“ има нова база, сега во Вараждин | Спортклуб
Спортклуб - 00:08 19/01
sportclub.mk, директно од Загреб Клубот Роко во Загреб изминатата седмица беше епи-центарот на македонските навивачи кои дојдоа да ја бодрат ракометната селекција на Македонија на Европското првенство.
SportMedia: Фан зоната во Вараждин подготвена за „Фалангата“
Спортски: Македонија за малку со „нов голман“ во Вараждин?
Sport 1: Нашинец од Торонто чести двајца да навиваат за Македонија на – негова сметка!
138 поврзани вести »

01/18/2018 10:16 PM
Димитров: Ќе згрешам ако на брзоплетост одговорам брзоплето | Нова ТВ
Нова ТВ - 22:16 18/01
Министерот за надворешни работи, Никола Димитов, за изјавата на преговарачот за името Васко Наумовски, рече дека некои работи треба да се преспијат и одби да даде конкретен коментар. -Ќе згрешам ако на брзоплетост ќе одговорам брзоплетост – рече ...
+инфо: Димитров: Главен интерес е да го сочуваме идентитетот бидејќи сме и ќе бидеме Македонци
Фокус: Димитров: Работиме на средба Заев-Ципрас
Фокус: Димитров: Не може Македонија да биде само наша бидејќи не е, географскиот регион е голем и има три држави
31 поврзани вести »

01/18/2018 11:20 PM
По средбата со Коѕијас, Ципрас на разговори за името со грчкиот архиепископ | МКД
МКД - 23:20 18/01
Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска доцна попладне се сретнал со грчкиот архиепископ Јеронимос за да разговара со него за актуелните преговори за спорот со името, што во грчките медиуми се толкува како невообичаен политички потег, бидејќи ...
А1 On: Коѕијас го информирал Ципрас за текот на преговорите и предлозите на Нимиц
Стандард: Средба Ципрас – Коѕиас за преговорите за името
Курир: Сител: Промената на името ќе биде во три фази- последната подразбира промена на Устав и на лични документи
95 поврзани вести »

01/18/2018 06:33 PM
Албанските политички партии ја осудија одлуката на Иванов | Алсат-М
Алсат-М - 18:33 18/01
Албанските политички партии ја осудија одлуката на претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците. Велат дека оваа одлука на претседателот била очекувана, но оти таа нема да го спречи повторното донесување на законот веќе следниот месец.
24 Вести: Закон за употреба на јазиците - ќе има ли амандмани за забелешките на Иванов?
Алсат-М: Експерти: Законот за јазиците може да стапи на сила и без декрет на претседателот
Телма: За Законот за јазици е потребно двотретинско мнозинство?!
119 поврзани вести »

01/18/2018 11:16 PM
Претставен специјален смартфон за „копање“ на крипто-валути | Стандард
Стандард - 23:16 18/01
Кинеската компанија „Sugar“ објави специјален паметен телефон за чување и „копање“ на крипто-валути. Уредот ќе се продава под името „Sugar Blockchain Creation Edition“ и најверојатно е идентичен со поднесениот за одобрување во локалниот регулатор ...
Иновативност: Производителот на фотоапарати Kodak ќе лансира сопствена криптовалута
Таратур: Добро е! Криптовалутите се кренаа од „мртвите“.
Бизнис Инфо: 12 факти за биткоинот
27 поврзани вести »

01/18/2018 08:34 PM
Ѓраѓаните лани се задолжиле 2,3 милијарди евра, најмногу за станбени и потрошувачки кредити | Сител
Сител - 20:34 18/01
За една година граѓаните се задолжиле за дополнителни 194 милиони евра. Заклучно со декември годинава банките и штедилниците одобриле 2 милијарди 296 милиони кредити на населението. Во 2016 година оваа сума изнесувала 2 милијарди 102 милиони евра ...
Денар: ЕК: Уделот на лоши заеми во Европската унија се намалува
еМагазин: ЕКСКЛУЗИВНО: Владата со законски измени воведува извештаи за кредитна способност на граѓаните и фирмите
Банкарство.мк: Во Македонија само 8% од граѓаните користат електронско банкарство
8 поврзани вести »

01/18/2018 06:07 PM
Заедничка истрага за атентатот врз Оливер Ивановиќ | 24 Вести
24 Вести - 18:07 18/01
- Ова е град на страв и болка, никогаш веќе нема да се вратиме во Косово – изјави сопруга на Оливер Ивановиќ, додека илјадници присутни чекаа да и изразат сочувство. Приврзаници, симпатизери и државни функционери дојдоа во Алејата на заслужни ...
Алсат-М: Харадинај: Нема барање од Србија за вклучување во истрагата за Ивановиќ
Н.Македонија: Косово не дозволува Србија да се вклучи во истрагата за убиството на Ивановиќ...
Р.С.Европа: Вучиќ и Тачи се договориле да продолжи дијалогот
158 поврзани вести »

01/18/2018 07:19 PM
Оливер Ивановиќ погребан во Белград | Р.С.Европа
Р.С.Европа - 19:19 18/01
Во Белград денеска беше погребан Оливер Ивановиќ, еден од лидерите на косовските Срби. Тој беше убиен на 16 јануари во Северна Митровица, под се уште неразјаснети околности. На погребот освен роднините и пријателите на Ивановиќ, присуствуваа и ...
Макфакс: Погребан Оливер Ивановиќ, цела Србија му оддаде почит
МРТ: Во Белград погребан Оливер Ивановиќ
Deutsche Welle: Митровица: Не очекуваме ништо добро
57 поврзани вести »

01/18/2018 11:07 PM
Меј ѝ понуди пари на Франција за погранична безбедност | МКД
МКД - 23:07 18/01
Британската премиерка Тереза Меј ѝ понуди на Франција 44,5 милиони фунти (62 милиони долари) за да ја зајакне безбедноста на пограничните контроли на Франција со што таа се надева дека ќе ја поттикне добрата волја во разговорите за Брегзит.
Н.Македонија: Франција и Британија потпишаа договор за заштита на границата и за миграција...
Макфакс: Меј и Макрон потпишаа договор за решавање на проблемот со мигрантите во Кале
МКД: Британија ќе ѝ плаќа милиони на Франција за договор за границата
13 поврзани вести »

01/18/2018 09:57 PM
Расте бројот на жртви во невремето во Европа – најмалку седуммина загинати (ВИДЕО) | Канал5
Канал5 - 21:57 18/01
Најмалку седуммина загинаа во Германија , Белгија и Холандија во страшното невреме. Ветрот со брзина и над 140 километри на час корнеше дрвја и носеше предмети , што беше и главна причина за големиот број жртви .
Макфакс: Силен ветер носи сè пред себе, најмалку седум загинати низ Европа
Стандард: Три жртви на ураганот во Германија
Мета: Петмина загинати во силното невреме што ги погоди Холандија и Германија
9 поврзани вести »

01/18/2018 04:15 PM
Ајде да се гушнеме! | CivilMedia
CivilMedia - 16:15 18/01
Гушни го светот – Embrace The World и „Младите за љубов“ Светскиот ден на гушкањето ќе го одбележат во сабота, 20 јануари, пред ГТЦ со почеток во 12:30. „Во сабота ќе го гушнеме Скопје, откако ја гушнавме цела Македонија.
Слободен Печат: Одбележување на светскиот ден на прегратките: Ајде да се гушнеме!
Divian Arts: Ајде да се гушнеме!
МКД: Ајде да се гушнеме, одбележување на светскиот ден на прегратките
5 поврзани вести »

01/18/2018 03:23 PM
Дополнителни безбедносни мерки за Водици, забрана за сообраќај на неколку улици | OhridNews
OhridNews - 15:23 18/01
Со цел безбедно и непречено одвивање на манифестациите по повод верскиот празник „Богојавление-Водици“, Секторот за внатрешни работи Охрид ги презема сите неопходни безбедносни мерки на превентивен и оперативен план.
А1 On: Посебен режим на сообраќај во Скопје поради верскиот празник Водици
Sky: Важна вест за скопјани – утре сообраќајот во главниот град ќе се “поремети”, ова се деталите
Курир: Посебен сообраќаен режим во Скопје по повод Водици
23 поврзани вести »

01/18/2018 07:25 PM
Загина велосипедист во сообраќајка кај Облешево | +инфо
+инфо - 19:25 18/01
Според првичните информации, автобусот и велосипедистот се движеле во иста насока. Велосипедист загина откако во него удрил автобус. Сообраќајката се случила денеска околу 16,20 часот на магистралниот пат А3 Штип-Кочани, во близина на селото ...
А1 On: Загина велосипедист кај Облешево
Sky: Трагедија на патото Штип-Кочани: Во сообраќајка загина едно лице
Sky: Голема трагедија ја погоди Македонија – во страшна сообраќајка почина едно лице
16 поврзани вести »

01/18/2018 07:48 PM
Сообраќајот на патот Гостивар-Кичево по една коловозна лента поради сообраќајка | +инфо
+инфо - 19:48 18/01
Како што информира АМСМ, причина е сообраќајна несреќа во близина на Трапчин Дол Сообраќајот на патниот правец Гостивар-Кичево се одвива наизменично, односно по една коловозна лента. Како што информира АМСМ, причина е сообраќајна несреќа во близина ...
+инфо: Сообраќајка кај Облешево, возилата во една лента
Gostivarpress.mk: Несреќа на патот Гостивар-Кичево, сообраќајот по една лента
Sky: Вечерва уште една тешка сообраќајка во Македонија – сообраќајот на овој патен правец е отежнат
39 поврзани вести »

01/18/2018 11:26 PM
Заев за Водици во Струга | Вечер
Вечер - 23:26 18/01
Архива Премиерот Зоран Заев утре ќе биде во Струга, каде ќе присуствува на одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление – Водици. Според соопштението на владината прес служба, Премиерот Заев ќе присуствува на чинот на спуштање на ...
Сител: Лекарите предупредуваат на внимателност за оние кои ќе скокаат во ладните води по светиот крст
24 Вести: 350 капачи ќе се фрлаат по крстот во Oхрид
Press24: Утре е Богојавление - Водици - ден кога водите стануваат лековити
94 поврзани вести »

01/18/2018 03:43 PM
„Вистината за ДУИ“: Наводна злоупотреба на паркинзи, долгови и нерегуларни тендери во Гостивар | Макфакс
Макфакс - 15:43 18/01
Во рамките на кампањата „Вистината за ДУИ“ претставниците на Јавното претпријатие „Јавни паркиралишта и зеленило“ – Гостивар, денеска на прес-конференција обелоденија повеќе наводни злоупотреби направени од страна на претходното раководство на ...
Курир: “Вистината за ДУИ”: Општина Гостивар открива многубројни злоупотреби во ЈП “Јавни паркиралишта и зеленило“
Gostivarpress.mk: Трет прес од кампањата на Таравари „Вистината за ДУИ“ : Злоупотреби во ЈП „Паркинг и зеленило“
Вечер: „Вистината за ДУИ“: Наводна злоупотреба на паркинзи, долгови и нерегуларни тендери во Гостивар
7 поврзани вести »

01/18/2018 05:04 PM
Отворена групна изложба на фотографии од Охрид | Радио МОФ
Радио МОФ - 17:04 18/01
Во рамките на проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“ беше отворена изложбата на фотографии од Охрид во голем формат. „Станува збор за дела на 12 вљубеници во градот под Самуиловата тврдина, кои со својот фотоапарат успеале да забележат неколку ...
ТВМ: Отворена изложба на охридски фотографи со мотиви од Охрид
Канал5: Изложба на фотографии на отворено во Охрид
А1 On: Отворена изложбата на фотографии од Охрид во рамките на „Од 20-ти до 20-ти СИТЕ ВО ОХРИД“.
5 поврзани вести »

01/18/2018 05:34 PM
Музичарите најавуваат тужби за изгубените субвенции | 24 Вести
24 Вести - 17:34 18/01
Музичарите кои останаа без субвенции од државата, откако Министерството за култура и МРТВ ги поништија одлуките од последниот конкурс решија на суд да ја бараат правдата. Зад тужбата ќе застанат стотина автори, музичари и продуценти.
Репортер: Принц: Сме направиле песни, не може ние да бидеме оштетени
24 Вести: Поништени одлуките за финансирање на домашната продукција
Локално: Музичарите најавуваат тужби за изгубените субвенции
40 поврзани вести »

01/18/2018 06:29 PM
Револуциja или не: AI го победи човекот на тест за читање | Додај Гас
Додај Гас - 18:29 18/01
Програмата за вештачка интелигенција развиена од кинескиот гигант за електронска трговија Alibaba ја постигна првата победа воопшто на една машина над човек во оваа област. Тестот го дизајнирале експерти за вештачка интелигенција Универзитетот во ...
Додај Гас: Apple: Голема промена со новото ажурирање следниот месец
+инфо: Епл ќе плати 38 милијарди долари данок на враќање пари во САД
Телефони.мк: Apple ќе вложи 350 милијарди долари во САД
21 поврзани вести »